News1 גאים להציג
מבקרים ייחודיים (Unique Visitors):
אתר - 932,473  סלולר - 907,476
   |   15:07:40
דלג
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
כתיבת המומחים
מגלים את יוון עם Vivato Greece: השער שלך ליוון!
קבוצת ירדן
האם זה מורכב להוציא דרכון רומני?
[צילום: האלבום הפרטי]

פרופ' עקיבא פרדקין: "פרופסור לא חייב להיות דוקטור"

רובנו יודעים כי לא כל דוקטור הוא פרופסור, אבל האם ידעתם שלא כל פרופסור הוא דוקטור? פרופ' עקיבא פרדקין (שהוא דווקא כן דוקטור), עושה סדר בבלגן
17/04/2022  |   כתיבת המומחים   |   כתבות שיווקיות   |   תגובות
[צילום: האלבום הפרטי]

כנראה שאין תואר מכובד יותר להוסיף לשמכם מאשר התואר "פרופסור". לא בכדי לא מעט אנשים מוסיפים אותו לשמם, גם אם טכנית הם אינם זכאים לכך מבחינה חוקית; בינם לבין עצמם, הם יודעים שכנראה שאיש לא ימהר לתקן אותם בעניין הזה, שהרי מי יעז להתווכח עם פרופסור? עם זאת, בעולם המעשה, לא כל מי שמכנה עצמו פרופסור הוא אכן פרופסור.

לעומת זאת, ישנם אנשים שדווקא כן זכאים להיות מכונים פרופסור, מבלי שהשלימו לימודי דוקטורט. שוחחנו בעניין זה עם פרופסור עקיבא פרדקין (שקיבל את התואר פרופסור מ-TOURO UNIVERSITY בארצות הברית, וממוסדות אקדמיים נוספים), ומייסד PHD Institute, המלווה סטודנטים להוצאת דוקטורט.

פרופ' פרדקין, מיהו פרופסור?

"בישראל, פרופסורה מסווגת הן כדרגה והן כתואר", אומר פרופ' עקיבא פרדקין. "למה הכוונה? רובנו נוטים לחשוב על פרופסורים בתור מי שעשו תואר ראשון, תואר שני, השלימו דוקטורט בתחום שלהם, ואז כתבו מספיק מאמרים חשובים, כדי שהאוניברסיטה בה הם מלמדים תעניק להם את התואר הנכסף 'פרופסור'. האמת היא, שזה רק חלק מהסיפור: באוניברסיטאות בישראל יש לפחות שמונה סוגים של פרופסורה: ״פרופ' מן המניין, פרופ' חבר, פרופ' משנה (בטכניון בלבד), פרופ' מחקר, פרופ' אורח, פרופ' מומחה, פרופ' אֶמֶרִיטוּס ופרופ' קליני (בתחום הרפואה בלבד). באופן עקרוני ומלבד פרופ' אמריטוס (כלומר, פרופסור מן המניין שיצא רשמית לגמלאות), מרגע שאותו אדם מפסיק ללמד ולעבוד במוסד האקדמי ממנו קיבל את התואר פרופסור, הוא אמור להפסיק להשתמש בתואר הזה. גם בכנסת הנוכחית שלנו יש שני מרצים לשעבר בדרגת פרופסור (אלון טל מכחול לבן ויוסי שיין מישראל ביתנו), שלא תמיד טורחים לתקן את אלו שפונים אליהם עם התואר הזה".

מה קורה במצב הזה?

פרופ' פרדקין: "לא יותר מדי, שהרי האוניברסיטאות בישראל די מצופפות שורות בעניין הזה, ונחלצות לעזרת 'הפרופסורים' שלהם במידת הצורך. אבל כאמור, טכנית, התואר פרופסור הוא במידה רבה דרגה אקדמית המוענקת למי שמלמד או מדריך סטודנטים לדוקטורט. המונח פרופסור קשור מאוד לפעולת ההוראה של סטודנטים: בארצות הברית למשל, נוהגים לקרוא לכל מי שמלמד תלמידים פרופסור, ובהקשרים מסוימים הוא פשוט מקביל למונח 'מרצה' אצלנו. אצלנו בארץ לעומת זאת, פרופסור הוא תואר שאמור לשאת איתו מטען של הון חברתי רב, המעיד על אדם שהקדיש את חייו ואת מרצו לעולם המחקר והלימוד. עם זאת, בפועל הפירוש של המונח הזה השתנה והתעוות לאורך השנים".

מי קובע מה?

פרופ' עקיבא פרדקין הוא בהחלט בר סמכא בתחום. אחרי שלמד בוינגייט במסגרת העתודה הצבאית, והיה קצין הספורט בחיל-האוויר (ואף מהמייסדים של יחידת 669 המפורסמת), עשה את לימודי הדוקטורט שלו באוניברסיטת UNE באוסטרליה, ולאחר-מכן הוכר כפרופסור ממספר מוסדות אקדמיים, ביניהם TOURO UNIVERSITY בקליפורניה. סוגיה נוספת עליה מרבה לדבר פרופ' עקיבא פרדקין, היא פרופסורים שאינם דוקטורים: בשנת 2016 הכריע בג"ץ (ראו בג"ץ 5480/14 - ועד ארגון הסגל האקדמי הבכיר באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים נגד המועצה להשכלה גבוהה) בנושא השנוי במחלוקת הזה.

באותו עניין, נדונה השאלה המשפטית הבאה: האם המוסד האקדמי למוזיקה ומחול בירושלים יכול להעניק תואר פרופסור למרצים שלו. ארגון הסגל הבכיר במוסד, טען בעתירה שלו כי למוסד אקדמי אמורה להיות אוטונומיה מלאה לקבוע בשאלת הקריטריונים למינוי מרצים. עם זאת, בג"ץ קבע כי לאור אופיה "הדו-מהותי" של הפרופסורה (כאמור, לא רק דרגה, אלא גם תואר אקדמי), אין למוסד חופש אקדמי בכל הנוגע להיבטים החיצוניים של הפרופסורה. אחד הנימוקים לתמיכה בטענת העותרים באותו עניין, היה שאם לא תתקבל העתירה שלהם, בעצם תיווצר כתוצאה מכך אפליה של מכללות אל מול אוניברסיטאות. שופט בית המשפט העליון שכתב את פסק הדין, נעם סולברג, הכחיש כי מדובר באפליה, אך עם זאת טען כי יהיה מוצדק לתת יחס שונה מבחינת הפיקוח של המל"ג למכללות אל מול אוניברסיטאות: 'לשיטתי, הוותק' של מוסד אקדמי בהענקת תואר מסוים, ובכלל זאת תארי הפרופסורה, הוא גורם רלוונטי לעניין אופי הפיקוח שראוי להפעיל כלפיו ביחס להענקת אותו תואר". כלומר, לפי דברי סולברג, אכן ראוי לנהוג באוניברסיטאות ביד מקלה יותר לעומת מכללות.

מה לגבי פרופסורים שאינם דוקטורים?

"נסביר קודם מה ההבדל בין דוקטור לפרופסור", אומר עקיבא פרדקין. "בניגוד לתואר דוקטור, שניתן על בסיס עבודת דוקטורט ונשאר עם האדם למעשה כל חייו, התואר פרופסור הוא דרגה שהאוניברסיטה מעניקה לפי קריטריונים נבחרים לאנשי סגל אקדמי, שנושאים במשרת הוראה או הנחיית סטודנטים לתקופת עבודתם בלבד. לפיכך, יש המון אנשים אשר דווקא החזיקו ומחזיקים בתואר פרופסור ונודעו ככאלה, מבלי שבפועל השלימו דוקטורט בנושא. הידועים שבהם הם למשל משה ארנס ז"ל, הסופר א.ב. יהושע, פרופ' אמריטוס עדנה שביט ז"ל (במאית פורצת דרך), יעקב נאמן ז"ל, פרופ' עדי שטרן (נשיא בצלאל) פרופ' יובל אלבשן (פעיל חברתי ואיש תקשורת), פרופ' מוריה יעל (דיקנית הפקולטה לעיצוב בשנקר) ועוד רבים וטובים".

כיצד בעצם הופכים לפרופסור בישראל?

פרופ' עקיבא פרדקין: "על-פי המקובל במחוזותינו, כל אוניברסיטה יכולה על-פי שיקול דעתה לקדם אנשי סגל אקדמי לדרגת פרופסור, וזאת על-פי התקנון הפנימי שהיא קבעה לעצמה. החלטות על מינויים שכאלה מתקבלות על-ידי ועדות מינויים וחוות דעת חסויות, וזאת בלי כל חובה להסביר ולנמק את פשר המינוי, מה שמונע בעצם ביקורת חיצונית על התהליך הזה. כאן מתחיל הסיפור יוצאי הדופן, קרי פרופסורים שאינם דוקטורים: האוניברסיטאות רשאיות להעניק תואר פרופסור לחסרי תואר דוקטור (או חסרי תואר אקדמי כלשהו) למי שהם "בעלי הישגים בולטים בתחומם".

מה המשמעות של בעלי הישגים בולטים בתחומם? מדובר במה שמכונה "רקמה פתוחה", קרי סעיף המאפשר פרשנות רחבה מאוד. כל זה נעשה במטרה לשמר את החופש האקדמי המוחלט של האוניברסיטאות. גם לדברי פרופ' נחום פינגר, סגן יו"ר המל"ג לשעבר, שאמר בזמנו כי: 'מאחר שפרופסור הוא סטטוס מקצועי ששייך למקום העבודה, בניגוד לתואר דוקטור ששייך לאדם, הדבר יכול להשתנות ממוסד למוסד'.

אם כן, נוצר מצב שאוניברסיטה, שלמרות שהיא לא יכולה להעניק דוקטורט למי שהיא רוצה (מלבד מה שמכונה דוקטור לשם כבוד), בפועל היא יכולה להעניק תואר פרופסור לכל מי שהיא חפצה ביקרו, ללא כל פיקוח בעניין. לעומת זאת, כדי להפוך לפרופסור מטעם מכללה, חורי המסננת של המל"ג יהיו קטנים מאוד, כך שמעט מאוד אנשים יוכלו לעבור בהם בפועל. כיום יש רשימה מצומצמת של מכללות שיכולות להעניק תואר פרופסור וקיבלו לכך אישור מטעם המל"ג; נותר לקוות שבעתיד יגדל החופש האקדמי בישראל, שהרי אחרת האקדמיה תתנתק כל-כך מחיי היום-יום, עד כדי כך שהיא תהפוך ללא רלוונטית".

פרופ' עקיבא פרדקין הקים את מכון PHD INSTITUTE, אשר ממנו סיימו כבר למעלה מ-1,100 בוגרי תואר דוקטור. למידע נוסף על האיש ופעילותו, כנסו לאתר הרשמי של עקיבא פרדקין.

תאריך:  17/04/2022   |   עודכן:  17/04/2022
כתיבת המומחים
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
קסדה היא שומר הראש של כל רוכב דו-גלגלי לכן, רוכבים רק עם קסדה רכוסה, פגיעות בראש עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולנכויות שונות. חבישת קסדה תקנית ומותאמת בזמן רכיבה על אופנוע מונעת פגיעות ראש וממזערת נזקים בעת תאונה. רוכבי האופנועים יודעים שעל הפריט הזה, הם ממש לא יכולים לוותר. הרי לא מדובר בעוד גאדג'ט שמשדרג את חוויית הרכיבה, וגם לא בעוד אלמנט עיצובי או פריט אופנתי. קסדה נכונה יכולה להציל חיים אין קשר כאן לחוק עזר עירוני כזה או אחר, תקנה תעבורתית או חובה חיצונית מכל סוג שהוא, אלא אחריות אישית של כל רוכב ורוכב.
07/04/2022  |  קבוצת ירדן  |   כתבות שיווקיות
חג הפסח מתקרב ואיתו גם המסורת שהפכה לחלק בלתי נפרד מאווירת החג - רכישת המתנות לחג. למעשה, כיום נמצא לא מעט מארזים יוקרתיים ומעוצבים בטוב טעם המשלבים אלמנטים שונים שיכולים להשלים את המתנה ולהפוך אותה לחוויה בפני עצמה. חג הפסח הוא חג שמח וככזה הוא מאפשר גם לכם להפעיל את הפן היצירתי, כאשר דרך מצוינת לשדרג את המתנה שלכם יכולה להתבצע באמצעות רכישה של מארזים ייחודיים ובעלי ערך מוסף. הינה כמה רעיונות מקוריים שיעזרו לכם להפתיע, גם אם חשבתם שכבר ניסיתם הכל.
07/04/2022  |  קבוצת ירדן  |   כתבות שיווקיות
באיזה מצב הרכב שלכם יוגדר כ"טוטאל לוס", מה פשר ההגדרה הזו ואיך כדאי להתנהל בתרחיש כזה כמבוטחים בביטוח רכב מקיף. "טוטאל לוס" (Total loss) הוא מונח שרובנו אולי שמענו עליו, אבל כולנו ללא יוצא מן הכלל מאחלים לעצמנו וליקירינו לא להיתקל בו לעולם בחיים האמיתיים. עם זאת, מה לעשות, תאונות קורות ואם יקרה לכם, חלילה, עדיף שתהיו מבוטחים בביטוח רכב מקיף - הפוליסה היחידה שמעניקה לכם כיסוי כספי על פגיעה ברכבכם.
תהליך המיתוג אותו הוביל בן מיוסט עם אילן שיר, איש מקצוע עיר ניסיון בעולם מיתוג הערים, היה לייצר שלושה מותגים מבודלים לעיר: לאזור התעסוקה location, לעיר העתיקה "הליבה" ולעיר עצמה. בעוד ששני המותגים הראשונים, התבססו על האסטרטגיה ותכנון אורבני ברמת וודאות גבוהה. למותג העירוני הכללי, כתוצאה מהעדר אסטרטגיה, נוצר "מותג ביניים" על-מנת לבשר כי משהו קורה פה, אבל מאידך לא לייצר הבטחה מגובשת שהעיר לא תוכל לעמוד בה.
טיולים בארץ, נסיעות לחו"ל, ימי הולדת משפחתיים, חתונות ומסיבות - ישנן כל-כך הרבה סיבות לתעד, לצלם ולשתף. לזיכרונות החשובים ביותר שלכם מגיע מקום של כבוד, מזל שעכשיו כל-כך פשוט ליצור אותו.
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
ציפי לידר
ציפי לידר
בחרדת קודש, אחוז שרעפּי עליון, נכנס הרב מבית הכנסת הביתה, כשהוא מברך בחיוך רחב את בני ביתו והאורחים בברכה המסורתית "שבת שלום"
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
קצב האירועים כל כך אינטנסיבי שבקושי אפשר להתפנות לעיסוקים היומיומיים הרגילים. מעניין אם מישהו הצליח להסיח דעתו מהמסכים ולקרוא ספר
אלי אלון
אלי אלון
למרות החקירה המקיפה בה נטלו חלק עשרות חוקרים חקירת מאות חשודים לא פוענחה פרשת הרצח ונותרה בעינה התעלומה מי רצח את הדס קדמי ומה המניע לרצח
עמית דובקין
עמית דובקין
רוב הבניינים בדרום הינם ללא רישום זכויות מקרקעין (להלן "רישום בטאבו") ובסטטוס הקרוי "מושע"    הבעיה העיקרית שלו איננה רק בהעדר זכויות של הדיירים על הדירה בה הם מתגוררים, אלא גם בהעד...
יוסף גערליצקי
יוסף גערליצקי
חיבור והתאחדות של 'פנימיות' ו'חיצוניות' שהינם דברים נפרדים לכאורה ושונים זה מזה בכל הרבדים, מתאפשרת על-ידי תורת החסידות שמטרתה לגלות את ה'עצם' בתורה, בנשמה, בעם ישראל ובעולם
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il