|   15:07:40
דלג
  איתמר לוין  
מועדון VIP
להצטרפות הקלק כאן
בימה חופשית ב-News1
בעלי מקצועות חופשיים מוזמנים להעביר אלינו לפרסום מאמרים, מידע בעל ערך חדשותי, חוות דעת מקצועיות בתחומים משפט, כלכלה, שוק ההון, ממשל, תקשורת ועוד, וכן כתבי טענות בהליכים בבית המשפט.
דוא"ל: vip@news1.co.il
כתבות מקודמות
קבוצת ירדן
פתרונות בית חכם לאנשים עם מוגבלות: NISKO SMART
קבוצת ירדן
כיצד תבחרו בקבוק מים לילד שלכם?
התקדמות מהירה ומוצלחת בצד הצבאי [צילום: דובר צה"ל]
דייוויד איגנציוס, מבכירי וושינגטון פוסט:

הים - בן ברית טבעי של ישראל נגד המנהרות

לאחר ביקור בארץ ופגישות עם שורה של בכירים, איגנציוס סבור שאין לישראל תוכנית ברורה להמשך המלחמה; ישראלים רבים סבורים שהיא מפסידה במלחמת המידע; ואין הבנה בדבר חשיבות הסיוע ההומניטרי
20/11/23  |   איתמר לוין   |   מיוחדים ברשת   |   מלחמת חרבות ברזל   |   תגובות

לאחר שישה שבועות של קרבות קשים ומספר איום של אזרחים הרוגים, מפקדי צה"ל רואים את מלחמת חרבות ברזל עוברת לשלב הבא, אשר יצריך פחות חיילים והרבה פחות הפצצות וממילא פחות אבידות פלשתיניות – ואשר בסופו, הם מקווים, חמאס ייאלץ לצאת ממבוך המנהרות שלו. כך מדווח דייוויד איגנציוס, מבכירי הכותבים בוושינגטון פוסט, לאחר ביקור בישראל.

הסתכלו במפה ותראו בן ברית טבעי של ישראל – מציע איגנציוס: הים התיכון. שיגור חיילים לתוך המנהרות יהיה משימה ארוכה ויקרה; הפצצת המנהרות תהיה אקראית ועלולה לגרום אבידות נוספות רבות. אבל העובדה שעזה שוכנת לחוף הים, עשויה להקנות לישראל יתרון בהכרעת העימות. מבחינה צבאית, ישראל מתקדמת בהתמדה ובהצלחה; אבל ישראלים רבים מבינים שהם מפסידים במלחמת המידע כאשר העולם צופה בתמונות הסבל הפלשתיני.

איגנציוס ביקש לדעת האם הנהגתה של ישראל יודעת לאן הולכת המלחמה. הוא נפגש עם עשרה מבכירי צה"ל – מקצוענים עם ראש על הכתפיים, שהרשימו אותו במיומנותם ומסירותם. אבל האמת היא, שלישראל עדיין אין קונספציה ברורה ליום שאחרי. הדרג המדיני והדרג הצבאי מסכימים על הצורך להרוס את חמאס ולנתק כל קשר בין ישראל לעזה. אין הסכמה לגבי הצעדים הבאים. יש להם רעיונות, תקוות ושאיפות. הם מבינים יותר ויותר, שאם ישראל לא תעשה עבודה טובה בהרבה בנושא ההומניטרי, היא תפגע ביחסיה עם ארה"ב, אירופה ושכנותיה הערביות.

יואב גלנט אמר לאיגנציוס, כי הוא פתוח לכל רעיון שיאפשר לישראל להתנתק מעזה – כל עוד תתמלא נוסחה פשוטה: "בסוף המלחמה חמאס ייהרס, לא יהיה איום צבאי על ישראל מכיוון עזה וישראל לא תהיה בעזה". המטרה היא "לא חמאס ולא כאוס", מוסיף דובר צה"ל, תת-אלוף דניאל הגרי. בסדר – מגיב איגנציוס – אבל זה לא ממש מראה מהי הדרך קדימה. המסקנה החשובה ביותר שלו: הן ישראל והן הפלשתינים זקוקים לסיוע בעיצוב העתיד, במיוחד מצידה של ארה"ב. שני הצדדים שקועים מדי בקרב ובטראומה מכדי לחשוב על ההמשך. כאן ידידים יכולים לעזור. הוא גם משוכנע יותר מאי פעם, שהפלשתינים זקוקים למדינה משלהם, מנוהלת היטב וללא חמאס; אם ארה"ב תוכל לסייע להגשים זאת, יוכל לצאת משהו טוב מהמלחמה הזאת, על כל נוראותיה.

בימים הראשונים של המלחמה היה על מפקדי צה"ל לתכנן תוך כדי תנועה; לא היה שימוש בתוכניות שהופעלו מאז 1982. מנהיגי ישראל כה חששו שאירן ושלוחיה יצטרפו למלחמה, עד שבנימין נתניהו היה קרוב להורות על מהלומה מקדימה נגד חיזבאללה. למרבה המזל, קור הרוח גבר. בכירי צה"ל סבורים שהמהלך הקרקעי יימשך לכל היותר שלושה חודשים; המשק הישראלי יתחיל לקרוס תחת הנטל אם הוא יהיה ארוך יותר.

הקונספט של המהלך הקרקעי היה פשוט: לחתוך את הרצועה לשניים ולדחוף את האוכלוסייה דרומה, בעוד ישראל תוקפת את מעוזי חמאס בצפון. המטרה הייתה להפריד את חמאס מהאזרחים, אך למען האמת – האסטרטגיה הייתה בלתי מציאותית: חמאס היה בכל מקום ובמשך שבועות לא יכלו או לא רצו האזרחים לעבור לאיזורים בטוחים והם נלכדו באש תופת.

סדרה של שעונים במהירויות שונות
השלב הבא יהיה דרום הרצועה [צילום: דובר צה"ל]

צפון הרצועה מצוי כעת במידה רבה בשליטת ישראל; בדרך הוא הפך לעיי חורבות. קצין בכיר הסביר: "כדי לשבור שיטה, צריך למוטט את עמודי היסוד שלה ואז היא קורסת". המחיר של ההצלחה בשדה הקרב היה גבוה בשדה התעמולה. ישראל טענה, וארה"ב אישרה, שחמאס מתחבא בין אזרחים ואפילו בבתי חולים. אבל ככל שמספר ההרוגים הפלשתינים עלה, רוב העולם נראה לא משוכנע.

השלב הבא יתמקד בדרום הרצועה, לשם ברחו למעלה ממיליון פלשתינים נואשים, וקרוב לוודאי – גם יחיא סינוואר, שלדעת צה"ל מתחבא במנהרות מתחת לעיר הולדתו חאן יונס. כמו בצפון, צה"ל ינסה להפריד בין שדה הקרב לבין האיזורים הבטוחים. אבל אבחנה זו עשויה להיות קשה כמו בצפון, ואזרחים שוב יילכדו בקו האש. ישראל מתכנן ליצור עיר אוהלים גדולה לפליטים באל-מוואסי שעל החוף, מצפון לגבול מצרים, בה יוקמו במהירות גם מתקנים רפואיים.

ישראל חייבת להבין שהסיוע ההומניטרי חיוני לחלוטין להשגת מטרות המלחמה, מדגיש איגנציוס. כמה קצינים בכירים מכירים במציאות זו. "המאמץ ההומניטרי חייב להיות כדור שלג שיביא ידידים מהמפרץ, סעודיה, ירדן, מצרים", אומר קצין ותיק. אבל – ממשיך איגנציוס – לא בטוח שהפוליטיקאים או הציבור הזועם משוכנעים.

במאמץ להילחם טוב בזירת המידע, צה"ל מאמץ טקטיקה שהפעיל ה-CIA בצורה יעילה במהלך המלחמה באוקראינה: לחשוף מידע מודיעיני ולהעמידו לרשות הציבור. צה"ל פרסם שיחות בין פלשתינים המביעים כעס על חמאס, תמונות של בית ספר בסמוך למשגרי טילים ומצבורי נשק שהתגלו מתחת לבתי חולים. בהנחה שכל זה נכון (מתבטא איגנציוס בזהירות יתרה), האם יש הצדקה להפציץ בתי חולים ובתי ספר ולהרוג אזרחים כה רבים?

לצה"ל יש כללים שמטרתם להפחית את הפגיעה באזרחים, אך המפקדים מעניקים משקל גם להגנת חייליהם. כפי שגילתה ארה"ב במלחמותיה נגד אל-קאעידה ודאעש, צריך להתאים את הכללים. בשורה התחתונה, צה"ל אומר שתמיד יש נזק משני במלחמה. אבל כאשר צופים במראות במשך שבועות בטלוויזיה, התחושה שונה.

המפקדים רואים את המלחמה בסדרה של שעונים המתקתקים במהירויות שונות. לצה"ל יש שעון להרס חמאס, הזקוק לכמה חודשים אך ייתכן שיהיה צורך לכוונו מחדש. לחמאס יש שעון הישרדות, שמטרתו להימשך כמה שיותר. לארה"ב ובעלות בריתה המערביות יש שעון של סבלנות שבשבוע שעבר נראה שהיא אזלה. צה"ל יודע שהדרך היחידה בה הוא יכול להאריך את שעונו שלו היא אימוץ טקטיקות אשר יפחיתו את הפגיעה באזרחים ויספקו יותר סיוע הומניטרי. זהו צורך מוסרי – וגם מבצעי.

בשל לוחות הזמנים המתחרים, צה"ל אימץ מה שמפקדיו מכנים "עץ החלטות" של "תוכניות גמישות ומותאמות". אלוף אחד מצטט את זכרונותיו של הגנרל בדימוס ג'ים מאטיס, לשעבר מפקד פיקוד המרכז ושר ההגנה, האומר שוודאות לגבי אופיו של מערכה עלולה להיות טעות קטלנית ושמפקד נבון צריך להכין מגוון של תוכניות; זה מה שצה"ל פיתח.

בקריה גם מתנהל ויכוח נוקב בשאלה מתי תוכל ישראל לשחרר חלק מאנשי המילואים ולאתחל את המשק שנעצר כמעט לחלוטין. רוב הקצינים הבכירים מסכימים שבתוך חודש-חודשיים ניתן יהיה להתחיל בצמצום הכוחות ולהוציא חיילים ממרכזי הערים ברצועה, וליצור יחידות תקיפה קטנות יותר שיתמקדו בעיר עזה ולמשל יחסלו אנשי חמאס שיצוצו מן המנהרות.

האופטימיות של אייל ולדמן
לא שולחים חיילים לתוך המנהרות [צילום: דובר צה"ל]

כיצד לפתור את בעיית המנהרות? צה"ל החליט שלא לשגר לתוכן חיילים; המשימה מסוכנת מדי אפילו עבור היחידות הייעודיות לכך. במנהרות יש מוקשים ודלתות כבדות המונעים פעילות קלה של רובוטים וכטב"מים. ההפצצות מן האוויר לא רק פוגעות באזרחים, אלא גם אינן פתרון למאות ק"מ של מנהרות מפותלות וסבוכות. האתגר הוא למצוא אותן; מתקפות פתע מכיוונים בלתי צפויים יגרמו לחמאס נזק פיזי ופסיכולוגי. במקום לחפש פתרון קסם, ישראל עשויה להעדיף שורה של נצחונות קטנים, מעריך איגנציוס.

השכל הישר אומר כיצד יכולה ישראל להגיע למערכת המנהרות; חפירה תת-קרקעית היא תחום הנדסי מתקדם מאוד. קציני צה"ל לא אומרים אלו מן הטכניקות הקיימות – למשל לקידוחי נפט או רכבות תחתיות – ינוצלו לצרכים צבאיים. גלנט מוכן לומר רק ש"אנחנו צריכים פתרון תעשייתי". וישנו גם ההיבט הגאוגרפי של חוף הים: המים הם כוח אדיר ומנהרות חשופות לסכנת שטפונות, ואין ספק שצה"ל חושב על כך.

נשק אחרון שבידי ישראל הוא התיעוד הוויזואלי של 7 באוקטובר – הסרטון בן 45 הדקות שהפיק דובר צה"ל ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס. איגנציוס צפה בו ואומר שמה שנחרת בזכרונו לא היה המחזות המבעיתים של הגופות המושחתות, אלא ילדה כורעת על הרצפה וחוזרת שוב ושוב כמו בקינה: "למה, למה, למה, למה?" קצין בכיר מאוד אומר: "אי-אפשר לישון אחרי שרואים את זה". מנהיגיה של ישראל רוצים שגם אחרים לא ישנו.

ביום האחרון של ביקורו בישראל, נפגש איגנציוס עם חלוץ ההיי-טק אייל ולדמן, שבתו ובן-זוגה נרצחו בפסטיבל בקיבוץ רעים. חברת מלאנוקס, אותה הקים, ידועה בכך שהיא מעסיקה פלשתינים – 100 ביו"ש ו-20 ברצועה – וניתן היה לחשוב שכעת ישנה את דעתו. ההפך הוא הנכון. ולדמן אומר שהפלשתינים ממשיכים לעבוד עבור החברה, הנמצאת כעת בבעלות אמריקנית, ושהוא משוחח פעם בשבוע עם ידידים ערבים על דאגות משותפות. "אנחנו צריכים להפסיק להרוג זה את זה. זה יקח זמן", אבל ולדמן בטוח שזה יקרה.

הכתבה המלאה
תאריך:  20/11/23   |   עודכן:  20/11/23
איתמר לוין
+צה"ל ואסון הטבח
21:51 20/11/23  |  יוסף אליעז   |   לרשימה המלאה
גם הפתעת מלחמת יוה"כ, ממש כהפתעת שמחת תורה, נבעה מזלזול באזהרות של לוחמים בקו הראשון ומזלזול ביכולות האויב
שער נעול עם אזיקוני פלסטיק [צילום: חיים גולדברג/פלאש 90]
+צה״ל שחרר חיילי מילואים בהיקף נרחב
21:08 20/11/23  |  עידן יוסף
בלי הודעה רשמית צה״ל שחרר חיילי מילואים בהיקף נרחב שהצנזורה אינה מאפשרת לפרסם. קצין בכיר: "יש רצון לאפשר לחזור לפעילות בעורף. אנחנו לא רוצים לשחוק את הכוחות, ייעשה מאמץ נוסף לשחרר עוד ועוד משרתים שזומנו, על בסיס הערכת מצב" (ynet).

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי אמר: "למלחמה הזאת יש שלבים. אנחנו מקיימים הערכת מצב מתמשכת כל יום. אנחנו מתאימים את היקף משרתי המילואים שלנו במערכים העורפיים של צה"ל. מערכים שאנחנו יכולים לרדד, לצמצם, להחזיר הביתה על-מנת לצבור אנרגיה ולחזור בהמשך, על-מנת לאפשר למשק להתנהל כלמערכים עורפיים. אנחנו עושים זאת, אנחנו מייצרים בכך את התנאים שיאפשרו ללחימה להתמשך לאורך זמן".
+גלנט: המידע ממחבלי החמאס - העיניים של צה"ל בעזה
21:07 20/11/23  |  עידן יוסף
שר הביטחון גלנט בתום הערכת מצב בשב״כ: ״המידע שמוסרים מחבלי החמאס בחקירות השב״כ הוא העיניים של חיילי צה״ל בעזה - באמצעותו הכוחות יודעים לאן ללכת״.
+חמאס בוחן את ההצעה הישראלית לשחרור חטופים
21:02 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
פריצת דרך במגעים לשחרור חטופים? ישראל נותנת אור ירוק, אך מתעקשת על שלא להפריד משפחות  ▪  הפרטים המסתמנים: שחרור של בין 50 ל-70 ישראלים, כאשר רובם אימהות וילדים  ▪  מהומה מחוץ לפגישת קבינט המלחמה עם משפחות החטופים
בני משפחות החטופים ממתינים מחוץ לפגישה עם שרי הקבינט המצומצם [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+גורם ישראלי: הפעולות בדרום עזה יהיו ממוקדות יותר - ובקרוב
20:38 20/11/23  |  עידן יוסף
גורם ישראלי רשמי לרשת ABC: ישראל תפעל בקרוב בדרום רצועת עזה, אך הפעולות שם יהיו ממוקדות יותר. לדבריו, המרחב הבטוח יהיה אזור המוואסי המאוכלס בדלילות יחסית, אולם צה"ל עדיין יפעל שם אם יהיה בכך צורך.
+שגריר ישראל בדרא"פ מוחזר להתייעצויות
19:31 20/11/23  |  עידן יוסף
משרד החוץ: על רקע ההתבטאויות האחרונות מדרום אפריקה, שגריר ישראל בדרום אפריקה נקרא להתייעצויות בירושלים
+צה"ל תקף מטרות טרור של חיזבאללה בשטח לבנון
19:18 20/11/23  |  עידן יוסף
מטוסי קרב של צה"ל תקפו מוקדם יותר היום מפקדות מבצעיות ותשתיות טרור של חיזבאללה בתגובה לשיגורים לעבר שטח מדינת ישראל במהלך היום. בנוסף, צה"ל תקף מוקדם יותר היום חוליית מחבלים במרחב מטולה.

בהמשך להתרעות שהופעלו על חדירת כלי טיס עוין במרחב הצפון, זוהה שיגור שנפל בשטח פתוח במרחב משגב עם, בנוסף שוגר מיירט לעבר מטרה חשודה. לא זוהתה חדירה של כלי טיס.
+החות'ים פרסמו את סרטון ההשתלטות על הספינה
19:04 20/11/23  |  עידן יוסף
החות'ים בתימן פרסמו את סרטון ההשתלטות על "הספינה הישראלית" כלשונם בים סוף אתמול.
+ח"כ אלמוג כהן יצא נסער מראיון בערוץ 12 והתעלף
18:37 20/11/23  |  עידן יוסף
בתום סדרת בדיקות מקיפות שוחרר ח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) מבית החולים הדסה עין כרם. כהן התעלף מעט לאחר ראיון סוער בערוץ 12 מחוץ לאולפן. בהתאם להמלצות הרופאים הוא עושה את דרכו כעת לביתו להתאוששות ומנוחה.
+תאריך מבורך בתולדות מדינת ישראל
18:32 20/11/23  |  אריה יצחקי   |   לרשימה המלאה
בעקבות מלחמת "חרבות הברזל" שתביא במהרה לשחרור כל חבל עזה, נוכל לשוב אל ביתנו שבגוש-קטיף  ▪  גרעיני ההתיישבות מתארגנים מחדש לשוב בימים אלה
גוש עציון [צילום: גרשון אלינסון/פלאש 90]
+בקריאה ראשונה: קיצור הליכים בכל הנוגע לבניית מרחבים מוגנים ולהקמת דירות למפונים
18:21 20/11/23  |  עידן יוסף
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 149 והוראת שעה - חרבות ברזל), התשפ"ד 2023. 7 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה.

בצל מצב הלחימה השורר במדינה, מוצע לבצע כמה תיקונים בחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה 1965- מקצתם כהוראת שעה וחלקן כהוראות קבועות, כדי להקל ולקצר, ככל האפשר, את ההליכים ואת לוחות הזמנים בכל הנוגע לבניית מרחבים מוגנים לכלל הציבור ולהקמת יחידות דיור ומבני ציבור למפונים שפונו מבתיהם.
+נפילת רסיס בחולון; אישה נפצעה אנוש במהלך מנוסה
18:04 20/11/23  |  עידן יוסף
בהמשך להתרעות שהופעלו במרחב גוש-דן והשפלה, זוהו שני שיגורים לעבר שטח מדינת ישראל, לוחמי ההגנה האווירית יירטו את השיגורים בעזרת המערכות "כיפת ברזל" ו"קלע דוד", ההתרעות הנרחבות הופעלו בעקבות חשש לשברי יירוט.

במהלך המטח האחרון למרכז: אישה בת 57 איבדה את הכרתה במהלך האזעקה ופונתה ע"י מד"א במצב אנוש תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים שמיר.

נמסר על נפילה בחולון שלא גרמה לנפגעים אך גרמה נזק לכמה מכוניות. ממשטרת מחוז המרכז נמסר: משטרת ישראל מטפלת כעת בזירת נפילה של פריטי רקטה בחולון. כתוצאה מהנפילה נגרם נזק לרכב ללא נפגעים.
+חודש אחרי: שני מחבלים שהשתתפו בטבח נתפסו בישראל
17:56 20/11/23  |  עידן יוסף
במבצע משותף של שב״כ ויחידת המסתערבים של משמר הגבול, נלכדו לפני כשבועיים שני מחבלים שחדרו לישראל והשתתפו בטבח השבעה באוקטובר. השניים נלכדו ברהט והועברו לחקירה. לא נמסר האם מישהו סייע להם.
+צה"ל חושף: התקבלו אלפי שיחות מסייענים תושבי עזה
17:45 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
פעילות יחידה 504 בלחימה נחשפת: חוקרי השטח הובילו למעצר מחבלים ולחשיפת מקומות חשובים  ▪  מאמץ הפינוי הוביל לפינוי כ-30,000 אזרחים דרומית לנחל עזה, והשפיע על תשתיות חמאס באזור
500 נחקרים, ומיליוני שיחות פינוי ואזהרה. עזתים במחנה אונרא [צילום: עטיה מוחמד/פלאש 90]
+חשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון
17:25 20/11/23  |  עידן יוסף
החשד לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון. אזעקות הופעלו בקריית שמונה, במטולה ובמשגב עם. מיירט של כיפת ברזל פגע במטרה חשודה, ייתכן שמדובר בזיהוי שגוי. מספר רקטות ששוגרו מלבנון התפוצצו בשטח פתוח ליד משגב עם. ללא נפגעים.
+צה"ל העביר למצרים תינוקות מבי"ח שיפא
17:01 20/11/23  |  עידן יוסף
ביממה האחרונה אפשרו כוחות צה״ל באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים את העברתם של תינוקות עזתים מבית החולים שיפא להמשך קבלת טיפול רפואי במצרים.

התיאום בוצע לבקשת המצרים, ומנהל בית החולים שיפא ובאמצעות צוותים של האו״ם. פעולה זו היא חלק מהמאמץ ההומניטרי שמאפשר קבינט המלחמה במקביל ללחימה כנגד החמאס ברצועת עזה.
+נעצרו שני תושבי ירכא, בחשד לסחר באמל"ח מול לבנון
15:55 20/11/23  |  מירב ארד
הותר לפרסום: שב"כ והמשטרה עצרו את ראיד גביש ואמל אבו עבלה, תושבי ירכא, בחשד לסחר באמצעי לחימה מול לבנון. בחיפוש שנעשה במתחם של בתים במקום נמצאו בין היתר שני אקדחים ותחמושת. בית משפט השלום בנצרת האריך את מעצרם בשבעה ובשמונה ימים.
+לפיד: מה שהיה בוועדה לביטחון לאומי - עלבון נורא לכל המדינה
15:38 20/11/23  |  מירב ארד
ראש האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד: "נתניהו עומד במסיבות עיתונאים ואומר "זה לא הזמן לפוליטיקה", ואז עושה כל הזמן פוליטיקה. אם השיקול שלהם לא היה פוליטי, היה לנו תקציב, הייתה לנו ממשלה הרבה יותר קטנה ויעילה, היו לנו שרים מתפקדים במשרדים מתפקדים. אני אומר לשרי הממשלה: מה עובר עליכם? אתם לא רואים מה אתם מעוללים למדינת ישראל? מתי תבינו שקרה פה אסון ושאי אפשר להמשיך ככה? תפסיקו לחשוב על האינטרסים שלכם תודיעו כבר היום על ביטול הכספים הקואליציוניים והמשרדים המיותרים. לכו כבר לעבוד בשביל מדינת ישראל ועם ישראל.

לפיד הוסיף: "מה שהיה הבוקר בוועדה לביטחון לאומי, מול משפחות החטופים, הוא מביש, הוא חרפה, הוא עלבון נורא לא רק למשפחות החטופים אלא לכל מדינת ישראל. זה מה שקורה כשלוקחים את האנשים הכי קיצוניים והכי מטורללים במדינה ונותנים להם להיות בשלטון."
+כ-1.15 מיליארד ש"ח יוקצו להקמת פעילות מנהלת תקומה
14:54 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
עוד אישרה הוועדה הקצאת כ-50 מיליון ש"ח להוצאות חירום והצבת מגוניות ברשויות הבדואיות בנגב, ותקציב לרכש כ-250 מכשירים לווינים לכיתות כוננויות
[צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת]
+דלק, דלק תרדוף
14:36 20/11/23  |  דן מרגלית   |   לרשימה המלאה
אסור להתיר הכנסת דלק לרצועה גם אם קיימת סכנה של פרוץ מגיפות בקרב הפלשתינים  ▪  מפני שמחסור בדלק יביא את האוכלוסייה למרוד בשלטון החמאס
שלושה עורבים [צילום: מרק ישראל סלם]
+אישום: ניסו לפגוע בערבים בירושלים בנקמה על 7 באוקטובר
14:36 20/11/23  |  איתמר לוין   |   לרשימה המלאה
המדינה: חיים אברמסון, תלמיד ישיבה חרדית בירושלים, יידה בקבוקי תבערה לעבר בתי ערבים ברחוב שמעון הצדיק ולאחר מכן לעבר בית משפט השלום בעיר; חברו שמעון כהן סייע לו בהכנות
בית משפט השלום בירושלים
+צבא אדום בשתולים, ניצנים ואשדוד
14:04 20/11/23  |  מירב ארד
אזעקת צבע אדום בשתולים, ניצנים, גן הדרום, אשדוד וניצן.
+"בצלם": החלום ושברו
13:58 20/11/23  |  יוסי אחימאיר   |   לרשימה המלאה
"בצלם" הוא אחד הבולטים בארגונים בתוכנו, שמגנים את "האפרטהייד" הישראלי, את "הכיבוש" ואת המתנחלים  ▪  לדידם, הפלשתינים צדיקים גמורים, שנגזלה מהם עצמאותם על-ידי "הכובש הישראלי"
אלמגור. מתנערת [צילום: אבשלום ששוני/פלאש 90]
+צה"ל: שלושה כטב"מים פגעו סמוך למוצב בצפון; לא היו נפגעים
13:53 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
צה"ל תקף חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט במרחב מרווחין  ▪  מטח כבד על הצפון: אזעקות הופעלו בקריית שמונה ויישובי הגליל  ▪  בסיס בירנית ספג פגיעות קשות בשעות הבוקר ואש פרצה במקום  ▪  צה"ל תקף בירי ארטילרי בשטח לבנון
גבול ישראל-לבנון [צילום: אייל מרגולין/פלאש 90]
+תמיכה בפלשתינים
13:36 20/11/23  |  יפעת גדות   |   לרשימה המלאה

דם על הידיים [צילום: קיי.אמ. צ'אודרי/AP]
+לא עוסקים בפוליטיקה אבל ...
13:23 20/11/23  |  עמנואל בן-סבו   |   לרשימה המלאה
מומחים מדעת עצמם ניתחו בשיא הרצינות ובפנים חתומות מה אומרת אי-לחיצת היד של השרים לראש הממשלה, האם העווית מתחת לריס שמאל של גלנט מדברת על כוונתו להחליף את נתניהו תוך כדי הלחימה בעזרת חברי הליכוד או האם הגירוד ביד ימין של גנץ, מביע את תסכולו מהתנהלות מנהל הקבינט, נתניהו
ראיית הזהב [צילום: מרק ישראל סלם/פלאש 90]
+16 מבוקשים נעצרו ברחבי יו"ש; בעציון נעצר בכיר מהחמאס
13:15 20/11/23  |  מירב ארד
במהלך הלילה כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו ברחבי יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים ועצרו 16 מבוקשים, שניים מתוכם מחמאס. בכפר שווארוואה שבחטיבת עציון עצרו הכוחות בכיר בארגון הטרור חמאס, טארק עבדאללה אחמד סאלם. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-1,850 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משוייכים לחמאס.
+מכרז בצל מלחמה: האם "דפוס בארי" יוכל להתמודד על הפרטת הדואר
12:34 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
בשל נזקי המלחמה, בדפוס בארי מבקשים לדחות את המכרז להפרטת הדואר בחצי שנה  ▪  בדואר ישראל מדווחים על ירידה של 30% בפדיון ההכנסות מאז 07.10 וחוששים כי לא יהיה להם כסף לשלם משכורות לעובדים  ▪  השר דוד אמסלם: "לא תהיה הפרטה של הדואר בלי התמודדות של דפוס בארי"
[צילום: דוברות הכנסת]
+ח"כ אדלשטיין: הכנסת היא אינה במה למופעים - ודאי שלא בעת הזו
12:26 20/11/23  |  מירב ארד
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין על המהומה סביב דיון הצעת חוק המוות למחבלים: "יש דרכים לדון על חוקים, יש דרכים לחוקק חוקים. הכנסת היא אינה במה למופעים - ודאי שלא בעת הזו. כולנו פועלים תחת האקסיומה שלא מתעסקים בפוליטיקה, אז ודאי שלא מתעסקים בפופוליזם".
+השר זוהר על הצע"ח עונש מוות למחבלים: "טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים"
12:25 20/11/23  |  מירב ארד
שר התרבות והספורט מיקי זוהר בתגובה לדיון בעונש מוות למחבלים: "מאז ומעולם תמכתי בחוק עונש מוות למחבלים אך העיסוק בזה כעת בזמן שבנינו ובנותינו בידי המרצחים הנאצים, הוא טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים. די עם הפוליטיקה הזו עכשיו, אנחנו חייבים להתמקד רק בניצחון במלחמה ובהחזרת החטופים הביתה."

+אסטרטגיה לישראל בעקבות המלחמה
12:21 20/11/23  |  רפי לאופרט   |   לרשימה המלאה
75 שנים אחרי היווסדה ניצבת ישראל על פרשת דרכים דומה לזו שעליה ניצבה ב-ה' באייר התש"ח, אולם ברוח הזמן ד'היום  ▪  ב-75 השנים הללו "התגלגלה" ישראל במעלה מדרון ההיסטוריה, כשהיא מגיבה לאילוצי המקום והזמן שרובם נכפו עליה
חשבון נפש [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+תיעוד פעילות לוחמות ולוחמי גדוד האיסוף 414
12:04 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
לוחמות ולוחמי 414 זיהו וסייעו בתקיפת עשרות אמצעי תצפית ועמדות תצפית של חמאס אשר הובילו לפגיעה אנושה ביכולות התצפית והמבצעים של הארגון
לוחמות ולוחמי גדוד האיסוף 414 [צילום: דובר צה"ל]
+עימותים בדיון על עונש מוות למחבלים: "יכול לסכן את החטופים"
11:41 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
משפחות החטופים ביקשו לעצור את החקיקה בטענה כי היא תסכן את חייהם של קרוביהן הנמצאים בשבי בעזה  ▪  ירדן גונן: "הם נלחמים על להחזיק את עצמם בחיים"  ▪  השר בן-גביר: "התפיסה שלי היא הפוכה משלכם"  ▪  יו"ר הקואליציה: "הצע"ח לא תעלה להצבעה למליאה לפני אישור הקבינט"
צעקות בין השרים למשפחות החטופים [צילום: יונתן זינדל/פלאש 90]
+השר סמוטריץ׳ נפגש עם משפחות שקרוביהם נחטפו לעזה
09:56 20/11/23  |  מירב ארד
שר האוצר וחבר הקבינט המדיני בטחוני בצלאל סמוטריץ׳ קיים אמש (יום א') פגישה עם משפחות שקרוביהם נחטפו לעזה. "יש לנו חובה מוסרית כלפי כל אחת ואחד מהחטופים ומדינת ישראל עושה ותמשיך לעשות כל מאמץ כדי להביא את החטופים הביתה. זו חובתנו המוסרית, היהודית והלאומית כלפי אזרחינו", אמר סמוטריץ׳.
+בן-גביר: חוק עונש מוות למחבלים יעלה לדיון בוועדה לביטחון לאומי
09:32 20/11/23  |  מירב ארד
השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר: "חוק עונש מוות למחבלים הוא כבר לא עניין של ימין ושמאל. חוק עונש מוות למחבלים הוא חוק מוסרי וחיוני עבור מדינת ישראל.
כולנו ראינו מה קרה כאן ב-7 באוקטובר, כשהנאצים נכנסו הם לא הבחינו בין שמאל לימין, בין קשיש לילדה ובין יהודי לערבי. הם שחטו כל מה שנקרה בדרכם, אדם וחי. לאותם נאצים ארורים יש רק דין אחד. והוא מוות. היום סיעת עוצמה יהודית מתקנת עוול היסטורי ומעלה לדיון בועדה לביטחון לאומי בראשות ח"כ צביקה פוגל את חוק עונש מוות למחבלים שהגישה ח"כ לימור סון הר מלך. אני בטוח שהחוק יקבל תמיכה מקיר לקיר. שיהיה לנו בהצלחה."
+צה"ל ושב"כ חיסלו שלושה מפקדי פלוגה נוספים בארגון חמאס
08:53 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
השלושה הותקפו באמצעות מטוסי קרב, בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ  ▪  צוות מחטיבת הנח"ל חיסל חוליית מחבלים
פעילות הכוחות ברצועה [צילום: דובר צה"ל]
+פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל מלבנון; צה"ל מגיב בירי ארטילרי
08:34 20/11/23  |  מירב ארד
דובר צה"ל: פצצות מרגמה נורו לשטח ישראל מלבנון, צה"ל מגיב בירי ארטילרי. אין נפגעים בתקרית.
+הותרו לפרסום שמות 3 לוחמים שנהרגו בעזה
08:18 20/11/23  |  מירב ארד   |   לרשימה המלאה
סמ"ר איתן דישון, בן 21 מירושלים, נהרג בצפון רצועת עזה  ▪  שני לוחמים מגדוד 890 בחטיבת הצנחנים נפלו בקרבות בצפון הרצועה  ▪  388 חללי צה"ל נפלו מתחילת המלחמה בעזה
קרבות עזים ברצועת עזה [צילום: דובר צה"ל]
+ארגון מחבלים קם לתחייה בלבנון
08:05 20/11/23  |  ירון פרידמן   |   לרשימה המלאה
ארגון אמל שהיה קיים לפני חיזבאללה התפרק מנשקו לפני יותר מ-30 שנה וחוזר כעת לתפקוד צבאי. מהן המשמעויות ללבנון ולישראל?
מחבל של אמל בתרגיל
+הוארכו תוקף הכרזת מצב מיוחד בעורף וצו שר הביטחון לצווי 8
01:34 20/11/23  |  עידן יוסף   |   לרשימה המלאה
יו"ר ועדת החוץ והביטחון: "מודאג מהימשכות המצב בו אין גוף שמתכלל את אירוע המלחמה על כל היבטיו. קראתי לראש הממשלה להטיל את מלאכת התכלול על המל"ל. לדאבוני, לא עודכנתי על כל התקדמות בנושא"
אדלשטיין. אין ודעות שתהיה הארכה נוספת בעורף [צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת]
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
פורומים News1  /  תגובות
כללי חדשות רשימות נושאים אישים פירמות מוסדות
אקטואליה מדיני/פוליטי בריאות כלכלה משפט סדום ועמורה עיתונות
הים - בן ברית טבעי של ישראל נגד המנהרות
תגובות  [ 3 ] מוצגות   [ 3 ]  לכל התגובות        תפוס כינוי יחודי            
כותרת התגובה שם הכותב שעה    תאריך
1
יצחק
20/11/23 11:12
2
פרש תורכי23
20/11/23 17:43
3
במ
20/11/23 20:14
תגובות בפייסבוק
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  מלחמת חרבות ברזל
ועדת החוץ והביטחון קיימה (יום א', 19.11.23) דיון חסוי וממושך, שבמהלכו אישרה את הארכת תוקפם של ההכרזה על מצב מיוחד בעורף, גיוס המילואים בצו 8 והצו בדבר גיוס ציוד לפי חוק רישום ציוד וגיוסו לצה"ל.
20/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש לקדם חוק שיגביל את שיקול הדעת של הצנזורה הצבאית בזמן המלחמה. ולחייב אותה לאסור פרסומים באופן נרחב הרבה יותר מהמצב הקיים היום. לטענת נתניהו, בישיבת הקבינט המורחב אמש (19-18.11), הצנזורה הצבאית מאשרת פרסומים שפוגעים בביטחון המדינה והוא זועם על התנהלותה מאז תחילת הלחימה.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
רשות המיסים פתחה את המערכת להגשת תביעות מקוונות לפיצויים לעסקים עבור נזק עקיף כתוצאה ממלחמת "חרבות ברזל". מדובר במערכת משוכללת אחת שדרכה יוכלו כלל העסקים בישראל להגיש תביעה לפיצויים בגין נזק עקיף, בכל מסלולי הפיצוי השונים שמציעה המדינה, ובהתאמה למיקום העסק ומידת הפגיעה של הלחימה במחזור העסקות.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
דובר צה״ל תא"ל דניאל חושף (19.11.23) את נסיבות מותה של השבויה נועה מרציאנו ז״ל הי"ד. החיילת נחטפה לדירה סמוכה לבית החולים שיפא. במהלך תקיפות צה״ל בעזה, מחבל חמאס שהחזיק בה - נהרג. הדוח הפתולוגי קובע כי מרציאנו נפצעה (9.11.23) כתוצאה מתקיפת צה"ל, אך לא באופן מסכן חיים, וזאת בניגוד לשקרים שפרסם חמאס לפיהם נועה נהרגה מתקיפות צה״ל.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
"אירן היא שורש העוינות והתוקפנות נגד מדינת ישראל. המלחמה היא רב זירתית למרות שעוצמתה מתמקדת בעזה". כך אומר (19.11.23) ‏שר הביטחון יואב גלנט בתדרוך לכתבים.
19/11/2023  |  עידן יוסף  |   חדשות
בלוגרים
דעות  |  כתבות  |  תחקירים  |  לרשימת הכותבים
יוסי אחימאיר
יוסי אחימאיר
אין לנו ארץ אחרת    ישראל הינה הבית הלאומי היחיד והאיתן של העם היהודי    המשימה הבלעדית של העומד בראשה היא לנווט את הספינה לחוף מבטחים    כל זאת רק בתנאי שנשמור על אחדות פנימית
בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
גם עכשיו, כשמיטב בינינו מוסרים את נפשם כלוחמים ומפקדים בלחימה בעזה, אנשי כוח קפלן וחופשי בארצנו אומרים שהציונות הדתית, הציבור לא המפלגה, גרועה יותר מחמאס ורגע אחרי שנשמיד את חמאס נ...
דן מרגלית
דן מרגלית
בגידה, לפי תמיר פרדו, לא הייתה כי בגידה חייבת להתאפיין בכוונת זדון, ולא היה דבר כזה    היה חטא של יהירות ושאננות ורשלנות, לא בגידה
לרשימות נוספות  |  לבימה חופשית  |  לרשימת הכותבים
הרשמה לניוזלטר
הרשמה ל-SMS
ברחבי הרשת / פרסומת
ברחבי הרשת / פרסומת
News1 מחלקה ראשונה :  ניוז1  |   |  עריסת תינוק ניידת  |  קוצץ ירקות מאסטר סלייסר  |  NEWS1  |  חדשות  |  אקטואליה  |  תחקירים  |  משפט  |  כלכלה  |  בריאות  |  פנאי  |  ספורט  |  הייטק  |  תיירות  |  אנשים  |  נדל"ן  |  ביטוח  |  פרסום  |  רכב  |  דת  |  מסורת  |  תרבות  |  צרכנות  |  אוכל  |  אינטרנט  |  מחשבים  |  חינוך  |  מגזין  |  הודעות לעיתונות  |  חדשות ברשת  |  בלוגרים ברשת  |  הודעות ברשת  |  מועדון +  |  אישים  |  פירמות  |  מגשרים  |  מוסדות  |  אתרים  |  עורכי דין  |  רואי חשבון  |  כסף  |  יועצים  |  אדריכלים  |  שמאים  |  רופאים  |  שופטים  |  זירת המומחים  | 
מו"ל ועורך: יואב יצחק © כל הזכויות שמורות     |    שיווק ופרסום ב News1     |     RSS
כתובת: רח' חיים זכאי 3 פתח תקוה 4977682 טל: 03-9345666 פקס מערכת: 03-9345660 דואל: New@News1.co.il