שבת 24 אוקטובר 2020  18:07
לרקוד עד כלות
[צילום: אייל לנדסמן]

[צילום: אייל לנדסמן]

"בלרינה" - דרמה אנושית ומרגשת - אוטיסטית ומקומה במשפחה - בית צבי במפגש טעון בין בני המשפחה צצים אירועים מפתיעים והסיום הוא בלתי צפוי

▪  ▪  ▪
"ברינה" היא דרמה מרגשת העוסקת בדרכי הטיפול באוטיסטים. המחזה העולה בבית צבי הוא חוויה תיאטרלית שבסיומה אף עין, גם של השחקנים, לא נותרת יבשה.

העיתונאי והמחזאי הנורווגי ארנה סקואן כתב את המחזה בשנת 1976. סקואן שמת לפני 12 שנים בגיל 89 היה אב לילדה אוטיסטית והוא נודע בכך שהיה לוחם זכויות נכים בחברה. הוא סבר שמוסדות לאוטיסטים היו פעמים רבות גורם שלילי לחינוכם.

העלילה עוסקת באדית, רקדנית עבר מהוללת, המגדלת את בתה האוטיסטית, מלי. אדית היא גרושה והיא נאלצה לוותר על החווה המשפחתית ולעקור למלון דירות בשל פשיטת רגל. אדית חטפה את בתה ממוסד בו שהתה ומחליטה לגדל אותה בעצמה, בבית. בני, אביה של מלי, והגרוש של אדית סבור שמקומה של הנערה במוסד מתאים. כך גם סבור אודי, אחיה של מלי, עורך דין במקצועו. לתמונה נכנסת גם חברת ילדות, רותי שהפכה בינתיים לעובדת סוציאלית, והיא מטפלת בתיק האישי של מלי ואמורה לחוות דעה לגבי דרכי הטיפול בה.

משחק כובש

במפגש טעון בין בני המשפחה צצים אירועים מפתיעים והסיום הוא בלתי צפוי, מרגש, כואב, המותיר את הצופים המומים ומוחטים דמעה.

כאן המקום לציין במיוחד את המוזיקה השמימית, העוצמתית והמדהימה שכתבו שרון ברנטמן ואלדר ברנטמן שבה שזורים מוטיבים מתוך אגם הברבורים.

גיל וינברג עיבד וביים את המחזה ובזכות להקת השחקנים המוכשרת, ההפקה היא בעלת עוצמה תיאטרלית מרגשת עד מאוד. מיכל מאיר דבירי מגלמת את אדית, ומשחקה הוא כובש, מוצלח ומשובח עד מאוד. ירדן גוז מגלמת את מלי באורח מופלא ומצטיין. היא משחקת בכישרון רב ומחוללת על הבמה ברוב חן ורגש.

כרמל יחיה משחקת את החדרנית הני ומשחקה יפה מאוד ומצוין. כרמל סלע הנהדרת מגלמת את רותי העובדת הסוציאלית ברוב חן ובמקצועיות. גל זמיר מגלם את בני, אביה של מלי ברגש רב ובמשחק חוויתי נהדר.

יהושוע (שוקי) אינדורסקי מצוין בגילום התפקיד של בני, אחיה של הנערה. רותי ויטל גלעד כתבה את הנוסח העברי העכשווי והקולח. זאב לוי עיצב את התפאורה הפרקטית.

איריס מועלם עיצבה את התאורה המופלאה שיש לה תפקיד מיוחד בהצגה. נטשה מנטל עיצבה את התלבושות הנהדרות של השחקנים. קרן נוטיק אחראית לכוריאוגרפיה המקסימה.

אין ספק שבלרינה היא הצגה עם עוצמה רבה המותירה את הצופים בהלם קל מן המתרחש לאורך ההצגה ובסיומה.

הכותב הוא עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.
תאריך:  26/03/2015   |   עודכן:  26/03/2015
חיים נוי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 25 לקבלת רשימות חיים נוי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
פסח נחשב לחג כל חגי השחיתות הקולינרית, התחושה הכללית היא שעדיין לא סיימנו לעכל את הקינוח של הארוחה הקודמת וכבר הגענו לארוחה הבאה פסח הוא אחד החגים המהנים ומענים, בכל טוב יש גם רע אנסה למזער את הגורמים הרעים ולהדגיש את התחליפים הבריאים, מבלי להפחית בטעם
26/03/2015  |  נעמה בן-דוד-טרבלסי  |   כתבות
חג הפסח מעבר לפינה ואיתו גם המבצעים ברשתות הקניות. אבל אם אתם מתכוונים להתחדש השנה בטלוויזיה חכמה, או אם כבר יש לכם אחת שמעטרת את הקיר בסלון, כדאי שתדעו קצת יותר גם על הצד הפחות זוהר של המרקע.
26/03/2015  |  גיל נוילנדר  |   כתבות
אליס ובוב אוהבים לשחק משחקים מתמטיים. באחד המשחקים שהם נוהגים לשחק הם מטילים מטבע ומחשבים את הסיכוי שלהם לנחש את התוצאה. מהו הסיכוי שיצליחו אם, למשל, בוב יטיל את המטבע ואליס תצטרך לנחש את התשובה? ולהפך: כאשר אליס תטיל את המטבע, ובוב יצטרך לנחש?
26/03/2015  |  מכון ויצמן למדע  |   כתבות
אתר לאומי "פינת הנרייטה סאלד" ממוקם ברחוב שדרות ירושלים בדרומה של העיר לוד שהוא רחוב ראשי בעיר ששימש בעבר דרך ראשית מיפו לירושלים ובא להנציח זכרה של מייסדת "עלית הנוער" ומי שכונתה "אם עליית הנוער". הנרייטה סאלד. הוא כולל שני עצי שקמה עתיקים הסמוכים אחד לשני אשר נשתלו, ככל הנראה, בתחילת המאה ה-20, בצל הצפונית שבהם, כך יודעים לספר, נהגה הנרייטה סאלד לנוח בנוסעה אל בני עלית הנוער במשק ובמוסד.
25/03/2015  |  אלי אלון  |   כתבות
כולם מכירים את סיפור האהבה הנצחי של שני בני חמולות שונות בעיר וורונה שכתב שייקספיר. בעיבודו הרענן והנפלא של עירד רובינשטיין, ותחת מגע ידיו המכשפות, הופכת הבמה למשהו קסום, כשכל שחקן, גם כשאינו מדבר ולכאורה ניצב כסטטיסט - מתנועע, ומביע בפניו ותנועותיו כה רבות, עד כי עין הצופה נודדת מדוברי הדיאלוגים אל השוליים וחזרה ללא הרף. הכל על הבמה - מרתק. והכל בו-זמנית. וכך הצופה אינו חש בזמן ההצגה עד לדקה המסיימת.
25/03/2015  |  עליס בליטנטל  |   כתבות