יום רביעי 20 נובמבר 2019  15:06
נתן כתף לכאבי הגב
[צילום: פלאש 90]

בית הדין לעבודה קיבל באופן חלקי בלבד את חוות דעתו של רופא מומחה וקבע: כאבי הגב מהם סובל נהג הם מיקרו-טראומה ולכן מהווים תאונת עבודה

▪  ▪  ▪
ישנם הבדלים תהומיים בין גובה קיצבת הנכות הכללית שמשלם הביטוח הלאומי למבוטח לבין שיעורה של קיצבת נכות מעבודה. הראשונה על-פי רוב זעומה, ואילו גובה קיצבת נכות מעבודה נגזר משכרו של המבוטח, בהתאם לשיעור הנכות שנקבעת לו בידי הוועדה הרפואית הרלוונטית. אדם שנפגע בעבודה ושכרו המדווח לביטוח לאומי עמד על 8,000 שקל בחודש, יכול לקבל קיצבה נכבדת שתתקרב לשכרו החודשי. לעומת זאת, גובה קיצבת הנכות הכללית המלאה לרוב לא יעלה על 2,300 שקל.

פגיעות בעבודה מתחלקות לשני סוגים: תאונות ומחלות. הדין מונה רשימה סגורה של מחלות שמוגדרות כמקצועיות, והרשימה לא עודכנה מזה כמה וכמה עשורים. כתוצאה מכך, מספר רב של מחלות ומצבים לא זכו למענה הולם בחוק. בתי הדין לעבודה מצאו פתרון לחלק מהמקרים באמצעות פיתוח תורת ה"מיקרו-טראומה".

מדובר בגישה שמכירה באפשרות של פגיעה בעבודה שנגרמת לאיטה על-ידי פגיעות זעירות חוזרות ונשנות, קרי: כאלה שלא נגרמות בפתאומיות עקב אירוע תאונתי, אלא "נרכשת" על פני תקופה ממושכת בשל אופי העבודה ותנאיה. לדוגמא: עובד בקצבייה ששגרת עבודתו מחייבת אותו לאמץ את ידיו ולהפעילן מדי יום בצורה ובדרך מסוימות, עלול ללקות במחלות פרקים וכתפיים, והמוסד לביטוח לאומי יכול להכיר בליקויים אלה, לפי תורת המיקרו-טראומה, כ"פגיעה בעבודה". פירוש הדבר שכל הפעלה של היד גרמה למבוטח פגיעות זעירות, והצטברותן יחד הובילה בסופו של דבר לפגיעה משמעותית ולנכות. הפסיקה הכירה במצבים רבים ובמחלות ספציפיות כפגיעות עבודה שאופייניות למקצועות מסוימים.

באחרונה נדונה בפסיקה השאלה האם כאבי גב אצל מי שעבד משך שנים כנהג משאית אשפה יכולים להיחשב לפגיעה בעבודה. המוסד לביטוח לאומי סירב להכיר בכך, והמבוטח פנה לבית הדין לעבודה. בית הדין הסתייע במומחה לאורתופדיה שקבע, שאמנם יש קשר סיבתי בין מיחושי הנהג לבין עבודתו, ושלעבודה הייתה תרומה משמעותית לכאבים. עם זאת המומחה הבהיר, שלא ניתן להחיל על המקרה את תורת המיקרו-טראומה לצורך הסבר להתפתחות המחלה. על סמך תשובה זו של המומחה טען הביטוח הלאומי, שהמבוטח אינו זכאי לקיצבת נכות מעבודה.

אלא שבית הדין סבר אחרת. השופטת דגנית ויסמן לא השתכנעה מקביעת המומחה שלא מדובר במיקרו-טראומה, ואימצה את חוות דעתו באורח חלקי בלבד. לדבריה (12.4.15), "גם אם מבחינה רפואית המומחה שלל מיקרו-טראומה, הרי שמבחינה משפטית, הוא אישר בנימוקי חוות הדעת את ההנחה בדבר מיקרו-טראומה... בנסיבות אלה, כאשר המומחה קבע מפורשות כי רטט כל גופי מהווה גורם סיכון ידוע ומוכר בספרות הרפואית למנ"ד ואף הכיר בכך שלתנאי העבודה של התובע השפעה ממשית על התפתחות הליקוי הרפואי, יש לקבל את התביעה".

קביעה זו אינה מובנת מאליה, שהרי ככלל בתי המשפט ובתי הדין לא נוטים להתערב בחוות דעת מומחים בלתי תלויים. במקרה זה (שפסע בדרך שהתווה פסק דין אחר) דומה, כי בית הדין הבהיר למומחה, כי הסמכות לגזור מסקנות משפטיות הייתה ונותרה בידיו.


הכותבים ממשרד בלאייר-איתן ושות', העוסק בדיני נזיקין, ביטוח וביטוח לאומי.
תאריך:  10/05/2015   |   עודכן:  10/05/2015
עו"ד ארתור בלאייר, עו"ד יצחק איתן (פרנלדס)
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בית המשפט העליון הכריע (4.5.15) בבקשת רשות ערעור על פסק דין מינהלי, שהכריע במחלוקת בדבר חיוב המשיבה בהיטל השבחה. הבקשה נדונה כערעור, אשר במרכזו שאלות עקרוניות הנוגעות להיקפו של כלל ההשתק השיפוטי.
פרשת "בהר" פותחת בשאלה המפורסמת: "מה עניין שמיטה להר סיני?", או במילים אחרות - מה הנחיצות בפירוט שנת השמיטה כשעם ישראל עדיין במדבר, והיא איננה רלוונטית עבורו? כמו-כן, מה משמעות ההדגשה במילים "בהר סיני" בפתיחת הפרשה? וכי לא כל המצוות ניתנו בסיני?
10/05/2015  |  הרב יאיר בינשטוק  |   מאמרים
אני חייב להודות שהופתעתי. לא חשבתי שאיילת שקד תסומן כאויבת "שלטון החוק" כל כך מהר. חשבתי שיתנו לה 100 ימי חסד, או לפחות 100 שעות חסד. אבל היא לא קיבלה אפילו יממה. למחרת היום בו נקבע שהיא תהיה שרת המשפטים, כבר נמצאו מי שדיברו על כך שתוכניותיה הן "פגיעה בשלטון החוק".
10/05/2015  |  איתמר לוין  |   מאמרים
רק העתיד יוכל להשיב על השאלה האם מוטת השליטה על האימפריה הענקית שהעניק ראש הממשלה נתניהו למשה כחלון היא באמת בתחומי יכולות התפעול שלו והאם באמת יש לו הידע והכישורים כדי להפוך לשר אוצר מוצלח שיודע מה דרוש למדינה ואיך להוציא את המשימה החיונית הזו אל הפועל באופן המיטבי. לטובת אזרחי ישראל הנאנקים תחת העול הכבד של יוקר המחיה, צריך לקוות שכחלון יצליח למלא את המשימה הכמעט בלתי אנושית שנטל על עצמו. אך בינתיים נראה כי על כתפיו של "צאר האוצר" החדש מונח עול כבד שיש בו הרבה סממנים של מתכון לכישלון, בעיקר נוכח הממשלה הצרה שהרכיב נתניהו ושבה כל שותף מסוגל לתקוע מקלות בגלגליה ואף לפרק אותה.
09/05/2015  |  עמי דור-און  |   מאמרים
זה היה צפוי מראש. ידעתי שימיו של מנשקה ספורים. הוא נכנס ויצא - במרוצת השנה האחרונה ומעבר לתקופה זו - בבית -חולים "תל-השומר", מעשה שגרה. כולנו התרגלנו לכך, שחלק מסדר יומו השבועי הינו ביקור בבית-החולים. היה זה מעין חוב של כבוד, להמשך חיים בריאים וסדירים. כשרציתי לראותו התקשרתי לאריק לוודא אם הוא יהיה בבית או שהוא יצא - פעם נוספת - לאחד מביקוריו השוטפים בבית-החולים. משנת מזל מזלי וקיבלתי אישור מאריק שהוא בבית, באתי אצלו ותמיד - תמיד באתי בלוויות אורח וגם/או אורחת סקרניים שרצו לראות את "האיש של הכבשה". מנשקה שמח עליהם כחתן השש על כלתו. אוהב אנשים היה מנשקה וככזה, דאג הוא להיות מוקף בהם. הוא היה מעין אדמו"ר חילוני.
08/05/2015  |  חיים שטנגר  |   מאמרים