יום שישי 28 פברואר 2020  17:33
מיכאל שרון פסיכולוג ניסויי על צד שמאל
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
שחיתות והסחת דעת

שיטות לניטרול הלוחמה בשחיתות: בארצנו יש שיטות הונאה מגוונות בה דוברים שונים המציגים עצמם כלוחמים בשחיתות פועלים דווקא להפיס את זעם ההמון, לנטרל את הביקורת, ולהציפנו במלל שמנוני ומטמטם, כתחליף לדברים נוסכי רצון שינוי

▪  ▪  ▪
שיטות לניטרול הלוחמה בשחיתות: בארצנו יש שיטות הונאה מגוונות בה דוברים שונים המציגים עצמם כלוחמים בשחיתות פועלים דווקא להפיס את זעם ההמון, ולנטרל את הביקורת, ולהציפנו במלל שמנוני ומטמטם, כתחליף לדברים נוסכי רצון שינוי.

ראשית, חלק מאלה שדוברים ממסדיים שונים מציינים אותם כלוחמים בשחיתות - עוסקים בפעולות הסחה מלוחמה בשחיתות, תוך מצג שווא של לוחמים בשחיתות. שיטות המיסוך וההסחה בארצנו - ברגע שמתעוררת ביקורת אמת וניכור ציבורי הגולש למיליטנטיות - קיימות שנים רבות.

השיטה: אתה מציין לוחם או שתיים אמיתיים בשחיתות, כגון יואב יצחק, ומייד משרבב בזריזות לרשימת הלוחמים בשחיתות שמות נוספים, שאינם כלל נלחמים בשחיתות המערכתית, אלא נוקטים בשתי טכניקות לעיקור הביקורת:

טכניקה א': פשפש במקום כריש

במקום להלחם בשחיתות עצימה ברמה מערכתית, עושים דרמה טלויזיונית ענקית מסביב לעבריינים קטנים (מר גילת): רואה חשבון שהונה לקוחות, יקב יין קטן שעל אחד ממוצריו נתן מצג שווא. בכך אתה מספק את תאוות ההמון לרכילותיות, נותן סיפוק ומשחרר את הזעם הצודק על-ידי הפללת נוכלים קטנים שכמוהם יש באלפים בכל מדינה, ובכך משתק את רצון השינוי הגורף.

טכניקה ב': מילות השגב והסחת שימת הלב מהבעיות האמיתיות על-ידי בעיות מדומות:

אמנם מדברים בלשון כללית על שחיתות, אך מציגים באופן שמנוני ובמילות שגב פתרונות מדומים: מקדמי חוקה לישראל, ודמוקרטיה פרלמנטרית וכד' עוסקים בדיוק בהונאת ענק מהסוג הזה. האם זה מה שיפתור את הפשיעה, הקרטליזם המשקי חסר הגבולות בישראל, מכירת נכסי מדינה לקומץ מקורבים בחלק קטן מערכם, נורמות השקר והנוכלות, ניסויים רפואיים ללא הרשאה בבני אדם, הלבנת כספי פשע על-ידי מוסדות פיננסיים סולידיים, מעילות ענק בכספי משלם המיסים, כך שהאזרח כמעט אינו מקבל תמורה למיסי העתק שלו, בניגוד למדינות כמו פינלנד, שוודיה ודנמרק?

האם הפשע בישראל זה מינוי אנשי ימין לתפקידי ממשל, כפי שהטעה אותנו מבקר המדינה שקרא לזה "שחיתות", שכח מהי שחיתות אמיתית, ושכח להזכיר לנו שכל ממשל במערב ממנה את אנשי מפלגתו לתפקידים בממשל?

ובצמוד לכך, קיימת גם התממות בגדול בכך שנותנים לנו תחושה שבעיית השחיתות והפשע היא מיסודה סבוכה להפליא. כאן הניסוחים בנושא גם מתערפלים לפורמולות עמומות כמו "שינוי סדר היום" וכד', ובכך מושיטים לנו מכשיר גילוח כהה ושחוק לגלח את זקננו שצימח.

וכי אבירי המלל העמום והנישגב באמת אינם יודעים שיש דרך ישירה ומקובלת בעולם להלחם ולמזער את השחיתות והפשע, והיא הגדלת תקציבי המשטרה, ופריסה נרחבת של המשטרה בנושאי עבריינות צווארון לבן, נוכלות כלכלית, גניבת זכויות יוצרים, סמים ואלימות בבתי ספר?

בכך מוכרים לנו את הסריחה הישנה והמוכרת, שעלתה לנו מחיר חברתי ומישקי רב עד-כה. ההתממות במסווה של "ניתוח שקול וענייני" חסרת גבולות.

ושוב, כמה מילים אודות דוח מבקר המדינה האחרון, וציד המכשפות סביב בעיות מדומות כתחליף ללוחמת אמת בסאוב. כל ממשל בכל דמוקרטיה מערבית ממנה את אנשיו לתפקידי מפתח במשרדי הממשלה, שכן אינו בוטח באנשים שמינה הממשל הקודם.

גם בישראל עומדים לעגן זאת בחוק. לכן, צחי הנגבי, ומינויים פוליטיים אחרים אינה שחיתות. אלא שהטריק של האליטות להשאיר את רישות אנשיהם בכל עמדות המפתח באדמיניסטרציה, זה לקרוא למינויי אנשי הימין לתפקידי מנהל - שחיתות. זאת הונאה פשוטה, שכן כלל לא מדובר בשחיתות.

ישראל כץ מינה אנשי ימין לתפקידים בממשל. זאת שחיתות? שחיתות זה, אני מבין, שמעון שבס, ראש לשכתו של רבין, שניצל את מעמדו לקבלת טובות הנאה בעסקים פרטיים, בזמן כהונתו.

שחיתות, זה רבין, שניצל את מעמדו הרם בארה"ב כשגריר ישראל לגרוף בוכטות פרטיות מהצד. שחיתות זה התערבות ברק בממשל האמריקני להציל נוכל בורסה אמריקני שתרם לו, להצילו ממאסר.

שחיתות זה פשע מאורגן, סמים, בנק הפועלים המלבין כספי פשע - זו שחיתות. שחיתות זה שרון? הלוא הוא ראש הממשלה היחיד שממן מסע בחירות מכיסו הפרטי, אולי בסיוע של נדבן מהימין כזה או אחר. הרי הנדבנים שתרמו לשרון היו אנשי ימין מאז ומתמיד. וכי לבוש ולקלינטון לא תרמו? זאת שחיתות? עדיף ברק, שלא שילם גרוש מכיסו, אלא קיבל את כל הכסף מעמותות עלומות, ולבסוף גם נטש את השחקן הראשי (טל זילברשטיין) בטרגדייה הזאת לגורלו? ועוד בנה לו וילה מפוארת בכפר שמריהו - הנדל"ן היקר ביותר בישראל - בעודפים שנישארו מהעמותות המיסתוריות הללו?

דומה שלא מצביעים לנו כאן על שחיתות אמיתית, אלא משתמש בטריק נואל לטייח אותה ולהסיח ממנה את תשומת ליבנו, בכך שמצביעים על שחיתות מדומה במקום על זו האמיתית, הזועקת לשמים.

נושא אחר הוא השלטים הענקיים וההסתה תחת כל עץ רענן: "לימור ליבנת הרסה את החינוך בישראל".

רק מה, נראה שהמסיתים שכחו משום מה את מזכיר הסתדרות המורים הקודם, מר בן-שבת, שקיבל כשוחד תואר מפוברק באוניברסיטת לטביה, ואף לא היה צריך לשלם גרוש עבור "לימוד". ושכחו להם השובבים כי בעשר השנים האחרונות שיעור האלימות בבתי ספר הגיע למקום הראשון בעולם.

ומה עם זה שתלמידנו כבר השתרכו במקום ה-33 בעולם במתמטיקה ובמקום 36 במדעים, וכך גם בהבנת הנקרא? ומה עם הפצת הסמים בקנה מידה ענק תחת כל עץ רענן בבתי הספר, כשתכופות המפיצים היו מורים?

הסאוב וההתדרדרות במערכת החינוך כבר עברו כל גבולות ולימור היתה צריכה לתת למערכת טיפול שורש, כואב אבל הכרחי. וכי לא ראוי לנקש את העשבים השוטים, ולהעלות את רמתם האישית והמוסרית של מחנכי בנינו? ואת זה עושה לימור מצויין.

ברק לא היה בשלטון בשנים 99-2000, ויוסי שריד לא היה אז שר החינוך? שינו משהו מהנחשלות המעמיקה והולכת מאז ימי יגאל אלון בשנות ה-70? רגע - כן. התחילו ללמד את שירי הנכבה של מחמוד דרוויש בספרות ("המולדת היא מזוודה), ופוסט-ציונות בהיסטוריה, וביטלו את ביאליק וטשרניחובסקי. ואני שואל, אנשים טובים, זה מה שיציל את רמת המדעים, המתמטיקה, ושחיתות מאות המפקחים? וגם בימי רבין-פרס, בשנים 92-96 מה כבר נעשה?

דוגמאות להסחת דעת מבעיות אמיתיות?

קישורים - האמנם קצה הקרחון?

הקרטל בענף הביטוח

הקרטל בשוק הקפואים

הקרטל בשוק הפירות המיובשים

קרטלים גדולים במשק

עסקת שוחד של אחת החברות הגדולות במשק: "נצבא" של קואופרטיב "אגד"

הבנק הגדול והסולידי ביותר בישראל עסק בהלבנת כספי פשע בהיקף נרחב

הופס! בלהט הויכוח הציבורי הסוער בשאלת ההינתקות הגניבו לנו עליות מחירים, דומה שבעילות כלליות וכוזבות:
www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3040234,00.html

בכל רגע - לפחות חמש מעילות:
[קישור]

ומורי הדור:

מקדמי תרבות גבוהה בישראל
[קישור]

חקירה משטרתית: מורים הפיצו תעמולה של כת השטן
[קישור]

מורה בן כת השטן הפיץ סמים בבתי ספר ומחוץ להם
[קישור]

אינדיקציות לבעיות קשות במישור האתי בקרב השכבה המיקצועית הבכירה והפרופסורים בישראל

[קישור]

[קישור]

[קישור]

"פתרון" האקדמיה הישראלית למדעים: הופס, נכחישה ונסתירה... ניגנוז את הביקורת וחסל...

www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=377613&contrassID=2&subContrassID=1&sbSubContrassID=0

www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=378008&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=0

פסיכולוג מתוקשר ומורה רוחני בישראל

www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3031288,00.html

www.nfc.co.il/archive/001-D-61913-00.html?tag=19-00-36

פסיכולוג מתוקשר ומורה רוחני אחר, אחי יותם, שהורים ומורים ורבים מספור נהגו להאזין ברדיו בחרדת קודש להנחיותיו בענייני חינוך, משפחה וגידול ילדים, ונחשב לאיש שסייע לילדים ונלחם על ההכרה בזכויותיהם, נחשף ביוני 98 בתחקיר של גלי צה"ל ו"ידיעות אחרונות" כאיש שהחל מאמצע שנות ה-50` הפך את שלמה, ילד יתום בן 11 בו טיפל, לעבד המין שלו.

תאריך:  23/05/2005   |   עודכן:  25/05/2005
מיכאל שרון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
הביטוי 'נטל ההוכחה' בכל הנוגע לדיונים בערעורי מיסים מקפל בתוכו כמה רכיבים. לעיתים נעשה שמוש בביטוי זה בהתייחס ל-"נטל הבאת הראיות" ולעיתים בהתייחס ל"נטל השכנוע".
מצער הדבר שהמדיה ככלל לא הצטרפה בהתלהבות למסע הטיהור.
23/05/2005  |  יואש צידון-צ'אטו  |   מאמרים
עכשיו, לאחר שחקני הפועל תל-אביב בכדור סל גזמו את רשתות הסלים באולמם הביתי "אוסישקין" (האיש שעל שמו קרוי האולם היה, מן הסתם, זע ונע באי-נוחות בקברו, אילו היה חי טיפה) כשהבטיחו את עלייתם לסדרת הגמר-סל, אין עוד היכן להסתיר את הבושה ואין עוד לאן להוליך את החרפה. הוגדשה סאת המיאוס וגועל הנפש. אוי לענף ואוי ליושבים עליו.
23/05/2005  |  אברהם שרון  |   מאמרים
לאחרונה כמו מתוך הבזק של רגע, עלתה לאוויר הכרזת השחיתות בקול שאון רב. עיתון מעריב גייס את כל כולו ובמאמרי מערכת של דנקנר ומרגלית החליט שהגיעה העת להיאבק בשחיתות. סיסמאות של "מושחתים נמאסתם" ו"איפה הבושה" נזרקו לחלל האוויר. אך משהו חסר. כי הנה נדמה כי הפעולה למען הקולקטיב של דנקנר ומרגלית מתחילה להתמוסס. ולמה? מפני שיושר לב הוגנות ואחריות ציבורית הם מוצרים ציבוריים. מוצר שאני האזרח לא צריך לשלם את העלות האמיתית בגין ייצורו. ואם כך מדוע שאני אשתתף במיגורה של השחיתות?
23/05/2005  |  ד"ר אסף מידני  |   מאמרים
בשנים האחרונות חלו שינויים מרחיקי לכת בתחום הפנסיוני: שינויי חקיקה שינויי מיסוי ושינויים נוספים בנוגע לקרנות הפנסיה הוותיקות והחדשות, בנוגע לביטוחי המנהלים והביטוחים הפרטיים, בנוגע לקופות הגמל. כמו כן מתחולל גל פיטורין ופרישה בארגונים רבים במשק, הפרטה ושינוי בתנאי ההעסקה ובמספר שנות העבודה של כל עובד מחד ומאידך מתארכת תוחלת החיים.
22/05/2005  |  ד"ר שלמה חזן  |   מאמרים