שבת 28 מאי 2022  00:01
מבקר המדינה בדוח חמור נגד סילבן שלום:
"חגיגת המינויים" של משרד החוץ
המבקר: "היו מקרים שבמשרד הוחלט עוד לפני כינוס הוועדות מי מהמועמדים ימונה למשרה מסוימת"

"בין העובדים שמונו לקציני מינהלה ולתפקיד הקונסול לעניינים קונסולאריים - היו עשרות עובדים חסרי תעודת בגרות"

יוסי עבדי
הדרישה: להדיח בכירים במשרד החוץ

יוסי עבדי
"נמצאו ליקויים בתפקוד משרד החוץ"

ועדות מינויים ללא פרוטוקולים, קונסולים ללא תעודת בגרות, ושגרירים ללא הכשרה מקצועית אלה רק מקצת הליקויים שהעלה דוח מבקר המדינה החגיגה בעיצומה

▪  ▪  ▪
מזה הם חששו: מבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, מפרסם הבוקר (שני, 26.06.06) דוח חריף במיוחד כנגד התנהלותם של בכירים במשרד החוץ. במוקד: חגיגת מינויי מקורבים, והתנהלות בלתי תקינה של ראשי השירות.

- דרישה להדיח בכירים

הדוח, שנפרש על גבי עשרות עמודים, מעלה תמונה עגומה ולפיה עובדים זוטרים קודמו, ללא כל הכשרה, למשרות בכירות הדורשות ניסיון מקצועי וידע שטרם נרכש. "35 מתוך 82 ראשי הנציגויות שהם עובדי המשרד, ואשר כיהנו בתפקידיהם במהלך מאי 2005 - כלל לא השתתפו בקורס צוערים", נכתב בדוח. בין "המקודמים" לתפקידי השגריר: עובדים שהיו בדרגת מזכיר ראשון, עובדים בשירותים מנהליים, וכך מקורבים בדרגת "יועץ" בלבד. זאת, כמובן, בניגוד לתקנון ולנהלים.

מינויים ידועים מראש

הביקורת החריפה של מבקר המדינה מתמקדת בפעילותן של ועדות המינויים. שם, מתברר, מחליטים החברים מראש על המועמד, ורק אז מכריזים על כינוס הישיבות. "היו מקרים שבמשרד הוחלט עוד לפני כינוס הוועדות מי מהמועמדים ימונה למשרה מסוימת", כותב לינדנשטראוס בדוח. "נמצאו שש דוגמאות לניסיון של מועמדים להשפיע על מינוים; שלושה אף מונו למשרות שביקשו", הוא מדגיש.

הדוח מוסיף ומעלה, כי בין העובדים שמונו לקציני מינהלה ולתפקיד הקונסול לעניינים קונסולאריים - היו עשרות עובדים חסרי תעודת בגרות, שהחלו את עבודתם בתפקידים זוטרים. "רבים מהם מעולם לא התנסו בתחומי העבודה העיקריים של קצין מינהלה וקונסול קודם למינוים", נכתב.

על-פי נתוני הדוח, כ- 430 עובדים בשירות המדיני ובשירות החוץ המנהלי של המשרד הם חסרי כל השכלה אקדמית או לחלופין בעלי תואר בוגר בלבד. "המשרד קידם אפוא עובדים בדרגות שלא על-פי התקנון, ובאמצעות קביעת מתח דרגות אישי למשרותיהם, דבר שאינו מקובל בשירות הממשלתי ומנוגד למדיניות השכר של משרד האוצר", קובע לינדנשטראוס.

"בניגוד לכללי הצדק הטבעי"

המבקר חושף בדוח, כי המועמדים למשרות בשירות החוץ אינם מקבלים אפשרות להופיע לפני ועדות המינויים. לדברי לינדנשטראוס, "המועמדים אינם יודעים איזה מידע שלילי הנוגע להם עלה בעת הדיונים, ולא ניתנת להם כל הזדמנות הולמת להגיב עליו, בניגוד לכללי הצדק הטבעי".

לטענת המבקר, מדיניות זו מונעת מחברי הוועדות את האפשרות להתרשם באופן בלתי אמצעי מן המועמדים ומהתאמתם למשרה הנדונה. "כיצד הם יכולים להתרשם מרמת האנגלית של המועמדים, ומשליטתם בשפות הזרות?", שואלים אנשי משרד מבקר המדינה בתמיהה.

אנשי משרד המבקר טוענים בדוח כי למרות הדרישות החוזרות, משרד החוץ לא קבע אמות מידה לבחינת התאמתו של מועמד למשרה. לדברי המחברים, "בכך נפתח פתח להעדפת מועמד משיקולים לא ענייניים". בפרוטוקולים של דיוני הוועדות, כך מתברר, צוינו נימוקים שהשמיעו חברי הוועדות להעדפה או פסילה של מועמד, אולם נימוקים אלה לא הועלו בעניין כל המועמדים. "מועמד שננקט כלפיו אמצעי משמעתי והדבר צוין בקורות החיים שלו, לא דנו הוועדות בפרטי העבירה המשמעתית שלו, גם אם סוג העבירה ומידת חומרתה היו צריכות להשפיע על שיקול הדעת שלהן".

"רושמים פרוטוקולים, אבל לא מנמקים"

השינוי המיוחל הגיע רק בשנת 2004, אז החלו בכירי המשרד, החברים בוועדת המינויים, לפעול על-פי התקנון המחייב, ולתעד את ישיבותיהם בפרוטוקול. ואולם, כך מתברר, גם אז השמחה היתה מוקדמת. במרבית הפרוטוקולים "כלל לא נרשמו החלטות מנומקות על המינויים". תהליך הבחירה כולו, אומרים במשרד מבקר המדינה, נותר בגדר תעלומה.

על-פי ממצאי הדוח, לדור הצעיר של אנשי שירות החוץ היתה סיבה לשמוח. בשל הקושי לאייש משרות בכירות בכ-43 מדינות המסווגות כ"קשות שירות", נהג המשרד להציב צוערים צעירים במסגרת תפקידם הראשון בחו"ל. ואולם, וועדת המינויים, כך עולה, "מינתה צוערים לממלאי מקום של השגריר או הקונסול הכללי - גם במדינות באירופה ובצפון אמריקה שאינן מסווגות קשות שירות". הנימוקים להחלטה על הצוער ועל מקום הצבתו, הדגישו במשרד המבקר, כלל אינם נרשמים בפרוטוקול הוועדה.
דוח בקורת על הבטים בפעילות משרד החוץ

משרד החוץ: מקבלים ההמלצות וכבר התחלנו לפעול

משרד החוץ אומר בתגובה להמלצות המופיעות בדוח המבקר, כי הוא מקבל אותן, וכי יפעל בהקדם לתיקון הליקויים. "רבות מן ההמלצות המופיעות בדוח הן בבחינת 'כניסה לדלת פתוחה' ועולות בקנה אחד עם המסקנות שהמשרד הגיע אליהן במסגרת תהליכים ארגוניים פנימיים, שנערכו לאחרונה ביוזמתו, מתוך מודעות לצורך בשיפור נושאים שונים", נכתב בתגובת משרד החוץ.

עוד אומרים במשרד, כי שרת החוץ ציפי לבני הנחתה את הגורמים המקצועיים במשרדה, בראשות המנכ"ל אהרון אברמוביץ', לפעול באופן מיידי ליישום המלצות המבקר, בדגש על פעולה מיידית להשבחת תהליך המינויים והטיפול במשאבי-אנוש. לדבריהם, מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', כבר החל בפעולה לגיבוש אמות-מידה ויישום סדרי מינהל תקין. בכוונת המנכ"ל לפעול לשיפור ולשינוי ארגוני גם בתחומים אחרים, שאינם נכללים בדוח המבקר.

"שרת החוץ הודיעה, מיד עם כניסתה למשרד החוץ, כי בכוונתה להישען על הדרג המקצועי של המשרד", אומרים במשרד החוץ.

תאריך:  26/06/2006   |   עודכן:  26/06/2006
יוסי עבדי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
לאחר פרסום שכר העובדים במשרדים הממשלתיים מגיש (ב', 26.6.06) מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, לוועדת הכספים של הכנסת ולוועדה לענייני ביקורת המדינה, את נתוני השכר של עובדי משרד מבקר המדינה לשנת 2004. הדוח מתייחס כולו לתקופת כהונתו של המבקר הקודם, השופט (בדימ.) אליעזר גולדברג.
26/06/2006  |  עומר שיקלר  |   חדשות
מי לא מכיר את ההרגשה שמגיעים הביתה עייפים ומזיעים בשעת הצהריים החמות של הקיץ הישראלי והדבר היחיד שבאמת רוצים הוא לפתוח את ברז המים ולשתות לרוויה. במספר מקומות בצפון הארץ, בעיקר ביישובי הדרוזים, לא מכירים את ההרגשה הזו משום שבישובים אלה ניתן לשתות רק למשך ארבע שעות ביממה וגם זה לא תמיד. לכן, טוען ח"כ והבה, חלק מהם חייבים לגנוב מים כדי לשרוד.
26/06/2006  |  רונן ליבוביץ  |   חדשות
בית משפט השלום בחיפה הורה בשעות הערב (יום א', 25.6.06) לשחרר למעצר בית את ארכאן כורבאג', אחד משבעת העצורים בחשד למעורבות בביצוע הלינץ' בשפרעם במחבל היהודי עדן נתן זאדה.
25/06/2006  |  שלומי דיאז  |   חדשות
פרקליטות המחוז הדרומי הגישה (יום א', 25.6.06) לבימ"ש המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד נער בן 14 באשמת ניסיון לרצח אישה אצלה הועסק בשיפוצים.
25/06/2006  |  שלומי דיאז  |   חדשות
היחידה הבינאלומית לחקירת פשעים (יחב"ל) של משטרת ישראל חקרה תחת אזהרה את איש העסקים שלמה מיכאלוביץ'. הוא חשוד במעורבות בייצוא ואספקה של ציוד ביטחוני לעירק.
25/06/2006  |  שלומי דיאז  |   חדשות