יום שלישי 22 אוקטובר 2019  23:20
מלכת הלבבות
הטור של פריצי
ביניש. שומרת על בנותיה [צילום: איציק וולף]

המלכה הזקנה עוד מגינה על צאצאיה, ושר החינוך מחשב כבר תוצאות

>
▪  ▪  ▪
דורית ביניש, לשעבר נשיאת בית המשפט העליון ופרקליטת המדינה, מתנגדת לקיומה של נציבות הביקורת על הפרקליטות. ביניש היא אחד האנשים היחידים בישראל שמבין אישית את הנושא והתנגדותה מבוססת. כי לו הייתה מוקמת נציבות כזו בימיה, בימים בהם היא מינתה את חברותיה לכל תפקיד אפשרי במערכת, ושיבצה את כל בנותיהן ובניהם לכל משרה וג'וב בפרקליטות, בבתי המשפט, בחברות הממשלתיות ובמשרדי הממשלה, ספק אם היא עצמה הייתה מגיעה לתפקידים שהתמנתה להם.

כל מי שזוכר את ימיה בפרקליטות, זוכר שחלק לא קטן מתהליך אובדן אמון הציבור בפרקליטות, שעכשיו דוהר ללא מעצורים, החל ונעוץ בה ובחברותיה המפורסמות כמו עדנה ארבל. חוסר יושר אישי, תככים ציבוריים, נפוטיזם משפחתי ושימוש כמעט פלילי בעוצמת המשרה המשפטית כדי להתערב בהליכים פוליטיים ולחסל מועמדים ריאליים להנהגה - היו לחם חוקה של צמרת הפרקליטות. מאז, השיטות עברו לכל השטח וכיום הן נחלת כל מחוזות הפרקליטות. הנורמות של רות דוד ממחוז ת"א הן רק חלק קטן מהמתרחש. תשאלו את חיים רמון, שעוד לא מבין אפילו איך עשו לו את זה. עיינו גם בפרשיות המדהימות - פרקליטת מחוז חיפה בזמנו, בפרקליטת מחוז צפון, ועוד. לכן כשביניש מגינה על בנותיה, צאצאיה ומעשי ידיה, היא מגינה לא עליכם, ובטח לא על שלטון החוק. זוכרים את הביטוי הזה?

[צילום: ששון תירם]

המתמטיקאי

שר החינוך נפתלי בנט הכריז כי בתוך 4 שנים יוכפל מספר התלמידים שיסיימו בחינות בגרות ברמה של 5 יחידות. וואו! זו פעם ראשונה שיש לנו שר חינוך שהוא גם גאון וגם נביא.

נביא - כי הוא היחיד שחוזה שיגיע אלינו בקרוב גל ענק חדש של מאות אלפי עולים ממדינות חבר העמים, ואז באמת יהיו לנו הרבה תלמידים שיודעים מתמטיקה. וגאון - כי אם הוא יעשה זאת בלי שתבוא עלייה רוסית (כי לא נראה שהעלאת שבט בני מנשה מהודו תביא תוצאה דומה), הוא באמת מוכשר.

עכשיו נסו לחשוב איך עושים זאת:

א - מחליפים את התלמידים ומביאים טובים מהם (אופציה רוסית).
ב - מחליפים את המורים הכושלים הנוכחיים (עיין ערך הסתדרות המורים. שכחו מזה).
ג - עושים עוד השתלמויות כדי להעלות את רמת המורים (ראו את רשימת ההשתלמויות למורים של משרד החינוך, הכוללת שזירת פרחים, רכיבה על סוסים וקרמיקה אמנותית).
ד - מביאים למערכת מורים חדשים מבוגרי ההיי-טק (80% מהמחזור הקודם של האקדמאים שהוסבו להוראה פרשו מההוראה בתדהמה בתוך השנתיים הראשונות לפרויקט. על שאר הנתונים הוטל איפול. נחשו למה).

אז אם אינך שייך למאמינים בניסים, ומי שמכיר קצת את מערכת החינוך ויודע כמה זמן לוקח לה להרים עיפרון מהרצפה, אין דרך להאמין שמחר בבוקר יגיעו למערכת מאות מורים חדשים ומוכשרים להוראת מתמטיקה ושבתוך שנתיים-שלוש ילכו גם אלפי התלמידים בשמחה ללמוד את המקצוע ויעלו את הרמה. זה יפה, אבל זה לא יקרה.

נותרה הדרך הפשוטה, זו שננקטה כבר באקדמיה ובמכללות: להוריד את רמת הבחינה. זה הכי קל, זה נשלט לחלוטין על-ידי משרד החינוך עצמו, וברגע שתלמידים שהיום הולכים להיבחן לבגרות ב-4 יחידות מתמטיקה ישמעו זאת, הם ילכו להיבחן ב-5 יחידות, ובא לציון גואל, מספר הנבחנים יוכפל והבטחת השר בנט תמומש.

ועכשיו נחכה יחד 4 שנים כדי לגלות איך בדיוק זה נעשה, אם מישהו יזכור בכלל מה בנט הבטיח ולמה, כמו שאיש לא זוכר איך כדי להעלות את מספר הניגשים לבחינות הבגרות בכלל הורידו וצמצמו את מספרן (זוכרים איך תלמידי ישראל הניפו וחגגו עם השר אמנון רובינשטיין, ממציא ההגרלה שביטלה להם בחינות?) וכמו שאיש לא זוכר איך כדי להעלות את מספר המורים האקדמאים הוחלט שכל הסמינרים להוראה הם מעכשיו גם אקדמיה שנותנת תואר. אז ככה זה גם נראה. אלה אותן מורות מהסמינר, עם אותה רמת הכשרה, אבל עכשיו זה אקדמי. רק שבסוף אין שם מי שיודע מתמטיקה.

חוץ מבנט. אבל הוא גם יודע שארבע שנים זה המון זמן עד שיתגלה שהכל בלוף, רק שבינתיים אפשר להוריד את רמת הבחינה וככה לעשות כותרות. אבל עם יד על הלב - וכי מישהו במשרת שר החינוך עשה עד כה אחרת?

תאריך:  04/09/2015   |   עודכן:  06/09/2015
אברהם פריד (פריצי)
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
כל ימות השנה מצפים מן האדם היהודי להיאחז בקרקע זהותו הלאומית, במעשה, בלשון, בהקיץ, בחלום, בקומו ובשוכבו, בשפתו ובשתיקותיו, במזוזות ביתו, במאכלי שולחנו, בהשגחה בתרי"ג המצוות, רובן בינו לבין חברו, מיעוטן בינו לבין קונו, אלה ואלה מסיני, ממעון אדונו שבשמים. אבל, כִּֽי-אָ֭דָם לְעָמָ֣ל יוּלָּ֑ד..." (איוב ה',ז'), כל יגיע כפיו ללחמו, ולהישרדותו, ולחפצי ליבו, ולסקרנותו, ולמסעותיו אל הרחוק ואל המקומות בהם אין עדיים נתיבה ידועה, ולא כל יום הוא יודע להרתק אל קרקעית אומתו, והוא מתרחק, ושט, ומחפש, אבל - עינינו הרואות - הוא משליך עוגן בשני לילות, ב"ליל הסדר", לשוב לביתו היהודי, לחיקה החם של משפחתו, של יקירי ליבו, ובליל "כל נדרי", בעומדו יחיד, לבדו, עם עצמו, בתוך הקהל, ובשני הלילות האלה, החוצים כל אחד את השנה, הוא כאיש השב ממסעו אל ליבת היותו.
03/09/2015  |  יצחק מאיר  |   מאמרים
הלכה שניתנה בימים האחרונים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, מצמצמת את הפער בין התפישה המשפטית למציאות החיים בישראל. עד כה היה נהוג לפסוק בתיקי גירושין על-פי הדין העברי, הקובע שהאב יחויב בתשלום המזונות ללא חשיבות למצבו הכלכלי לעומת מצבה של האישה, וללא קשר לזמנים בהם הילדים שוהים בביתו של האב.
03/09/2015  |  נדב נישרי  |   מאמרים
בהתאם לחוק, החל משנת 2008 כל מעסיק מחויב לבטח את עובדיו, כחלק מחובת הביטוח הפנסיוני, מפני נכות ומוות, ובכלל זה לפנסיית שארים לקרובים. "שאיר" הוא בן זוגו של המבוטח, בין אם בקשר נישואין או ידועים בציבור, וילדיו עד גיל 21. קצבת שארים משולמת לקרובי המבוטח במקרה שהוא נפטר טרם יציאתו לפנסיה. האלמנה תקבל את הפנסיה לכל החיים, ואילו לילדיו של המנוח משולמת קצבת שארים עד הגיעם לגיל 21.
האמונה התפלה שצריך המון פרופסורים כדי להבין את "המציאות המורכבת" שגויה. יש לנו טעות דפוס קטנה: המציאות לא מורכבת אלא מורקבת וכדי להבינה צריך בסה"כ להבין שני חוקי טבע. מאוד מאוד פשוט אבל הכרחי. עד שלא נבין אותם לא נדע היכן אנו חיים! חד וחלק.
03/09/2015  |  אהרון שחר  |   מאמרים
בשולי הכותרות: הח"כים הערבים עושים בית ספר לשמאל ה'שיטה' בקרב כחולי המדים היחס לאוטיסטים: בית המריבה כמשל אהרן מגד - הסופר והשבת איך לרזות לאורך זמן? בית ספר בטיפול נמרץ ולקינוח פסוקו
03/09/2015  |  ציפי לידר  |   מאמרים