יום שני 17 מאי 2021  16:32
דרוש: ניהול כשרונות
[צילום: איתמר לוין]

   רשימות קודמות
  למה הם עוזבים?
  משכיר לשותף במשרד עו"ד
  שכר זה לא הכל
  כשהסנדלר הולך יחף

הטלטלות העזות שעובר מקצוע עריכת הדין, ובראשן עזיבת מחלקות שלמות בראשותם של שותפים בכירים ומעברן למשרדים אחרים, מחייבות בדק בית ואימוץ שיטת ניהול חדשה

▪  ▪  ▪
ענף משרדי עורכי הדין כמרקחה. העזיבות והמיזוגים הסימולטניים גורמים נזק. כששותף העומד בראש מחלקה עובר למשרד מתחרה, זו פגיעה במוניטין של המשרד שעזב ושהיה חלק ממנו שנים רבות. הנזק מתבטא בנטישת לקוחות אשר תיקיהם מטופלים על-ידי מחלקתו של הפורש, ובלית ברירה ייתכן שיעברו יחד איתו.

מעל הכל הנזק הוא בחוסר אמון הנוצר בתוך המשרד, באי שקט, באווירה עכורה, בחשדנות ובחששות. במקום להתרכז בתיקים, המחשבות נסובות למתרחש אצלנו ואצל אחרים. כולם בלחץ: בעלי המשרדים, שותפים בכירים ועורכי דין צעירים. נכון שיציבות תעסוקתית מזמן לא מובטחת לאף אחד, לא במשרדי עורכי דין ולא באף ארגון עסקי, אך כיום הדבר מקבל עוצמה. גרוע מכל: הלקוחות גם הם בלחץ, גם הם אינם מרגישים ביטחון ויציבות כפי שמשרד עורכי דין צריך להקרין. תהליכים אלו מחייבים בדק בית והסתכלות פנימה אל התהליכים הניהוליים של משרדי עורכי הדין.

במשרדי עורכי דין לא נהוג לקיים תהליכים שיטתיים של ניהול כישרונות (Talent Management), בהם המשרד מכין את השותפים הצעירים לתפקידים ניהוליים, תוך הכשרה וטיפוח הפוטנציאל. בארגונים עסקיים רבים מתנהלים תהליכי ניהול כישרונות אשר מיועדים לסייע ולזהות כישורים ולמנף חוזקות. תהליכים אלו מובלים על-ידי ההנהלה הבכירה, מתוך הצורך הגובר לוודא שברשותם כישורי מנהיגות הדרושים על-מנת להתחרות בשוק.

משרדי עורכי דין הם ארגונים עסקיים אשר תכליתם יצירת רווחים לבעליהם, כמו כל ארגון עסקי אחר. עם זאת, אפיוניהם שונים מארגונים עסקיים אחרים, בהיותם ארגון של נותני שירותים מקצועיים. בעריכת דין, כמו בארגונים אחרים של מקצוענים (דוגמת עורכי דין, רופאים ואדריכלים), הקשר של הלקוח עם נותן השירות הוא אישי, בין אם מדובר בלקוח תאגידי ובין אם מדובר בלקוח פרטי. במשרדי עורכי דין, להבדיל מחברות עסקיות, כל התפקידים הניהוליים הם בידי עורכי דין שמתפקדים גם תחת הכובע של עו"ד אך גם כאנשי שיטות וארגון, שיווק ומשאבי אנוש. אירועי החודשים האחרונים מעמידים בסימן שאלה את דרך ניהול השותפות בפרט ואת ניהול המשרד בכלל.

הלקח מכל הסערה הוא, שמעתה משרדי עורכי דין יצטרכו להשקיע משאבים בניהול כישרונות (talent management) אצל עורכי הדין המתאימים, בבניית מערכות תגמול ושימור עורכי דין וביצירת אסטרטגיה של תרבות ארגונית העונה לחזון ולערכי המשרד. כל אלה הופכים כעת לאתגר הבא של משרדי עורכי דין.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית וארגונית למשרדי עורכי דין, בעלת "אנשי מפתח - משרדי עורכי דין מובילים".
תאריך:  07/02/2016   |   עודכן:  09/02/2016
ליאורה לבנשטיין
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
במאמרינו ב-News1 כבר כתבנו על ההכרה בליקויי שמיעה ובטנטון כפגיעה בעבודה. טנטון, נזכיר, הוא תופעה של רעש תמידי באוזניים הבא לידי ביטוי בצלצולים, בצפצופים, בזמזום, בצרצור וכדומה.
"אלנור" נגד "האחים המוסלמים", חמאס נגד אירן, סונים נגד שיעים, חולשות הערבים ובדיחה לקינוח אזרח מצרי נהג במשך שנים לפקוד מדי בוקר דוכן עיתונים, היה נוטל עיתון, סוקר את העמוד הראשון, מחזיר את העיתון למקומו והולך. יום אחד שאל אותו בעל הדוכן: מה אתה מחפש בעיתון מדי בוקר?
06/02/2016  |  מנשה שאול  |   מאמרים
ראש האופוזיציה יצחק הרצוג הקדיח את תבשילו באופן מעורר רחמים כשקבע כי על השמאל הישראלי להסתכל על העובדות, ולא על משאלות הלב.
06/02/2016  |  יובל ברנדשטטר  |   מאמרים
קמפיין השתולים עורר סערה, אחת מני רבות אצלנו, ועלה בדעתי לבדוק על מה יצא הקצף. כמי שעוסק בשתלנות, המושג שתיל או שתול תמיד נתפס אצלי כמושג חיובי, אבל זה כמובן לא מספיק. חוויה אישית כזו או אחרת אינה מהווה מדד אוביקטיבי. הלכתי לבדוק במקורות. הפסוק הראשון שעלה בדעתי הוא מתהלים (פרק צב): [יד] שְׁתוּלִים, בְּבֵית ה'; בְּחַצְרוֹת אֱלֹקֵינוּ יַפְרִיחוּ. ועוד פסוק מתהלים (פרק א): [ג] וְהָיָה—כְּעֵץ, שָׁתוּל עַל-פַּלְגֵי-מָיִם: אֲשֶׁר פִּרְיוֹ, יִתֵּן בְּעִתּוֹ—וְעָלֵהוּ לֹא-יִבּוֹל... הפרק מתחיל בפסוק: [א] אַשְׁרֵי הָאִישׁ אֲשֶׁר לֹא הָלַךְ, בַּעֲצַת רְשָׁעִים... גם הנביא ירמיהו (פרק יז) מדבר על הבוטח בה' ומדמה אותו לעץ השתול על מים. ואולי זה הרעיון, שתול חיובי הוא מי ששתול על מים.
05/02/2016  |  נסים ישעיהו  |   מאמרים
נוכח המצב הביטחוני המדרדר בתחומי מדינת ישראל בעקבות התעצמותה של "אינתיפאדת הסכינים" הפלשתינית ושורת המחדלים של הממשלה בטיפול באיומים מכיוונה של רצועת עזה, ניתן לקבוע בוודאות כי ראש הממשלה נתניהו איבד את זה. הוא איננו יכול להיחשב יותר כ"מר ביטחון". הבלון הזה התפוצץ. נתניהו הוכיח כי הוא חלש מול החמאס ברצועת עזה ורופס בכל הקשור לטיפול במצב הביטחוני בירושלים ובגדה.
05/02/2016  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים