יום שלישי 14 יולי 2020  04:25
עד 1967 לא היה עם פלשתיני
אין אזכור [צילום: עבד ראחים חטיב/פלאש 90]

אם נבדוק את מספר הפעמים בהם אוזכר המונח "עם פלשתיני" בספרות הכלל-עולמית עד 1967, נגלה מספר זעום של תוצאות הסיפור הפלשתיני התחיל מאז מלחמת ששת הימים

▪  ▪  ▪
הכירו את אחד מהכלים המדהימים שיש לגוגל: ה-Ngram Viewer. הכלי המופלא הזה מאפשר ליצור תצוגה גרפית של תדירות הופעת מילה/ביטוי במאגר הספרים הסרוקים של Google Books, החל מהמצאת הדפוס ועד שנת 2008.

חיפשתי את הביטוי "עם פלשתיני" ב-Ngram. כמה אזכורים מצאתי? עד לפני 100 שנה לא נמצא אזכור אחד לעם הפלשתיני. אתם שומעים? 0 אזכורים למונח "Palestinian Nation" בכל הספרים שפורסמו עד מלחמת העולם הראשונה. לעומת זאת, חפשו את המונח "Jewish Nation" ותקבלו תוצאות מדהימות: בשנת 1811 הופיע המינוח "עם יהודי" בספרות פי 12 יותר מבשנת 2000 (!). מאות אלפי אזכורים ספרותיים יש לעם היהודי בשנת 1700, ואף לא אזכור אחד לעם הפלשתיני בשנת 1914.

מתי אם כן קם העם הפלשתיני? ניחשתם נכון, הגרף מזנק במאות אחוזים כאשר ישראל משחררת את שטחי 67. אז נולד העם הפלשתיני. אז נולדו האתוס, המורשת, רוח הקרב, ההיסטוריה והרוח הפלשתינים [אכן קיימים אזכורים ספרותיים לעם הפלשתיני בין 1948 ל-1967 – וגם קצת לפני – אבל הם מועטים].

הציונות רצתה להחזיר לארץ ישראל את מעמדה כביתו הלאומי של העם היהודי, אבל על הדרך הפכה אותה לביתו הלאומי גם של העם הפלשתיני. בלי היהודים, מאבקם ה"לאומי" של הפלשתינים היה כנראה זהה למאבקי הדמים באפריקה; כלומר, לא מעניין אף אחד. עם פיתוחה של הארץ ושגשוגה, גבר גם תיאבונם של הפלשתינים, שהצליחו, בחכמה רבה, להפוך את מאבקם למאבק של חרות, של עצמאות, של חופש – מאבקים שאירופה מכירה ומזדהה איתם בקלות.

ומה גולדה אמרה על זה?

שלושה חודשים אחרי שגולדה נבחרה לראשות הממשלה, נערכו איתה שני ראיונות רצופים בעיתוני הסאנדיי טיימס והוושינגטון פוסט. במהלך הראיונות היא אמרה את הדברים שחקוקים על שמה עד היום:

"לא היה דבר כזה פלשתינים. מתי לאורך ההיסטוריה חי עם פלשתיני עצמאי בארצו פלשתין? לפני מלחמת העולם הראשונה האזור נקרא דרום סוריה וכלל את כל ירדן. זה לא שהיה בעבר עם פלשתיני שחי בפלשתין והחשיב את עצמו לעם פלשתיני ובאנו והעפנו אותם החוצה ולקחנו את ארצם. הם מעולם לא היו עם" (15.06.1969).

גולדה חטפה ביקורת נוקבת על דבריה. יורשיה במפלגת העבודה ודאי מתנערים היום מאמירה כזאת. האם גולדה טעתה?

הכותב הוא עו"ד וכותב בבלוג הַמַּחְבֶּרֶת.
תאריך:  08/02/2016   |   עודכן:  08/02/2016
אלירם אלגרבלי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
גשמי הברכה שירדו על רצועת עזה בשבועות האחרונים סייעו בצורה משמעותית למלא את האקוויפר אשר מנוצל שם מעל ומעבר לרצוי. ברור גם שהחקלאות ברצועת עזה תקבל דחיפה טובה בשנה זו, אבל, מכיוון אחר לגמרי המנהרות מתחילות להתמוטט...
08/02/2016  |  יהודה דרורי  |   מכתבים/הערות
ועדת הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד), תדון הבוקר (יום ב', 8.2.16) בביקור שלושת חברי הכנסת מסיעת בל"ד - חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובסאל גאטס - אצל בני משפחותיהם של מחבלים שרצחו יהודים וחוסלו במהלך הפיגוע.
08/02/2016  |  איציק וולף  |   חדשות
בכנס מתוקשר של השמאל בת"א ביום שישי האחרון (5.2.16), התקוממו משתתפיו האמנים והקימו זעקה על חבורת 'אם תרצו' על שהעזו לפרסם ולגלות את שמותיהם כתומכים מאחורי הקלעים ב"בצלם". עובדה היא שעד כה הציבור הרחב לא באמת ידע על כך... איש מהמשתתפים בעצרת לא התכחש לעובדה הזאת. להפך, אלה שהתראיינו, ממש הודו בפה מלא על נכונותו והתפארו בתמיכתם ב"בצלם".
07/02/2016  |  רביבה בן-זאב  |   מאמרים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא לחברי האופוזיציה להביע את תמיכתם בקובלנה שיגיש, יחד עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, לוועדת האתיקה של הכנסת נגד חברי הכנסת מבל"ד שנפגשו עם משפחות מחבלים. עוד הודיע על כוונות לבצע שינויי חקיקה שיאפשרו לסלק מהכנסת חברי כנסת שיעשו מעשים מסוג זה. על-פי הצעת נתניהו, ברוב של 90 חברי כנסת ניתן יהיה להדיח ח"כים שיעשו מעשים שאינם הולמים.
07/02/2016  |  איציק וולף  |   חדשות
תודה לכל המדקלמים את שקר "הכיבוש", כאילו עם יכול להיות כובש בארצו, ולכל הפועלים לניכור בין ישראלים לבין לב ארצם, המכונה בפיהם - מתוך בורות ו/או רשעות - "שטחים" ו/או "גדה".
07/02/2016  |  רון בריימן  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
חייל נדקר ונפצע קל באשקלון  /  איציק וולף
נקוט צעדים נגד זועבי, זחאלקה וגאטס  /  איציק וולף
סמי תורג'מן: החמאס עדיין מלקק פצעים  /  עידן יוסף
החיים בבועה  /  אסתר שניאורסון גרי
קַנָּאֵי הַסַּיְפָא  /  איתן קלינסקי
תודה לנחמיה שטרסלר  /  איתן קלינסקי