יום שלישי 20 אוקטובר 2020  12:18
מחמוד עבאס, היורש והאופציה הירדנית
רג'וב. שיפור ביחסים עם עבאס [צילום: Issam Rimawi/Flash90]

יו"ר הרש"פ חושש ממזימה בינלאומית להחיות את האופציה הירדנית ולהכשיר יורש במקומו. מחמוד עבאס התפייס עם ג'בריל רג'וב אך ממשיך לפעול נגד יריביו הפוליטיים

▪  ▪  ▪
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס פועל בחודשים האחרונים כדי לחסל פוליטית את כל מתנגדיו באש"פ ובתנועת פתח ובמיוחד את אלה הרואים עצמם כיורשיו בתפקיד. המהלך האחרון שעשה עבאס לפני שבועיים היה הקמתו של בית משפט חוקתי עליון שמאפשר לו לעקוף את הפרלמנט הפלשתיני (המועצה המחוקקת) ואת החוקים הבסיסיים אשר על פיהם פועלת הרש"פ כדי שהוא יהיה המכריע בכל הקשור לקרב הירושה.

מחמוד עבאס חושש כי מאחורי הקלעים פועלות ארצות הברית, ישראל ומדינת ערב כדי למנות את המועמד המתאים להן כיו"ר הרש"פ הבא. חשש נוסף של עבאס קשור לאפשרות כי הקהילה הבינלאומית עלולה לשקול מחדש את "האופציה הירדנית" נוכח המבוי הסתום בתהליך המדיני.

את החייאת הרעיון הזה עשה לפני כחודש פרופסור סרי נוסייבה מאוניברסיטת אל-קודס, נוסייבה הינו פעיל פתח בכיר, חבר ההנהגה המאוחדת באינתיפאדה הראשונה ובעל שם עולמי. ב-2007 הריץ פרופ' נוסייבה, ביחד עם עמי איילון, ראש השב"כ לשעבר, את יוזמת "המפקד הלאומי".

לפני כחודש ימים הביע פרופ' נוסייבה תמיכה באופציה הירדנית נוכח המצוקה המדינית והכלכלית של הפלשתינים - "האופציה הירדנית היא המוצא היחידי לצאת מצוואר הבקבוק, אנחנו זקוקים מאוד לאופציה הזו" הסביר נוסייבה בראיון עיתונאי. דבריו של פרופ' נוסייבה עוררו עניין רב בקרב כל החוגים הדיפלומטיים בעולם וגם בקרב האינטליגנציה הפלשתינית בגדה ובמזרח ירושלים שכן בעבר היה פרופ' נוסייבה אחד ממתנגדיה החריפים של האופציה הירדנית.

את הביטוי לחששותיו הגדולים של מחמוד עבאס, נתן ג'בריל רג'וב, חבר הוועדה המרכזית של פתח בראיון שהעניק בסוף השבוע לטלוויזיה הפלשתינית: "ישנם כרגע דיבורים על תוכנית בינלאומית בנוגע לבעיה הפלשתינית, מתכננים אותה בחשאי ובהסכם גדול בין מדינות ערב עם ישראל ואמריקה לגבי מי יהיה האיש (היורש) של השלב הבא ודיונים על החזרת הגדה (המערבית) לירדן" אמר רג'וב, והוסיף כי הפלשתינים נערכים להשיב על הדברים.

מחמוד עבאס חושש שרעיונות כמו האופציה הירדנית ומינוי מרוואן ברגותי כיורשו יחלחלו עמוק בתודעה של תושבי השטחים וייצרו דעת קהל שתשבש את תוכניותיו המדיניות וכוונתו להמשיך ולהחזיק ברסן השלטון.

רג'וב חוזר לקדמת הבמה

נראה כי לאחר שהספיק להסתכסך בשנה האחרונה עם בכירים רבים באש"פ ובתנועת הפתח החליט מחמוד עבאס לעבור לשיטת "הפרד ומשול" כדי לבסס את מעמדו ולשטות ביריביו הפוליטיים.

לאחר שבמשך תקופה ארוכה הייתה בינו לבין ג'בריל רג'וב מתיחות קשה על-רקע הבחירות לתפקיד יו"ר פיפ"א ותמיכתו של עבאס במינויו סאיב עריקאת ליורשו, החליט יו"ר הרש"פ להחזיר את רג'וב לקדמת הבמה הפוליטית לאחר שמתווכים שונים התערבו בעניין. האיסור שהוטל על הטלוויזיה הפלשתינית הרשמית לראייין את ג'בריל רג'וב בוטל ועל-פי מקורות בפתח חל שיפור ביחסים בין עבאס לרג'וב.

ג'בריל רג'וב, המעוניין מאוד לרשת את מחמוד עבאס בתפקידו, עשה בתמורה, בראיון שנתן לטלוויזיה הפלשתינית, מפגן של נאמנות וחנופה למחמוד עבאס. הוא תיאר אותו במילים "האיש של השלב הנוכחי", הוא ציין כי בריאותו טובה וכי הוא "מייצג את הצורך, האינטרס והביטחון של העם הפלשתיני". רג'וב תקף את תנועת חמאס והביע תמיכה ביוזמתו של עבאס לכינוס ועידה בינלאומית וכן תמיכה ביוזמה הצרפתית.

הכפשת היריבים הפוליטיים

על-פי גורמים בפתח, מחמוד עבאס מודאג מאוד מהתמיכה הגדולה שלה זוכה מרוואן ברגותי, העצור בכלא הישראלי, בקרב הציבור הפלשתיני כיו"ר הרש"פ הבא.

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי קרא באחרונה לשחרר את ברגותי מכלאו ופעילי זכויות אדם המליצו עליו כמועמד לקבל את פרס נובל לשלום. על-פי מקורות בפתח, אנשיו של עבאס מפיצים בשטחים ידיעות כי אין שום סיכוי שישראל תשחרר את ברגותי מן הכלא וכי העובדה שהוא יושב בכלא איננה מעניקה לו שום עדיפות על חברים אחרים בהנהגת פתח שגם הם ריצו זמן רב בכלא הישראלי. במקביל הם מכפישים את מחמד דחלאן, יריבו המושבע של עבאס, כי הוא פועל בשירות מדינות המפרץ נגד האינטרסים של הפלשתינים.

קרב הירושה ברש"פ נמשך אך נראה שמחמוד עבאס שולט בעניינים ביד רמה ובתחכום ולא מאפשר לאף אחד מיריביו הפוליטיים להרים ראש. במקביל הוא פועל במרץ בזירה הבינלאומית כדי לקדם את יוזמתו החדשה-ישנה לכינוס ועידה בינלאומית, יוזמה שישראל מתנגדת לה בתוקף.

את האופציה הירדנית הוא מציג כקונספירציה של מדינות ערב, ישראל וארצות הברית נגד הפלשתינים כדי שתאבד כל סיכוי להידון בקרב הציבור הפלשתיני כמוצא אחרון למצבם המדיני והכלכלי הקשה הנובע ממדיניותו שלו.

תאריך:  25/04/2016   |   עודכן:  25/04/2016
יוני בן-מנחם
מועדון הבלוגרים עוקבים: 71 לקבלת רשימות יוני בן-מנחם לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
דווקא בתקופה רגישה הזו שבה מנסה הטרור הפלשתיני לפגוע במעמדה של ירושלים באמצעות "איתיפאדת הסכינים" ויו"ר הרש"פ קורא להכריז עליה כבירת המדינה הפלשתינית, מתנהלת ממשלת נתניהו בחלמאות בכל הקשור למעמדה הבינלאומי של ירושלים ואיננה קוראת לסדר את השר גלעד ארדן אשר החליט למקם את המשרד למלחמה בחרם (מה זה?) דווקא בתל אביב, בניגוד להחלטות הממשלה שקבעה שיש להעביר את כל יחידותיה לירושלים.
24/04/2016  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
יש במקומותינו לא מעט כותבים, דוברים, פרשנים ואנליסטים, שמסריהם בנושאי השעה משקפים התעלמות מוחלטת מן העובדות, שימוש במציאות מדומיינת או בחשיבה מונחית אמוציות. הציבור הישראלי היהודי, נחלק בשאלות הבסיסיות של הפוליטיקה שלנו לשלוש קבוצות: א. "המאמינים הקנאים" - גוש השמאל ומספר אוהדים שלו במרכז; ב. הגוש הלאומי - הימין וקבוצת תומכים לא מבוטלת במרכז; ג. הרוב - אוהד ימין חלש עד בינוני ודוחה שמאל בינוני עד חלש. רוב ההכרעות הפוליטיות של שני העשורים האחרונים, נקבעו על-ידי תזוזות בקבוצה ג'.
24/04/2016  |  רפי לאופרט  |   מאמרים
תנועת חמאס פרסמה בסוף השבוע הודעה כי המצור ההדוק על הרצועה שכולל גם הפסקת הכנסת מלט לעזה הוא מצב בלתי אפשרי. היא קראה לקהילה הבינלאומית "לשאת באחריות נוכח המצב המתדרדר".
24/04/2016  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
ראש הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, טען כי ההתנחלויות הישראליות הורסות את הטבע ואת הסביבה. "ישראל הורסת את מדינת פלשתין וההתנחלויות הורסות את הטבע", אמר (שבת, 23.4.16) בכינוס בנושא האקלים שנערך במטה האו"ם בניו-יורק. לטענתו, על המדינות החברות באו"ם "להביא לסיום הכיבוש וההתנחלויות".
24/04/2016  |  איציק וולף  |   חדשות
את הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל חיים בר לב ז"ל הכרתי היטב. הוא היה שר המשטרה בממשלותיהם של שמעון פרס ויצחק שמיר. באותה העת שימשתי ככתב לענייני משטרה ברשות השידור ויצא לי להיפגש עמו לעיתים תכופות. בר-לב היה מפקד אמיתי וניהל את המשטרה ביד רמה. איש משכמו ומעלה מגזע הנפילים. הוא הבין בכל התחומים הנדרשים לתפקיד. הייתה לו ראייה ביטחונית ומדינית מקיפה והוא ידע להילחם בנחישות בטרור הפלשתיני.
22/04/2016  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
חוליית חמאס תכננה את הפיגוע בירושלים  /  עידן יוסף
צה"ל הרס בית רוצח שלומית קריגמן  /  איציק וולף
בן-גביר על תג מחיר: משובה ונערות  /  איתמר לוין
לזרוע פחד ברצועה  /  עמי דור-און
אביגדור והחמאס  /  שמעון זיו
רגיעה תמורת נמל ימי  /  יוני בן-מנחם