יום חמישי 11 אוגוסט 2022  03:01
קצה הקרחון
השופטת הילה כהן זייפה פרוטוקולים והשמידה מסמכים. זה חמור אבל חמור יותר מה שאמרה בוועדה כי יש שופטים במערכת שעשו דברים קשים יותר, וזה נכון מערכת המשפט איבדה הרבה מאוד מזוהרה בשבועות ובחודשים האחרונים הגיעה העת לשים סוף לשיטת ה"חבר מביא חבר" במינוי שופטים
29/08/2005  |   חיים משגב   |   מאמרים   |   תגובות

▪  ▪  ▪
הילה כהן זייפה פרוטוקולים והשמידה מסמכים, מעשים שהם פליליים בעליל, אבל השופט מישאל חשין, המשנה לנשיא בית המשפט העליון, סבר שהיא ראויה להישאר שופטת. בדרום הארץ הוחשדה שופטת, בין השאר, בהזמנת האזנות סתר לבן-זוגה. שתי השופטות הללו הצליחו לעבור את המסננת של הוועדה לבחירת שופטים, אבל מה שחמור בהרבה הן האמירות של הילה כהן ושל בא-כוחה. בטיעונים לעונש הם הטיחו בפני בית הדין המיוחד לשופטים שסרחו כי יש שופטים רבים במערכת המשפט שעשו דברים חמורים פי כמה - ואיש לא דרש להקיא אותם החוצה.

למרבה הצער, זה נכון, אבל זה לא כל הסיפור. מערכת המשפט, על כל גרורותיה, איבדה הרבה מאוד מזוהרה בשבועות ובחודשים האחרונים. רבים וטובים חדלו להאמין בה. הכרסום בזכויות האדם, או הפגיעה בזכויות חוקתיות מובהקות, שלו נתנו יד שופטים רבים בבית המשפט העליון, בוודאי גרע הרבה מיוקרתה.

גם הפסיקות של אהרן ברק בנושאים פוליטיים מובהקים, המשיקים לעצבים רגישים ביותר בחברה הישראלית, גרמו לרבים לחשוב שהגיעה העת לעשות לשינוי שיטת הבחירה של השופטים. אמירותיו המפויסות, כשהונחו בפניו סוגיות שנגעו לזכויות של יהודים בבתיהם בחבל עזה, מול אמירותיו הבוטות, הבלתי מתפשרות, כשהוא דן בזכויותיהם של חקלאים ערבים שגדר הפרדה עמדה לשלול מהם, לא את בתיהם, אלא גישה נוחה יותר לאדמותיהם, הן דוגמא בולטת לחוסר רגישות - ולכפל לשון פסול.

שיטת "החבר מביא חבר" היתה טובה אולי בשנים הראשונות שלאחר הקמת המדינה. השופטים הגבילו אז את עצמם לדלת אמות עולם המשפט. שופטים נבחרו בגלל שהם הבינו בדיני מיסים, או בזכויות במקרקעין, או במשפט פלילי. איש לא חשב אז שהעובדה ששופט יודע להבחין בין מי שהתכוון לרצוח לבין מי שרק התכוון להפחיד את בת-זוגו עושה אותו גם מומחה לזכויות של היהודים בארץ ישראל, או לחיוניותה של התנועה הציונית במאה ה-21.

בארה"ב מציע הנשיא מועמדים ל-SUPREME COURT אבל את האישור צריכה לתת ועדה מיוחדת של הסנאט. השימוע הוא פומבי - וכל האזרחים שומעים את הקולות ורואים את הברקים. אין שלדים בארונות. הכל יודעים מה עמדתו של המועמד בנושא הפלות, למשל, או הטרדות מיניות או קיום יחסים מחוץ לנישואין, או מדוע הוא חושב שמותר להעתיק בבחינות הבגרות (אם, למשל, יש מידע שהוא עצמו נתפס פעם מעתיק או מקיים יחסים עם מתמחה שלו…).

אינני יודע מה יודעים החברים בוועדה לבחירת שופטים על השקפות העולם של המועמדים המובאים בפניהם, ללא כל אפשרות אמיתית לשקול מועמדים אחרים, כיוון ששלושת שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה, מגיעים עם עמדה מגובשת שאינה ניתנת לערעור, דבר המונע בעד כוחות "מן החוץ", שאינם חברים של החברים שכבר נמצאים "בפנים" ליצור פלורליזם בריא יותר, אבל השיטה הזאת צריכה לעבור מן העולם.

אהרן ברק ומישאל חשין ודורית בייניש ועדנה ארבל ואיילה פרוקצ'יה הם, ללא ספק, משפטנים מעולים, אבל אני אינני רוצה שעתידה של המדינה היהודית, גבולותיה, או בסיסה האידיאולוגי, יהיה נתון בידיהם. לא לשם כך הם מונו לתפקידם. הם לא משקפים השקפת עולם הנגזרת ממגוון הדעות בחברה ישראלית - ולכן הכרעותיהם יוצרות כעסים רבים ואנטגוניזם כלפי המוסד שזכה עד לאחרונה למידה רבה של הערכה.

אינני יודע דבר על הילה כהן, אבל אני יודע דבר או שניים על מי שהשאיר אותה במערכת, ואם זה מה שהוא חושב על מעשי זיוף ומירמה, אז מי לידי יתקע שהכרעותיו בנושאים אחרים, שנוגעים לעתידם של מאות אלפי יהודים, הן טובות או ראויות יותר.

תאריך:  29/08/2005   |   עודכן:  29/08/2005
ד"ר חיים משגב
משובי News1 ממשלת ישראל ה-36 / ציוני השרים והסגנים

מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
אנחנו כבר ביום שאחרי, מסתכלים קדימה לבחירות. הפלג האנטי ציוני, השמח ושש לעזור בפירוק שאריות הציונות הדתית, השנואה, כבר כמה שנים ללא כל מנהיגות. יוסף לפיד ומפלגתו המושחתת גם היא כבר לא מה שהיתה פעם. בליכוד יש הרבה אנשים אך אף אחד לא מנהיג. לא נתניהו שברח מהסירה הטובעת רגע לפני, לא לבנת, הנגבי, כץ, שלום ולהתראות, שבגדו בבוחריהם, שכעת כבר לא משנה מה יצביעו ואם יתפטרו או לא, הם מחוקים! לא עוזי לנדאו, שבהיותו שר המשטרה לא עשה דבר לביעור השחיתות שם ולא נגע בשערה משערת ראשו של מזרחי. לא אריה אלדד בעל הלשון הצחה. גם לא מנהיגות יהודית, המובילה חלק מהתנועה הציונית, אך גם להם חוץ משם היפה "מנהיגות יהודית" לא נראה שיש באמת מנהיגות. לאסוף חתימות בהפגנות ולדבר על מנהיגות זה לא מנהיגות.
29/08/2005  |  אורי נטע  |   מאמרים

29/08/2005  |  דודו אלהרר  |   מאמרים
תמצית העובדות
29/08/2005  |  עו"ד ליאת בכר-סגל   |   מאמרים
הלכנו לכותל בליל תשעה באב למרות החששות מהערבים. שעות החשיכה בעיר העתיקה היו שעתם של רוצחים. לא אחת נדקר יהודי בסכין כשעשה דרכו אל הכותל לאחר חשיכה.
28/08/2005  |  יונה סוקולובסקי  |   מאמרים
זכיתי להיות בגוש קטיף בימיו האחרונים. זכיתי להכיר את אנשי הגוש, ובעיקר את חברי שירת הים ואורחיהם הרבים. זכיתי להכיר אנשים נפלאים ופיסת ארץ יפהפיה. הכאב מכה בעוצמות בל יתוארו, ומחייב את כולנו לחשבון נפש עמוק. אך מוזר, שעוד בטרם שקעו ענני האבק מעל חורבות גוש קטיף, וכבר מתפרסמים מאמרים, גילויי דעת ותגובות מצד גורמים שונים המנסים להוכיח כי "המאבק לא נכשל", "הרוח הגדולה ניצחה", עם ישראל "התחבר", ועוד.
28/08/2005  |  נעם ארנון  |   מאמרים