יום ראשון 25 אוגוסט 2019  06:41
אליהו קאופמן רב אורתודוכסי, סופר ועיתונאי   |   תגובות הצטרפות ל- VIP
כיפה היי
גרינבלט. הכיפה המעופפת [צילום: איוון אגוסטיני/AP]

תהיינה הסיבות להסרת הכיפה, אשר תהיינה הנזק ליהדות, מצידו של גרינבלט, כבר נעשה גם הניסיון של חרדים "לייט" להגן על המעשה בפסק הלכה דחוק של הגר"מ פיינשטין, הינו מגוחך

▪  ▪  ▪
סיפור הורדת הכיפה של ג'ייסון יונתן דב גרינבלט שייך לאותם רגעים מביכים ואפורים שעדיף לו, לגרינבלט, לשכחם. הרבה שאלות והסברים ניתנו לסיבה שהביאה את גרינבלט להסיר את כיפתו השחורה בסיורו במזרח התיכון וביושבו מול נתניהו ואבו מאזן. אחת האפשרויות היא שהנ"ל - יועצו הבכיר של טראמפ, התבקש לעשות זאת כדי לשוות לעצמו תדמית "מתונה", שהרי הכיפה שעל ראשו מסמלת כנראה קיצוניות לאומנית או משהו כזה. אם אומנם כך הם הדברים אזי, מר גרינבלט מודה בכך שחבישת כיפה איננה אלמנט דתי המציג את חובשה כשייך למאמצי דת הנצח, שהטהרה והכשרות הם בסיסיה, ולה מורשת של הענקת ערכים רוחניים לכל העולם, אלא שהגרינבלט שלנו נפל לפח ה"רפורמי" שבו כיפה שחורה מוכיחה כי חובשה שייך לעולם קנאי, חשוך ולאומני ולכן הוא צריך להורידה כשהחובש הופך ל"איש העולם הגדול", ועוד למתווך שלום במזה"ת.

אם באמת כך חושב גרינבלט שלנו, אז טוב יהיה אם יסיר בעתיד את כיפתו בכלל, שהרי עליו להתנער מכל השקפה חשוכה בכלל ולא לשעה קלה בלבד. אין ספק שההסרה הזו, של הכיפה, היא מעשה נקלה שפגע בכל חובש כיפה באשר הוא, ובמיוחד הוריד את ערכה של היהדות בעיני הצופים במעשהו. היהדות נתפסה שוב כחטוטרת חשוכה שיש להיפטר ממנה וה"רפורמים" זכו שוב בנקודות מול היהדות הצרופה, דווקא כשנציגי האורתודוכסיה היהודית בארה"ב פרצו קדימה, בממשל האמריקני החדש.

טעמי אנטישמיות

אינני מאמין שאיש דת מוסלמי, נוצרי או דרוזי היה מסיר את סמליו הדתיים (כיסוי הראש, זקנו, תליון הצלב וכו') אם היה אמור לשמש, כגרינבלט, כיועץ מדיני ופוליטי בכל מקום בעולם. נהפוך הוא, חבישת סמלים דתיים במעמד פוליטי מרכזי לשלום הוא הדבר הנדרש מאישיות דתית השותפה למהלך כזה, כדי לנקות את הדת מאשמת הקיצוניות. את הרגע הזה החמיץ הגרינבלט שלנו שהרי כאשר נתניהו - מתבולל לשעבר ואב למתבולל, לוחץ על "עמית אמריקני", להיראות "אוניברסאלי", אזי, מי כגרינבלט יסרב לכך?!

אבל ישנה גם טענה אחרת להסרת הכיפה. יש הטוענים כי מר גרינבלט לא הגיע לישראל רק כדי לחזק את ההליכה לשלום אלא בעיקר לחזק את נתניהו, ובמיוחד בקרב הפוליטי בישראל, מול לפיד אך גם מול בנט מימין. במצב הזה התבקש מר גרינבלט להסיר את כיפתו הן כדי שמחנה השמאל והמרכז לא יראה בו עוד תומך מימין של נתניהו אלא תומך אמריקני בעידן הממשל החדש, אך גם כדי לא להידמות לאנשי בנט והימין שמעבר להרי החושך שמימין לנתניהו, קרי, ה"בית היהודי" ובנט כמובן.

תהיינה הסיבות להסרת הכיפה, אשר תהיינה הנזק ליהדות, מצידו של גרינבלט, כבר נעשה. גם הניסיון של חרדים "לייט" להגן על המעשה בפסק הלכה דחוק של הגר"מ פיינשטין, הינו מגוחך. הרב משה פיינשטין התיר להסיר את הכיפה מטעמי אנטישמיות ובמקום שבו אין יד ישראל תקיפה אבל בוודאי שגאון עולם זה לא היה מתיר לגרינבלט להסיר את כיפתו דווקא בארץ ישראל, ובמיוחד בישיבתו מול מי שמתיימר לייצג "אלף דורות של יהודים"...

הבדיחה הטראגית בכל סיפור הכיפה המעופפת של גרינבלט היא בכך שהלה לא נאלץ להסירה אלא חבשה בגאון בארה"ב הרחוקה בפני נכרים לבנים, נכרים שחורים ונכרים אחרים מכל הצבעים אבל ב"מדינת היהודים", ומול ראש הממשלה שמיצג לדבריו "אלף דורות של יהודים", הוא נאלץ לעשות זאת ובבושת פנים. יש כאן הרבה חומר למחשבה על המדינה, על הציונות ועל קשריהם עם היהדות...

תאריך:  18/03/2017   |   עודכן:  18/03/2017
אליהו קאופמן
מועדון הבלוגרים עוקבים: 29 לקבלת רשימות אליהו קאופמן לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ומשה כחלון היו צריכים לשלוח לרב יגאל לוינשטיין זר פרחים. הרב המשתלח הצליח לעשות מה שהם נכשלו בו - הוא חשף את פניה האידיאולוגיות הייחודיות של מפלגת הבית היהודי ושל הציונות הדתית. פעולתו של הרב חשובה מאוד מאחר שבשנים האחרונות נעשה מאמץ מודע לטשטש את הקווים האידיאולוגיים לטובת האינטרסים הפוליטיים.
18/03/2017  |  משה גולדבלט  |   מאמרים
כדי שהממשלה תקבל יותר מאשר עמדה צבאית אחת כדי שארה"ב תבין שמערכת הממשל שלה ארכאית כדי שאלי טביב לא יהיה בעלי בית"ר ירושלים כדי שנבין מיהו באמת רמי לוי כדי שיוצב מחסום בפני תביעות ייצוגיות סחטניות כדי שיהיה טיפול שורשי בעסקים בלתי חוקיים
17/03/2017  |  איתמר לוין  |   מאמרים
פרשת השבוע מתחילה בנשיאת ראש של בני ישראל, בהגבהה (שמות ל): [יא] וַיְדַבֵּר ה', אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. [יב] כִּי תִשָּׂא אֶת-רֹאשׁ בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל... ועוברת לכישלון הנורא של חטא העגל. הפרשה מסיימת במדרגה הנעלית שאליה הגיע משה (פרק לד): [לה] וְרָאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֶת-פְּנֵי מֹשֶׁה, כִּי קָרַן, עוֹר פְּנֵי מֹשֶׁה... בין לבין יש בפרשה עוד כמה עניינים הכוללים הוראות יסוד לחיים יהודיים, אבל הראש תוך סוף של הפרשה הוא כנ"ל – נשיאת ראש, נפילה, העצמה של משה. על פניו זהו המסר הכללי בפרשה, וכל יתר הנושאים נכללים באחד או יותר מהשלבים הנ"ל. מכאן שעלינו לחפש בשלושה שלבים אלו את ההוראות לימינו בכלל ולשבוע זה בפרט, כי כרגיל, החדשות הכי עדכניות נמצאות בפרשת השבוע.
17/03/2017  |  נסים ישעיהו  |   מאמרים
הוא לא למד את הלקח. אחרי שניהל במשך עשר שנים תעשיית שוחד חובקת עולם מלשכת הרב הראשי לישראל, אחרי שחילל את השם בפרהסיה, אחרי שביזה את כבוד התורה ולומדיה - הרב יונה מצגר (סליחה, מקורביו) ממשיך להפיץ כזבים על מעשיו הנפשעים. הפעם זה נעשה בכתבה המתפרסמת בעלון סוף השבוע "מצב הרוח".
17/03/2017  |  איתמר לוין  |   מאמרים
חברים המערב מתחיל להתעורר; הימין עולה והשמאל שוקע וזה טוב, כי הימין הזה מזהה את הטרור האיסלאמי וקורא לו בשמו: בעיה המאיימת על שלום העולם וכזו יש להתייחס אליה ולטפל בה מהיסוד.
16/03/2017  |  אלברט שבות  |   מאמרים