יום חמישי 18 אוגוסט 2022  22:54
ישראל בעקיפין מספקת מלט לחמאס
האיגוד המנהלי של אונרא נפל לידי החמאס בבחירות האיגוד ב-1999, ובכל מערכת בחירות מאז החמאס מבסס את שלטונו על הארגון. כך נוצר מצב שלמעשה החמאס שולט בכספים ובאספקה של אונרא בעזה. כך, באופן עקיף, ישראל מספקת לחמאס מלט לאחר שכבר השתמש במלט לבניית מנהרות טרור שמהן פלשו לישראל והרגו ישראלים
02/04/2017  |   דוד בדין   |   מאמרים   |   ישראלי-פלשתיני   |   תגובות
העברת סחורה לעזה [צילום: עבד ראחים חאטיב/פלאש 90]

▪  ▪  ▪
מאז מבצע צוק איתן, ישראלים רבים הביאו דאגה מחפירת מנהרות טרור ונוכחות צבאית מוגברת של החמאס ברצועת עזה, שמהוות איום על תושבי עוטף עזה. לאחרונה נראה שחששותיהם אוששו, כאשר אונרא - ארגון "סיוע" של האו"ם הנמצאת בשליטה של החמאס - נמצאת בשליטה מלאה על המלט הנכנסת לרצועה.

לאחר הפסקת האש בין ישראל לחמאס בסיום המבצע ב-2014, ישראל דרשה מנגנון פיקוח נוקשה על חומרי הבנייה המועברים לתוך רצועת עזה, על-מנת לוודא שחומרים אלו לא ישמשו לטרור. אך נראה שישראל לעת עתה מסתפקת בכך שאונרא תשלוט באספקת המלט המועברת לרצועה. דובר המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון מוראד בארקי אישר שהמלט עובר דרך אונרא לרצועת עזה. המלט בדרך כלל מועבר במשאיות מסומנות של אונרא.

ראוי להתייחס גם לכך שבתי הספר של אונרא משמשות גם כמחנות אימונים לפעולות איבה נגד ישראל. מעל 50,000 ילדים פלשתינים מתאמנים במחנות האימונים של החמאס בבתי הספר של אונרא. אונרא אימצה את מערכות הלימודים של הרש"פ, המשווה יהודים לנחשים וזאבים ומעודדת את "זכות השיבה" במאבק מזוין לכל הכפרים והערים משנת 1948. מוקדם יותר החודש, 'המרכז לחקר מדיניות המזה"ת' הוציא סרט דוקומנטרי המתעד את ההסתה והאימונים בשיתוף עם בתי הספר של אונרא 1. המכון גם דיווח על פעילותה של 'אל קוטלא אל-איסלאמיה' - זרוע רשמית של החמאס - בבתי ספר של אונרא ברצועת עזה 2.

האיגוד המנהלי של אונרא נפל לידי החמאס בבחירות האיגוד ב-1999, ובכל מערכת בחירות מאז החמאס מבסס את שלטונו על הארגון. כך נוצר מצב שלמעשה החמאס שולט בכספים ובאספקה של אונרא בעזה 3. כך, באופן עקיף, ישראל מספקת לחמאס מלט לאחר שכבר השתמש במלט לבניית מנהרות טרור שמהן פלשו לישראל והרגו ישראלים.

גורם במתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה בשטחים) הגיבה למורכבות המצב: "עד כה שופצו למעלה מ-100 אלף בתים, נבנו אלפים ונבנו מאות פרויקטים בינלאומיים לטובת האוכלוסייה (בעזה)". היא ציינה גם את ניסיונות כוחות הביטחון לשמור על האינטרסים הביטחוניים של ישראל לצד ניסיון שיקום הרצועה, בכך שהודיעה שחומרי בנייה מועברים לרצועה " בפיקוח נרחב של האו"ם ולאחר בדיקות של גורמי הביטחון בישראל".

אך גורמים מודיעיניים חושפים שכ-80% מהמלט המועבר לרצועה מגיע אל החמאס. חברת הכנסת ד"ר ענת ברקו מהליכוד המתמחה בחקר הטרור הגיבה: "ברור לכולם שהמלט בחלקו משמש את תעשיית המנהרות ומשמש לשיקום חמאס ולא לשיקום עזה. אונר״א היא גוף שהקים האו״ם ואכן נשלט על-ידי חמאס ואף ממתקניו ירו על אזרחי ישראל במהלך מבצע צוק איתן. עם זאת אנו עושים מאמץ להפריד בין צרכי האוכלוסייה בעזה לבין ארגון החמאס השולט בעזה, כך שמעניקים סיוע הומניטרי לתושבים, שבחלקו, לצערי, משמש גם את החמאס".

חבר הכנסת חיים ילין מ'יש עתיד' אישר: "המלט עובר בפיקוח ישראלי לרצועה לצורך פרויקטים של אונרא ולשיקום יחידות דיור שניזוקו." הוא הוסיף: "מרבית החומר עובר דרך כרם שלום. אך עקב מחסור במלט ברצועה, חומרי המלט נמכרים במחירים גבוהים ברצועה לאנשים עמידים, וחלקו גם מועבר לשימוש החמאס ששולט בעזה, ושבין היתר משתמש בו לבניית המנהרות".

תאריך:  02/04/2017   |   עודכן:  02/04/2017
דוד בדין, עמרם שרבי
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
חג הפסח הולך ומתקרב וכך גם הולך וגובר החשש מפיגוע גדול שמתכננת חמאס לבצע לקראת החג בנקמה על חיסולו של בכיר הזרוע הצבאית מאזן אלפוקהא בעיר עזה.
02/04/2017  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
ועידת הפסגה הערבית ה-28 במספר התכנסה בירדן והוקדשה באופן ברור לשני נושאים עיקריים, הסכנה האירנית והסכסוך הישראלי- פלשתיני בעיקר כדי לרצות את נשיא ארה"ב החדש דונלד טראמפ אשר פעל מאחורי הקלעים להכין את "הסדר החדש" שהוא רוצה להשליט במזה"ת.
30/03/2017  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
חולשה אמריקנית וישראלית, אינן מרשם יעיל להתייצבות במערכה אזורית משותפת לעיצובו מחדש של המזרח התיכון אחרי ה"אביב הערבי", דאעש והמלחמה בסוריה. האזהרה שהשמיע בשעתו שרון באזני הנשיא בוש, ראויה גם כאן - לא ע"ח ישראל.
30/03/2017  |  רפי לאופרט  |   מאמרים
אין מאורע מכונן יותר בהיסטוריה של העם היהודי מיציאת מצרים ומנפלאות השם - מעשר המכות, דרך קריעת ים סוף, המן שניתן מן השמים, מעמד מתן תורה בהר סיני וההגעה לאחר הנדודים במדבר לארץ זבת חלב ודבש.
30/03/2017  |  ארי בוסל  |   מאמרים
עוד מבט על חיסולו של בכיר חמאס, מאזן פוקהא: הדמיון להתנקשויות קודמות, מי חשוד חוץ מישראל, מהי הסכנה לנקמה של הארגון ומדוע נעצר השבוע בכיר אחר
30/03/2017  |  אריאל י' לוין  |   מאמרים