יום רביעי 28 אוקטובר 2020  21:59
סיפורו של השוק הישן בבית שאן
השוק הישן בית שאן [צילום: באדיבות מוזיאון בית שאן]

השוק הישן בית שאן כיום [צילום: אלי אלון]

שוק בית שאן הישן נבנה בתקופת המנדט, לאחר שהבריטים הרסו את כל מתחם החנויות מול בניין בית הממשל "הסראייה" בעקבות מאורעות 1939-1936 השוק נקרא בפי תושבי המקום הערביים שוק אל חמיס' (שוק של יום חמישי)

▪  ▪  ▪
בעיר העתיקה של בית שאן, ברחוב שטורמן, סמוך לציר ירושלים טבריה (כיום שד' מנחם בגין) פעל שוק הפירות והירקות המרכזי בעיר, ששימש במשך שנים את תושבי בית שאן והאזור. כיום ניצב במקום שלט המספר את סיפורו של המקום.

שוק בית שאן הישן נבנה בתקופת המנדט, לאחר שהבריטים הרסו את כל מתחם החנויות מול בניין בית הממשל "הסראייה" בעקבות מאורעות 1939-1936. השוק נקרא בפי תושבי המקום הערביים שוק אל חמיס' (שוק של יום חמישי) משום שפעל בימי חמישי בלבד, לעומת שוק הבהמות שהיה בסמוך לתל בית שאן. לשוק הגיעו תושבי המקום ותושבי הסביבה ומכרו את מרכולתם. עם קום המדינה התושבים היהודים המשיכו למכור ולקנות בשוק שפעל בימי שיני וחמישי. עיקר התוצרת הגיעה מהמושבים ביכורה, ירדנה ובית יוסף, ובשלב מאוחר יותר גם מישובים ערביים מהסביבה הקרובה. המקום שקק חיים ועם הזמן נפתחו חנויות חדשות.

מבנה והווי השוק

מבנה השוק המרכזי היה עם גג בצורת מעין קשת כשמשני הצדדים היו חנויות ודוכני ירקנים. גם מחוץ למבנה השוק המרכזי היו דוכנים. חלק מהדוכנים היו מאולתרים, הרוכלים היו פורסים את מרכולתם על הרצפה על גבי ארגזים, קרטונים וכדומה כשהרוכלים היו יושבים על טירסה בגובה של 40 - 50 ס"מ.

השוק כאמור פעל פעמים בשבוע, בימי שני וחמישי. הרוכלים היו מגיעים השכם בבקר לספק לתושבים בעלי המוסר עבודה את מבוקשם. הרכב הנפוץ בשוק היה עגלה רתומה לסוס. הקונים בשוק הגיעו לרוב ברגל או באופניים. כידוע רק למעטים בקרב תושבי בית שאן היה אז רכב ממונע. היו לא מעט קונים בשוק שהובילו את הקניות לבתיהם ב"רכב" שימושי ופופולרי אז - עגלות תינוק ועגלות ברזל לסוגיהם.

אטרקציה מיוחדת בשוק, בעיקר עבור הילדים, כך מספרים לי כמה מבני המקום, היה מאפה "חם חם" - מאפה בית - שאני, מתוק עם מלא דבש שנמכר בשוק על-ידי בני משפחת בן-חמו.

עם השנים נהרס חלק מהשוק הישן של בית שאן ועבר לשכון במרכז העיר. במקום בו פעל השוק הישן הוצב שלט מורשת מטעם עירית בית שאן והמוזאון העירוני המספר את סיפור השוק, שהוא פרק חשוב בתולדת העיר.

תאריך:  15/04/2018   |   עודכן:  15/04/2018
אלי אלון
מועדון הבלוגרים עוקבים: 136 לקבלת רשימות אלי אלון לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
השבוע הזה היה ללא ספק השבוע של פייסבוק (Facebook). הלייקים, האימוג'ים והפוסטים עלו לראש מהדורות החדשות לא בגלל התוכן אלא עקב מי שעומד בראש החברה שמאפשרת ליותר משני מיליארד בני אדם לגלוש ולנהל את חייהם כפי שלא ניהלו אותם אי-פעם בעבר.
15/04/2018  |  יהודה קונפורטס  |   כתבות
לארי סילברסטין (86) מגיע לישראל. איל הנדל"ן הגדול ביותר שעשה עד היום עסקים אצלנו מגיע לבורסה של תל אביב. חברת סילברסטין נכסים, בבעלותו המלאה, תגייס בקרוב אגרות חוב, במכרז לציבור על גובה הריבית. החברה הודיעה בטיוטת התשקיף, שסכום התמורה עדיין לא נקבע. לפי אחד הפרסומים, מדובר על כ-700 מיליון שקל. החברה תפרע את האג"ח בארבעה תשלומים, בין דצמבר 2021 לדצמבר 2024. הריבית תשלום פעמיים בשנה מסוף 2018.
13/04/2018  |  אלעזר לוין  |   כתבות
עוד מבט על השואה - וליתר דיוק על מה שקרה אחריה. במקרים רבים, ההתנהלות בשנים הבאות מלמדת על הסיבות האמיתיות להתנהגות כלפי היהודים בזמן אמת
13/04/2018  |  איתמר לוין  |   כתבות
"תצלמו, כי בעוד שנות דור לא יאמינו מה מצאנו פה". אלו היו מילותיו של דווייט אייזנהאואר, מפקד בעלות הברית במערב אירופה ולימים נשיא ארה"ב, בעת ביקורו במחנה בוכנוולד ב-12 באפריל 1945 - יום אחד לאחר שחרורו.
12/04/2018  |  איתמר לוין  |   כתבות
ב-17 באפריל 1945 יצאו לויטננט-קולונל קרל קורטיס וקפטן מיילס דיו, אנשי הארמיה השלישית של צבא ארה"ב, לביקור במחנה הריכוז בוכנוולד, אותו שחררו עמיתיהם שישה ימים קודם לכן. הייתה זו הארמיה של גנרל ג'ורג' פאטון האגדי, שהיה ידוע בלשונו שלוחת הרסן לא פחות מאשר בתעוזתו הצבאית ובחשיבתו המבריקה; הוא גם היה אנטישמי לא קטן. שבוע לאחר מכן שלח קורטיס דין וחשבון לראש המטה של הארמיה, גנרל הוברט גיי. הדוחות והתמונות המובאים כאן מצויים בארכיון המדינה האמריקני ליד וושינגטון.
12/04/2018  |  איתמר לוין  |   כתבות