יום שלישי 15 אוקטובר 2019  23:08
החזון של פרס
המהפכה הדיגיטלית ברשות הפלשתינית
פרס. החלום [צילום: פלאש 90]

פרויקט הקמת מרכז מחשבים ענק בראמללה, בהיקף של 50 מיליון דולר, עבור חברת התקשורת הפלשתינית פלטל, נעשה על-ידי הסניף הישראלי של חברת HPE הגלובלית הפרויקט מציין שוב את האנומליה ביחסים שלנו עם הרשות מצד אחד מתיחות ביטחונית ומצד שני פריחה כלכלית שנשענת על שת"פ עמוק עם חברות ישראליות האם החזון של פרס יתממש בכל זאת?

▪  ▪  ▪
באנשים ומחשבים פורסמה ידיעה על כך שחטיבת השירותים והאינטגרציה של HPE ישראל לקחה חלק בפרויקט הקמת דטה סנטר ברמאללה - בעיקר בייעוץ ובתכנון. הידיעה מאירה שתי זוויות מעניינות על יחסי ישראל והרשות, ועל מקומו של ההיי-טק בדבר.

זווית אחת מאששת את הדוח שהוציא הבנק העולמי בחודש שעבר, שעל פיו ההיי-טק הפלשתיני נמצא בצמיחה. הנתונים מראים שמספר הסטארט-אפים בגדה וברצועה צמח מאז 2009 ב-39%. הגידול המואץ הזה לא בא בחלל ריק: הוא מלמד על כך שהרשות הפלשתינית והשוק הארגוני בה מבינים כי עליהם להיערך לעידן הטרנספורמציה הדיגיטלית. גם הם יודעים שזהו עידן שאחד השלבים המרכזיים בו הוא היכולת לנהל נכון את המידע הרב שיש לארגונים, להפיק ממנו את מירב התועלת ולהבטיח המשכיות עסקית.

פלטל הפלשתינית, החברה שיזמה את הפרויקט הנוכחי, היא מונופול בשוק תשתיות התקשורת ברשות. היא מצהירה באתר שלה כי בכוונתה להפוך את השוק הפלשתיני למתקדם, ורמת השירותים שהיא עומדת לתת בו תתחרה בחברות הבינלאומיות הגדולות, שכבר פועלות שם. הדבר מלמד על שלב נוסף בהתבגרות של השוק העסקי בגדה, שכדי להתמודד עם אתגרי העידן הדיגיטלי יהיה זקוק לשירותים ברמה גבוהה, כולל שירותי תקשורת.

ההנהגות בנתק? לא כך הנהגות החברות

הזווית השנייה שעולה מסיפור הקמת הדטה סנטר ברמאללה היא עומק שיתוף הפעולה הישראלי-פלשתיני בתחום ההיי-טק ובכלל, גם בימים של קיפאון מתמשך במגעים המדיניים שבין שני הצדדים. לצד אותו קיפאון גדל שיתוף הפעולה בין חברות טכנולוגיה ועסקים מישראל ומהרשות. יש שקוראים לזה שלום כלכלי. כך HPE וכך, למשל, סיסקו, שמשקיעה בפיתוח כלכלי ובבניית מודל ליצירת מקומות עבודה בתחום ה-ICT ברשות, או מלאנוקס, שרק בחודש שעבר קיימה האקתון בשטחים.

סיסקו החליטה ב-2008 להשקיע 10 מיליון דולר בפיתוח התשתיות וכוח האדם בתחום ה-ICT בשטחי הרשות הפלשתינית. הן בחברה והן ברשות מבינים שההשקעה נשאה פרי. אחת התוצאות של המהלך היא העלייה במספר העסקים ברשות ואימוץ טכנולוגיות חדשות. במאמר שפרסם ניר חצרוני, מנהל האחריות התאגידית בסיסקו ישראל, במדריך לשיתוף פעולה אזורי שפרסם המשרד לשיתוף פעולה אזורי, הוא מנמק מדוע יש סינרגיה בין הכלכלות שלנו ושלהם. "יש להם רעב להצליח באופן קבוע", כתב. "הפלשתינים יעבדו מסביב לשעון, בדומה לישראלים, יש לנו תרבות דומה, אנחנו צוחקים מאותן בדיחות, ואנחנו הרבה יותר דומים זה לזה".

זאת ועוד, אסור לשכוח שבוגרי האוניברסיטאות הפלשתינים דוברים אנגלית רהוטה ויש להם היתרים להיכנס לישראל, בזמן שלישראלים אין היתרים להיכנס לערים הפלשתיניות. לכן, הנגישות אליהם קלה יותר

החלום של פרס

חזון השלום הכלכלי הישראלי-פלשתיני רשום על שמו של שמעון פרס ז"ל, המנהיג החולם תמידית, שהאמין שכך ייבנה מזרח תיכון חדש. מרכז פרס לשלום, שהוקם עוד בימי חייו וכיום ממשיך את דרכו, פועל בשני העשורים האחרונים לשיתופי פעולה אזוריים, כולל חיבור בין יזמים ישראלים ופלשתינים בתחומים כגון היי-טק, אגרו-טק ותעשיה.היה לנשיאנו המנוח חזון עמוק, שדיבר על הפיכת ישראל והרשות לזירת מיקור-חוץ למזרח התיכון כולו, ואף עבור חברות גלובליות. בינתיים החזון הזה לא התגשם במלואו, אבל קיימים שיתופי פעולה והם אף קורמים עור וגידים.

השורה התחתונה: הדרישה לדטה סנטר גדול היא הוכחה לכך שהכלכלה הפלשתינית, כולל מגזר ההיי-טק, נמצאת בצמיחה. שוב מוכח שהקטר של המשק יכול להיות זה שיקים את הגשר לשלום בין הישראלים לפלשתינים. אלא שלמרבה הצער, בולמים את ההתקדמות דברים אחרים, שלא טובים לאף זירה עסקית בעולם. כל מה שנותר לקוות הוא שהעתיד יהיה טוב יותר מאשר כיום.

תאריך:  02/09/2018   |   עודכן:  02/09/2018
יהודה קונפורטס
מועדון הבלוגרים עוקבים: 5 לקבלת רשימות יהודה קונפורטס לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
בליל ה-29 באוגוסט כינס יחיא סינוואר,מנהיג חמאס ברצועה, 12 עיתונאים ופרשנים ברצועת עזה כדי לתדרך אותם במשך כ-5 שעות על המגעים בקהיר להשגת הסכם רגיעה עם ישראל והסכם פיוס בין חמאס לפתח. הייתה זו הופעתו הפומבית הראשונה של יחיא סינוואר שנעלם לגמרי בשבועות האחרונים.
02/09/2018  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, חושף בספרו שייצא לאור השבוע: "Every day is extra", את קשריו המורכבים עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו.
01/09/2018  |  עומר כרמון  |   חדשות
מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה (יום ו', 31.8.18) כי לא תעביר יותר כספים לסוכנות האו"ם לסיוע לפליטים פלשתינים (אונר"א). בהודעת ממשלו של הנשיא, דונלד טראמפ, נמסר כי אונר"א נכשלה בביצוע רפורמות.
01/09/2018  |  עומר כרמון  |   חדשות
כ-6,500 פלשתינים השתתפו בהתפרעויות השבועיות שמארגן החמאס סמוך לגבול רצועת עזה עם ישראל (יום ו', 31.8.18). ארבעה מטעני צינור הופעלו נגד כוחות צה"ל והושלכו רימונים, אבנים ובקבוקי תבערה. כמו-כן, דווח על למעלה מ-20 ניסיונות חבלה בגדר הגבול וניסיונות חדירה לשטח ישראל. לכוחותינו לא היו נפגעים. ביער בארי פרצה שריפה עקב שיגור בלון תבערה מרצועת עזה.
31/08/2018  |  עומר כרמון  |   חדשות
כפי שהדברים נראים כעת, ההערכה בקרב גורמים בכירים בחמאס וברש"פ היא כי מצרים לא תצליח להשיג הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל או הסכם פיוס בין פתח לחמאס בתקופה הקרובה והיא תצטרך להסתפק בהחזרת הצדדים להסכם הפסקת האש שהיא השיגה בקיץ 2014 בתום מבצע צוק איתן.
30/08/2018  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים