יום שלישי 24 נובמבר 2020  09:25
מאה סלע של אלעזר שטרן
שטרן. מבט זחוח [צילום: הדס פרוש/פלאש 90]

בדיוק עוסקת פרשת השבוע בלשון הרע, שממנה היה לנו השבוע בשפע רב מפיו "מפיק המרגליות" של אלעזר שטרן אני סבורה שהאיש הזה רשע מרושע! ולמסקנה זו הגעתי לא מהיום, אלא לאחר תקרית שהייתי נוכחת בה לפני למעלה מחמש עשרה שנה

▪  ▪  ▪
בפרשת השבוע נכתב שיצחק התעוור לעת זקנה. מהי הסיבה לכך? והרי לפני כן כתוב שהקב"ה ברך את יצחק ובוודאי שברכת השם אמורה למנוע מחלות וייסורים? אחת הסיבות לעיוורון אומרים חז"ל היא, שהקב"ה ידע שיצחק מחבב את עשו וירצה לברך אותו, ועל-כן הכהה את עיניו כדי שלא יראה שיעקב עומד לפניו. פירוש זה אינו מובן. במקום לעוור את יצחק שלא יראה בלקיחת יעקב את הברכות היה הקב"ה יכול לפקוח ליצחק את העיניים שיראה את רשעותו של עשו, ואז היה יצחק מבין מעצמו שהברכות מגיעות ליעקב ולא לעשו. והרי יצחק ראה את נשי עשו שאינו מצליח להשפיע עליהן, והקב"ה יכול היה לגלות לו שעשו איננו כזה תמים כמו שהוא מראה כלפי חוץ.

וההסבר הוא שאיסור לשון הרע הוא כה חמור עד שהקב"ה לא רצה לדבר לשון הרע אפילו על עשו הרשע, ואמר הקב"ה, מוטב להסתיר את מאור עיניו של יצחק לעוד שנים ובלבד שלא לדבר סרה בבנו עשו.

בעיירה קטנה במזרח אירופה היה יהודי שתמיד היה מספר סיפורים ומרכל על כולם. כל סיפור קטן ששמע או ראה היה מיד רץ ומספר לכל מי שמוכן לשמוע. יום אחד הוא גילה סוד על חבר שלו שהיה איש עסקים, ומיד מיהר לחשוף זאת לפני חברים אחרים, שסיפרו זאת למכרים שלהם, שסיפרו זאת לנשים שלהם, וכך הסיפור הסתובב בעיר, עד שאיש העסקים האומלל, שמע על כך. הוא רץ לרב העיר והתלונן שחייו נהרסו! איש לא ירצה לעשות איתו עסקים יותר, וכל השם הטוב שהיה לו אבד.

הרב שהכיר את היהודי שלנו קרא לו ושאל אם היה זה הוא שחשף את הסיפור? כאשר שמע היהודי מפי הרב איך מרגיש חברו איש העסקים, וכמה הוא הרוס ממה שקרה, הוא חש צער אמיתי. ומיד אמר לרב שלא התכוון להרוס לידידו את החיים, הוא בסך-הכל סיפר סיפור שקרה, והרב יכול לבדוק את אמיתות הדברים. הרב נאנח ואמר לו: נכון, לא נכון, בכלל לא משנה! אתה פשוט לא יכול לספר סיפורים על אנשים. זה לשון הרע, הרב המשיך להוכיח אותו
והיהודי הרגיש צער וחרטה על מה שעשה, ושאל את הרב: "איך אוכל לתקן את מה שעשיתי? אני מוכן לעשות כל מה שתגיד לי"!

הרב הסתכל עליו ואמר: "גש לביתך ותביא כרית נוצות"! האיש התפלא מאוד, אבל הלך לביתו וחזר עם כרית רכה. הרב פתח את החלון בחדרו ונתן ליהודי סכין חדה. "חתוך את הכרית"! האיש עשה כך, וענן של נוצות עפו בחדרו של הרב, ויצאו מבעד לחלון כשהן מכסות את הרחוב כולו בנוצות.

הרב חיכה עשר דקות, ואז פנה ואמר, "עכשיו תביא חזרה את כל הנוצות שהתפזרו, שים לב, אסור שתחסר אפילו נוצה אחת"!

האיש הביט ברב בתדהמה ואמר: "רבי, זה בלתי אפשרי! את אלה שבחדר אולי אצליח לאסוף, אבל את אלה שעפו החוצה, לא אצליח להשיב לעולם".

"כן, אמר הרב בעצב. זה מה שקורה: ברגע ששמועה, סיפור רכילות, סוד כלשהו, יוצא מפיך, אתה לא יודע לאן זה יתגלגל. זה עף עם הרוח ואף פעם לא תוכל להשיבו"! הוא ציוה על האיש להתנצל בפני האדם שאודותיו הפיץ את השמועה, ולהקפיד מכאן ואילך על היוצא מפיו.

בדיוק עוסקת פרשת השבוע בלשון הרע, שממנה היה לנו השבוע בשפע רב מפיו "מפיק המרגליות" של אלעזר שטרן. אני סבורה שהאיש הזה רשע מרושע! ולמסקנה זו הגעתי לא מהיום, אלא לאחר תקרית שהייתי נוכחת בה לפני למעלה מחמש עשרה שנה.

אני קבעתי להיפגש עם ידיד בשם ישראל לדרמן (כן, מי ששפך את כוס התה הלא חם על יעל דיין שהייתה מכוסה כולה בדגלי אש"ף). המפגש היה בתיאטרון ירושלים לכבוד אירוע כלשהו. אני איחרתי במספר דקות, וכשהגעתי למקום, ישב ישראל בכניסה. זירזתי אותו שנעלה מפני שהמופע כבר החל, והוא סיפר לי לתדהמתי, שהינו ממתין למשטרה. ומדוע? בעודו ממתין לי, הלך למזנון לקנות בקבוק מים, אבל משהגיש לו עובד ערבי, הוא לא רצה לקחת מידיו והדף את הבקבוק. בעל המקום כעס, והזעיק לעזר את אדון שטרן שניצב לא הרחק משם, כשהוא מספר לו את המעשייה. האיש הרע הזה ניגש לישראל לדרמן ו"הודיע" לו שהוא כראש אכ"א מזמין משטרה, ופקד על ישראל בן ה-77 באותה עת, "לא לזוז מהמקום".

אני ניגשתי לאדון שטרן ואמרתי לו לבטל מיד את הגעת המשטרה, כי ישראל לדרמן מבוגר, לא אנס, לא רצח, הוא בעיקרון אינו סועד, או קונה, מערבים, ואינו מוכן לקחת מידם. וכל העניין חסר טעם ומרושע. אלעזר שטרן הזה התפרץ עליי, וצרח בקולי קולות שבשום אופן לא יבטל והוא לא נכנס לאירוע, "פן לדרמן ימלט". חיכינו יחד, הגיעה ניידת, הוא נלקח לתחנת משטרה, שם קיבל התקף לב, ושכב כחודש ימים בבית החולים.

עד היום אני זוכרת את המבט הזחוח, השחצן, המתנשא, ואת החיוך הרע על פניו, כאשר עלה האיש המבוגר ונבלע בתוך הניידת...

במשניות ערכין ג' א': נאמר: אונס ומפתה ומוציא שם רע, נותן מאה סלע (בית דין מעריך את דמי הבושת, לפי המבייש ולפי המתבייש), ונראה שלאלעזר שטרן, שק של הלבנת פנים באמתחתו.

תאריך:  11/11/2018   |   עודכן:  11/11/2018
אסתר שניאורסון גרי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 67 לקבלת רשימות אסתר שניאורסון גרי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
דינה זילבר איננה הבעיה. היא רק הסימפטום של מחלה שהתפתחה הרבה לפני שהיא נקלעה ללב הסערה - וגם סילוקה מן המערכת לא יביא להיעלמות המחלה האוכלת באיתנות של מערכות השלטון הנבחר מזה הרבה שנים. ואני אומר את הדברים בצער, שכן עקבתי אחר ההתפתחות של המחלה הממארת כמעט למן פריצתה, ומי שהיה אחראי להתרחבותה המפלצתית עד למה שהיא כיום הוא רק אדם אחד; קוראים לו אהרן ברק. וכדי להבריא מן המחלה יש לנהוג בה כמו בכל מחלה. לא בסימפטומים; אלא במחלה עצמה.
11/11/2018  |  חיים משגב  |   מאמרים
הם קראו לאותו לילה אפל Kristalnacht, קריסטל נאכט. גם מפני שרסיסי הזכוכית של אלפי חנויות ואלפי חלונות בתי כנסיות ומדרשות שנופצו בהשתוללות הקרואה באותו לילה, הבהיקו בבוקר החיוור כאילו הערים כולן האירו בשברי אורה של שמש חורף. גם, אל לא רק. גם מפני שבתי היהודים היו דומים עליהם כבתי עשירים בהם תלו שנדלירים של קריסטל שהיהודים מלווי הריבית קנו אותם בכספי שוד האוכלוסייה התמימה, והנה עתה, נקם ושילם, נברשות העושר והעושק נופצו. Kristalnacht.
11/11/2018  |  יצחק מאיר  |   מאמרים
בתנועה הציונית הייתה מודעות לצורך לתכנן סוגיות אוכלוסין דמוגראפיות.ההתייחסות היא למתאמים ויחסי גומלין מבוקרים בין אוכלוסיות וסביבות אקולוגיות של התיישבויות. זה כלל בין היתר מודלים של: מושבות, מושבים, קיבוצים, ערים, עיירות פיתוח, שכונות ושכונות גנים ושכונות קהילתיות. תוכניות המתאר, לקחו בחשבון את הצורך להקצות שטחים לגידולי חקלאות מספיקים ליד ריכוזי אוכלוסין. המודעות לשימור סביבתי אקולוגי הייתה בחיתוליה. באוניברסיטה העברית נפתח כבר בתחילת דרכה ב-1925 מרכז אקדמי ללימודי ומחקרי דמוגרפיה.
11/11/2018  |  דויד סנדובסקי  |   מאמרים
"המלחמה שאחריה לא תיתכנה מלחמות עוד". כך האמינו ב11 בנובמבר 1918. The war to end all wars. כוחות הברית המשולשת, שכלו קרוב לחמישה מיליון חללים, מרביתם מצרפת, האימפריה הבריטית, רוסיה. מנגד צבאות המרכז, אוסטריה, גרמניה, טורקיה ועוד, שכלו למעלה משלושה מיליון חללים. קרוב לשבע מאות אלף אזרחים מבנות הברית איבדו חייהם, קרוב למיליון שבע מאות אלף בארצות המרכז. מאוסטרליה עד ארצות הברית, מלוקסמבורג עד ולדיווסטוק, מנה העולם למעלה מארבעים מיליון נפגעים. בחפירות שהיו כרויות לאורך החזית שהפרידה בין הכוחות בצרפת ובבלגיה, חיסלה המלחמה חסרת השחר הזאת את הנעורים משני עברי החזית. היסטוריונים, אנליסטים מדיניים, או צבאיים, או חברתיים, רושמים לעצמם קילומטרים של כתבים המאירים את סיבות העומק של המלחמה הזאת, אבל אילו סיבות עומק אלה היו כולן על ציר המתחים האתניים, או הכלכליים, או הלאומיים, או הצבאיים, לא היו כל כך הרבה ספרים נכתבים. פיענוח הטירוף שהקדיר עולם שהלך בטוחות אל הקדמה המדעית, שכבר העניק לאנושות את מרבית ההוגים שביססו את עולמו הערכי של האדם, שכבר הוליך את האמנויות כולן, החזותיות, הספרותיות, המוזיקליות אל שיאים שיוצרים לא ידעו אותם עד אז, קרס תחת טירוף שאין ולא יכול להיות לו הסבר אלא בתחום הפסיכיאטריה או הפסיכואנליזה של כלל מין האדם.
11/11/2018  |  יצחק מאיר  |   מאמרים
אני מוצא לנכון לברך את משרד החינוך, שבתוכנית הלימודים לבחינות בגרות בספרות שולב הספר "הַר אֲדוֹנַי". אומנם לא כספר חובה, אך זה לא הפריע לביקורת מציצנית זולה בערוץ 10 לקטלג אותו כספר פורנוגרפי.
11/11/2018  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים