יום רביעי 27 מאי 2020  09:42
"מזכר" מתאבל
משה ארנס - אחרון הג'נטלמנים בליכוד
ארנס. נביא? [צילום: מרים אלסטר/פלאש 90]

התנהגות אצילית ברוח ערכי תנועת בית"ר, הכוללת נימוס ודרך ארץ כלפי כל אדם באשר הוא, ללא אפליה בין מגזר זה לאחר

▪  ▪  ▪
בגיל 93 הלך מעמנו איש צנוע אך בעל הדר. איך זה מסתדר ביחד? את הסוד הזה לקח עמו פרופ' משה (מישה) ארנס אלי קבר...

בליכוד מתאבלים מרה. "אחת הדמויות הנערצות על כולנו", מצהירה יהודית עברון, חברת מרכז הליכוד, דור המייסדים ולוחמת בית"ר ואצ"ל. "הוא שמר על כל עקרונותיו של זאב ז'בוטינסקי, מורה הדור של כולנו: דבק באהבת ארץ ישראל ועם ישראל על כל פלגיו ושכבותיו. עבורנו שימש דוגמה ומופת להדר המפורסם של ז'בוטינסקי: התנהגות אצילית ברוח ערכי תנועת בית"ר, הכוללת נימוס ודרך ארץ כלפי כל אדם באשר הוא, ללא אפליה בין מגזר זה לאחר. בדיונים בכנסת או בממשלה, בה כיהן כשר ביטחון שלוש פעמים, וכן כשר חוץ, מעולם לא העליב איש, לא התקיף מילולית, לא התלהם בוויכוח ולא הרים את קולו. בלט מאוד על-רקע ההתנהלות הצעקנית והאינטרסנטית שהפכה לחם חוק בפוליטיקה הישראלית". היא יודעת גם לספר, כי עקשנותו לדבוק בדרך הימנית הפוליטית עד יומו האחרון, היא בהחלט ברוח תורת ז'בוטינסקי, שלא ויתר על העיקרון של ארץ ישראל לעם היהודי. על כך נלחם כל חייו. ובמילה אחת? "היה ונשאר פייטר!", מסכמת יהודית עברון.

על מורת רוחו ממדיניות ממשלות שבהן היה שר, סיפר ליוסף עברון ז"ל, מייסד אתר "מזכר", בראיון מיוחד שהעניק לו אחרי שלוש כהונות כשר ביטחון, בקיץ 2007, רגע לפני מבצע "עופרת יצוקה" (שהחל בינואר 2008). "ההפגזות באין מפריע לעבר יישובי הדרום, ללא כל תגובה הולמת, הנן חרפה מתמשכת"!, אמר באותו ראיון. מצלצל כאילו נאמר ב-2018 אחרי 600 הטילים שירה חמאס לעבר הדרום? אכן...משפט שמתאים לכל התקופות... גם ל-2011, אחרי מבצע "עופרת יצוקה", שבו המשיך פרופ ארנס וטען "הכול נובע מאי השלמת המלאכה במבצע עופרת יצוקה"! כשהוא מצטער על היציאה מעזה, יציאה שהמשכה בעוד התקפות על ישובי הדרום ב-2011. מה שהוביל למבצע צוק איתן ב-2014, שגם הוא כידוע, לא הוביל לרגיעה מכיוון החמאס. ולזאת היינו עדים למרבה הצער בסוף שנת 2018...

נביא? גאון מדיני? לא בטוח שפרופ' ארנס היה מוכן לקבל כתרים כאלה. מה שבטוח הוא, שהיה איש שעמד על עקרונותיו הימניים עד יומו האחרון. ומי יודע, אם בהסתלקותו לא סימן את קץ עידן הימין האמיתי, הז'בוטינסקאי, בליכוד. יהי זכרו ברוך!

[קישור לראיון של יוסף עברון עם פרופ' משה ארנס, אוגוסט 2007].

[קישור לכתבה של יוסף עברון על פרופ' ארנס, ב-2011 (הכתבה פורסמה מחדש ב-2014 על-רקע מבצע צוק איתן)].

תאריך:  09/01/2019   |   עודכן:  09/01/2019
אלומה עברון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
גיוס דעת הקהל נגד אוכלוסייה של בני מיעוטים וקביעה שזו אוכלוסייה מסוכנת מזכירה לי מציאות חיים מהמאה הקודמת, בה הוצגה הקהילה היהודית החיה באירופה כקהילה המסכנת את חייהם של העמים "הנאורים".
09/01/2019  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
זה לא סוד שבכל מערכת בחירות שליש מחברי הכנסת מתחלפים (בין אם חלקם פורשים לביתם, או לחלופין עוברים מפלגה, או לא נכנסים לכנסת לאחר הבחירות). למרות שאחוז החסימה הוא גבוה, נראה שבכל שעה עגולה קמה מפלגה שבמצעה עומד נושא אידאולוגי מסוים.
09/01/2019  |  רועי אורן  |   מאמרים
הכרזתו של נתניהו בפתח "ההודעה הדרמטית" שבה הקפיד להדגיש כי "יש שופטים בירושלים" נועדה, כך נראה, ליצור במופגן חציצה של ממש בין השופטים מצד אחד לבין הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מצד שני.
09/01/2019  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
במדינת ישראל יש היום רק שדה תעופה בינלאומי אחד - שדה התעופה בן-גוריון. כבר שנים רבות ועדות רבות מזהירות שהמצב הזה הוא לא טוב למדינה כי בעולם המתפתח של השמיים הפתוחים צריך עוד אפשרות לכניסה וליציאה מהארץ. מעבר לכך, כל הגדלה משמעותית של שדה התעופה בבן גוריון תהיה מאוד יקרה ותגרום לפגיעה לא מידתית באיכות החיים של תושבי הסביבה.
09/01/2019  |  ברוך גינזברג  |   מאמרים
פרויקט הענק להחלפת מערכות הכרטוס והמחשוב של אוטובוסי דן מפנה זרקור לטרנספורמציה הדיגיטלית המואצת שעוברת על ענף התחבורה הציבורית בישראל. בדרך כלל, מדברים על תחבורה ציבורית בהקשר של בעיית הפקקים, כשהאוטובוסים והרכבות מוצגים כאמצעים שיכולים לפתור אותה, או לפחות להקל. אלא שכשמנסים להסביר מדוע הציבור לא ממהר להשתמש בתחבורה הציבורית עולות הטענות על רמת השירות, עמידה בלוחות הזמנים וחוויית המשתמש של הנוסע, שהיא לא כל כך נוחה.
09/01/2019  |  יהודה קונפורטס  |   מאמרים