שבת 24 אוקטובר 2020  15:33
חמאס מתכנן הסלמה
גבול עזה [צילום: עבד רחים חטיב/פלאש 90]

גוברת סכנת ההתלקחות ברצועה עזה בטווח הזמן הקרוב וצה"ל נערך בהתאם על גבול הרצועה. על-פי ההערכות, הנהגת ארגון חמאס מעוניינת בסבב לחימה נוסף עם ישראל שיביא להתערבות בינלאומית שתשנה את המצב ההומניטרי ברצועה

▪  ▪  ▪
יום שישי הקרוב אמור להיות שוב יום מבחן להבנות הרגיעה שהושגו בתיווך מצרי בין ישראל לחמאס נוכח האיומים היוצאים מרצועת עזה. החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות של הפלגים הפלשתינים ברצועה פירסם ב-13 בפברואר איום כי "הפיצוץ קרוב לאור המשך המצור" וכי הפלגים הפלשתינים לא יאפשרו לישראל לפגוע במשתתפים בצעדות השיבה.

גורמים בחמאס אומרים כי תהייה תגובה פלשתינית על כל פציעה או הרג של המפגינים על גדר הגבול. האיום המשותף לכל הפלגים מצטרף לחידוש הפעילות של יחידות "ההטרדה הליילית" שהתחילו לפעול מחדש על גבול הרצועה לפני כמה ימים ולהתעמת עם חיילי צה"ל.

חמאס גם החזיר מחדש את ההפגנות הקבועות מדי יום שלישי בחוף זיקים בגבול רצועת עזה, כל הסימנים האלה מעידים על כף שהארגון מעלה בהדרגתיות את רף האלימות נגד ישראל.

צה"ל החל להיערך לאפשרות של הסלמה בשבועות הקרובים או בחודשי הקיץ על-פי הנחיית הרמטכ"ל אביב כוכבי בעקבות הערכת אמ"ן החדשה, בניגוד להערכות הקודמות, כי השקט היחסי של החודשיים האחרונים ברצועת עזה הוא רק זמני.

מדוע חמאס מעוניין בהסלמה?

למרות המאמצים המצריים לשמור על הרגיעה היחסית בגבול הרצועה והביקורים של מנהיג חמאס אסמעיל הניה ומנהיג ארגון הג'יהאד האיסלאמי זיאד נח'אלה בקהיר בשבוע שעבר ופגישתם עם שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל,נראה כי הנהגת חמאס לחוצה מאוד להציג הישגים לציבור הפלשתיני ברצועה בחלוף 10 חודשים מאז החל קמפיין צעדת השיבה.

הרצון של ההנהגה המדינית בישראל להימנע מהסלמה בגבול הדרום בתקופת הבחירות וההתמקדות בחזית הצפונית מתפרשים בחמאס כחולשה שיש לנצלה ולסחוט מישראל הקלות נוספות,דהיינו להיכנס לשלב השני של הבנות הרגיעה בכל הקשור להקמת פרויקטים גדולים ברצועה בתחום החשמל והמים.

העיתון הלבנוני "אלאח'באר" המקורב לחיזבאללה פירסם ב-26 בינואר דיווח מפי גורמים בכירים בחמאס שעל פיו ארגון חמאס הגיע למסקנה כי לא יקבל מישראל שום דבר לפני הבחירות ב-9 באפריל ולכן החליט לדחות את המענק הכספי הקטארי וללכת לכיוון הסלמה.

גורמים בחמאס טוענים כי יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, הוא שמוביל את הקו הזה ומתכנן ליזום סבב אלימות של כמה "ימי קרב" שיביא להסלמה שתחייב התערבות בינלאומית שתשנה את המצב ברצועה.

התרחישים האפשרייים מבחינתו הם ירי רקטות לעבר ישראל, ירי טילי נ"ט לעבר כוחות צה"ל על הגבול או חדירה לשטח ישראל לצרך ביצוע פיגוע. מצרים מנסה לשכנע את ארגון חמאס לשמור על השקט אך הארגון טוען כי ישראל התחמקה מלממש את התחייבויות השלב הראשון והשלב השני של הבנות הרגיעה.
מנהיג חמאס אסמעיל הניה שוחח שלשום בטלפון עם ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזה"ת והבהיר לו את הזעם הפלשתיני בעקבות הסחבת שנוקטת ישראל בביצוע הבנות הרגיעה,גורמים בחמאס מסרו כי מלדאנוב הבטיח לדאוג לביצוע השלב השני של הבנות הרגיעה.


המתיחות בין חמאס לג'יהאד האיסלאמי

מאז ניצחונו של זיאד נח'אלה לפני כמה חודשים בבחירות הפנימיות בארגון והיבחרו לתפקיד המזכ"ל, גברה המתיחות בין ארגון הגי'האד האיסלאמי לבין ארגון חמאס על-רקע הצעדים שבהם יש לנקוט על "הפרות הרגיעה" מצד ישראל.

זיאד נח'אלה רוצה יותר שותפות בתהליך קבלת ההחלטות ברצועה למרות שחמאס הוא הריבון, זיאד נח'אלה סבור שלארגונו יש נשק מתקדם ויכולות לפגוע בעומק הישראלי והוא מעודד מתוצאות הסבב האחרון שבו ירו הג'יהאד האיסלאמי וחמאס יותר מ-400 רקטות לעבר ישראל, בראיונות לתקשורת בשבועות האחרונים הוא התפאר כי ראש הממשלה נתניהו רץ למודיעין המצרי והתחנן שיפעל להפסקת אש מיידית.

על-פי גורמים ברצועה",יחידות הריסון" של חמאס לאורך גבול הרצועה פעלו בשבועות האחרונים כמה פעמים כדי להרחיק פעילים של הגי'האד האיסלאמי שניסו לשגר רקטות לעבר ישראל או לפתוח בירי לעבר חיילי צה"ל.

מנהיג חמאס אסמעיל הניה נפגש לראשונה בשבוע שעבר בקהיר עם זיאד נח'אלה מנהיג הגי'האד האיסלאמי והשניים ניסו להגיע להבנות בקשר לנושא הרגיעה, אולם על-פי גורמים בחמאס זיאד נח'אלה סירב להתחייב בפני המודיעין המצרי כי ישמור על הבנות הרגיעה, הוא אמר שארגונו משוחרר מכל התחייבויות הרגיעה ושהכל תלוי בהתנהגות ישראל כלפי המפגינים על הגבול, אח"כ הפקיד מסמך הסתיגויות בידי המודיעין המצרי ועזב בכעס את קהיר וחזר לביירות.

בנוסף לכך בתוך ארגון הג'יהאד האיסלאמי יש יריבות פנימית וראש הארגון זיאד נח'אלה מתקשה להשתלט על הזרוע הצבאית ברצועת עזה אשר מגלה סימנים של עצמאות ואי ציות להוראות המגיעות ממפקדת הארגון בביירות.

לסיכום: נראה כי חמאס מעוניין בהסלמה כדי להפעיל לחץ על ישראל במטרה להשיג הישגים בתחום הקלת המצור שיחזקו את מעמדו בקרב הציבור העזתי, המגמה הזו משתלבת בקו הניצי של זיאד נח'אלה מנהיג הג'יהאד האיסלאמי ונתמכת ע"י אירן שרוצה לנקום בישראל על התקיפות של היעדים האירניים בסוריה וגם להביא להסלמה שתסייע בטירפוד "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

ההתרחשויות המקומיות והאזוריות האחרונות אינן מבשרות טובות להמשך הרגיעה בגבול הרצועה.

תאריך:  14/02/2019   |   עודכן:  14/02/2019
יוני בן-מנחם
מועדון הבלוגרים עוקבים: 71 לקבלת רשימות יוני בן-מנחם לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
שאלת האינטרס היא שאלה תקנית ולכל אדם מותר לשאול את עצמו: מהו האינטרס שלי, איך אני מביא אותו מהכוח אל הפועל. פעם השמאל ענה על השאלה הזאת באופן ברור: האינטרס שלי הוא לשמור על יהדות המדינה שלא תהפוך למדינה דו-לאומית עם אופציה עתידית לרוב ערבי, ואת זאת ניתן למנוע אם נתנתק מהרוב הערבי שמקובץ בשומרון וחבל עזה.
14/02/2019  |  אלברט שבות  |   מאמרים
אתמול נפתחה בוורשה "ועידה בינלאומית לשלום וביטחון במזרח התיכון" בהשתתפות נציגים בכירים של 70 מדינות, בכללם ישראל וכל מדינות ערב הסוניות. אירן, כמובן, אינה משתתפת בוועידה, זאת מכיוון שהמטרה המרכזית שלה היא, למעשה, להציג את אירן כבעיה המרכזית של המזרח התיכון, המונעת יציבות וביטחון, ולהביא לבידודה בנוסף לסנקציות האמריקניות. יוזמת הוועידה היא ארה"ב, בהנהגת שר החוץ שלה, פומפיאו, שלא מכבר נשא נאום מדיני מכונן בקהיר לגבי מדיניות ארה"ב במזרח התיכון. איני יודע באיזו הצהרה משותפת תיגמר הוועידה ובאם היא תיצור כלים מעשיים לבלימת אירן ובידודה ברמה הבינלאומית, אבל ברצוני להצביע על כמה נקודות בולטות בהקשר לוועידה:
14/02/2019  |  עמוס גלבוע  |   מאמרים
"וְאַתָּה תְּצַוֶּה אֶת בְּנֵי יִשְׁרָאֵל וַיִּקְּחוּ אֵלֶיךָ שֶׁמֶן זַיִת כָּתִית לְמָאוֹר לְהַעֲלוֹת נֵר תָּמִיד". באלו המלים נפתחת פרשת "תצוה" שמות כ"ה 20. מכל נושאי הפרשה אבקש להתמקד בנר התמיד, שכולנו מייחלים שלא ייגמר לעולם. בנר התמיד, שמוצב יום יום בסערות ארץ שסועה, למרגלות החול והים, רשרוש של המים הגואים בהמולת חיינו אל מול ברק השמים - שהם תִּקְוות האדם, שהם תְּפִלַּת האדם. וזאת ברוחה של המשוררת חנה סנש. משוררת שמצאה את מותה במקום, בו נר התמיד לא הבליח את אורו המזכך מבעד לאימת החשכה, שהשתלטה על עולם שסברנו שהוא עולם של תרבות.
12/02/2019  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
"קול יהודי לשלום" הוא ארגון שפניו מועדות להשמדתה של מדינת ישראל. "הכותב ודאי השתגע", יגיד הקורא שנתקל בטור זה בפעם הראשונה. השם אומר הכל - "יהודים" ו-"שלום". הרי אתם עורגים לכך, אותם כיסופים לארצכם, למולדתכם, אותה התקווה בת אלפיים שנים. ויהודים לא שותקים, קולם ברמה נשמע! זה ודאי ארגון שצריך לתמוך בו ולעודד אחרים להצטרף לשורותיו!
12/02/2019  |  ארי בוסל  |   מאמרים
על-פי גורמים בכירים בממשל האמריקני תוכנית השלום החדשה של הנשיא טראמפ המכונה "עסקת המאה" הושלמה. גורמי ממשל בכירים מסרו ל"פקס ניוז" ב-11 בפברואר כי התוכנית מכילה 175-200 עמודים וליותר מחמישה אנשים יש גישה למסמך המלא, עוד אמרו הגורמים כי "הנשיא שמח מהפרמטרים של התוכנית". לעומת זאת, השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט הכחיש את הדיווח ברשת "פוקס ניוז" ואמר כי "אומנם התוכנית קרובה לסיום אבל אנחנו עוד לא שם ונמשיך ללטש אותה עד לפרסומה".
12/02/2019  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
השב"כ: רצח אורי אנסבכר - לאומני  /  עידן יוסף
נעצר חשוד ברצח אורי אנסבכר בעין יעל  /  איציק וולף
צה"ל ירה לעבר עמדת חמאס  /  איציק וולף
תקשורת: להתחקות אחר המניע  /  מוטי הרכבי
יאיר נתניהו ירד מהפסים  /  איתן קלינסקי
טראמפ מנסה לקדם את "עסקת המאה"  /  יוני בן-מנחם