יום שלישי 15 אוקטובר 2019  05:38
הבטחות שווא
בכירי כחול לבן. הבטחות שווא [צילום: תומר נויברג/פלאש 90]

שלושה גנרלים העומדים בראשה של מפלגת כחול לבן, זחוחים, מנופחי חזה, מבטיחים הבטחות שווא לציבור בישראל. זה ייגמר רע מי לא זוכר את "ההבטחות" של יצחק רבין ב-1992 שהוליכו שולל הרבה אזרחים תמימים ולאינתיפאדה רצחנית שבה נהרגו מאות ישראלים ומי לא זוכר את הבטחותיו של אהוד ברק שהביאו לבריחת ישראל מלבנון, לאינתיפאדה השנייה שנולדה על-רקע הבריחה הזאת - מאות הרוגים בחודש (!), ולהשתלטות החיזבאללה על לבנון עם אלפי טילים מדויקים המכוונים עתה לישראל

▪  ▪  ▪
זה ממש מפחיד אותי. האפשרות שחבורה של מפריחי הבטחות שווא, חסרת כל יושר אינטלקטואלי, שחלקם מסובך עד מעל הראש בכישלונות מסחריים שגם גובלים במעשי מרמה, פשוט צריכה להעביר צמרמורת בכל אחד.

העובדה ששלושה גנרלים עומדים בראשה של מפלגת כחול לבן, זחוחים, מנופחי חזה, כששובל של אמירות מאוד בעייתיות נשרך מאחוריהם, בוודאי שיש בה רק כדי להגביר את החשש הטבעי של כל אחד. הרי כבר חווינו בעבר השתלטות על הגה השלטון של טיפוסים מן הסוג הזה - ותמיד זה נגמר רע. אפילו רע מאוד. הרהב שלהם תמיד נגמר בנהרות של דם. הבטחות השווא התנפצו אל גלי המציאות.

מי לא זוכר את "ההבטחות" של יצחק רבין ב-1992 שהוליכו שולל הרבה אזרחים תמימים שסברו, מן הסתם, שמי שהיה רמטכ"ל במלחמת ששת הימים - המלחמה האחרונה שבה צה"ל ניצח, תזכורת למי שלא זוכר - ידע כיצד לטפל בטרור הערבי. הם רק שכחו, האזרחים שהלכו שולל אחר מקסמי שווא, שהרמטכ"ל הזה קרס ערב המלחמה ההיא ואושפז בחשאי. אמצעי התקשורת שכבר אז ידעו לאתרג את מי שהם חפצו ביקרו סיפרו לנו שמדובר ב"הרעלת ניקוטין". לא דובים ולא יער. זאת הייתה קריסה נפשית שלאחריה רבין הסתובב כמו זומבי. המערכה התנהלה ללא כל מעורבות שלו.

אולם בבחירות שהתקיימו ב-1992 הוא שוב הוצג כגנרל הכול-יכול, עד שהתברר שחבורה של אנשי שמאל רדיקאלי שפעלו בחשאי מאחורי גבו גררו אותו באפו לעבר הסכם הפתאים שגרם למאות רבות של הרוגים. רחובות הערים נשטפו בדם יהודי. אוטובוסים התפוצצו על יושביהם. רבין המבולבל ממש לא הבין לאן הוא נגרר. ציבור האזרחים, מי שבחר בו לראשות הממשלה, אפילו לא נשאל מראש; גם לא באמצעות נציגיו בכנסת. הכל נעשה בחשאי; מה שיכול, אגב, לחזור על עצמו אם חבורת גנץ-לפיד תכבוש - כן-כן, תכבוש, אין מילה אחרת, טובה יותר - את לשכת ראש הממשלה. הגנרלים לא יספרו איש. גם לא את המוני הכסילים שבחרו בהם. כמו רבין, בזמנו, הם לא יבחלו גם "בקניית" קולות ח"כים כדי להעביר החלטות מאוסות.

בנימין נתניהו ניצח ב-1996. אבל שלוש שנים לאחר מכן שוב הגיח מן האופל גנרל. אהוד ברק הבטיח את אותן הבטחות-שווא ושוב חזרו על עצמן מראות הזוועה. הנסיגה מדרום לבנון, ששידרה לכל העולם הערבי שישראל פריכה כמו קורי עכביש, מה שחסן נסראללה הבין היטב, הקימה עלינו את האויב המר מכולם. החיזבאללה שולט כיום בלבנון - ומאיים על כל ישראל בטילים מדויקים. אלה פירות הבריחה המביישת של ברק - והפקרתם של בני ברית. האינתיפאדה השנייה נולדה על-רקע הבריחה הזאת. מאות הרוגים בחודש (!). ערפאת נסוג בו מכל הסכם כיוון שהוא רצה את מה שהשיג נסראללה ללא הסכם. הבריחה הישראלית מדרום לבנון קסמה לו. גם ההצעות המפליגות של ברק לא הועילו. עד היום ברק לא התנצל. הוא פנה לעסקים פרטיים כדי "לעשות לביתו" עשרות מיליונים.

ואגב, מי שהוביל את הנסיגה האומללה הזאת, באישון לילה, היה בני גנץ תוך שהוא מרמה את אלה ששיתפו עימנו פעולה במשך שנים והקריבו את מיטב בניהם מתוך אמונה שישראל היא בעלת ברית איתנה. לאחר "ההצלחה" הזאת של גנץ הוא הוצב ביהודה ובשומרון - אבל אריאל שרון, אז כבר ראש הממשלה, הדיח אותו מהר מאוד. הוא הריח תבוסתנות; מה שלא מנע משאול מופז, הרמטכ"ל באותה העת, מלנחם את גנץ המבואס בגלל הדחתו בדרגות אלוף. זה הצבא שלנו - ואלה הגנרלים המנהלים אותו. מנופחים. דואגים זה לזה. נינוחים עד כדי אימה. חוששים מן המילה ניצחון. מקדשים את המושג "פתרון מדיני".

אולם הציבור לא לומד לקח. הרצון להתבשם ממילות הקסם "רק שלום יביא ביטחון" מהלך עליו קסם - וכך נולד הגנרל הבא בשרשרת. אריאל שרון, כקודמיו, ידע לפרוט על הנימים הכי רגישים אצל הציבור הישראלי. הבטחות הסרק שלו הפכו למצרך מבוקש במהלך מערכת הבחירות שבה הוא נבחר. הנסיגה שלו מגוש-קטיף, תוך עקירת אלפי יהודים מבתיהם, כמו גם מצפון השומרון, הייתה בבחינת פשע מתועב כלפי העם היהודי.

מעניין שאותם גנרלים שאז תמכו בנסיגה האומללה תומכים היום בנסיגות ביהודה ובשומרון, כחלק "מהפתרון המדיני" שהם מציעים לטילים מרצועת עזה. הסכם לנסיגות נוספות, ירגיע, לדעתם, את ארגוני הטרור ברצועת עזה. ויש גם מי שתומכים בזה - בעיקר בקרב תושבי "עוטף עזה", אלה שמפגינים עכשיו בשדרות רוטשילד בתל אביב, מי שתמכו בזמנו, לא כולם, בהינתקות מגוש-קטיף ומצפון השומרון. הם סברו, משום מה, שעקירת יהודים מבתיהם ביישוביהם תביא להם מזור. זה לא קרה, כמובן, וזה לא יקרה גם עכשיו, כיוון שהערבים תמיד רואים בכל נסיגה אות להצלחת דרך הטרור שבה הם נוקטים מזה למעלה מ - 130 שנה.

אסור לנו ליפול שוב בפח שטומנים לנו הגנרלים החדשים. אין בפיהם כל בשורה. הסיסמאות שהם קוראים מתוך הטלפרומפטרים אין בהן כל ממש. כולנו שבעי "גנרלים". כולנו מכירים בחולשותיהם. הן רבות - ואף פעם הן לא מבשרות טוב.

תאריך:  05/04/2019   |   עודכן:  05/04/2019
ד"ר חיים משגב
מועדון הבלוגרים עוקבים: 100 לקבלת רשימות חיים משגב לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  בחירות 2019 (א)
שר האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, טוען כי יו"ר מפלגת זהות, איש הליכוד לשעבר, משה פייגלין, הוא אנרכיסט מסוכן.
05/04/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית מחייב לשים לב ללקחים היסטוריים, של זמנים ומקומות בהם הייתה פגיעה פוליטית קשה בעצמאות המערכת המשפטית. ויש גם מה ללמוד ממורשת ישראל בתחום מינוי השופטים
05/04/2019  |  איתמר לוין  |   כתבות
חברת פייסבוק הודיעה לוועדת הבחירות המרכזית כי היא אינה מכירה בסמכותה בכל הנוגע לחסימת חשבונות מועמדים לבחירות וכי ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, אין כל סמכות להחלטה בנושא. התגובה נמסרה לעתירה דחופה שהגיש עו"ד איתמר בן-גביר, המתמודד לכנסת ברשימת איחוד מפלגות הימין, לאחר שפייסבוק חסמה את הדף שהוא מפעיל.
05/04/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
עוד מעט זה נגמר ב"ה, יום הבחירות מתקרב וסוף-סוף נשמע פחות דיבורים שליליים מסוגים שונים. הלוואי. אולי זו סתם רגישות יתר פרטית, אבל התחושה שלי היא שבמערכת הבחירות הזאת נפרצו הרבה מדי גבולות; של הכפשות, של שקרים, של הצפה במסרוני תעמולה בלתי מזוהים, או בשלוש מלים: שטיפת מוח כעורה. וזו הסיבה העיקרית לכך שאני מצפה ליום הבחירות, שכל זה יפסק כבר. אומרים שפוליטיקה היא 'אמנות האפשרי' לכן פוליטיקאים שהשמיצו זה את זה בפומבי עד כלות יכולים ביום שאחרי לחייך זה לזה ולשתף פעולה כאילו לא היו דיבורים רעים מעולם. החלק השני הוא טוב מאד, אבל דיבורים רעים לא נעלמים סתם כך ואת זה מלמדת אותנו פרשת השבוע.
05/04/2019  |  נסים ישעיהו  |   מאמרים
היום (ו', 5.4.19) יחול המועד האחרון בו מותר לפרסם סקרים. בשל המגבלה החוקית, פורסמו אמש סקרים שכללו מספר גדול יותר של נסקרים. כל הסקרים מעניקים יתרון משמעותי לגוש הימין, עם 66-64 ח"כים, בעוד התוצאות לגבי המפלגה הגדולה שונות בצורה משמעותית ביניהם.
05/04/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות