יום שישי 17 ספטמבר 2021  22:14
השלום מתחיל בחינוך
חינוך בעייתי [צילום: עבד ראחים חטיב/פלאש 90]

מכתב פתוח לראש הממשלה 364 ספרי לימוד לכיתות א-י"ב במקצועות שונים שיצאו לאור בין 2013 - 2018 נבדקו בקפדנות ונמצא כי אינם מחנכים את התלמידים בבתיה"ס הפלשתינים לשלום ולדו-קיום עם ישראל

▪  ▪  ▪
אדוני ראש הממשלה,

היום, לאחר תום הבחירות לכנסת, ובטרם הורכבה הממשלה החדשה, ועם הציפיה להתחדשות המגעים המדיניים לקראת פתרון הסכסוך בין ישראל לרש"פ, הריני להעלות בפניך נקודה חשובה אחת שבלעדיה לא יכון שלום.

מדובר בחינוך. "המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון", שאני עומד בראשו, שם לעצמו למטרה לבדוק את ההתייחסויות לסכסוך המופיעות בספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית. 364 ספרי לימוד לכיתות א-י"ב במקצועות שונים שיצאו לאור בין 2013 - 2018 נבדקו בקפדנות ונמצא כי אינם מחנכים את התלמידים בבתיה"ס הפלשתינים לשלום ולדו-קיום עם ישראל. במקום זאת, הם מטיפים למאבק מזויין לשחרור פלשתין כולה, כולל שטח ישראל בגבולות 1967.

באחד הספרים לכתה ג' אף הובא שיר המרמז על הצורך בהשמדת שרידי הזרים, כלומר תושבי הארץ היהודים, לאחר סילוק ישראל ("הגזלן" במינוח המקורי). בספר אחר, לכתה ה', מוצגת הטרוריסטית דלאל אלמוגרבי, אשר פיקדה על פעולת הטרור בכביש החוף בשנת 1978, כדמות מופת לתלמידים. שני הספרים יצאו לאור בשנת 2017 והם נמצאים בשימוש בבתיה"ס היום, כולל אלה של אונרא.

מאליו מובן ש"חינוך" מסוג כזה מהווה אינדוקטרינציה למלחמה ועליו להשתנות אם הכוונה היא להגיע למצב של שלום בין שני העמים. זאת, בלי לדבר כלל על הדה-לגיטימציה של ישראל ושל עצם נוכחות היהודים בארץ, כולל הכחשת קיומם של מקומות קדושים ליהודים בה, ועל הדמוניזציה המסיבית שנעשית לישראל וגם ליהודים בספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית.

לכן, מן הראוי, לדעתי, להכניס את הנושא למסגרת הדיונים המדיניים הקשורים בפתרון הסכסוך. אנו, מצדנו, נשמח לעמוד לשירותך ולהביא בפניך, ובפני כל מי שתמצא לנכון, את מלוא החומר הקיים בידינו, בלווית תמונות וקטעים סרוקים מהספרים שנבדקו, ואף את הספרים עצמם.

בברכה,

דוד בדין

המרכז לחקר מדיניות המזרח התיכון

תאריך:  10/04/2019   |   עודכן:  10/04/2019
דוד בדין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 8 לקבלת רשימות דוד בדין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
'מחל' היא רשימת בוחרים לכנסת שמתנוסס עליה שמו של בנימין נתניהו מצד אחד, ומן הצד השני שמות כמו יולי אדלשטיין, גדעון סער, יריב לוין, זאב אלקין, ישראל כ"ץ, חיים כץ, ציפי חוטובלי, מירי רגב, אמיר אוחנה, אופיר אקוניס, יואב קיש ומיקי זוהר (ורבים אחרים ששמם הושמט מחוסר מקום). מה מבדיל ביניהם? המדינה הפלשתינית. כי לא סיגרים ושמפניה ולא צוללות ומניות עומדים להכרעה בבחירות האלה, כי אם "הפיל" הבלתי נראה הממלא את החדר כולו, הלא היא המחלוקת על חלוקת הארץ. הפיל הזה הוא בלתי נראה מפני שאסור להזכירו במפורש.
10/04/2019  |  אליקים העצני  |   מאמרים
הרצון לשינוי, מביא בכל מערכת בחירות לעליית גוף או כוכב על, שהציבור בוחר בתקווה שיממש את התקוות שלא ניתן להגשים, או שלא הוגשמו במלואם, או נאחזים בספיחי תקווה שאולי הממשלה החדשה תעשה זאת אחרת.
10/04/2019  |  עו"ד אברהם פכטר  |   מאמרים
יש לקוות שלאחר הבחירות, יתעשתו נבחרי העם לשנות את החוקים, ויחוקקו את חוק דין המוות למחבלים, למתכננים ולעוזריהם ויישמו אותו. כמו-כן, להורות שבעת פיגוע - חובה לחסל במיידי את המפגע. אין לחמול עליו כי רק נפצע ולטפל בו בבי"ח, שזו טעות פטאלית בהוראות לחיילים. אין לחזור על פרשת אלאור אזריה: שמי שישב בכלא יהיה זה שהופקד על ביטחון ישראל, ועשה את המתחייב בעת מלחמה. החוק שחוקק כלפי הנאצים ועוזריהם, חייב לחול גם על אלה שיומם וליל חורשים את רעתנו, ויוצאים ל"פעולה" שיזמו מנהיגיהם היושבים בכלא, והעבירו להם את ההוראות בטלפונים הניידים. טלפונים המועברים להם בצורה לא חוקית גם על-ידי חברי כנסת ערביים. המתיימרים להיות אזרחים ישראלים מכובדים ומכבדי חוק.
08/04/2019  |  עליס בליטנטל  |   מאמרים
אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון תתחיל היום שביתת הרעב הפתוחה של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל שאותה יזמו אסירי ארגון חמאס. קדרי אבו בכר, המשמש כשר לענייני אסירים ברש"פ, אמר כי המו"מ בין האסירים להנהלת שב"ס ימשך עד אחר-הצהריים ורק אז יוחלט אם תתקיים השביתה אם לאו.
07/04/2019  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
בקרוב נסב לשולחן הסדר. כעבור שבעה שבועות נציין את חג השבועות. זה הזמן להתייחס לשתי יצירות נפלאות, ששני מועדים האלו הורישו לנו: "הגדה של פסח" ו"מגילת רות".
07/04/2019  |  איתן קלינסקי  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
נתניהו שוקל סיפוח מעלה אדומים  /  עידן יוסף
חמאס: הסכם - בתוך כמה ימים  /  איציק וולף
דריכות שיא בצה"ל; צעיר פלשתיני נורה סמוך לגדר  /  מירב ארד
אבו מאזן, לתשומת ליבך  /  דוד וינברג
עזה תחילה  /  מנחם גורמן
רוסיה רוצה להיות במועדון  /  מיקי אהרונסון