יום שלישי 21 מאי 2019  22:56
"חמש שנים על החוף"
עשירי בריטניה מפחדים מקורבין
קורבין. תורמים כדי לבלום אותו [צילום: AP]

ממשלה של הלייבור צפויה להעלות את המיסים ולהלאים בחזרה חברות שהופרטו - ורבים מעשירי המדינה כבר נוקטים בהכנות מעשיות להוציא את הונם ממנה, מדווח סאנדיי טיימס. טריליון ליש"ט עלולים לעזוב את בריטניה

▪  ▪  ▪
האנשים העשירים ביותר בבריטניה מתכוננים לאפשרות שיעזבו את המדינה ויטלו איתם טריליון ליש"ט, אם הלייבור יעלה לשלטון בבחירות הבאות וג'רמי קורבין יהפוך לראש הממשלה - אומר סאנדיי טיימס, במסגרת דירוג עשירי בריטניה שפרסם השבוע (12.5.19).

אחד מכל עשרה מבין עשירי בריטניה שהיו מוכנים להתראיין, אמרו שהם עושים הכנות ממשיות להגן על עצמם מפני העלאת מיסים ניכרת מצד הלייבור על נכסים, הכנסות וירושות, וזאת באמצעות העברת נאמנויות משפחתיות ונכסים אחרים למקלטי מס או לעסקיהם בחו"ל. אחרים מבין עשירי בריטניה חוששים במיוחד מכך שממשלת קורבין תהרוס את התרבות הידידותית ליזמות השוררות במדינה.

כך למשל אמר במפורש אלפי בסט, צועני בעל הון של 285 מיליון ליש"ט מעסקי סלולר, שהוא יוציא את הונו הפרטי מבריטניה אם קורבין ייכנס לדאונינג 10. לדבריו, במקרה כזה הוא יצמצם את פעילותו בבריטניה וירחיב אותה בארה"ב ובאיים הקריביים. "אני מעסיק 450 איש בבריטניה, אז כן - יהיו כאן פחות משרות", הוסיף.

ג'ון גור, מיליארדר בריטי שעשה את הונו מהפקות בהוליווד, גילה שתרם בשנתיים האחרונות 2.6 מיליון ליש"ט למפלגה השמרנית, סכום ההופך אותו לתורם הגדול ביותר שלה. גור הסביר, כי הוא חושש מכך שמרכסיסטים יעלו לשלטון, והודיע שיתרום מיליונים נוספים כדי לבלום את קורבין. ואילו יזם נדל"ן אמר, שייצא מהעסק אם קורבין יעלה לשלטון: "אני נוטל סיכונים. ממשלת שמאל קיצוני תמחק את הסיכוי שמצדיק את הסיכון. חמש שנים על החוף יהיו ניצול טוב יותר של הזמן שלי".

מומחה המיסים המוביל בריאן ווייט סיפר לעיתון, שהוא סייע אשתקד לעשרה בעלי הון של 500 מיליון ליש"ט ומעלה לעזוב את בריטניה. פיטר פלייבל, מנהל בנק ההשקעות קאוטס (המנהל בין היתר את השקעותיה של משפחת המלוכה), אמר: "לקוחות רבים חוששים מממשלה של קורבין יותר מאשר מהברקזיט. כאשר אירוע פוליטי הופך לאירוע כלכלי, עלינו לסייע להם להגיב".

הלייבור פרסם את תוכנית החקיקה שלו למאת הימים הראשונים של ממשלת קורבין, ובמרכזה תקציב חרום הכולל העלאה של מס ההכנסה וסלילת הדרך להלאמה מחדש של חברות אנרגיה ומים שהופרטו - צעד שיפגע בפנסיונרים שקרנות הפנסיה שלהם השקיעו בחברות אלו. התקציב המתוכנן גם יוריד את סף המס השולי המירבי, 45%, מ-150,000 ליש"ט בשנה ל-80,000 ליש"ט בלבד.

שר האוצר בממשלת הצללים, ג'ון מק'דונל, אינו מתרגש מדבריהם של עשירי בריטניה. הוא אמר לסאנדיי טיימס: "אנשים במדינה רוצים שהעשירים יתרמו את חלקם ההוגן בנטילת האחריות. ממשלת הלייבור תבקש מחמשת האחוזים העליונים לשלם קצת יותר מס הכנסה, ולא תעלה את שיעור המס ל-95% הנותרים. אנחנו גם נפעיל את המערכת המקיפה ביותר נגד הימנעות ממיסים שהציגה אי-פעם ממשלה בריטית, כך שהסופר-עשירים והחברות הגדולות ישלמו מיסים בדיוק כמו כולנו. לציבור נמאס מחוסר השוויון, וממשלת הלייבור תטפל בזה".


תאריך:  16/05/19   |   עודכן:  16/05/19
איתמר לוין

מועדון הבלוגרים עוקבים: 430לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות יומן עולמי
במשך שנים התמקדו גוגל ואמזון במה שהן יודעות לעשות הכי טוב: זו במנוע חיפוש וזו בסחר אלקטרוני. אבל שלשום (14.5.19) הודיעה גוגל, כי היא מתכוונת להיכנס לעסקי הסחר ותשיק שורה של מוצרים שמטרתם להפוך אותה לזירה של מוכרים וקונים. וזה כאשר אמזון כבר עמוק בתוך אחד ממרכזי הרווח החשובים ביותר של גוגל: פרסום דיגיטלי.
16/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת
ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, תגיש לפרלמנט את חקיקת הברקזיט, למרות שההסכם עצמו נדחה כבר שלוש פעמים בידי הפרלמנט. מיי אמרה אמש (יום כ', 14.5.19) למנהיג הלייבור, ג'רמי קורבין, כי היא מתכוונת לעשות זאת בשבוע העבודה המתחיל ב-3 ביוני, עם או בלי הסכמה עימו. מדובר בהצבעה שלמעשה תקבע כמה זמן תמשיך מיי בתפקידה, מציין טיימס.
15/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת
שבועות אחדים לאחר ההתרסקות הראשונה של מטוס בואינג 737-מקס, סירבו מנהלים בחברת בואינג לפעול לתיקון התקלה שגרמה להתרסקות. בפגישה סגורה עם טייסים מחברת אמריקן איירליינס אמרו אנשי בואינג, כי הם מצפים מטייסים לדעת להתגבר עליה בעצמם. כך חושף (יום ד', 15.5.19) ניו-יורק טיימס, לידיו הגיעה הקלטה של הפגישה.
15/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת
כאשר הודיע הנשיא דונלד טראמפ, בדיוק לפני שנה, על נסיגתה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם אירן, הוא אמר שמטרתו היא להשיג הסכם חילופי, שיעסוק גם בתוכנית הטילים שלה ויגביל את התערבותה בענייני מדינות אחרות. חוקרים מהמכון הבריטי צ'טהאם האוס, בראשותו של סנעאן וקיל, פנו ל-75 מעמיתיהם ברחבי העולם ושאלו האם יש סיכוי להשיג הסכם כזה.
15/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת
בית המשפט העליון של ארה"ב ביטל אמש (יום ב', 12.5.19) תקדים בן 40 שנה, בקולותיהם של חמשת השופטים השמרנים בו. השופטים הליברלים הגיבו בהעלאת חשש מפני פסיקות דומות בעתיד.
14/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת