יום רביעי 23 אוקטובר 2019  22:50
לקראת עקרונות חדשים לפתרון הסכסוך
לבד מול "עסקת המאה"
[צילום: עבד רחים חטיב/פלאש 90]

פרסום "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ מתקרב וגובר בידודה של הרש"פ המתנגדת לתוכנית האמריקנית. ישראל וארה"ב צריכות לייצב את המצב הכלכלי בגדה כדי למנוע התפרצות עממית על-רקע התסכול המדיני והמשבר הכספי של הרש"פ

▪  ▪  ▪
"יום הנכבה" שצויין אתמול על-ידי הפלשתינים המחיש כיצד הולכים הפלשתינים ומתרחקים מהאפשרות להקים מדינה פלשתינית בקווי 67 ולממש את זכות השיבה. ארגון חמאס נאלץ לרסן באופן משמעותי את ההפגנות על הגדר בגלל ישום הבנות הרגיעה עם ישראל, במקום "צעדת המיליון" הגיעו להפגנות כ-10 אלפים איש בלבד, בשטחי הגדה היו צעדות סמליות בלבד ובמחנות הפליטים הפלשתינים במדינות ערב היו פעולות מצומצמות לאזכור "האסון" הפלשתיני ההיסטורי שההנהגה הפלשתינית הקיצונית הביאה על בני עמה ב-1948.

ההנהגה הפלשתינית הנוכחית לא מצליחה לאחות את הפצע ההיסטורי, כנראה שהיא איננה מעוניינת בכך כדי להמשיך ולשמר את המאבק בישראל, שהיא איננה מוכנה לקבל את קיומה גם לאחר 71 שנים להקמתה, דור הנכבה הפלשתיני הולך ונעלם ויישארו רק הזכרונות, אבל המדיניות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס רק מסכנת את מה שהפלשתינים כבר השיגו באמצעות הסכם אוסלו.

אין ספק שאחד ההישגים הפלשתינים החשובים בהסכם אוסלו הייתה הקמתה של הרש"פ שהייתה אמורה להיות הגרעין השלטוני שעליו תקום המדינה הפלשתינית. מחמוד עבאס, מאדריכלי הסכם אוסלו, הבין זאת היטב ולכן הוא מקפיד לתאר את הרש"פ כ "הישג לאומי" ונמנע מפירוקה ומסירת המפתחות לישראל, כל הדיבורים על כך הם איומי סרק שנועדו לנסות ולהפחיד את ישראל ואת הקהילה הבינלאומית.

על-פי כל ההדלפות עד היום על תוכנה של "עסקת המאה" של טראמפ, נראה כי היא לא תכלול הקמת מדינה פלשתינית עצמאית בקווי 67 שמזרח ירושלים היא בירתה ולא את מימוש זכות השיבה של הפליטים וכי הרש"פ תהפוך על-פי התוכנית לרשת המנהלת ממשל עצמי של תושבי הגדה.

מדינה פלשתינית דה פקטו קמה כבר ברצועת עזה ב-2007 לאחר שארגון חמאס השתלט עליה בכוח והקים בה אמירות איסלאמית עצמאית ומזויינת וזה מצב ששום תוכנית שלום אמריקנית איננה יכולה לשנותו. ההשתלטות של חמאס על הרצועה והפיכתה ל"מדינת טרור" קברה את הסיכוי לאפשרות הקמת מדינה פלשתינית בגדה.עכשיו עומדת הרש"פ לבדה מול תוכנית "עסקת המאה" של טראמפ ומנסה במאמצים מדיניים לעצור אותה אחרי שיו"ר הרש"פ החרים את הממשל ואת תוכנית השלום שלו לאחר שהנשיא טראמפ הכריז על ירושלים כבירת ישראל והעביר אליה את השגרירות האמריקנית.

יו"ר הרש"פ מנסה לגייס את תמיכת מדינות ערב, אירופה, רוסיה וסין, נגד תוכנית השלום האמריקנית החדשה, הוא יודע שסירובו לדון בה יביא לכך שהממשל האמריקני יכריז עליו כ "סרבן שלום" ויתן "אור ירוק" לישראל לבצע צעדים חד-צדדים בשטח כמו החלת הריבונות הישראלית על גושי ההתישבות בשטחי הגדה.

  • התנאים האזוריים והבינלאומיים אינם לטובת הפלשתינים.

  • מדינות ערב עסוקות בסכסוכים פנימיים ובשמירה על שלטונן ויציבתו, מבחינתן הסכנה האירנית היא בראש סדר העדיפויות והן זקוקות לתמיכה הביטחונית האמריקנית והישראלית.

  • אירופה איננה מעוניינת בעימות עם ממשל טראמפ בגלל "עסקת המאה".

  • רצועת עזה מפוצלת מהגדה והרש"פ איננה יכולה להגיע לפיוס לאומי ואחדות עם ארגון חמאס ברצועת עזה.

תוכנית "עסקת המאה" של טראמפ עומדת לקבוע עקרונות חדשים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתיני שיקברו עמוק באדמה את הסכם אוסלו, אם יבחר הנשיא טראמפ לתקופת כהונה נוספת הוא ימשיך בתוכניתו על-פי העקרונות האלה ואם יבחר ממשל דמוקרטי חדש יהיה קשה לו לשנות את העקרונות שכבר נקבעו. הממשל האמריקני הנוכחי כבר שחק כמה עמדות פלשתיניות מסורתיות שנתמכו על-ידי הליגה הערבית והקהילה הבינלאומית בעניין מעמדה של ירושלים, הפליטים, הגבולות וההתנחלויות והופיעו בהסכם אוסלו כסוגיות פתרון הקבע.

ההכרזה האמריקנית על ירושלים כבירת ישראל, הפסקת הסיוע הכספי לרש"פ,סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון, הפסקת הסיוע הכספי לאונרא, מתן "אור ירוק" להמשך ההתנחלויות וההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן, כל אלה מאותתים למחמוד עבאס כי כללי המשחק השתנו וכי הממשל מעוניין בחיזוקה של ישראל.
מה יעשה מחמוד עבאס?

למעשה, יו"ר הרש"פ ניצב בפני אתגר עצום אל מול המכבש האמריקני שעומד לצאת לדרך בחודש הבא אחרי "עיד אלפיטר". כרגע נראה שהוא צפוי לקבל תמיכה הצהרתית בעמדותיו מכמה מדינות ערביות ואירופיות ומרוסיה ומסין, אבל שום צעדים מעשיים שיכולים להשפיע על שינוי תוכנית השלום האמריקנית לטובתו.

בפניו יש כמה אפשרויות:

  • שינוי עמדתו והבעת נכונות עקרונית לדון בעקרונותיה ולנסות להרוויח זמן.
  • דחייה מוחלטת של התוכנית והחרפת העימות עם הממשל.
  • מתן "אור ירוק" לאינתיפאדה עממית חדשה.

גם ארגון חמאס נערך לטרפד את "עסקת המאה" ביחד עם כל הפלגים האחרים באש"פ. על-פי גורמי פתח ברצועה, בארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי שוקלים לחדש את פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל כדי לסכל את התוכנית האמריקנית.

המצב בשטחי הגדה הוא נפיץ גם ללא קשר לפרסום "עסקת המאה" בגלל המצב הכלכלי הקשה עקב הפסקת הסיוע האמריקני וסירובה של הרש"פ לקבל את כספי המיסים מישראל לאחר שקוזז מהם הסכום שהרש"פ משלמת למשפחות המחבלים. לכן, חשוב מאוד שישראל תמצא את הדרך להתפשר זמנית עם הרש"פ בנושא הכספים ושהממשל יחדש את העברת הסיוע הכספי למנגנוני הביטחון של הרש"פ לכמה חודשים, עד לאחר שמיעת העמדה הסופית של הרש"פ בנוגע ל"עסקת המאה", כדי לנסות ולמנוע התפרצות בשטחי הגדה על-רקע המשבר הכספי הקשה של הרש"פ והתסכול המדיני מ "עסקת המאה".

תאריך:  16/05/2019   |   עודכן:  16/05/2019
יוני בן-מנחם
מועדון הבלוגרים עוקבים: 66 לקבלת רשימות יוני בן-מנחם לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הודיעה כי האיחוד האירופי יוביל חקירה מעמיקה למציאת תכנים המעודדים הסתה לשנאה ואלימות בספרי הלימוד הפלשתינים החדשים מחשש לשימוש לרעה בכספי סיוע מצד האיחוד.
16/05/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
צום רמדאן והחום הכבד לא מנעו מכ-10,000 פלשתינים מפרי סדר להתקהל בשעות הצהריים סמוך לגדר המערכת בגבול רצועת עזה ולהתפרע תוך ציון 'יום הנכבה'. הפלשתינים התקבצו בכמה מוקדים והם מבעירים צמיגים ומיידים אבנים.
15/05/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
הישג ישראלי חשוב במלחמה נגד הטרור הפלשתיני. הרש"פ תשלם פיצויים בסך 2 מיליון שקלים לאישתו ובתו של גד רגו'אן ז"ל שנרצח על-ידי פועל פלשתיני שעבד אצלו במפעל באזור התעשיה עטרות ב-2002. הרצח אירע במהלך האינתיפאדה השנייה ונעשה בהכוונתו של בכיר פתח מרוואן ברגותי המרצה בבית כלא בישראל עונש של 5 מאסרי עולם על רצח ישראלים. משפחת רג'ואן הגישה ב-2008 תביעה בבית המשפט המחוזי בירושלים ודרשה מהרש"פ פיצוי כספי של יותר מ-130 מיליון ש"ח בגין הנזקים הכלכליים שנגרמו לה בעקבות הרצח.
דיוויד פרידמן, שגריר ארצות הברית בישראל, ביטל אמש את השתתפותו בארוחת שבירת הצום (איפטאר-בערבית) בביתו של ידידו השיח' אשרף ג'עברי בעיר חברון. ג'עברי יסד לפני שבועיים מפלגת חדשה בשם "מפלגת הרפורמה והפיתוח" התומכת בדו-קיום בשלום עם ישראל ומתנגדת לשחיתות ברש"פ.
מצרים מעורבת מאוד בנעשה ברצועת עזה, לא מאהבתה אל העזתים אלא מתוך רצון לשמור אל האינטרסים של הביטחון הלאומי שלה, שקט ויציבות ברצועת עזה מבטיחים גם יציבות במצרים במיוחד בצפון סיני. לכן,מצרים פועלת במרץ להשגת רגיעה בין ישראל לארגוני הטרור הפלשתינים ברצועה ובראשם ארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי.
רשימות נוספות   /   ישראלי-פלשתיני  /  מי ומי  
צה"ל פרס סוללות במרכז ובדרום  /  עידן יוסף
"תוכנית המאה" תקבע את המצב בשטחים  /  עידן יוסף
ישראל תעביר לחמאס 30 מיליון דולר  /  איציק וולף
מה קרה ליהודים  /  אורי שרגיל
פרשני המשבר - עם פתרונות סרק  /  עו"ד אברהם פכטר
חבל שהומצאה כיפת ברזל  /  עמוס שנער