יום שישי 17 ספטמבר 2021  22:53
מעמדה החדש של קטאר בעזה
מבנה בעזה במימון קטאר [צילום: עבד ראחים חטיב/פלאש 90]

קרן קטאר הבינ"ל מספקת משאבים לפיתוח תוכניות לימוד עבור מורים ערביים אשר נחשבים למשוחדים ובעייתיים ביותר

▪  ▪  ▪
האם המינהל האזרחי הישראלי ימנע מקטאר לנצל את מעמדה החדש כדי להכניס אינדוקטרינציה איסלאמית גרועה עוד יותר בעזה? המינהל האזרחי הישראלי העניק לקטאר את האחריות לפיקוח על מימון החינוך של אונרא בעזה, כאשר הבחירות של אונרא בעזה ב-24 באפריל העמידו את בתי-הספר של אונרא היטב בידי חמאס.

בארה"ב בטווח הגילאים מהגן ועד כיתה יב', קטאר משקיעה מיליוני דולרים עבור תוכניות בשפה הערבית. המימון נעשה באמצעות קרן קטאר הבינלאומית (QFI), חברת-הבת האמריקנית של קרן קטאר, שהוקמה ומנוהלת על-ידי האמיר והגברת הראשונה לשעבר של קטאר. הקרן מבקשת לצמצם את קשרי האמירות והמשפחה המלכותית עם התקשורת האמריקנית, אך יו"ר מועצת המנהלים של הקרן הינו חבר במשפחת אל-ת'אני, בעוד שפקידי ממשל רשמיים בקטאר מכהנים בתפקידים בכירים בקרן.

קרן קטאר הבינ"ל מספקת משאבים לפיתוח תוכניות לימוד עבור מורים ערביים אשר נחשבים למשוחדים ובעייתיים ביותר. תוכנית הדגל במסגרת הלימודים, "אל-מסדר", כוללת מערכי שיעור המפארים את קטאר, אחד תחת הכותרת "הבע נאמנותך לקטאר". אל-מסדר כולל אף חומרי לימוד אנטישמיים ואנטי-אמריקניים, כולל "הטרור של מי", אשר שואל את השאלה האם "חיילים ישראלים מתגרים ויורים בילדים במחנות פליטים פלשתינים בסיוע הסיוע הצבאי של ארה"ב" צריכה להיחשב כדוגמה לטרור.

קרן קטאר הבינ"ל מארחת באירועיה השונים, דוברים אנטי-ישראלים ופרו-איסלאמיים. לאחרונה, נמצא כי מנכ"ל הקרן, מג'י סאלם, שכתב מספר כתבות מתוך מאמרי הדעה של ג'מאל חצ'וגי ב"וושינגטון פוסט", שלא נחשפו לפני מותו.

קרן קטאר הבינ"ל מממנת מספר מכללות אמריקניות מובילות, וביניהן קורנל, אוניברסיטת וירג'יניה קומונוולת' (VCU), נורת'ווסטרן, ג'ורג'טאון, אוניברסיטת טקסס A & M ועוד. בתי-ספר אלו מקבלים מענקי כספים אדירים ובשפע בתמורה להקמת קמפוסים בדוחא, אך המענקים הכספיים מועברים גם לקמפוסים בארצות-הברית. חוזי הקרן מקנים לה הזדמנות להשפיע על הקמפוסים האלה במרחב האוניברסיטאות עצמן: באוניברסיטת וירג'יניה קומונוולת', לדוגמה, חגגו את "יום VCU קטאר" בנובמבר 2018 בקמפוס הביתי.

רוב מוסדות ההשכלה המקבלים סיוע קטארי, הינם פרטיים ואינם נדרשים לחשוף את תנאי החוזה שלהם עם קרן קטאר הבינ"ל. VCU הוא מוסד ההשכלה היחיד אשר חשף את החוזה עד-כה, שכן מדובר באוניברסיטה ציבורית. בעקבות ניסיון בטקסס לגרום לאוניברסיטת טקסס A & M לחשוף את החוזה שלה עם קרן קטאר הבינ"ל, הקרן פנתה לאפיק המשפטי וכעת תובעת את התובע הכללי של טקסס לשמור בסוד את החוזה שלה אוניברסיטת טקסס A & M, בטענה כי מדובר ב"סוד מסחרי" אשר אם ייחשף יפגע בפעולות של הקרן.

תאריך:  08/06/2019   |   עודכן:  08/06/2019
דוד בדין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 8 לקבלת רשימות דוד בדין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
חיל-הים סיכל ניסיון הברחה ימי של חומרים המשמשים את חמאס לייצור טילים. כך הותר הבוקר (יום ו', 7.5.19) לפרסום. מדובר בתקרית שאירעה ב-11 במאי 2019. שני כלי שיט פלשתינים נכנסו לשטח האסור לכניסה בדרום רצועת עזה, תוך הפרת ההוראות הביטחוניות והנחיות זרוע הים. לוחמי זרוע הים פעלו לעצור את כלי השיט. הכלים נתפסו וארבעת החשודים שעליהם הועברו לחקירת כוחות הביטחון
07/06/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
בכירי הרש"פ לא מאבדים זמן יקר כדי לנסות להלך אימים על ישראל ולסחוט אותה מדינית וכספית כדי שתתעלם מ"חוק הקיזוז" שהיא חוקקה בכנסת ותעביר לקופת הרש"פ את מלוא הסכום של כספי המיסים שהיא גובה עבורה מדי חודש מבלי לקזז את הסכום שהיא משלמת למשפחות ה"שהידים" והמחבלים. הפעם מדובר בראש הממשלה הפלשתיני החדש מוחמד א-שתייה.
כינוס הסדנה הכלכלית בבחריין בסוף החודש מחדד את המאבק בין "ציר הרשע" (אירן-סוריה-חיזבאללה) לבין המחנה הסוני המתון בראשות סעודיה. עיתון "אל-אח'באר" הלבנוני המקורב לחיזבאללה דיווח ב-4 ביוני כי בכינוס של הפלגים הפלשתינים בעזה בשבוע שעבר לקראת "יום ירושלים העולמי" תקפו בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי את סעודיה בגלל שהיא נותנת את חסותה ל"עסקת המאה".
דבריו של ג'ראד קושניר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ מעוררים סערה בצמרת הרש"פ, קושניר התראיין ב-2 ביוני בתוכנית AXIOS ON HBO ואמר כי "לפלשתינים מגיעה הגדרה עצמית אך הם אינם מסוגלים עדיין למשול על עצמם". כשנשאל האם הוא מבין מדוע הפלשתינים אינם בוטחים בו הוא השיב: "אני לא כאן שיבטחו בי, אני מאמין כי הפלשתינים יבחנו את התוכנית ("עסקת המאה") אם הם יחשבו שהיא תאפשר להם נתיב לחיים טובים יותר או לא". קושניר סירב לגלות אם תוכנית השלום האמריקנית תכלול את פתרון 2 המדינות, "תהיה להם הגדרה עצמית, אני אשאיר את הפרטים עד שנפרסם את התוכנית" הבהיר קושניר.
שני אירועים חמורים היו בשבוע החולף ברמת הגולן, בראשון נורתה אש נ"מ מרמת הגולן לעבר מטוס ישראלי, למרות שהוא לא עסק בתקיפת מטרות בסוריה, והשני היה ירי מכוון של 2 רקטות מאזור דמשק לעבר רמת הגולן ואתר החרמון. על-פי גורמי מודיעין בצה"ל, מי שאחראי לירי הזה בסבירות גבוהה היו גורמים בצבא הסורי, לא היה זה ירי בטעות אלא ירי מכוון שתוכנן מראש. מאידך-גיסא קיימת גם אפשרות כי את הירי ביצעו אנשי מליציות שיעיות פרו אירניות שעדיין פועלים באזור דמשק. לכן, צה"ל תקף בתגובה מטרות ברמת הגולן, 2 סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין וסוללת הגנה אווירית מסוג אס איי 2 שממנה נורתה אש לעבר מטוסי חיל-האוויר.