יום חמישי 20 יוני 2019  15:27
"עברו עשר שנים ואין לנו כלום"
יבולים נשרפים בסוריה ועירק
שדות שרופים בסוריה בתמונת לוויין [צילום: AP]

דאעש נטל את האחריות על הדליקות אשר כילו רבבות דונמים של חיטה ושעורה. ייתכן שחלק מן הדליקות נובעות מסכסוכים עתיקי יומין על השליטה בשטח, אבל מה שברור הוא שהאיכרים משלמים את המחיר - מדווח וושינגטון פוסט

▪  ▪  ▪
זו הייתה אמורה להיות שנת היבול הטובה הראשונה מזה עשור של חקלאים במזרח סוריה ובעירק. אבל אז באו דליקות מסתוריות, שעל-פי הנטען הוצתו בידי אנשי דאעש. מאז תחילת מאי נשרפו רבבות דונמים של חיטה בשטח המשתרע מגבול אירן במזרח ועד הים התיכון במערב; ניתן לראות אותן מהחלל. אחרי שנים של נזקים בשל המלחמות המתמשכות באיזור, כעת ניצבים החקלאים בפני אומללות נוספת – מדווח וושינגטון פוסט.

"כל המשפחה, 24 נפשות, חיכתה ליבול ועכשיו הוא איננו", אומר מוחמד עבאס אל-ג'רנאח בן ה-75, חקלאי סורי שאיבד את יבולו בשריפה יום לפני כן. "עברו עשר שנים מאז שהיה לנו יבול כל כך טוב, ועכשיו אין לנו כלום". הדליקות הן תזכורת לכך שדאעש עדיין יכול לגרום נזק רב במאמץ מועט, וכי הארגון רחוק מלהיעלם.

דאעש נטל את האחריות על הדליקות וקרא לתומכיו להצית נוספות. "עונת הקציר היא ארוכה, ואנחנו אומרים לחיילי החליפות: יש לפניכם מיליוני דונמים של אדמה ועליה חיטה ושעורה השייכים לכופרים", נאמר בהודעתו. עד כה נשרפו 80,000 דונם של חיטה בסוריה; בעירק פרצו דליקות ב-530,000 דונם מתוכם אבדו לחלוטין 80,000 דונם. עם זאת, משקיפים אומרים שדאעש אחראי לרוב הדליקות – אך כנראה לא לכולן; נראה שחלק מהן הוצתו בידי חקיינים.

הן בסוריה והן בעירק, מדובר באיזורים שהחליפו ידיים פעמים רבות בעשורים האחרונים, וכך נוצרו מחלוקות קשות ליישוב בנוגע לבעלות. משטרו של בשאר אסד בסוריה ומשטרו של סדאם חוסיין בעירק יישבו ערבים על אדמות כורדיות, כורדים סילקו ערבים במהלך המלחמות של המאה הנוכחית. דאעש סילק את הכורדים שאדמותיהם נלקחו בידי ערבים. נפילת החליפות הביאה לשובם של הכורדים ולעזיבתם של הערבים. יש גם יריבויות בין ערבים שתמכו בדאעש לבין מי שהתנגדו לארגון. התושבים החוזרים זרעו תבואות על האדמות של מי שעזבו או מתו. הפעולות של דאעש מעניקות כסות למי שרוצה לפעול ממניעים של נקמה או לפגוע ביריביו.

תבוסת דאעש לא הובילה לפתרון מדיני לשאלה הגדולה יותר: מי ישלוט בשטחים הללו, שכאמור נתונים במחלוקת. ערבים וכורדים מאשימים זה את זה, הן בסוריה והן בעירק. חלק מן הדליקות פרצו בשטחים מרוחקים מאלה המצויים במחלוקת המסורתית בין הערבים והכורדים, מה שמעלה את הטענות ולפיהן אירן עומדת מאחוריהן במטרה להכריח את עירק לרכוש ממנה תבואות.

בסוריה ייתכן שיש לדליקות קשר למדיניות החדשה שאימצו הכורדים בצפון-מזרח המדינה – בתמיכת ארה"ב – ולפיה יש למנוע את מכירת היבול לשטחים שבשליטת משטר אסד. וזה נותן מניע גם למשטר להצית את השדות, כדי למנוע מהכורדים למכור אותו במקומות אחרים. חלק מן הדליקות פרצו במחוז אידליב, שם מתנהלים הקרבות האחרונים בין המשטר לבין המורדים ושני הצדדים מאשימים בהן זה את זה. כמה מגורמי האופוזיציה בסוריה טוענים, כי הכורדים אחראים לדליקות, במטרה להעניש את הערבים על תמיכתם במשטר.

לצד כל אלו, מציין הפוסט, ייתכן שחלק מן הדליקות נבעו ממזג האוויר החם מן הרגיל. אולם גורמי ממשל ומומחים אומרים, כי מספר הדליקות ושטחיהן כה נרחבים – עד שלא ייתכן לייחס את כולן למזג האוויר. מכל מקום, השורה התחתונה ברורה: האיכרים שוב סופגים נזקים כבדים.תאריך:  13/06/19   |   עודכן:  13/06/19
איתמר לוין

מועדון הבלוגרים עוקבים: 431לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות דאעש
חיילים ניגרים מתרגלים התקפה על בסיס טרור ליד העיר בובו-דיולאסו, במערב בורקינה-פאסו. זהו חלק מהאימונים שמובילה ארה"ב, ובהם משתתפים 2,000 חיילי יחידות עילית מ-30 מדינות - תזכורת למלחמה הנשכחת נגד הג'יהאדיסטים באזור סאהל המשתרע מדרום לסהרה לרוב אורכה של אפריקה. ארה"ב, בריטניה, צרפת ומדינות מערביות אחרות מנסות לסייע לכוחות מ-16 מדינות להשיב מלחמה שערה. וזה לא עולה יפה, כותב אקונומיסט.
23/05/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת
המטה ללוחמה בטרור שב ומתריע (יום ג', 23.4.19) מפני האיום החמור למימוש פיגועי טרור נגד תיירים בסיני בטווח הזמן המיידי. למרות אזהרת המסע בערב החג, יצאו מאות ישראלים לבלות בימי החג וחול המועד בחצי האי סיני, ותורים ארוכים נרשמו במעבר הגבול טאבה.
23/04/2019  |  מירב ארד  |  חדשות
הספרות המקצועית מגדירה את המדינה האיסלאמית כארגון טרור, כארגון טרור היברידי, או כארגון סלפי-ג’יהאדיסטי. המשגות אלו מתייחסות למאפיינים שונים כשימוש באסטרטגיית הטרור המודרני; ישות היברידית המשלבת אלימות וכפייה עם אספקת שירותים מדינתיים; וישות המודרכת על-ידי אידיאולוגיה סלפית-ג'יהאדיסטית. בשונה ממסגרות תפיסתיות אלו מבקש המחקר הנוכחי להבליט את מה שהוא מכנה "הלאומיות הדתית האיסלאמית" העומדת בבסיסה של המדינה האיסלאמית, הן כרעיון ארגוני (הדתת המרחב הציבורי והזהות הקיבוצית, כמו גם כינון תשתית ומקורות שלטון חדשים והטמעת תוכן תרבותי חדש כדימויים מיתיים, סמלים, פולחן ואגדה) והן כאסטרטגיית עימות התופסת את היחסים הבינלאומיים כמאבק קוסמי אכזרי נגד המערב ה"כופר" וגרורותיו המבקשים להשליט את השקפותיהם ואורח חייהם על "אומת האיסלאם".
15/04/2019  |  גלית טרומן צינמן  |  מאמרים
פעילי דאעש באירופה ובמזרח התיכון שואפים לבצע פיגועים קטלניים במיוחד, דוגמת אלו שביצעו בפריז לפני ארבע שנים וגרמו ל-130 הרוגים ברחבי העיר. כך עולה ממסמכים שחושף (יום א', 14.4.19) סאנדיי טיימס. מדובר רק בחלק מן התוכניות שהתגלו בדיסק קשיח, שהותירו אחריהם לוחמי דאעש בעת מנוסתם מהמאחז האחרון שלהם בסוריה בחודשים האחרונים.
14/04/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
מה גורם לאדם מן היישוב להפוך לקיצוני? זה היה הנושא של הרצאה מרתקת מפיה של תמר מיטס, מרצה בכירה באוניברסיטת קולומביה, ביום עיון שנערך בה בשבוע שעבר – מדווח רוברט האקט באתר פורצ'ן.
10/04/2019  |  איתמר לוין  |  מיוחדים ברשת