יום שלישי 18 יוני 2019  05:03
בלשון בני אדם, זוהי מרמה
פעלה במכוון [צילום: פלאש 90]

המדינה: חשוב שנתניהו הודתה אחרי שהכחישה
איתמר לוין
אומרת בבג"ץ: גם אם המשפט היה מתנהל עד סופו, נתניהו לא הייתה נשלחת למאסר * הסדר הטיעון הוגש לבית המשפט: הודתה בניצול טעות ללא מרמה
לרשימה המלאה

התיאור העובדתי בכתב האישום בו הודתה שרה נתניהו מלמד שמדובר היה במרמה מתוכננת וממושכת. הפרקליטות הקלה איתה מאוד, כאשר הסכימה שהיא תודה רק בניצול טעות ללא מרמה

▪  ▪  ▪
קריאת כתב האישום בו הודתה שרה נתניהו, מלמד עד כמה הפרקליטות הקלה איתה - ביחס לעובדות בהן מודה נתניהו עצמה. למרות שהפרקליטות טורחת להדגיש שוב ושוב שמדובר ב"ניצול טעות ללא כוונת מרמה", הרי שהתיאור העובדתי מלמד על מרמה מתוכננת וממושכת.

סעיף 4 לכתב האישום מתאר את התנהלותה הכללית של נתניהו במעון ראש הממשלה: "הנאשמת הנחתה את הנאשם [עזרא סיידוף] ואת אבות הבית במעון באשר למצרכים ולשירותים שהיא מבקשת שיוספקו לה על-ידי המשרד [ראש הממשלה]. לעיתים, כאשר המצרכים והשירותים לא סופקו, או לא סופקו לשביעות רצונה, הפצירה הנאשמת בנאשם שישיג ויסדיר את אספקת השירות או המוצר המבוקש, זאת גם במקרים בהם ידעה כי הדבר אינו כלול בהוצאות המאושרות על-ידי המשרד ואף במקרים בהם הנאשם הסביר לנאשמת כי אין הצדקה למימון אותו שירות או אותו מוצר".

בלשון בני אדם: נתניהו רצתה לקבל מוצרים ושירותים על חשבון המדינה, גם כאשר ידעה שאין הצדקה למימון ממלכתי. היא פנתה לסיידוף כדי שיסדר לה את אותם מוצרים ושירותים על חשבון המדינה. נתניהו הוציאה מן המדינה כספים שלא הגיעו לה, בצורה מודעת ומתוכננת. זוהי מרמה.

סעיף 5 מספר, כי במעון ראש הממשלה הועסקה מבשלת "אשר הוצגה כלפי המשרד כעובדת כללית, וכך תוך ניצול מכוון (ללא מרמה) של טעות הגורמים המוסמכים במשרד שלא ידעו על העסקתה של מבשלת במעון ובניגוד לנהלים ולכללים שנקבעו בעניין זה, התקבל מימון חופף בחלקו על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון".

בלשון בני אדם: נתניהו הסתירה ממשרד ראש הממשלה את העובדה שבמעון מועסקת מבשלת. כך נוצרה אותה טעות, שהיא וסיידוף ניצלו כדי לקבל מימון כפול להזמנת ארוחות - הוצאה שהמדינה לא הייתה אמורה לשאת בו. אז מבחינה משפטית המדינה הסכימה לומר שהמעשה היה מכוון אך ללא מרמה; מבחינה עובדתית - זוהי מרמה.

נחזור אחורה, לסעיף 3 בכתב האישום. "חרף העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, מגבלה לה הייתה מודעת הנאשמת, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית) להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם, תוך שהנאשמת והנאשם נמנעים מלומר לגורמים הרלוונטיים שבמעון מועסקת מבשלת. כמו-כן במספר מקרים, הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים. כך זאת תוך ניצול מכוון - ללא מרמה - של טעות אנשי החשבות במשרד ראש הממשלה".

בלשון בני אדם: נתניהו ידעה שהמדינה לא אמורה לממן מזון מבחוץ והעסקת שפים במעון ראש הממשלה. אבל שוב ושוב ("כדבר שבשגרה") היא הורתה להזמין מזון ושפים. את המימון היא וסיידוף השיגו תוך ניצול העובדה שאנשי החשבות במשרד ראש הממשלה לא ידעו שיש במעון מבשלת. ולמה הם לא ידעו? - כי המבשלות הוצגו כ"עובדות כלליות" ואיש לא סיפר מה הן באמת עושות. זוהי מרמה.

נסכם. שרה נתניהו ידעה היטב שהמדינה לא אמורה לממן מזון ממסעדות והעסקת שפים. זה לא הזיז לה. היא ניצלה את העובדה שמשרד ראש הממשלה לא ידע שיש לה מבשלת - "טעות" שיש לפחות רושם שנוצרה בכוונה - וכך קיבלה 393,000 שקל על חשבון המדינה. בלשון בני אדם, זוהי מרמה.

תאריך:  12/06/2019   |   עודכן:  12/06/2019
איתמר לוין

מועדון הבלוגרים עוקבים: 431לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאןהתפתחויות נוספות פרשות נתניהו
עו"ד עמית חדד יתייצב ב-3-2 באוקטובר לשימוע בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו. משרד המשפטים מסר (יום ד', 12.6.19), כי כך הודיע חדד ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.
12/06/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
מיקי זוהר, אתה היום יושב הראש ה-30 של ועדת הכנסת. הראשון היה יזהר הררי מהמפלגה הפרוגרסיבית, שהחל לפעול בכנסת הראשונה ב-29 במארס 1949 עד 20 באוגוסט 1951. מצער לראות את התהום הכרויה בין פועלו ודרכו של יזהר הררי כיושב-ראש ועדת הכנסת ובינך, מיקי זוהר.
12/06/2019  |  איתן קלינסקי  |  מאמרים
כתב האישום המתוקן נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות צפוי להיות מוגש מחר (יום ד', 12.6.19) לבית משפט השלום בירושלים - מסר הערב משרד המשפטים. כתב האישום היה אמור להיות מוגש אתמול, אך הגשתו נדחתה לבקשתה של נתניהו, ששקלה שוב האם להסכים להסדר עימה. ההסדר טעון את אישורו של נשיא בית משפט השלום בירושלים, אביטל חן.
11/06/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) סבור, כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יגיש בכל מקרה כתב אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וזאת למרות השימוע שייערך לפרקליטיו בתחילת אוקטובר.
11/06/2019  |  איתמר לוין  |  חדשות
1. אתם יודעים כיצד ינסה בנימין נתניהו להשיג דחייה בשימוע? נדמה לי שקיבלנו רמז בדבריו אמש (יום ב', 10.6.19) של פרקליטו, עמית חדד: "עשרות הודעות חסרות, עשרות מסמכים חסרים. אם הם לא נמצאים אצלנו, אי-אפשר לקרוא אותם". זה יהיה הנימוק: חסרים חומרי חקירה מהותיים.
11/06/2019  |  איתמר לוין  |  כתבות