יום חמישי 03 דצמבר 2020  22:33
עותק נדיר של הסכם השלום עם מצרים יועמד למכירה פומבית
[צילום: בית המכירות Winner'S]

[צילום: בית המכירות Winner'S]

[צילום: בית המכירות Winner'S]

בעוד שתשעת העותקים הרשמיים של הסכם השלום נשמרו בגנזכי שלוש המדינות, העותק הנוסף התגלגל עם השנים בין ידיים פרטיות, וככל הידוע הגיע לידי הבעלים הנוכחיים באמצע שנות התשעים

▪  ▪  ▪
בית המכירות Winner'S יקיים מכירה פומבית של ספרי קודש, מכתבי רבנים ואדמו"רים, חב"ד, כתבי יד, אומנות יהודית, מסמכים היסטורים נדירים ועוד.

אחד מהם הוא עותק מקורי נדיר, וככל הידוע גם היחידי שנותר מהסכם השלום בין ישראל למצרים, מוצע למכירה פומבית 40 שנה אחרי שנחתם. מחיר הפתיחה של המסמך ההיסטורי, שזיכה את הנשיא המצרי אנואר סאדאת וראש הממשלה הישראלי מנחם בגין, כמו גם את המתווך האמריקני ג'ימי קרטר, בפרס נובל לשלום, עומד על 35 אלף דולר, ושוויו מוערך פי שניים מכך.

זמן קצר לפני הטקס החגיגי על מדשאות הבית הלבן, לשכתו של מנחם בגין ביקשה מסאדאת וקרטר לחתום על עותקים שיופצו לעיתונים. כעת, אחד העותקים המקוריים עומד למכירה החל ב-35 אלף דולר.

לקראת מעמד חתימת הסכם השלום בין המדינות, שנערך במרץ 1979 על מדשאות הבית הלבן, הוכנו תשעה עותקים ממנו, כאשר כל אחת מהמדינות שהיו שותפות לו - ישראל, מצרים וארה"ב - קיבלה שלושה העתקים כל אחת, בעברית, בערבית ובאנגלית.

כעת מתברר כי לשכת ראש הממשלה מנחם בגין ביקשה משלושת המנהיגים לחתום עוד לפני פתיחת הטקס החגיגי, על עותק נוסף, לא רשמי, עשירי במספר. המטרה הייתה להספיק לשלוח את תמונת ההסכם אל מערכות העיתונים בישראל עוד לפני ירידתם לדפוס, כך שישלבו אותה בגיליונות החגיגיים של הבוקר שאחרי, למרות הפרשי השעות בין ירושלים לוושינגטון.

בעוד שתשעת העותקים הרשמיים של הסכם השלום נשמרו בגנזכי שלוש המדינות, העותק הנוסף התגלגל עם השנים בין ידיים פרטיות, וככל הידוע הגיע לידי הבעלים הנוכחיים באמצע שנות התשעים.

האדם שרכש את המסמך ההיסטורי בזמנו אינו אספן עתיקות, אלא קנה אותו על-רקע אישי סנטימנטלי: רבים מחבריו לנשק נהרגו במלחמת יום הכיפורים והוא רואה עצמו כ"פליט" ממנה. הסכם השלום עם מצרים נחרט בזיכרונו כסגירת מעגל -והוא החליט לרכוש את ההעתק.

המכירה ההיא גרמה לבהלה במשרד החוץ, שם חששו כי אחד משלושת העותקים המקוריים של ההסכם, שבידי ישראל, נגנב. בדיקה בגנזך המדינה העלה כי כל העותקים נמצאים כולם בכספת, וכשיצאו לחקור את הנושא התגלה הסיפור שמאחרי העותק הלא רשמי.

כעת, 40 שנה אחרי החתימה וכמעט 25 אחרי שנרכש, הוא למכירה פומבית על-ידי בעליו באמצעות בית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner's). להסכם מצורפת חוברת "מסמך חוזה השלום בין ישראל ומצרים" בהוצאת מרכז ההסברה, כשעל הכריכה, כאמור, החתימות מקוריות של בגין, סאדאת וקרטר. מנכ"ל בית המכירות, גל וינר, אומר כי לא ידוע על עותק נוסף כזה, וחוקרי "ווינרס" העריכו כי שווי המסמך נע בין 50 ל-70 אלף דולר. מחיר הפתיחה שלו יעמוד על 35 אלף.

המכירה ביום רביעי, 24.7.19, 18:00 מרכז שטנר 3 קומה א' גבעת שאול ירושלים.

[קישור לפריט]

תאריך:  24/07/2019   |   עודכן:  24/07/2019
משה ניסנבוים
מועדון הבלוגרים עוקבים: 4 לקבלת רשימות משה ניסנבוים לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
למרות הסיפורים והידיעות שאנו שומעים מפעם לפעם על תקיפות ישראליות בסוריה ובגבולה עם עירק, המכוונות למתקנים אירניים ולהיערכות אסטרטגית יבשתית שלהם נגד ישראל, תחושת הבטן, שלי לפחות, איננה נוחה. את הפיצוצים רואים ושומעים בקול רם, את ההיערכות התשתיתית הנמשכת ומתנהלת סביב גבולות ישראל בצפון, שומעים הרבה פחות טוב; כבעבר, רובה נסתרת מהעין.
24/07/2019  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
פרסומים בתקשורת ציירו לאחרונה תמונה עגומה על מצבה של תנועת בית"ר, בעוד שהעובדות הפוכות: לא רק שבית"ר איננה גוססת, לא מידרדרת, לא נופלת ולא מתנתקת מהליכוד כפי שפורסם, אלא היא אף מתעצמת, מעמיקה ומרחיבה את פעילותה, וגם הקשר עם תנועת הליכוד הדוק ואמיץ כשהיה.
24/07/2019  |  זאב בן-יוסף  |   יומני בלוגרים
אין לי התחלה של מושג אם ח"כ עומר ינקלביץ' הדליפה או לא הדליפה פרטים חסויים הקשורים למפלגתה. הפוליגרף אומנם קבע שהיא אשמה אך הפוליגרף אינו מוכר כמכשיר מדויק ואי-אפשר להרשיע אדם על סמך תוצאותיו או על סמך סירובו של אדם להיבדק באמצעותו.
24/07/2019  |  עמוס שנער  |   יומני בלוגרים
בג"ץ בז'רנו הוא אבן דרך במשפט החוקתי של מדינת ישראל. מדובר בפסק דין שניתן בבג"ץ לפני יותר מ-70 שנה ושימש ככל הנראה השראה לחוק יסוד: חופש העיסוק.
24/07/2019  |  יוסף פנדריך  |   יומני בלוגרים
יובל אזולאי, "ביהמ"ש ביטל את החלטת משרד התחבורה במכרזי האוטובוסים לתחבורה ציבורית", באתר גלובס, 22 ליולי 2019
24/07/2019  |  עומר מואב  |   יומני בלוגרים