יום שני 17 מאי 2021  21:56
דן מרגלית עיתונאי, פרשן ראיתי שמעתי
דוא"ל בלוג/אתר רשימות מעקב
פולחן אישיות בעיני זקן
[צילום: מרק ישראל סלם]

הם היו יהודים טובים אפילו בהנהגתם היו אנשים ראויים (לא כולם) אבל הם היו עיוורים, סומא בארובה, פולחן אישיות מגעיל אחר כך רובם התביישו או השתתקו

▪  ▪  ▪
נער הייתי גם זקנתי (בדרך ל-82. רוב ימיי נהגו דתיים וחילוניים במבוגרים על-פי מסורת ישראל סבא, "והדרת פני זקן". אך מאז השתלטו פוחזים על חלק מהשיח הציבורי המילה זקן היא לגנאי. כאילו אדם בוחר להיות זקן או יכול למנוע זאת. אותי זה משעשע, ובעצם גם מעציב).

ככזה אני זוכר את פולחן האישיות של השמאל הציוני (והקומוניסטי) לעריץ הנורא יוסף דשגשווילי סטאלין ולדיקטטורה הסובייטית. זוכר איך אחים לציונות פילגו קיבוצים נפלאים כאשדות יעקב ועין חרוד - שם העבירו גדר תיל בחדר האוכל בין חברי מפא"י לאנשי מפ"ם השמאלית; ואיך השמאל במפ"ם היה מוכן להצדיק את משפט הדמים של צ'כיה הקומוניסטית נגד אחד ממנהיגיה מרדכי אורן, שנאסר לארבע שנים כמרגל אמריקני; ואיך משה סנה הלך שבי אחרי הדיקטטורה האדומה, בעצמי הייתי באסיפתו בקולנוע "אלנבי" בה הקים סיעת-דמה וחבר לקומוניסטים; כן, וזוכר את ביטאון המפלגה שהציג את סטאלין כ"שמש העמים" ביום מותו.

הם היו יהודים טובים. אפילו בהנהגתם היו אנשים ראויים (לא כולם). אבל הם היו עיוורים, סומא בארובה, פולחן אישיות מגעיל. אחר כך רובם התביישו או השתתקו.

14 שנים אחרי מות סטאלין עוד היה בחטיבה שלנו במלחמת ששת הימים קצין חביב מקיבוץ של השומר הצעיר (מפ"ם) שלא האמין למראה עיניו: כמה נשק העבירה רוסיה האדומה למצרים להילחם בישראל.

אירועי ילדותי עוברים לעיניי לנוכח פולחן האישיות ההולך ונבנה סביב בנימין נתניהו. אני משוכנע כי יש אנשים מעולים וראויים בליכוד. כמה מהם הם מכריי וחבריי. ועכשיו, כאשר בכל הסיעה המונה 35 לא נמצא צדיק אחד שיקום ויאמר לביבי כי אינו חותם על הצהרת הנאמנות הסטאליניסטית הזאת, אני נבוך בשבילם.

מה יחשבו עליכם הילדים והנכדים? מה אתם תחשבו על עצמכם יום אחד אחרי שביבי ושרה ילכו מבלפור הביתה לקיסריה, ואולי ביבי גם למקום אחר.

ריבונו של עולם, לכבודם ולמען תנועתם הראויה יורשתם של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין, דאגו שיהקום אחד הסולד מהסגידה למשפחת נתניהו ויאמר כי "עד כאן".

[פורסם בדף הפייסבוק של דן מרגלית]

תאריך:  05/08/2019   |   עודכן:  05/08/2019
דן מרגלית
מועדון הבלוגרים עוקבים: 61 לקבלת רשימות דן מרגלית לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  בחירות 2019 (ב)
אז כן, לא מזמן התקיימו הבחירות ה-21 לכנסת, אך אנו שוב לפני מערכת בחירות, והפעם מול כזו שאינה מוציאה מאיתנו את אותה התלהמות והתרגשות, פשוט כי מיצינו את כל מה שהיה לנו באותן בחירות שנערכו לפני מספר חודשים בודדים. אז מדוע זה שוב קורה? ובכן התשובה הקצרה היא ליברמן, אך כל מי שמבין בפוליטיקה, ולו במעט, מבין שמוקד הבעיה אינו מתמקד רק באדם אחד, אלא במערכת מסועפת כגון פוליטיקה, התשובות הרבה יותר מורכבות.
כל 34 ח"כי הליכוד, עבדים ברוחם, וסאלים במהותם, חתמו על מסמך של בני החושך לפיו בנימין נתניהו הוא אדונם. הוא אדונם היחיד. חבל שויקטור הוגו כבר השתמש בצמד המלים "עלובי החיים". אלמלא כן הייתי מחברן.
05/08/2019  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
ביום שאחרי הגשת הרשימות לכנסת, פירסם אתר ynet את הקמפיינים של המפלגות. כך מתאר ynet ב-1.8 את הקמפיין המתוכנן על-ידי ישראל ביתנו לחודש וחצי הקרוב עד לבחירות לכנסת (ההדגשות לא במקור):
שקד בעקבות נתניהו: יו"ר הימין המאוחד, איילת שקד הודיעה על יוזמה להחתמת מועמדי הרשימה המאוחדת לכנסת על הצהרת "נאמנות לערכים" שבמסגרתה יתחייבו לערכים שתקדם הרשימה לאחר הבחירות.
05/08/2019  |  מירב ארד  |   חדשות

04/08/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות