יום שלישי 16 אוגוסט 2022  00:29
האם פלשתינה יהודית או ערבית
"השם פלשתינה ניתן לאזור גדול יותר מיהודה, קשור היסטורית וגאוגרפית לארץ ישראל, ומתייחס לאזור גדול יותר מארץ הפלישתים - ארץ ישראל..."
12/09/2019  |   יורם אטינגר   |   יומני בלוגרים   |   ישראלי-פלשתיני   |   תגובות
עדות יהודית [צילום: הדס פרוש/פלאש 90]

▪  ▪  ▪
ההנהגה הפלשתינית מנסה להשריש את המסר כאילו פלשתינה היא ערבית, ולא יהודית, מאז ומקדם. האמנם? לפי מחקר של פרופ' דוד ג'ייקובסון מאוניברסיטת בראון בארה"ב: "השלטון היווני והרומי התייחס במונח "פלשתינה" לארץ ישראל, ולא רק לארץ הפלישתים... שפלשו במאה ה-13 לפני הספירה מאיי הים האגאי או קפריסין.... והקימו את פלשת בדרום רצועת החוף של ארץ ישראל...

"ההיסטוריון היווני הרודוטוס [אבי ההיסטוריונים המערביים] כתב במאה ה-5 לפני הספירה על פלשתינה כאזור המשתרע בין סוריה ולבנון לבין מצרים. כלומר, ארץ ישראל... גם אפלטון ואריסטו [אבות הפילוסופים המערביים] התייחסו במאה ה-5 וה-4 לפני הספירה לארץ ישראל כ"פלשתינה"...

"בתחילת המאה ה-1 לספירה כתב המשורר הרומי אובידיוס על מנהג השבת של תושבי פלשתינה.... המשורר הרומי סטאטיוס התייחס להקשר היהודי של המונחים "פלשתינה" ו"פלשתינים". "במאה ה-1 השתמש הפילוסוף היהודי פילון האלכסנדרוני [ידידיה הכהן] ב"פלשתינה" כשם נרדף לארץ ישראל...

"השפה היוונית קושרת בין 'פלשתינה' ל'ישראל'.... מקור השם 'ישראל' הוא בניצחון יעקב במאבק עם מלאך האלוהים שזיכה אותו בשם 'ישראל': 'כי שרית עם אלוהים ואנשים ותוכל' (בראשית כ"ב, 29). יוון הקדומה העריצה מתאבקים, והתרשמה עמוקות מיכולת ההיאבקות של אחד משלושת אבות האומה היהודית. המילה היוונית 'פלשתינה' דומה מאוד למילה היוונית 'פלסטס' - 'מתאבק'.

מנדט על לשתינה

"אין שחר להנחה כאילו הקיסר הרומי אדריאנוס שינה את שם יהודה לפלשתינה כדי למחוק מהזיכרון האנושי את היהדות והקשר היהודי לארץ ישראל. השם פלשתינה ניתן לאזור גדול יותר מיהודה, קשור היסטורית וגאוגרפית לארץ ישראל, ומתייחס לאזור גדול יותר מארץ הפלישתים - ארץ ישראל...." השורשים היהודים/ישראלים בפלשתינה קיבלו ביטוי בהקמת הבנק האנגלו-פלשתיני ב-27 לפברואר 1902, כחברת-בת של "אוצר ההתיישבות היהודית", שהביא לעולם את "בנק לאומי". הם גם הודגשו בהצהרת שר החוץ הבריטי בלפור מ-2 לנובמבר 1917: "ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.... בתנאי שלא יעשה דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא יהודיות בפלשתינה...."

ההתחייבות להקים בית יהודי-לאומי בפלשתינה הייתה חלק בלתי-נפרד מ"ועידת סן רמו" ב-25-19 לאפריל 1920, שסללה את הדרך להקמת 22 מדינות ערביות ומדינה יהודית אחת. לדברי שר החוץ הבריטי, לורד קורזון, ועידת סן רמו הייתה "מאגנה קארטא של העם היהודי". הקשר ההיסטורי של העם היהודי לפלשתינה צויין במפורש ב"מנדט על פלשתינה" שהוענק ביולי 1922 לבריטניה על-ידי חבר הלאומים, והינחה לקדם הקמת מדינה יהודית בפלשתינה. בספטמבר 1922 הפירה בריטניה את המנדט כאשר העבירה ¾ מפלשתינה למשפחה ההאשמית השולטת היום בירדן. התוקף המשפטי של "המנדט על פלשתינה" כלול גם - מאז הקמת האו"מ ב-18 לאפריל 1946 - בסעיף 80, פרק 12, של מגילת האו"מ.

המהות היהודית של פלשתינה מתועדת למשעי גם באלפי ממצאים ארכיאולוגים המעידים על המסד ההיסטורי, לאומי, דתי ותרבותי יהודי של פלשתינה, ובמיוחד ברכסי יהודה ושומרון, ערש היהדות, העם היהודי והמדינה היהודית.

תאריך:  12/09/2019   |   עודכן:  12/09/2019
יורם אטינגר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
הקהל הלא גדול, שהאזין לנאום נתניהו בחברון לזכר מאורעות תרפ"ט וחיסול קהילת חברון, יצא מן האירוע בפחי נפש. ציפו שבהזדמנות הנדירה הזאת - נתניהו כמעט ולא פקד את העיר בכל שנות כהונתו - הוא יודיע על עשיית שימוש בסמכותו כשר ביטחון להסיר את כתם שארית הרובע היהודי העומדת ריקה ועזובה כפצע פעור בלב העיר, זה 90 שנה. הציבור חשב לתומו שיום החורבן יהיה גם יום הבשורה, אך למד שראש הממשלה לא מצא אותו ראוי אפילו לאחת מאותן הבטחות ריקות שהוא נוהג לפזר. הכל ידעו שלא חסרה אלא חתימה אחת מידו, כדי שבלב הרובע תקום מחדש שכונה יהודית, צדק היסטורי שאין למעלה ממנו. לשווא. ראש הממשלה בנאומו בעצרת הסתפק במליצות נבובות בלבד.
ברש"פ קיבלו בהלם את הודעת ראש הממשלה נתניהו על סיפוח לישראל של חלקים בשטחי הגדה ואת בקעת הירדן אם ינצח בבחירות לכנסת. בקעת הירדן מהווה כ-30 אחוזים משטח הגדה לאורך הגבול עם ירדן ומתגוררים בה כ-60 אלף פלשתינים ב-34 ישובים, על-פי הערכות שונות מתגוררים בה כ-13 אלף ישראלים.
כוחות צה"ל תקפו מספר יעדים בצפון רצועת עזה. במקביל לתקיפות הופעלה התרעת צבע אדום בקיבוץ זיקים ובמועצה האזורית חוף אשקלון. סוללת כיפת ברזל הופעלה ולפחות שני טילים מיירטים נורו. בדיקה שנערכה העלתה כי מדובר באזעקות שווא וכי ניסיון היירוט בוצע ללא צורך.
12/09/2019  |  איציק וולף  |   חדשות
יש בתוכנו המתגעגעים לחמישה חברי כנסת ערבים שכיהנו בכנסות הראשונות, שהרבו בדברי חנופה לשלטון והשמיעו שירי הלל לממשל הצבאי, שאפילו יו"ר תנועת החרות, בגין, מצא עצמו בחזית אחת נגדם עם מק"י במאבק נגד הממשל הצבאי.
חיל-האוויר תקף (יום ד', 11.9.19) 15 יעדי טרור ברצועת עזה, בהם מנהרה של חמאס, יעדים באתר צבאי לייצור אמצעי לחימה ומספר יעדים במתחם צבאי של הכוח הימי של הארגון. דובר צה"ל מסר כי התקיפות הן תגובה לירי שתי רקטות מעזה לאשקלון ואשדוד אמש. הרקטות נורו בזמן נאום של ראש הממשלה בנימין נתניהו באשדוד. נתניהו נאלץ לקטוע את נאומו ולהתפנות לממ"ד בקרבת מקום.
11/09/2019  |  מירב ארד  |   חדשות