שבת 17 אפריל 2021  16:48
בית הדין האירופי לצדק קובע:
"הזכות להישכח" - רק באיחוד
בית הדין האירופי לצדק [צילום: סילביאן פלאצי, AP]

קיבל את עמדת גוגל וקבע שהכלל שנפסק בשנת 2014, ולפיו ניתן לבקש להסיר תוצאות ישנות או מביכות ממנועי החיפוש, חל רק ב-28 מדינות האיחוד האירופי

▪  ▪  ▪
כלל "הזכות להישכח" חל על גוגל רק ב-28 מדינות האיחוד האירופי ולא מחוצה לו. כך קבע אתמול (יום ג', 24.9.19) בית המשפט האירופי הגבוה לצדק – הגוף המשפטי העליון באיחוד האירופי.

בשנת 2014 קבע בית המשפט, כי לאזרחי האיחוד יש זכות לבקש ממנועי החיפוש למחוק קישורים למידע רגיש, מביך או בלתי מעודכן. גוף צרפתי העוסק בהגנת הפרטיות ביקש לחייב את גוגל להעניק זכות זו גם למי שמתגוררים מחוץ לאיחוד, אך עמדתו נדחתה. בית המשפט קבע, כי החוק הנוכחי באירופה אינו מאפשר את הרחבת "הזכות להישכח", אם כי הדגיש, כי מנועי החיפוש חייבים לאמץ מדיניות אשר לא תעודד גולשים לעקוף את הכלל דרך מדינות שמחוץ לאיחוד.

וושינגטון פוסט מעיר, כי התיק עורר שאלות של אסדרת האינטרנט בתחומי שיפוט שונים, כמו גם של האיזון בין הפרטיות והשם הטוב לבין חופש הביטוי וזכותו של הציבור לקבל מידע. תומכי הדרישה טענו, כי קל מאוד לעקוף את הכלל על-ידי מעבר פשוט מחיפוש בגוגל במדינה האירופית לחיפוש באתר האמריקני המרכזי של החברה. גוגל נהנתה מתמיכתן של מיקורוסופט, ויקימדיה (בעלת ויקיפדיה) ואגודת העיתונאים למען חופש הביטוי. בין היתר נטען, כי עלול להיווצר תקדים מסוכן, בו יוכלו להשתמש ממשלות בלתי דמוקרטיות כדי לצנזר את האינטרנט.

בארה"ב קראה ועדת הסחר הפדרלית לקונגרס להעביר חוק פרטיות פדרלי, אשר יקבע כיצד ינוהל מידע אישי בידי חברות הטכנולוגיה. אך בעוד בארה"ב מתנהלים הדיונים בנושא בעצלתיים, באירופה כבר יש חקיקה כזו; ואילו קנדה, צ'ילה, ברזיל, הודו ומקסיקו בוחנות חקיקה דומה, מציין הפוסט.

במקביל ניצבת גוגל בפני לחצים מצד המאסדרים האירופיים. בחודש מארס קנסה אותה נציבות האיחוד ב-1.7 מיליארד דולר בשל טכניקות פרסום שהפרו את חוקי ההגבלים של האיחוד. בשנה שעברה נקנסה גוגל בידי הנציבות ב-5 מיליארד דולר בשל עבירות ישירות על חוקי ההגבלים, והצטוותה לשנות את הפעלת מנוע החיפוש במערכות ההפעלה אנדרואיד בטלפונים סלולריים. קודם לכן היא ספגה קנס של 2.7 מיליארד דולר, בשל האופן בו הפנתה גולשים לאתר המסחרי שלה.

מומחי משפט וטכנולוגיה אמרו לפוסט, כי הפסיקה מציבה גבולות הולמים בפני ההשפעה האירופית על האסדרה של שוק האינטרנט העולמי. דניאל קסטרו אמר, כי אין להרשות לאיחוד לכפות את כלליו על מדינות שמחוצה לו, וכי עליו גם למצוא איזון טוב יותר בחוקים ובכללים שהוא מפעיל ביחס לרשת. פטריק ון-אקה הוסיף, כי פסיקה שונה עלולה הייתה ליצור תקדים בו ישתמשו מדינות אחרות כדי לכפות את חוקיהן מחוץ לגבולותיהן.

תאריך:  25/09/19   |   עודכן:  25/09/19
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 500 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  יומן עולמי
כל שערוריית טראמפ היא שונה, אבל כולן מובילות לאותן שאלות: האם נשיא אחר עשה משהו דומה? האם מדובר בהפרת חוק, או רק בהפרה של המקובלות והתקדימים? היכן מדורג הסיפור הנוכחי ב"מדד טראמפ"? ואם מישהו שאיננו הנשיא היה עושה זאת, כיצד הייתה נשפטת התנהגותו? במקרה של השיחה בין דונלד טראמפ לבין נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, האם מדובר בניסיון לקבל מידע על יריב פוליטי או בשיחה שגרתית לחלוטין?
24/09/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
הסוכנות הבינלאומית למאבק בסימום העניקה לרוסיה (יום ב', 23.9.19) שלושה שבועות להסביר מדוע השמיטה מספר תוצאות חיוביות ממאגר הנתונים שהעבירה לה בנוגע לבדיקות סמים לספורטאים במדינה. מדובר בחקירת אחת השערוריות הגדולות בתולדות הספורט העולמי, מציין ניו-יורק טיימס. רוסיה עלולה להיות מורחקת מאולימפיאדת טוקיו בשנה הבאה ומהגביע העולמי בקטאר ב-2022, ובטווח המיידי – מאליפות העולם באתלטיקה הנפתחת בקטאר בסוף השבוע.
24/09/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
העצרת השנתית של האו"ם, המתכנסת השבוע, מסמלת שינוי משמעותי: ארה"ב מתרחקת מן הארגון וסין נחושה בדעתה להפוך למדינה המובילה בו – כותבת קריסטן לי ב-Foreign Affairs.
24/09/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
אמנם המאה ה-21 טרם סיימה אפילו את שני העשורים הראשונים שלה, אבל העיתון הבריטי גארדיאן החליט שניתן לדרג את 100 סדרות הטלוויזיה הטובות ביותר שראינו בה עד כה. ולמרות שגם HOT וגם yes מבטיחות לנו את מיטב הסדרות בעולם, מתברר שרק חלק קטן מאותה רשימה מוכרות לצופה הישראלי.
23/09/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אישר למעשה אמש (יום א', 22.9.19), כי שוחח עם נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, על סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן, ובנו, הנטר ביידן. במקביל, הגבירו אתמול טראמפ ומקורביו את התקפותיהם על ביידן, המועמד הדמוקרטי המוביל לקראת בחירות 2020.
23/09/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת