יום חמישי 05 אוגוסט 2021  02:05
"חסינות הנשיא אינה מונעת הוצאת צווים"
העליון יכריע על דוחות טראמפ
כצמן. "לא נדרש לעשות דבר" [צילום: יוטיוב]

בית המשפט הפדרלי לערעורים קובע, כי רואי החשבון של הנשיא חייבים למסור את דוחות המס שלו לתביעה במנהטן הסוגיה תגיע בקרוב לפתחו של בית המשפט העליון

▪  ▪  ▪
בית המשפט הפדרלי לערעורים קובע (יום ב', 4.11.19), כי הנשיא דונלד טראמפ חייב למסור לתביעה המחוזית במנהטן את דוחות המס שלו לשנים 2016-2009. טראמפ יערער בתוך עשרה ימים על ההחלטה לבית המשפט העליון – אשר ככל הנראה יחליט לדון בערעור, המעלה סוגיות חוקתיות עקרוניות של חסינות הנשיא.

התובע המחוזי סיירוס ואנס (איש המפלגה הדמוקרטית) הוציא צו למשרד רואי החשבון המייצג את טראמפ, כחלק מן החקירה בנוגע לכספים ששילם לסטורמי דניאלס וקארן מקדוגל, על-מנת שלא יחשפו ערב בחירות 2016 את טענותיהן לפיהן ניהלו רומנים איתו. על-פי החשד, תשלומים אלו היוו הפרה של חוקי מימון הבחירות. החקירה מנוהלת בעקבות הרשעתו אשתקד של מייקל כהן, לשעבר פרקליטו של טראמפ, אשר ביצע את התשלומים וטען שעשה זאת בהוראתו של טראמפ. האחרון מכחיש את טענותיהן של השתיים ואומר שלא נפל פסול בתשלומים שקיבלו.

עורכי דינו של טראמפ טענו, כי לנשיא יש חסינות לא רק מהעמדה לדין אלא גם מחקירה. אולם שלושת שופטי בית המשפט לערעורים במחוז השני קבעו: "כל חסינות נשיאותית מפני העמדה לדין בבית משפט מדינתי אינה מונעת את האכיפה של צו כזה". נשיא בית המשפט, רוברט כצמן, דחה גם את הטענה לפיה הצו פוגע במילוי חובותיו של הנשיא: טראמפ איננו נתון בסכנה של מעצר ולמעשה אינו נדרש לעשות דבר, משום שכאמור הצו מופנה לרואי החשבון שלו – ציין. לפסק הדין הצטרפו השופטים דני צ'ין וכריסטופר דרוני; כל השלושה, מעיר וושינגטון פוסט, מונו בידי נשיאים דמוקרטים.

הפוסט מזכיר, כי מדובר רק באחד מבין מספר תיקים הבוחנים את מגבלות הכוח הנשיאותי, ואשר צפויים להגיע לבית המשפט העליון בשנת המשפט הנוכחית. הפסיקה אתמול היא השנייה בתוך שבועיים, בה בית משפט פדרלי לערעורים דוחה ניסיון של טראמפ למנוע מהחוקרים גישה למסמכיו הפיננסיים הפרטיים. בפעם הקודמת דחה בית המשפט בוושינגטון את עתירתו של טראמפ נגד צווים דומים שהוציא בית הנבחרים לרואי החשבון שלו. הרכב אחר של בית המשפט במחוז השני דן כעת בתביעתו של טראמפ למנוע העברת מסמכים על הלוואות שקיבל מדויטשה בנק ומקפיטל וואן.

עורכי דינו של טראמפ טענו בדיון, כי החקירה היא מסע דיג המנוהל ממניעים פוליטיים. נשיא מכהן אינו יכול להיחקר, גם אם הוא יורה במישהו ברחובות מנהטן – אמרו, בפרפראזה על אמירה מפורסמת של טראמפ עצמו ("לא אאבד קולות גם אם אירה במישהו בשדרה החמישית"). אולם בית המשפט אימץ את פסק הדין שנתן בחודש שעבר השופט המחוזי ויקטור מאררו, אשר דחה את תביעתו של טראמפ נגד הצו.

הנהלים הפנימיים של משרד המשפטים האמריקני קובעים, כי לא ניתן להעמיד לדין רגיל נשיא מכהן, אלא רק בהליכי הדחה בפני הקונגרס על עבירות חמורות במיוחד. מסיבה זו, נמנע התובע המיוחד בפרשה הרוסית, רוברט מולר, מלקבוע האם טראמפ ניסה לשבש את החקירה בפרשה. עם זאת, הכללים אינם חלים על ואנס – שהוא תובע מדינתי האוכף את כללי מדינת ניו-יורק. הוא עצמו הבהיר, כי בשלב זה של החקירה, טראמפ אינו מוגדר כחשוד ואין ודאות שיוגדר ככזה בהמשך.

תאריך:  05/11/19   |   עודכן:  05/11/19
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 507 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  יומן עולמי
הפלת הממשלות הנוכחיות של עירק ולבנון איננה המטרה העיקרית של רבבות המפגינים בשתי המדינות בשבועות האחרונים. רבים מהם רוצים לשנות את השיטה שהביאה אותן לשלטון, סבור פייננשל טיימס (יום ב', 4.11.19).
04/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
5,889 התקפות על מישהו או על משהו. 4,876 שבחים למישהו או למשהו. 2,405 התקפות על הדמוקרטים. 2,065 התקפות על החקירות נגדו. 2,026 תשבחות עצמיות. זהו מאזן הטוויטר של הנשיא דונלד טראמפ מאז נכנס לתפקידו, על-פי ניתוח 11,000 הציוצים שלו שביצע ניו-יורק טיימס.
04/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
  • פטי דייוויס היא בתו של הנשיא רונלד רייגן, שהספרייה הנשיאותית על שמו מצויה בסימי ואלי שבקליפורניה. מאמרה בוושינגטון פוסט נכתב בגוף ראשון וכך מובאים כאן עיקריו.

03/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
חלק מיהודי בריטניה כה חוששים מהשלכותיה של ממשלה בראשות יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, עד שיעזבו את המדינה אם המפלגה "תתקרב בצורה כלשהי למוקדי השלטון" – מזהיר יו"ר המפלגה השמרנית, ג'יימס קלוורלי, בראיון המתפרסם היום (3.11.19) בסאנדיי טלגרף. הלייבור בכלל וקורבין בפרט הואשמו בשנים האחרונות באנטישמיות, באנטי-ישראליות ובתמיכה בטרור.
03/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
אבו בכר אל-בגדדי "יילל ובכה וצרח כל הדרך", אמר שוב ושוב הנשיא דונלד טראמפ, כאשר תיאר לפני שבוע את חיסולו של מנהיג דאעש. הבעיה היא, כותב ניו-יורק טיימס, שאיש מלבדו לא שמע יללות ובכי וצרחות. לא שר ההגנה, לא ראש המטות המשולבים, לא מפקד פיקוד מרכז ולא ארבעה קציני פנטגון שדיברו עם העיתון.
03/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת