יום שלישי 20 אוקטובר 2020  18:20
אקונומיסט לפוליטיקאים בארה"ב ובבריטניה:
תפסיקו לחבוט במיליארדרים
פגיעה ביעילות ההון [צילום: קין צ'ונג, AP]

השבועון הכלכלי טוען, כי אומנם יש מקרים בהם אנשים מתעשרים כתוצאה מכשלי שוק ומדיניות - אך לרוב הסיפור שונה פגיעה בסופר-עשירים תגרום נזק סביבתי ניכר, ויש צעדים טובים יותר להתמודד עם חוסר השוויון

▪  ▪  ▪
לחבוט במיליארדרים – זהו הרגל ההופך להיות יותר ויותר פופולרי, במיוחד בקרב ברני סנדרס ואליזבת וורן, המתמודדים על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב. גם בבריטניה מצויים הסופר-עשירים תחת מתקפה – מצידו של יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין. מדובר בטענה ישנה – שהייתה ונותרה מוטעית, טוען אקונומיסט. קיומו של הון אישי הוא רק לעיתים רחוקות ראיה להתנהגות פסולה או למדיניות כושלת; לרוב, ההפך הוא הנכון.

הטענות של השמאל נהנות מבסיס עובדתי אחד: כאשר קיימת תחרות הוגנת, קשה להשיג רווחים גבוהים במיוחד. משני עברי האוקיינוס האטלנטי רושמות יותר מדי חברות רווחים ניכרים בשווקים ריכוזיים. כמה מיליארדרים משגשגים במקומות בהם התחרות כשלה, כמו למשל בשווקים של גוגל ופייסבוק השולטות בפרסום און-ליין. כחמישית מהמיליארדרים בארה"ב עשו את הונם בענפים בהם יש דומיננטיות ממשלתית או בענפים בהם קיימים כשלי שוק מובנים.

ואולם, מדגיש אקונומיסט, רבים מן המיליארדרים פועלים בשווקים תחרותיים. על כל מארק צוקרברג אחד, יש כמה וכמה יזמי היי-טק המתמודדים עם תחרות ערה. למשל: אנתוני ווד, שהקים את חברת Roku לשידור חי בווידאו; או טים סוויני, ממייסדי משחק הווידאו "פורטנייט". איש אינו יכול להאשים אותם ברצינות בניצול השוק או בהסתמכות על כספים ממשלתיים. אותו הדבר נכון לגבי ספורטאים כמו מייקל ג'ורדן ומוזיקאים כמו ג'יי-זי, ששניהם מיליארדרים.

כאשר הקפיטליזם מתפקד היטב, התחרות מונעת רווחים מאחדים ויוצרת אותם לאחרים בשווקים שהיו רדומים עד כה. ההצלחה שלהם תוביל בסופו של דבר למעגל נוסף של חדשנות שתפגע בהם, אך בינתיים הם עושים הון. מייסד המדיה החברתית מיי-ספייס התעשרו כאשר מכרו אותה לרשת פוקס; פייסבוק בלעה אותה. רשת השכרת הווידאו בלוקבסטר הפכה את וויין הוזיינגה למיליארדר – ואז הגיעה נטפליקס. התהליך הזה יוצר רווחים עצומים למדינה, טוען אקונומיסט; בשנים 2011-1948 נהנו היזמים מ-2% בלבד מהפירות שהם יצרו. אולי זאת הסיבה לכך שאפילו המדינות הכי סוציאל-דמוקרטיות מתייחסות בסובלנות למיליארדרים: מספרם כאחוז מן האוכלוסייה בשבדיה ונורבגיה גדול יותר מאשר בארה"ב.

ניתן להטיל מיסים בצורה פרוגרסיבית [ששיעורם עולה ביחס לעלייה בהכנסה], אבל זה לא מצדיק שיעורים עונשיים. וורן כבר הכפילה לאורך הקמפיין שלה את שיעורו של מס העשירים שהיא מציעה. תומס פיקטי, כלכלן העומד מאחורי רוב הנתונים על חוסר השוויון, מציע מס של 90% על המיליארדרים העשירים ביותר. צעדים כאלו רק יגרמו לאפקט מצנן על היזמות ועל יעילות ההון, מזהיר אקונומיסט. כלכלה עם פחות יזמים אולי גם תהיה כלכלה עם פחות מיליארדרים, אבל בסופו של דבר – גם פחות דינמית והמצב של כולם יורע.

העושר גורם לדאגה כאשר הוא אינו נתון להשפעות חיצוניות; במקרה כזה צריכה הממשלה להתערב. אבל לא משנה מה קורבין אומר; בריטניה איננה מושחתת בקנה מידה עולמי, והשוחד בה הוא נדיר. יש לה בעיה עם הון העובר בירושה, שהוא מקור עושרם של כחמישית מן המיליארדרים בה. שיעורי מס עיזבון גבוהים יותר הם הגיוניים בבריטניה ובארה"ב, כאשר קל מדי להעביר את ההון מדור לדור.

דיון רחב יותר עשוי להחליש את ההגנות על הקניין הרוחני וזכויות היוצרים, שלדעת אקונומיסט הן ארוכות מדי. הוא ינער את דיני ההגבלים, כדי לאכוף אותם ולהגביר את התחרות בענפים חדשים וישנים כאחד. והכי חשוב: הוא יכול לנער את דיני מימון הבחירות האמריקניים, כדי להיפטר מהיכולת של חברות לשלוח את זרועותיהן לממשל המדינתי והפדרלי. אם כל זה ייעשה, ניתן יהיה להשיג הרבה יותר מאשר התקפה חסרת אבחנה על העשירים – ובלי הנזק הנלווה. לפי כל הסימנים, המדיניות הנוכחית כושלת – אבל המיליארדרים הם המטרה הלא-נכונה, מסיים אקונומיסט.

תאריך:  14/11/19   |   עודכן:  14/11/19
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 483 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  יומן עולמי
בשנות ה-80 של המאה ה-19 התלבטה ארה"ב בשאלות של חוסר שוויון בחלוקת העושר, הגירה גוברת, שינוי כלכלי ומקומה בעולם. ההיסטוריון והמדינאי האנגלי ג'יימס ברייס, אשר ביקר בה באותה עת, הזהיר, כי הסכנה הגדולה ביותר לארה"ב היא מפני נשיא דמגוגי בעל בסיס תומכים אותנטי, העלול להתפתות ולעבור על החוק.
14/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
קרוב למחצית מקורבנות האונס בבריטניה נסוגות מהמשך ההליך, גם במקרים בהם זוהה החשוד. כך מגלה מסמך שהועבר לשרי הקבינט ונחשף בידי גארדיאן. פעילים למען זכויות נשים חוששים, כי מתלוננות אלו חוששות מפני חשיפת שמותיהן ופרטים אינטימיים על חייהן.
13/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
מותו של אבו בכר אל-בגדדי, עם כל חשיבותו, אינו פותר את המשבר המחמיר המאיים על יציבתה של עירק מאז חיסול מאחזי דאעש במדינה – כותב ת'נאסיס קמבניס ב-Foreign Affairs.
13/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
ב-3,000 עמודי הראיונות שקיימו חוקרי ההדחה בבית הנבחרים, מצטייר לעיתים הנשיא דונלד טראמפ כדמות משנית, אל מול פעילותם של עוזריו. לאור זאת – טוען וושינגטון פוסט – קל לשכוח, שהשאלה המרכזית בפרשה האוקראינית זהה לזו שנשאלה בפרשת ווטרגייט: מה הנשיא ידע ומתי ידע זאת?
13/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
אוניברסיטת קרל בפראג, אחד המוסדות האקדמיים הוותיקים ביותר בעולם, נקלעה לשערורייה שבמרכזה תשלומים סיניים סודיים לארבעה מעובדיה. הפרשה מעוררת חשש, שמא בייג'ינג מנסה לנצל את קשריה עם פוליטיקאים צ'כים כדי להשפיע על האקדמי במדינה – מדווח פייננשל טיימס.
12/11/2019  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת