יום חמישי 09 אפריל 2020  16:26
חמאס בהמתנה
ראשי החמאס. ממתינים לישראל

ארגון חמאס ממתין להתבהרות המצב הפוליטי בישראל ודחה את הבקשה המצרית להגיע להסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל בשלב הזה. עד שתוקם ממשלה חדשה בישראל אמורים מאמצי מצרים והאו"ם להתמקד ביצוב הבנות הרגיעה ברצועה, חמאס לא יסכים לשום רגיעה ארוכת טווח עם ישראל שתגביל את חופש הפעולה שלו

▪  ▪  ▪
בתום סבב השיחות של משלחות חמאס והג'יהאד האיסלאמי עם ראשי המודיעין המצרי בקהיר מסתבר כי ארגון חמאס איננו ממהר להגיע להסדר רגיעה ארוך טווח עם ישראל.

ראשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, אסמעיל הניה וזיאד נח'אלה ניהלו כמה ימים שיחות בקהיר ונועדו גם עם שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל, הם לא דנו בהסדר רגיעה ארוך טווח עם ישראל אלא ביצוב הבנות הרגיעה בגבול הרצועה. כלומר, באופי צעדות השיבה על הגבול ובפרויקטים הכלכליים שהובטחו להם: הקמת בית החולים האמריקני בצפון הרצועה, הקמת אזור תעשיה, מתיחת קו חשמל 161 מישראל לרצועה, הקמת מתקן התפלת מים וכו'.

בהנהגת חמאס מעדיפים להמתין להתבהרות המשבר הפוליטי בישראל לפני שתתקבל ההחלטה האסטרטגית מבחינתם על הסכמה לרגיעה ארוכת טווח,בינתיים יצא מנהיג הארגון אסמעיל הניה לחו"ל כדי לשכנע בין היתר את ההנהגה הקטארית בדוחא להמשיך את הסיוע הכספי החודשי לרצועה וגם כדי לאסוף כספים במדינות איסלאמיות אחרות עבור הארגון.

בחמאס רוצים להמתין לתוצאות הבחירות בישראל וחוששים מפני עליה אפשרית של מפלגת "כחול לבן" לשלטון, במקרה כזה עלולה מבחינתם להשתנות לרעה המדיניות הישראלית כלפי רצועת עזה,ראשי "כחול לבן" מדברים על מבצע צבאי נרחב ועקירת התשתיות המדיניות והצבאיות של חמאס ברצועה ולא על רגיעה ארוכת טווח. הדבר החשוב ביותר להנהגת חמאס הוא להבטיח את המשך שליטתה ברצועת עזה, מדובר בהישג היסטורי של תנועת "האחים המוסלמים" שהצליחה להקים ישות מדינית-צבאית עצמאית בחבל ארץ ששמו רצועת עזה והיא איננה מתכוונת לוותר על ההישג.

למרות שהרצועה נתונה במצור ישראלי מתמשך הרי שהארגון חמאס הצליח להקים מדינונת או אמירות איסלאמית עצמאית וקיצונית ויש לו גם כוונה לנסות להשתלט שטחי הגדה המערבית.

הסכם רגיעה ארוך טווח ישרת את "מדיניות הבידול" הישראלית של הרצועה מהגדה ויתן לישראל שקט ביטחוני בדרום והיא תוכל להתפנות לטיפול באיום האירני בגבול הצפון ולהעמיק את מפעל ההתנחלויות בגדה.

בכך לא רוצים חמאס והג'יהאד האיסלאמי וגם לא הפטרון שלהם בטהרן. ארגון חמאס לא יסכים להתפרק מנשקו בשום הסדר, הסכם רגיעה ארוך טווח פירושו הפסקת אש ממושכת שתאפשר לו להמשיך להתחמש ולהתעצם על-פי המודל של חיזבאללה בלבנון, לכן, לפני כל הסכם רגיעה ארוך טווח ישראל חייבת לפרק את ארגון חמאס מנשקו ולמסור את השליטה ברצועה לרש"פ או לגוף בינלאומי, רק הכרעה צבאית אמיתית של ארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי תביא לרגיעה ברצועה שאותה יהיה צריך לבסס בשורה של פרויקטים כלכליים.

בארגון חמאס מבינים זאת ולכן הנהגתו מעדיפה לדון כרגע בהמשך הצעדים ליצוב הפסק האש על גבול הרצועה, ההחלטה על בחירות בישראל ב-2 במרץ נותנת לו תירוץ טוב לחמוק בינתיים מהלחץ המצרי להגיע להסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל.

במקביל לדיונים עם מצרים, מכין ארגון חמאס את הצד הפוליטי של האסטרטגיה שלו להשתלט על שטחי הגדה באמצעות בחירות כפי שעשה ברצועת עזה ב-2007, חמאס הסכים לכל תנאיו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לקיום הבחירות לפרלמנט ולנשיאות והוא ינהל קמפיין אגרסיבי כדי לנצח בבחירות אם ישראל תחליט להתיר את עריכתן בשטחי הגדה.

לכן, חשוב מאוד שישראל תימצא את הנימוק הנכון כדי שלא לקיים את הבחירות בשטחים שעלולות להעניק לחמאס רוח גבית כפי שקרה בבחירות לפרלמנט ב-2006. על-פי גורמים ברצועה, הזרוע הצבאית של חמאס "עז א-דין אל-קסאם" מתנגדת להסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל, היא רוצה להגדיל את כוחה לקראת בניית צבא סדיר ברצועה שיאיים על ישראל, חמאס נמצא בתחרות וביריבות מול ארגון הג'יהאד האיסלאמי שרוצה להשתלט על הרצועה, לכן, חמאס מנהל קו מיליטנטי כדי להראות לקהל תומכיו כי הוא לא ויתר על היותו ארגון "התנגדות".

פיזור הכנסת בישראל וההליכה לבחירות בפעם השלישית מנמיכים את רף הציפיות לגבי המצב הביטחוני ברצועת עזה לפחות בחצי השנה הקרובה, צעדות השיבה ימשכו כנראה בפרופיל יותר נמוך וגם "טיפטופי הרקטות" ימשכו מדי פעם, הכסף הקטארי ימשיך לזרום מדי חודש בחודשו ובינתיים יקדמו ישראל, קטאר, מצרים והאו"ם את הפרויקטים האזרחים החדשים, ארגון חמאס ינסה לשמור על יציבות יחסית וימנע מהסלמה מול ישראל עד שיודעו תוצאות הבחירות. רק אז יעשה הארגון הערכת מצב ויקבע מדיניות קבועה כיצד להמשיך ולהתנהל מול ישראל.

ארגון חמאס לא ממשיך לייצר את הרקטות כדי שהן יחלידו על המדפים, הוא ממשיך בתהליך ההתעצמות שלו בכל התחומים ומפתח גם תחומי לחימה חדשים, הוא מעוניין ברגיעה עם ישראל כדי לקבל את הכסף הקטארי מדי חודש ואת הפרויקטים הכלכליים הגדולים בתחום הבריאות, המים והחשמל אך הוא לא יסכים לעולם להסכם רגיעה ארוך טווח שיכבול לגמריי את ידיו ויהפוך אותו מארגון "התנגדות" לגוף שלטוני בלבד שמנהל את חיי היום יום של רצועת עזה.

מדיניות "ההליכה על הסף" של חמאס תימשך ואין לצפות להסכם רגיעה ארוך טווח במתכונת שרוצה ישראל, דהיינו, הפסקת כל סוגי האלימות מגבול רצועת עזה לאורך זמן, חמאס הוא נחש של טרור והוא לא מסוגל להשתחרר מאופיו ולהפסיק להכיש את ישראל.

תאריך:  12/12/2019   |   עודכן:  12/12/2019
יוני בן-מנחם
מועדון הבלוגרים עוקבים: 67 לקבלת רשימות יוני בן-מנחם לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
ה"גנים" התבוסניים באופי הלאומי שלנו התעוררו מחדש וכמובן מסביב לחברון, אלא מה? לכאורה, 'ביג דיל' - שר הביטחון התיר להרחיב את הרובע היהודי ב-70 משפחות, זה הכל, ועל זאת נתפס מחנה השלום להיסטריה: "שכונה יהודית בלב עיר ערבית? הולכים להבעיר את השטח, מפירים את החוק הבינלאומי"!
אירופה איננה מתכוונת לשבת בשקט בעקבות ההכרה האמריקנית בחוקיות ההתנחלויות בגדה, שר החוץ של לוכסמבורג, ז'אן אסלבורן, מקדם יוזמה להכרה של כל מדינות האיחוד האירופי במדינה פלשתינית כתגובה להצהרתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בנושא ההתנחלויות.
כיצד נודע לי שהולכים לבחירות עוד לפני שהכנסת פוזרה? כך: באתר ynet הופיעה ידיעה צנועה שהשר לביטחון פנים, גלעד ארדן הוציא צו האוסר על פעילותו של "מושל ירושלים" מטעם הרשות הפלשתינית.
10/12/2019  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
הפרלמנט הנורווגי מכנה את תוכנית הלימודים ברשות הפלשתינית "הרסנית לתהליך השלום" בעקבות קמפיין של מכון IMPACT-se וממצאי דוח שהוצג לקואליציה ולתקשורת, שחשף את ההקצנה בספרי הלימוד ביחס לשנים קודמות.
08/12/2019  |  עידן יוסף  |   חדשות
את המשפטים הבאים לא אמר מי שנקבע כשמאלן בוגד, המכונה בפי כל עוכר ישראל, אלא אמר אותם בנאום בנוי לתלפיות לא אחר מאשר ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מעל במה אקדמית של אוניברסיטה מכובדת ומוערכת, אוניברסיטת בר-אילן בחודש יוני 2009. וחבל שהוא שכח ב-2019 את מה שאמר ב-2009. וזה לא היה בקדמת דנא, זה היה רק לפני עשר שנים.