שבת 23 אוקטובר 2021  13:57
הפתרון למשבר הקיומי של המשטר
חזון הרפובליקה השנייה של ישראל
[צילום: הדס פרוש/פלאש 90]

בשיטת המשטר הנוכחי אין סיכוי לפתרון הבעיות הקיומיות של ישראל ובראשן הפרדת הדת מהמדינה ואינטגרציה מלאה של החרדים והערבים המוצא היחידי הוא באישור במשאל עם של חוקת הרפובליקה השנייה של ישראל

▪  ▪  ▪
מעניין כמה מערכות בחירות נצטרך לקיים עד שנגיע להכרה בהכרח להחליף את שיטת המשטר בישראל. היינו זקוקים לאינפלציה של 500% על-מנת לייצב את המשק, לשפל הגדול על-מנת לכונן את מדינת הרווחה, לאלפיים שנות גלות על-מנת להקים את מדינת ישראל. כל עוד שיטת המשטר לא תשתנה מהיסוד לא יהיה מזור לחוליי המדינה. אפשר להמשיך בסגרים עד אין סוף, אבל הדרך היחידה להתגבר על המגיפה היא לחסן את האוכלוסייה. מי שחושב שכשביבי ילך תבוא הישועה לא יודע על מה הוא מדבר, כי הבעיה היא לא בזהות ראש הממשלה אלא בזהות המשטר. אותם חוליים היו גם בממשלות של אולמרט, שרון וברק ואנו צועדים ממשבר למשבר.

אני אולי דוקטור לאתיקה אבל גם אם תהיה לנו ממשלה טהורה כמו בסקנדינביה לא תהיה תקומה למדינה, כל עוד יטפחו את השנאה בקרב 4 השבטים ההולכים ומתרחקים זה מזה בקצב הולך וגובר, בלי אתוס משותף. השיסוי בקרבנו מוכתב על-ידי ההנהגה של מפלגות "יש עבר" פונדמנטליסטיות עם אידיאולוגיה של הפרד ומשול, המקובעות בטראומות הפוגרומים וההתבדלות החרדית, המעברות והאפליה למזרחים, אלטלנה והסזון לרביזיוניסטים, המשיחיים הרוצים במדינת הלכה, הקמת בית המקדש וגבולות א"י השלמה, היונים החיים במציאות מדומה של אוסלו וגבולות 1948, הערבים שרוצים בדו-קיום המבוסס על שתי מדינות לעם אחד פלשתיני עם זכות השיבה ולא מכירים במדינת הלאום היהודי, הניאו ליברלים הרוצים להחזיר אותנו לימי דיקנס, עם הפערים הכי גבוהים במאה השנים האחרונות.

כל עוד זה יהיה המצב, הכוחות הצנטריפוגלים ילכו ויקרעו את המדינה וישראל תחדל להתקיים בעתיד הקרוב, כי לא ייתכן להתקיים עם ארבעה אתוסים שונים, עם 50% מהילדים שאינם דוברים את שפת המדינה או לומדים לימודי ליבה, משרתים בצה"ל או בשירות לאומי, משתלבים באינטגרציה מלאה בכלכלת המדינה בלי אפליה ופערים. מצב זה אינו בר קיימא, כמו גם המשך העמקת הפערים, העוני, זיהום האוויר והרס מדיניות הרווחה, הבריאות והחינוך.

על-מנת להתגבר על כשלים קיומיים אלה התוויתי את חזון הרפובליקה השנייה של ישראל שניתן לקרוא את הסיכום - Summary, המצע - .Principles, המאמר - Article והספר בעברית ובאנגלית - -Book Hebrew English באתר שלי, בפוסטים בפייסבוק ובטוויטר, בספריות אוניברסיטת חיפה ואינסאד ובאתרי חדשות. בעשרות מאמרים ופרקי הספר מוצג החזון במלואו, המושתת על אתוס משותף של מדינה יהודית ושל כל אזרחיה, עם זרם חינוך אחד, אינטגרציה מלאה של החרדים והערבים, פתרון לסכסוך הישראלי פלשתיני בלי כיבוש ובלי עקירת ישובים, רפורמה מקיפה במערכת החינוך, הרווחה, הבריאות, המשפט, השלטון, מדינה המושתתת על אתיקה, קיימות, צדק חברתי והנמנית בין עשר המדינות הכי אתיות ומשגשגות בעולם על-פי המודל הסקנדינבי. מודל זה קיים ולא אוטופי והוכחתי לראשונה את המתאם בין האתיקה לשגשוג הערכי והכמותי. גם שינוי שיטת המשטר יתרחש בהשראת כינון הרפובליקה ה-5 של צרפת ב-1958 במשאל עם שתמכו בו 80% מהאזרחים. אם תרצו - אין זו אגדה.

99% מהאוכלוסייה

אנו יודעים כיום בוודאות שלא נוכל להמשיך בשיטת הממשל הקיים. הגיעה העת לפתרונות רדיקליים שישנו את הפרדיגמות הקיימות ויביאו את ישראל לקדמת הבמה העולמית. יסודות המדינה טובים ואיתנים - מדינת היי-טק, עם אוכלוסייה צעירה, המשתלבת היטב בכלכלה העולמית ובמרחב המזרח תיכוני. על-מנת להפוך את ישראל למדינת מופת דרושים שורה של צעדים אמיצים שעיקרם - צמצום הפערים והעוני לממדים סקנדינביים, הפניית המשאבים לחינוך, לרווחה, לקיימות, לתשתיות ולבריאות במקום להעשרת טייקונים ומקורבים לפוליטיקאים ופקידים מושחתים. אינטגרציה מלאה של החרדים והערבים המהווים 50% מהילדים, אתוס אחד ומערכת חינוך אחת, רפורמה מקיפה במשטר, במשטרה ובמשפט שתופנה למען האזרח בלי עינוי דין, עונשים מקלים ותוך מיגור הפשיעה, האלימות והשחיתות, הפסקת הכיבוש ופתרון הסכסוך בלי נטל כלכלי של פיצויים ועקירת ישובים וכו'.

אם אתם קטני אמונה, ספקנים, קטרנים, שבויים בטראומות העבר - אל תצטרפו לחזון. אם אתם טייקונים, פוליטיקאים ומנהלי הסקטור הציבורי הרואים במדינה פרה חולבת במקום לשרת את העם - אל יהי חלקי עימכם. אם אתם מנהיגים שתורתם מושתתת על שטנה, שיסוי, גזענות, התנשאות, התבדלות והשתמטות - סוף העידןהפופוליסטי שלכם הגיע. אני פונה ל-99% מהאוכלוסייה, שהיא עם פוטנציאל חיובי, תורם, שומר חוק, חרדים וערבים, חילונים ומסורתיים, יונים ומתנחלים, גברים ונשים, מזרחים ואשכנזים, אנשי פריפריה ומרכז, להט"בים, עולים - אמצו את החזון והפיצו אותו.

ואל תחפשו מנהיג שיוביל את תנועת הרפובליקה השנייה. לא רמטכ"ל, לא דוגמן צמרת, לא סלבריטאי ולא רהוט בדיבורו. תתייחסו לחזון ולא למי שהגה אותו, אני לא רלוונטי, וכך גם הרקורד והעבר שלי. שיפטו אותו לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. את החזון יובילו חיילים אלמונים, מנהיגים אפרוריים. חישבו את מי הייתם מעדיפים בראש המדינה - את אנגלה מרקל שאינה בדיוק מלכת יופי ודמוסטנס או את גנץ הנאה ונתניהו הרהוט. את מי הייתם מעדיפים בראש המדינה למיגור מגפת הקורונה - את טסאי אינג וון נשיאת טיוואן ואת ג'אסינדה ארדרן - ראש ממשלת ניו-זילנד האלמוניות או את טראמפ, נתניהו, בולסונרו, מקרון ובוריס ג'ונסון הפופוליסטים. את מי הייתם מעדיפים שיטפלו בכלכלה, בדמוקרטיה ובחברה - את סימונטה סומרוגה נשיאת שווייץ, אמה סולגר ראש ממשלת נורווגיה, מטה פרדריקסן ראש ממשלת דנמרק וסאנה מארין ראש ממשלת פינלנד שדואגות בראש וראשונה לעמן או את נתניהו עם שלל תיקיו, ארדואן ופוטין.

האם זה מקרה שרוב ראשי עשר המדינות הכי אתיות ומשגשגות הן דווקא נשים היא שאלה פתוחה לדיון, כי כולנו גם זוכרים את גולדה הניצית שהביאה אותנו ליום כיפור, את שולמית אלוני היונה שאמרה עם חתימת הסכמי אוסלו "אני מרגישה כמו כ"ט בנובמבר" והסוף היה באינתיפאדה השנייה על אלף קורבנותיה, ואני בוודאי לא תומך באידיאולוגיה של מירי רגב (תמיכה עיוורת בביבי) או איילת שקד (ניאו ליברליזם קיצוני), אוויטה פרון, אינדירה גנדי או מרגרט ת'אצ'ר. מה שחשוב זאת הדרך ולא המנהיג או המנהיגה ובטח לא הכריזמה, הרהיטות או המראה.

כל עוד ימשיכו לעשות סגר כללי במקום בערים אדומות חרדיות רק תקצין המצוקה, כל עוד יכבידו את העול על משלמי המיסים והמשרתים בצה"ל במקום להחיל אותו על כלל האוכלוסייה לא ייעלמו הפערים, כי כיום לא פותרים את הבעיות הקיומיות במקום הימצאן - אצל החרדים, ביחסי הון שלטון, בטיפוח השנאה והאנטגוניזם, בהפניית המשאבים למקורבים במקום לכלל האוכלוסייה, והדרך היחידה ליציאה מהמשבר היא בשיטת ממשל שאינה מושתתת על-כניעה ללחצים של סקטורים מועדפים, אלא בדאגה לאינטרסים הקיומיים של המדינה ברפובליקה השנייה של ישראל, אם אנו חפצי חיים!

תאריך:  24/12/2020   |   עודכן:  24/12/2020
ד"ר יעקב קורי
משובי News1 ממשלת ישראל / ציוני השרים והסגנים (2021)

מועדון הבלוגרים עוקבים: 5 לקבלת רשימות יעקב קורי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק של מעלה
24/12/2020  |  ד"ר דוד ארגז  |   יומני בלוגרים
עד לכתיבת שורות אלה השתדלתי לא להביע בכתב את דעתי על השלום עם מדינות המפרץ הערבי. כאדם דתי אני שוקל כל עמדה לפי דעת תורה ולפי ציווי אבותינו, ורק אח"כ אני כותבה. הרבה שקלה וטריא יש בסיפור השלום עם מדינות המפרץ הערבי. מחד-גיסא, כיהודי שומר מצוות ונאמן לתורה ולחוקיה בלבד הרי שהסכמי השלום עם כל גורם נכרי, ובמיוחד עם אלה מהעולם המוסלמי, הוא רק לחיוב ומוריד את מדד השנאה נגד כל יהודי באשר הוא, בארץ הקודש ובעולם כולו. גם היכולת לפתח פרנסות נוספות ליהודים, במדינות שהיו נעולות בעבר בפניהם, ובמיוחד בפני אזרחי ישראל, הוא עניין שבחיוב.
המושג "עוני" מאז ומתמיד מעורר שאלות רבות. האם עוני ניתן לשינוי או שמא זהו מצב שהוא הכרח המציאות? מי אשם במצבם של העניים? מה אחריות החברה והמדינה לטיפול בעוני? ועוד שאלות רבות.
24/12/2020  |  הדר גמרא  |   יומני בלוגרים
לאחרונה שמתי-לב לכך שבכל פעם שמוכרזת מערכת בחירות כל מפלגה רוצה להתהדר באיש צבא כזה או אחר (זאת למרות שלפי דעתי לא נערך מחקר מקיף בנושא שעשה את ההשוואה בין תפקוד של קצין בשדה-הקרב, לבין תפקודו של אדם בשדה הפוליטי).
24/12/2020  |  רועי אורן  |   יומני בלוגרים
הידעתם? 23% ממשפחות הקשישים בארץ נמצאים בעוני. רק 21% מבני 65 ומעלה משתתפים בכוח העבודה. ההכנסה החודשית הממוצעת של משק בית בשכבת הגיל הזאת נמוכה מכלל משקי הבית. רק 46% מקבלים פנסיה שוטפת.