יום ראשון 16 מאי 2021  22:23
מפגין השתלט על כס יו"ר הסנאט [צילום: טוויטר] מתפרעים מתומכי טראמפ ליד הקונגרס [צילום: חוליו קורטז, AP] מאבטחים באולם בית הנבחרים [צילום: סקוט אפלווייט, AP]
הדיון בקונגרס לאישור נצחונו של ביידן / C-SPAN
צפו בשידור החי מוושינגטון
אחרי ארבע שעות: תומכי טראמפ המתפרעים עזבו את הקפיטול
מתפרעים בבניין הקונגרס [צילום: טוויטר]

הצירים הוצאו מהאולם [צילום: טוויטר]

תדהמה מעצם הפריצה לבניין [צילום: טוויטר]

מאות מתומכי טראמפ פרצו מחסומים ליד הקפיטול לאחר שטראמפ קרא להם להגיע לקונגרס מאבטחיו של פנס הוציאו אותו מאולם הסנאט ועל הבניין הוטל סגר לפני כן דחה פנס בפומבי את לחציו של טראמפ והודיע שלא יתערב באישור נצחונו של ביידן המתפרעים השתלטו על הבניין למשך שעות ארוכות

▪  ▪  ▪
הסתערות חסרת תקדים של תומכי הנשיא דונלד טראמפ על גבעת הקפיטול הובילה (יום ד', 6.1.21) להפסקת הדיון בקונגרס לאישור נצחונו של ג'ו ביידן בבחירות לנשיאות. משטרת הקפיטול הטילה סגר על המתחם, וחברי שני בתי הקונגרס הצטוו לצאת מאולמות הישיבות להיכנס ללשכותיהם. משטרת הקפיטול נאלצה לירות רימוני עשן ברוטנדה של הקפיטול (מתחת לכיפתו), לאחר שירתה אותם בכניסה המזרחית לקפיטול.

רק לקראת חצות (שעון ישראל) החלו כוחות האכיפה להתארגן לפינוי הקפיטול, לקראת כניסתו לתוקף של העוצר שהוטל בעיר. לקראת השעה 01:00 נמסר, כי בניין הקפיטול פונה מן המתפרעים והקונגרס יכול לחזור לדיון שהופסק. לקראת חידוש הדיון, הופעל לחץ על הסנאטורים הרפובליקנים המערערים על התוצאות, לחזור בהם ולאפשר לאשר במהירות את נצחונו של ביידן. באותה שעה גם נמסר, כי מתה מפצעיה אישה שנורתה בבניין; לא נמסרו פרטים נוספים לגבי זהותה ונסיבות הירי.

המאבטחים של סגן הנשיא, מייק פנס, הוציאו אותו מאולם הסנאט, שם ישב בראש הישיבה בתפקידו כנשיא הסנאט, כאשר מפגינים ניסו להתפרץ לאולם. לאחר שחברי הסנאט פונו מהאולם, נכנסו אליו כמה מפגינים ואחד מהם אף התיישב על כס היו"ר וצעק "טראמפ ניצח". היו"ר ננסי פלוסי - במקום השלישי לנשיאות - הועברה למקום מבטחים. המשמר הלאומי של מדינת וירג'יניה שלח 200 מאנשיו לוושינגטון כדי לתגבר את משטרת הקפיטול ומשטרת העיר.

ראש עיריית וושינגטון, מיוריאל באוזר, הטילה עוצר החל מהשעה 18:00 (יום ה', 01:00 לפי שעון ישראל) בניסיון להשתלט על המצב; העוצר יימשך 12 שעות ויכלול איסור כניסה לעיר ויציאה ממנה. כל 1,100 אנשי המשמר הלאומי של העיר נשלחו לסייע בשמירת הסדר, ומאוחר יותר נשלחו לקפיטול סוכני FBI, אנשי משטרת הפארקים וכוחות נוספים. ההתפרעות החלה בעיצומו של הדיון בשני הבתים על התנגדות קבוצה של רפובליקנים לאישור נצחונו של ביידן במדינת אריזונה. הקונגרס רשאי להתכנס במיקום חילופי וייתכן שזה מה שייעשה. עצם ההתפרצות לבניין הדהימה את כל הנוכחים, שכן הקפיטול הוא אחד הבניינים המאובטחים ביותר בארה"ב.

אלפים רבים מתומכי טראמפ התאספו ליד אנדרטת וושינגטון, מול החזית הדרומית של הבית הלבן, ושמעו את טראמפ חוזר דקות ארוכות על טענותיו חסרות הבסיס בדבר הונאות בבחירות ומכריז שלעולם לא יכיר בהפסדו. לפני כן, בציוץ בטוויטר, שב טראמפ וקרא לפנס להפוך את התוצאות בצורה בלתי חוקית: "מדינות רוצות לתקן את הקולות שלהן, שכעת הן יודעות שהם מבוססים על אי-סדרים והונאה, פלוס תהליך מושחת שמעולם לא קיבל אישור חקיקתי. כל מה שמייק פנס צריך לעשות הוא לשלוח את זה בחזרה למדינות, ואנחנו מנצחים! עשה את זה, מייק, זה הזמן לאומץ רב".

טראמפ נאם בפני תומכיו וקרא להם להגיע לקפיטול, "להריע לחלק מחברי הקונגרס ולא להריע לאחרים", ולדרוש שיובאו בחשבון רק האלקטורים שנבחרו כחוק. הוא גם טען, כי הבחירות בארה"ב היו גרועות יותר מאשר בעולם השלישי. טראמפ שב ותקף את התקשורת ("הבעיה הכי גדולה של ארצנו") והתלונן על חוסר התמיכה בו מצד שלושת השופטים אותם מינה לבית המשפט העליון - ניל גורסוץ', ברט קוואנו ואיימי קוני-בארט. טראמפ עודד במשך ימים רבים את תומכיו להגיע לוושינגטון היום, ובאחד מציוציו כתב "יהיה פרוע!". לאחר ההתפרעות של תומכיו, צייץ טראמפ קריאה לפעול בדרכי שלום.

פנס הבהיר עם תחילת ישיבת הקונגרס, כי לא יתערב באישור נצחונו של ביידן וכי ימלא את תפקידו בהתאם לחוקה - דהיינו, ינהל את הישיבה ויכריז את התוצאות של הצבעת האלקטורים במדינות השונות. טראמפ ניסה עד הרגע האחרון לבצע מחטף ולשנות את התוצאות. הוא טען, כי פנס יוכל לפסול "אלקטורים שנבחרו ברמייה" - טענה חסרת כל בסיס, שכן תפקידו של פנס הוא רק לנהל את הדיון. על-פי פרסומים בארה"ב, פנס הבהיר לטראמפ שאין לו כל סמכות כזאת ושהוא מתכוון לנהל את הדיון בהתאם לנהלים ולמקובל.

אישור הקונגרס הוא כמעט תמיד הליך פורמלי בלבד, בו סגן הנשיא קורא את הצבעותיהם של האלקטורים במדינות השונות ומודיע על המנצח כאשר אחד המועמדים מגיע ל-270 אלקטורים. ביידן זכה ב-306 אלקטורים לעומת 252 של טראמפ ונצחונו יוכרז לאחר מסירת ההצבעה של פנסילבניה. אלא שהפעם ממשיכים מקצת מן הרפובליקנים, בעידודם של טראמפ ופנס, להמשיך לערער על נצחונו של ביידן ולהעלות טענות חסרות בסיס על הונאות בהצבעה ובספירת הקולות.

על-פי החוק, סנאטור אחד וציר אחד יכולים לערער על התוצאות בכל מדינה. במקרה כזה, שני הבתים מתפצלים ודנים בערעור במשך עד שעתיים, ולאחר מכן מצביעים עליו. אין תקדים לכך שערעור כלשהו התקבל וגם הפעם אין סיכוי לערעורים אלו, בשל הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים והתנגדות רוב הסנאטורים הרפובליקנים למהלך של עמיתיהם. מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מקונל, שהיה בן-ברית הדוק של טראמפ אך הכיר לפני שלושה שבועות בנצחונו של ביידן, יצא בתוקף נגד הערעורים והזהיר שהפיכת רצון הבוחר "תפגע לנצח ברפובליקה שלנו".

למעלה מ-100 מבין 210 הרפובליקנים בבית הנבחרים ו-12 מבין 50 הסנאטורים הרפובליקנים הודיעו שיערערו. אם יוצגו ערעורים בכל מדינות המפתח, מדובר בחמישה ערעורים; מגבלות הקורונה גורמות לכך שההצבעות בבית הנבחרים נמשכות כשעה. לכן, כל ערעור יצריך שלוש שעות, וכולם יחדיו - 15 שעות.

תאריך:  06/01/21   |   עודכן:  07/01/21
איתמר לוין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 502 לקבלת רשימות איתמר לוין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  בחירות בארה''ב 2020
  • ארנולד שוורצנגר, לשעבר שחקן וכיום איש עסקים, הוא חבר המפלגה הרפובליקנית והיה מושל קליפורניה מטעמה בשנים 2011-2003. מאמרו באקונומיסט (יום ד', 6.1.21) נכתב בגוף ראשון וכך מובאים כאן עיקריו.

06/01/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
המועמד הדמוקרטי רפאל וורנוק ניצח את הסנאטורית הרפובליקנית קלי לופלר באחד משני המירוצים במדינת ג'ורג'יה, ואילו המועמד הדמוקרטי ג'ון אוסוף עבר להוביל על פני הסנאטור הרפובליקני דייוויד פרדיו. אם אוסוף ינצח, תעבור השליטה בסנאט לידי הדמוקרטים. במקרה כזה, מנהיג הרוב יהיה הסנאטור היהודי מניו-יורק צ'אק שומר.
06/01/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
הנשיא דונלד טראמפ קורא למעשה לסגנו, מייק פנס, לבצע פוטש בעת האשרור בקונגרס של תוצאות הבחירות לנשיאות. לטענת טראמפ (יום ג', 5.1.21), "לסגן הנשיא יש סמכות לפסול אלקטורים שנבחרו ברמייה". מדובר בטענה חסרת כל בסיס עובדתי וחוקי, אך עצם העלאתה מלמדת שטראמפ אינו בורר באמצעים בנסיונו לבטל את נצחונו של ג'ו ביידן.
05/01/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
6 מיליון בעלי זכות הבחירה במדינת ג'ורג'יה יכריעו היום (יום ג', 5.1.21) מי ישלוט בסנאט האמריקני בשנתיים הקרובות. שני המושבים מטעם המדינה עומדים לבחירה, ולרפובליקנים - המחזיקים כיום בשניהם - די לשמור על אחד מהם כדי להבטיח את הרוב בסנאט. לשליטה בסנאט תהיה משמעות מרחיקת לכת מבחינת יכולתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לממש את מדיניותו.
05/01/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת
כל עשרת שרי ההגנה לשעבר שעודם בחיים, קוראים (יום ב', 4.1.21) לראשי הפנטגון הנוכחיים לשתף פעולה בצורה מלאה בהעברת השלטון לידי ממשלו של ג'ו ביידן. העשרה – כולל שני שרי ההגנה בממשל טראמפ – שירתו בממשלים של שתי המפלגות מאז שנות ה-70, והם חתמו על מאמר משותף בוושינגטון פוסט. המאמר מתפרסם שבוע לאחר שביידן טען, כי הדרג הפוליטי במשרד ההגנה מקשה על המעבר ושהדבר פוגע בביטחון הלאומי.
04/01/2021  |  איתמר לוין  |   מיוחדים ברשת