יום חמישי 28 אוקטובר 2021  08:25
3 מגה-הצלחות ו-3 מגה-מחדלים, אך נתניהו מחזיק בשיא
[צילום: מארק ישראל סלם]

גולדה בסופו של דבר התפטרה. רבין המסכן נרצח וכנראה שאלמלי כן היה מכה בפלשתינים שהערימו עליו הרבה יותר מנתניהו. אך נתניהו נאחז בקרנות המזבח וממיט אסון על המדינה - בבריאות עם יותר מחמשת אלפים מתים, בחינוך וברווחה המורעבים, בכלכלה שהוא מוטט במדיניותו הכושלת

▪  ▪  ▪
ככל שחולפים הימים אנו מגיעים למסקנה עד כמה משבר הקורונה הפך למגה-מחדל, בסדר גודל של מלחמת יום כיפור והסכמי אוסלו. בשלושת המקרים נפלו אלפי קורבנות, נפגעה הכלכלה בצורה אנושה, נפגע החוסן הלאומי שלנו. האשמה בהצלחות כמו במחדלים היא קודם כל במי שעומד בראש הפירמידה - גולדה, רבין ונתניהו.
המנהיגים האחראים למגה-מחדלים היו פונדמנטליסטים, שהתייחסו בביטול לסביבתם, יצרו אנטגוניזם ומחלוקת בעם, היו שבויים בקונצפציה שגויה - מיליטריסטית של גולדה שישראל בלתי מנוצחת, פציפיסטית של רבין שיש להכיר בהנהגה הפלשתינית ולהחזיר אלפי מחבלים, וניאו ליברלית של נתניהו שקיצץ במדינת הרווחה ובבריאות.

לעומת קוצר הראות של מנהיגי מגה-מחדלים אלה עומדים החזון של פרגמטיזם אידיאולוגי והראיה האסטרטגית של האחראים לשלושת המגה-הצלחות: בן-גוריון בהחלטה על הקמת המדינה בניגוד לעצות אחיתופל של אלה שהיו נגד, שהשכיל לאחד את מפלגות הפועלים, רוויזיוניסטים, דתיים, חרדים וקומוניסטים, כולם חתמו על ההכרזה.

גם במלחמת ששת הימים התאחד העם אל מול האויב המשותף ושלושה ניצים מתונים הצליחו להכריע את הכף בעד פתיחת המלחמה ולהתגבר על הססנותו של אשכול - אלון, דיין ובגין. ולאלה המרימים גבה בהגדרת בגין כמתון - הסכם השלום עם מצרים עם נסיגה מלאה מסיני היא הוכחה ניצחת לכך שמנהיג דגול ומפוכח מתעלה לגודל השעה.

בשלושת רגעי השיא של ההצלחות היה העם מאוחד - העצמאות, מלחמת ששת הימים והשלום עם מצרים. בשלושת ההצלחות היו אדריכלי ההצלחות אנשים נחרצים, חסידי דרך הביניים, לא שבויים בקונצפציות, מאחדים במקום משסים. בשלושת המחדלים חיו המנהיגים במציאות מדומה, התלושה מהמציאות, שבויים בחזיונות שווא.

המחדליסטים התנערו מאחריות למחדליהם והאשימו את האחרים בכישלונם. גולדה את הצבא, ממשיכי אוסלו את רצח רבין ומתעלמים מכך שרבין הודה סמוך להירצחו שאילו הכיר את ערפאת כפי שלמד, לא היה חותם על אוסלו. הם מטילים את האשמה על נתניהו הפשיסט, "הרוצח והיורש", ומעלילים עליו בדיוק את מה שהעלילו על רבין.

אך הגדיל לעשות נתניהו. גולדה בסופו של דבר התפטרה. רבין המסכן נרצח וכנראה שאלמלי כן היה מכה בפלשתינים שהערימו עליו הרבה יותר מנתניהו. אך נתניהו נאחז בקרנות המזבח וממיט אסון על המדינה - בבריאות עם יותר מחמשת אלפים מתים, בחינוך וברווחה המורעבים, בכלכלה שהוא מוטט במדיניותו הכושלת.

לנתניהו יש את רוב המגרעות של טראמפ אבל במהדורה יותר מתוחכמת, כשאנחנו עוד לא יודעים איך ינהג אם יתחוור לו שעליו לפנות את כיסאו. הוא משסה ומפלג, הוא חובר לפונדמנטליסטים חשוכים, חרדים, משיחיים ואיסלמיסטים, עוטף עצמו במלחכי פינכה, נלחם בשומרי הסף ומקריב את האינטרסים של הכלל להצלת עורו.

אי לכך נתניהו "הצליח" להמיט על ישראל את המגה-מחדל הגדול ביותר, גרוע יותר מיום כיפור במספר הקורבנות, גרוע יותר מאוסלו בנזק כלכלי, בטיחותי וחברתי. מגה-מחדל בריאותי (בהשוואה למדינות אי-כמונו), כלכלי (בגלל הרעבת מדינת הרווחה), חברתי (עם מדינה על סף מלחמת אחים), עם אבטלת שיא, אלפי מתים, וכלכלה בשפל.

ובמצב נורא זה אנו הולכים לבחירות בעוד חודש וחצי כשמירב הסיכויים שהסיוט רק ילך ויעצים ובמקום לייסר אותנו בשוטים נתניהו ייסר אותנו בעקרבים, עם ממשלת ימין משיחית, חרדית, מנודה, מושחתת, ניאו ליברלית. רק שינוי מהפכני של שיטת המשטר שיאתחל מחדש את המדינה ברפובליקה שניה יביא אופק חדש לאומה חפצת חיים.

תאריך:  08/02/2021   |   עודכן:  08/02/2021
יעקב קורי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 5 לקבלת רשימות יעקב קורי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
דאגה רבה בצמרת המדינית בירושלים, בבית המלוכה הסעודי ובממשלת תימן החוקית מהמהלך שנקט ממשל ביידן בסוף השבוע שעבר כאשר ביטל את החלטת ממשל טראמפ שהכריז על המורדים החות'ים בתימן כארגון טרור.
לראשונה מאז תחילת מגיפת הקורונה, מספר החולים החדשים ברוב מדינות העולם הולך ויורד. סיבה גדולה לאופטימיות. הירידה הזו החלה לפני התחלת החיסונים ובלי ספק תגדל עם התרחבות השימוש בהם. עם זאת היקף התחלואה בעולם הוא עדיין גדול, כחצי מיליון מאובחנים חדשים וכ-15,000 מתים ביממה. רוב אוכלוסיית העולם עדיין לא חלתה ועדיין אינה מחוסנת ולכן אין לשלול גלי תחלואה נוספים בעולם בעתיד. בישראל, למרות מבצע החיסונים הנרחב ולמרות סימנים מוקדמים להתמתנות, התחלואה עדיין גבוהה מאוד.
08/02/2021  |  ד"ר דוד ארגז  |   יומני בלוגרים
בעונותיי מסכית אני מעת לעת לרדיו, אם תרצו בבחינת "דע את האויב". כך יוצא שאני נחשף למלוא מערומי העגלה הריקה, שלא לומר המעוותת והמסרסת כל מוסר או ערך של רבים, מאוד משדרני הרדיו האוחזים במשאב הציבורי היקר הזה - זמן שידור, ובאמצעותו מרעילים בהתמדה את הבארות תוך שהם ממשיכים לשטוף את מוחות התינוקות שנשבו עד לאובדן ואובדנות.
07/02/2021  |  בעז שפירא  |   יומני בלוגרים
אחרי כמעט 60 הפגנות בירושלים ובקיסריה ובתל אביב ובראש העין החלטנו חתני אילן שילוח, חברת המשפחה נירית ירון ואני, לעמוד מקרוב על אופיה של ההתכנסות המוניציפלית. פסחנו בין גדרה לבין נס ציונה, ועם מידת-מה של עצלות בחרנו במה שהייתה בייסודה נחלת ראובן.
07/02/2021  |  דן מרגלית  |   יומני בלוגרים
לעת הופעתו של מאמר זה, כבר תהא פרישתם של משה (בוגי) יעלון ורון חולדאי בגדר סיפור, שהתרחק מאתנו במהירות האור. היו (יעלון וחולדאי) ואינם... אבל הסיפור של יעלון חורג מגורלו הפוליטי של האיש עצמו. הסאגה של הגנרל לשעבר, מצביעה על גורלם הפוליטי של אישים לא מעטים, שתורתם - הנגיחה בנתניהו, הפכה להיות אומנותם. וכך עדים היינו לעליה לרגל אל המיקרופון... אל כל מקרופון מזדמן, של פוליטיקאים שסברו כי יקדמו את עצמם פוליטית אך ורק אם יחבטו בנתניהו, אם יהפכו את נתניהו לכר האגרוף שלהם, על-מנת לגדל שרירים פוליטיים.
07/02/2021  |  מרדכי ליפמן  |   יומני בלוגרים