יום שישי 21 ינואר 2022  21:50
כינוס בבריסל של מדינות התורמות לאונרא
שינוי מדיניות [צילום: עבד ראחים חאטיב/פלאש 90]

המדינות התורמות לאונרא מסוגלות לקדם שינוי במדיניות ההסתה כלפי ישראל, האם הן יעשו זאת? האם המדינות התורמות יתעקשו שאונרא תציג תקנים של UNHCR על-מנת לקדם את יישובם מחדש של "פליטים" ערבים, לאחר יותר מ-70 שנה?

▪  ▪  ▪
משרד החדשות והמחקר שאני מנהל מאז שנת 1987 מתמקד באונרא, עם תקווה ש-5.3 מיליון צאצאי הפליטים הערבים מ-1948, שנהנים משירותי אונרא ב-59 מחנות פליטים, יגיעו יום אחד לפתרון הומניטרי הולם למצוקתם (רק כ-20,000 מהפליטים של 1948 עדיין בחיים, אך צאצאיהם עדיין מתייחסים אל עצמם כ"פליטים" שלושה וארבעה דורות מאוחר יותר).

אני מבקש להודיע על התפתחות חיובית: 67 מדינות תורמות של אונרא יתכנסו בבריסל בשבוע הבא. המדינות התורמות לאונרא, הפועלות בתיאום, יכולות למלא תפקיד בונה במתן השירותים הטובים ביותר לאוכלוסיית הפליטים הפלשתינית. כיוון שוועידת התורמים הבינלאומית מתכננת לטפל בכל קווי המדיניות של אונרא, ברצוני לדעת האם לאומות אלו יש מתווה לשינוי מדיניות על-מנת לשקם את הפליטים הפלשתינים?

- האם המדינות התורמות יתעקשו שתוכנית הלימודים של אונרא, המשלבת עקרונות של ג'יהאד, מות קדושים ו"זכות השיבה" בכוח הנשק, יבוטלו בבתי הספר של האו"ם, שאמורים לקדם את סיסמת אונרא "השלום מתחיל כאן"?

- האם המדינות התורמות יתעקשו שהכשרה הצבאית תיפסק בכל בתי הספר של אונרא, מה שאמור להפגין מחויבות לעקרונות האו"ם ל"חינוך לשלום"?

- האם המדינות התורמות יתעקשו שאונרא תפטר עובדים המזוהים עם ארגון חמאס, בהתאם לחוקים במדינות המערב, האוסרים על סיוע לכל סוכנות המעסיקה חברים בארגון טרור?

- האם המדינות התורמות יתעקשו שאונרא תבטל את החוזה שלה עם "שגריר הנוער" מוחמד אסאף, שמטייל בעולם ומעודד אלימות? האם זה לא הזמן המתאים עבור מדינות תורמות לבקש מאונרא לבטל חוזה זה עם מבשר מלחמה?

- האם המדינות התורמות יתעקשו על ביקורת של כספי התרומות שזורמים לאונרא? דרישה זו תתייחס לדיווחים מתועדים נרחבים על בזבוז משאבים, כפילות שירותים וזרימה לא רצויה של מזומנים לקבוצות טרור מבוססות עזה, שהשיגו שליטה על פעולות אונרא בעזה במהלך 18 השנים האחרונות.

- האם המדינות התורמות יתעקשו שאונרא תציג תקנים של UNHCR על-מנת לקדם את יישובם מחדש של "פליטים" ערבים, לאחר יותר מ-70 שנה? המדיניות הנוכחית של אונרא היא שיישוב מחדש של "פליטים" יפריע למה שמכונה "זכות השיבה" לכפרים ערביים שהייתה קיימת לפני 1948, ובלשון אחר השתלטות על כל שטחי ישראל?

הכותב הוא מנהל סוכנות הידיעות הישראלית ועומד בראש מרכז בדין לחקר מדיניות המזרח התיכון, חיבר ספרים ותחקירים והפיק סרטים במשך 34 שנים על אונרא והרשות הפלשתינית. צוות של חוקרים מנוסים עובדים עימו.
תאריך:  15/11/2021   |   עודכן:  15/11/2021
דוד בדין
מועדון הבלוגרים עוקבים: 8 לקבלת רשימות דוד בדין לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
התפתחויות נוספות   /  ישראלי-פלשתיני
חצי שנה חלפה מאז סיום מבצע "שומר החומות" וארגון חמאס הפיק לקחים ומתכונן לסבב הלחימה הבא עם ישראל, ברצועת עזה שוררת רגיעה יחסית, על-פי גורמים בחמאס, הארגון ממתין לתוצאות הפגישה הצפוייה בין ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל בירושלים עם ראש הממשלה נפתלי בנט, הפגישה הזו אמורה להיות מכרעת לגבי השאלה לאן מועדות פניה של רצועת עזה בחודשים הקרובים.
העיר בני ברק, עיר ואם בישראל, מתמקמת בצפיפות רבה על פני שטח של 7,300 דונם. ה"חווה של אורי", חוות בודדים, שהתמקמה בלב שמורת אום זוקא בצפון בקעת הירדן חולשת על שטח הכפול מהעיר בני ברק בשפלת החוף. "החווה של אורי" נטלה על עצמה את הזכות למנוע מקהילות פלשתיניות להיכנס לתחום של 14,000 דונם. כבר אמרנו פי שתיים משטחה של העיר בני ברק, המיושבת בצפיפות רבה מאד.
ארגון אונרא הוקם על-ידי האו"ם ביוזמת מדינות ערב כדי לטפל בבעיית הפליטים הפלשתינים לאחר מלחמת העצמאות למרות שלאו"ם היה ארגון לטיפול בפליטים. יתר על כן, בעוד שהטיפול בארגון האו"ם למען הפליטים קבע זמן קצוב לקבלת עזרה, מאונרא לא נקבע זמן קצוב והפליט וצאצאיו נחשבים לפליטים ונהנים משירותי הארגון. מאחר שמדינות ערב סרבו ליישב את הפליטים בהן הפך הארגון את הפליטות לתופעת קבע ולאמצעי ללחץ על ישראל להשיבם לבתיהם.
הרש"פ, ארגוני זכויות אדם בינלאומיים וארגוני BDS מנהלים בשבועיים האחרונים קמפיין תעמולה תקשורת ודיפלומטי ארסי נגד ישראל בעקבות החלטת שר הביטחון בני גנץ להכריז על 6 ארגונים פלשתינים כ-"ארגוני טרור" המשתייכים לארגון "החזית העממית לשחרור פלשתין", אחד הפלגים באש"ף שמתנגד להסכמי אוסלו ושולל את קיומה של מדינת ישראל.
השבוע ציינו בשטחים מלוא 17 שנים למותו של יאסר ערפאת בנסיבות מסתוריות, רק חמש שנים אחרי מותו הורה יו"ר הרשות הפלשתינית מחמוד עבאס להקים ועדת חקירה פלשתינית לחקור את נסיבות מותו. בראש הוועדה עמד תוופיק אלטיראווי, ראש המודיעין הכללי הפלשתיני דאז, והיא הגיעה למסקנות לגבי השאלה מי עמד מאחורי חיסולו של יאסר ערפאת.
13/11/2021  |  יוני בן-מנחם  |   חדשות