יום שישי 28 ינואר 2022  02:11
הפרלמנט האירני [צילום: והיד סאלמי/AP]
מעגלי המים האירנים
ההנחה הרווחת (במיוחד בארה"ב) כאילו איום האייתולות מוגבל למפרץ הפרסי והמזה"ת הרחב, מתעלמת ממעגלי המים האירנים המתפשטים ברחבי העולם

▪  ▪  ▪

עקרון מעגלי המים

הנחת יסוד של חתירת ארה"ב להסכם עם משטר האייתולות באירן היא שהבוננזה הפיננסית והדיפלומטית הצפויה למשטר זה תופנה לחמאה ולא לתותחים. הנחה נוספת היא שמשטר האייתולות השיעי בטהרן הוא שותף אמין למו"מ, ומוכן לדו-קיום בשלום עם מדינות ערב הסוניות הפרו-אמריקניות. הנחות אלו נחשפו במערומיהן על-ידי התנהלות פורעת חוק שיטתית של משטר האייתולות מאז עלייתו האלימה לשלטון במהפיכת 1978/79, ובמיוחד מאז הסכם הגרעין מ-2015, שהעניק לאייתולות 150 מיליארד דולרים שהופנו להחרפה חובקת עולם של חתרנות, טרור, מלחמות אזרחים, הברחת סמים ופיתוח והפצת יכולות בליסטיות. למעשה, חוקת הרפובליקה האיסלאמית (אירן) מחייבת "תהליך מתמיד של המהפיכה האיסלאמית".

ההנחה הרווחת (במיוחד בארה"ב) כאילו איום האייתולות מוגבל למפרץ הפרסי והמזה"ת הרחב, מתעלמת ממעגלי המים האירנים המתפשטים ברחבי העולם. מעגלי מים נוצרים על-ידי השלכת אבן לשלולית, והשפעה דומה נוצרת על-ידי מוקד אלימות אחד במזרח התיכון, ובמיוחד זה המונחה על-ידי חזון דתי, פנאטי ומגלומני בן 1,400 שנים, המצית מעגלי אלימות ברחבי האזור והעולם.

הימנעות מדיכוי מוקד מקומי של אלימות מגלומנית, ונסיונות לפייסו ולתגמלו (כפי שהיה/יהיה בהסכם הגרעין), מעניקים רוח-גבית למעגלי אלימות הרסניים יותר, המאיימים על חלקים הולכים ומתרחבים של העולם. גלי המים האירנים מתועדים למשעי במפרץ הפרסי, המזרח התיכון, מרכז אסיה, אפריקה, אירופה, דרום, מרכז וצפון אמריקה. התעלמות מתופעת גלי המים האירנים מסכנת את ביטחון אזרחי ארה"ב והמערב.

להלן מספר דוגמאות של גלי המים האירנים בנוסף לגלים הפעילים בתימן, האזור המזרחי השיעי (ויצרן הנפט המוביל) בערב הסעודית, בחריין (רוב שיעי תוסס ושלטון סוני), איחוד האמירויות, עירק, סוריה ולבנון.

גלי מים אירנים באמריקה הלטינית

משטר האייתולות פועל בדרום ומרכז אמריקה, יחד עם חיזבאללה, משנות ה-80', ורואה באזור מוצב קדמי לפגיעה באינטרס ארה"ב, כולל הקמת תאי טרור רדומים בארה"ב. טהרן ממנפת אידיאולוגיה אנטי-אמריקנית בוונצואלה, קובה וניקרגואה, בנוסף לארגונים מהפכניים אנטי-אמריקנים הפעילים ברחבי דרום ומרכז אמריקה, ומעניקה להם סיוע פיננסי וצבאי, כולל ציוד ואימונים.

האייתולות וחיזבאללה מסתייעים בפזורה הלבנונית הגדולה והעשירה ברחבי האזור, ובמיוחד במשולשי הגבולות של ארגנטינה-פאראגוואי-ברזיל וצ'ילי-פרו-בוליביה הנשלטים על-ידי ארגוני פשע, טרור והברחת סמים. שני אזורים אלו מהווים תשתית טרור, הפצת סמים, הלבנת הון, מעבדת פיתוח ואיחסון נשק-השמדה-המונית. האייתולות מקימים רשת מסגדים להפצת מהפיכת האיסלאם ומטפחים קשרים עם מערכות התרבות, הפוליטיקה והמימון המקומיות.

לפי מהדורת יוני 2021 של ה-Strategic Perspectives #34, היוצא לאור על-ידי "האוניברסיטה להגנה לאומית" (NDU) וממומן על-ידי הפנטגון: "אירן משדרגת את השפעתה על מערכות המידע באמריקה הלטינית, בכל הקשור להצגת ארה"ב כגורם אימפריאליסטי המתסיס אלימות ואי-יציבות באזור. הפעילות האירנית מתואמת עם רוסיה ווונצואלה ועוד אלפי מכפלנים בתקשורת החברתית.

"הפעילות האירנית מהווה מכשול אסטרטגי למאמצים לקדם יציבות, דמוקרטיה ושלטון-חוק באמריקה הלטינית.... אירן הקימה מערכת תקשורת מסוכנת לא פחות מפעילות הטרור שלה, המתבססת על HispanTV האירנית (שהוקמה ב-2010), teleSUR הוונצואלית-רדיקלית ו- RT en Español הרוסית. רשתות אלו מסתייעות בטוויטר, פייסבוק, אינסטגראם, וואטסאפ, וטלגראם... "תשתית המידע מציגה את משטר האייתולות כבעל-ברית של המהפיכה העממית באמריקה הלטינית... ומקדמת מאמץ אנטי-אמריקני משותף של אירן, רוסיה ו-Bolivarian Joint Criminal Enterprise האנטי-אמריקני....

"מצבה הגיאו-אסטרטגי של אירן השתדרג לקראת סוף 2020... הודעת ונצואלה על שיתוף פעולה צבאי-מדעי-טכנולוגי עם אירן מהווה צעד ראשון ביצור משותף של מערכות נשק... שיתופי הפעולה בין שתי המדינות מלוות בדרך כלל במעורבות רוסית...

גלי מים אירנים בקרן אפריקה

משטר האייתולות מקדם בשיטתיות נוכחות בקרן אפריקה, הכוללת את אתיופיה, אריתריאה, דג'יבוטי, סומלילנד וסומליה (150 מיליון איש, רובם מוסלמים). הקרן משתרעת לאורך החוף הדרומי של ים סוף מול חופי סעודיה ותימן; שולטת על מיצרי באב-אל-מנדב (הקריטים לסחר אסיה-אירופה ואספקת נפט); ומאופיינת על-ידי אי-יציבות, פיצול פנימי ואזורי, מלחמות וטרור, המהווים קרקע פוריה למעורבות צבאית וכלכלית של כוחות אזוריים ועולמיים כמו טורקיה, אירן, סעודיה, איחוד האמירויות, קטאר, מצרים, רוסיה, סין וארה"ב.

מאז מהפיכת 1978/79 - שהפכה למקור השראה עבור ארגונים איסלאמים רדיקלים באסיה ואפריקה, רואה משטר האייתולות את ההתבססות בקרן אפריקה כבסיס קדמי לחדירה ליבשת אפריקה; לערעור השלטון הסוני בסעודיה ושאר מדינות חצי האי ערב; לשדרוג יכולות הטרור והצבא של החות'ים השיעים האנטי-סעודים בתימן; ולהרחבת השפעת האייתולות למפרץ עדן וים סוף. לאירן תפקיד משמעותי בהתססת קרן אפריקה כפי שמעידה מעורבותם התקופתית במלחמות האזרחים בסומליה ושיתוף הפעולה עם אריתריאה הבלתי-צפויה, המעורבת במלחמת האזרחים באתיופיה.

גלי המים האירנים במערב אפריקה

לפי מחקר "מכון האדסון" מאוקטובר 22, 2021: "לאירן שיתופי פעולה צבאיים עם מספר מדינות אפריקה... הסכמי אספקת אורניום עם נמיביה וזימבאבווה מקדמים את תוכנית הגרעין האירנית... סחר עם מדינות אפריקה מסייע לעקיפת סנקציות של ארה"ב והאו"מ.... "אירן וחיזבאללה מסתייעים בפזורה השיעית-לבנונית לגיוסי הון... וממנפות את חולשת השלטון המרכזי ואת תשתיות ארגוני פשיעה והברחת הסמים... כולל ערוצי הברחת סמים ממערב אפריקה לאירופה....

הפעילות הדיפלומטית, התרבותית והכלכלית של אירן במערב אפריקה מאפשרת הענקת כיסוי חוקי לפעילות הטרור והפשע של חיזבאללה.... אירן הקימה מרכזי תרבות בניגריה, חוף השנהב, סיירה ליאון, סנגל, סודן, טנזניה, אוגנדה ודרום אפריקה.... האייתולות מגייסים סטודנטים אפריקנים הלומדים באוניבסיטאות באירן, ומכשירים אותם לפעילות ביון וסיוע לחיזבאללה... ההכשרה באירן מתמקדת בהפעלת כלי נשק קטנים, הרכבת חומרי נפץ, תצפיות מודיעיניות, הכנת דרכי-מילוט ועמידה בחקירות...

"אירן תומכת בחזית הפוליסריו הפועלת ממפקדות באלג'יריה, נלחמת לשחרור מערב הסהרה משלטון מרוקו [הפרו-אמריקנית], ובעלת-קשרים לחיזבאללה... משמרות המהפכה של אירן מאמנות ארגון טרור ברפובליקה המרכז אפריקנית... לאירן קשרים עם ארגון טרור איסלאמי בניגריה, וגם עם אל-קאעידה..." הסכם נוסף עם אירן?

הסקירה לעיל על מעגלי המים האירנים המקדמים חזון פנאטי, דתי ומגלומני, מדגישה את הפער הבלתי ניתן לגישור בין המציאות לבין הנחות יסוד מאחורי הסכמי עבר/עתיד עם משטר האייתולות. ההנחה שתיגמול נדיב של האייתולות ישכנע אותם להינתק מחזונם הפנאטי, ולאמץ את תפישת הדו-קיום בשלום מקריבה את המציאות המורכבת והמתסכלת על מזבח הרהורי-לב פשטנים ונוחים.

החלטת ארה"ב להוריד מסדר היום את האופציה הצבאית ואת חילופי השלטון בטהרן מכרסת באופן קשה בתדמית ההרתעה שלה - שהיא גורם מרכזי וחיוני לצמצום זעזועי העולם - וממחישה עד כמה היא ממעיטה במשקל התנהלות עבר מתועדת של משטר האייתולות, ומאדירה את משקל התנהלות עתידית וספקולטיבית של משטר זה.

תאריך:  22/11/2021   |   עודכן:  22/11/2021
יורם אטינגר
מועדון הבלוגרים עוקבים: 30 לקבלת רשימות יורם אטינגר לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בסוף השבוע (18.11.21) ביקרתי בחלקה הצבאית של בית העלמין בהר הרצל. באורח מקרי נתקלתי במצבת קברו של סרן מאיר טוביאנסקי מספר אישי 172609 שהוצא להורג על-ידי כיתת יורים ב"בית הקשתות" בכפר בית ג'יז באשמת בגידה, ללא משפט מסודר וללא הוכחות מעשיות. יש הטוענים כי למעשה נרצח. בן 44 היה במותו. על מצבתו בחלקה הצבאית נחקק בין השאר: "סרן מאיר (מישה) טוביאנסקי בן דבורה ויעקב... נהרג בשגגה בשירות צבאי בבית -ג'יז"...
22/11/2021  |  אלי אלון  |   יומני בלוגרים
בימים האחרונים עיינתי בגיליון מעריב מ-11.11.2021, ולהפתעתי מצאתי בו אוסף של ידיעות, ציטוטים ורעיונות-נפל שהניעו אותי לסטות מה"נורמה" של כתיבת התייחסות מפורטת לנושא אחד ולהגיב בקצרה למספר נושאי מחלוקת אותם מצאתי בגיליון הנ"ל.
22/11/2021  |  רפי לאופרט  |   יומני בלוגרים
בריטניה הנחיתה מכה מדינית ומורלית קשה ומפתיעה על ארגון חמאס כאשר שרת הפנים של בריטניה פריטי פאטל הודיעה כי החליטה להכריז על חמאס כארגון טרור וכי ההחלטה תועבר בימים הקרובים כהצעת חוק לאישור הפרלמנט, היא אמורה להיכנס לתוקף ב-26 בחודש. הפיגוע בעיר העתיקה בירושלים אתמול שבו רצח מחבל, פעיל בכיר בזרוע המדינית של חמאס, אזרח ישראלי ביריות ופצע 4 אזרחים אחרים רק חיזק את צדקת ההחלטה של שרת הפנים של בריטניה להכריז על חמאס כארגון טרור.
עוד כמה תגובות קצרות בדרך כלל - בנושאים גדולים כקטנים והפעם - עדות המשורר, גם הוא קודם, הנמכת פרופיל, טיהור השרץ, הצליח ובדיחה "אל נא רפא נא לה" (במדבר י"ב, פסוק י"ג) הרבה בריאות, נחת ואושר
כהרגלי בקודש ובשל קיומם של מלעיזים וחורשי רעה המתנפלים על כל כותרת על-מנת לסלף את כוונת מנסחה אקדים ואומר: אין בכותרת ו/או בדברים שייכתבו כאן כדי להסית מאן דהוא לפעול חלילה נגד מרב מיכאלי, ובוודאי שאין בדברים קריאה לנקיטת פעולות כלשהן, נגדה או נגד כל מי שאוחז בדעותיה המשובשות בתכלית השיבוש.
22/11/2021  |  בעז שפירא  |   יומני בלוגרים