יום שלישי 17 מאי 2022  03:10
תגובה לטרור הקיברנטי

   רשימות קודמות
  טיפים לניהול חשבון בנק באינטרנט

על ציבור ההאקרים הישראלים לשמור על איפוק ולא להיגרר לתקיפה נגדית באינטרנט שתביא להסלמה במצב

▪  ▪  ▪
תגובה לטרור הקיברנטי, אף על-פי שהיא עשויה להיתפס לכאורה כאקט "הרואי" ו"פטריוטי" עלולה להוות אקט של מלחמה של ממש על תשתיות של מדינה. באמצעות מתקפה אחת על מערכת אינטרנטית במדינה כלשהי ניתן לשתק את כלל תשתיות האינטרנט שלה ובכך לגרום להסלמה בין שתי מדינות. אין זה מעניינם של אזרחים לגרום להסלמה בין מדינות - אלא אחריותו של השלטון בלבד. מוטב שטובי המוחות בתחום יתעלו את האנרגיות הללו בכדי לעזור ולהגן על מערכות בארץ, כך שלא ניתן יהיה לתקוף אותן, מאשר "לסייע" בהפלת מערכותיה של מדינה אחרת.

פעולות טרור קיברנטי (Cyber Terror) בלתי חוקיות צוברות תאוצה במהלך השנים האחרונות, ככל שהאינטרנט הופך להיות מקור בלתי נדלה למידע וכלי שימושי לקבלת שירותים, בהם שירותים ממשלתיים, כלי לשיתוף ושמירת קבצים ועוד.

ככל שהטכנולוגיה מתקדמת ועמה הידע הטכנולוגי הנצבר גם בקרב מומחי ההאקינג למיניהם, כך הופך הטרור הקיברנטי ליותר ויותר מתוחכם. מרבית המתקפות האינטרנטיות מתבצעות מחוץ למדינה בה ממוקמים יעדי התקיפה, כך שקשה יותר למנוע אותן והנזקים בעקבותיהן עולים עם הזמן. כיום, הנזקים הנובעים מהתקפות אינטרנטיות בעולם נאמדים בעשרות מיליארדי דולרים.

אם בעבר פעולות ההאקינג היוו בעיקר במה לסוג של 'מלחמת מוחות' והצלחתן הקנתה הרואיזם ויוקרה לעוסקים בה - בעיקרם בני נוער והאקרים חובבים, הרי שהיום הפעילות הזו הופכת לנחלתם של גורמים בעלי עניין במידע בעל ערך ו/או גרימת נזק ממשי ועל מטרותיהם נמנים אתרים ומערכות ציבוריות וממשלתיות.

תשתיות לאומיות רבות יושבות על מערכות אינטרנטיות כגון אתרי המידע הממשלתיים. ניסיונות ההשחתה של אתרים ישראלים כגון אלה נועדו להחליש או לשתק אותם כליל כך שהם יהיו בלתי שמישים ו/או להגיע באמצעותם למידע בעל ערך - פיננסי, ביטחוני וכיו"ב.

פעולות אלה באות לידי ביטוי בין השאר במתקפות על מערכות מידע ובהן פריצה למערכות, הפרעה לתעבורת מידע ברשת, גרימת נזק למידע באמצעות וירוסים ותוכנות שונות, פגיעה ברשתות תקשורת עצמן, התחזות, שתילת מידע פיקטיבי ועוד.

הפגיעה באתרים מתאפשרת כיום בדרכים שונות, החל מהתאגדות של מספר רב של גורמים אינטרסנטים אשר מבקשים שירות בו זמנית מאתר מסוים ובכך מביאים לעומס בלתי צפוי ולהאטה בפעילותו. לחלופין, ניתן לפתח או לרכוש וירוסים אלימים המאפשרים השתלטות ותקיפה בו זמנית של עשרות אלפי תחנות. אמצעי נוסף ידוע בעולם ה'האקינג' הוא ה"זומבי" - מחשב המחובר לרשת האינטרנט וממתין לפקודות המפעיל. אסופה של כמה עשרות אלפי תחנות מסוג זה יוכלו ברגע אחד (תמורת תשלום הולם, כמובן...) לבצע סדרת מתקפות מתואמת - מה שיכול להוות כוח הרסני אף לתשתיות של מדינה.

מובן שגם למדינת ישראל יש את הידע והאמצעים לפעול באופן דומה ולשתק תשתיות לאומיות במדינות ערב, זו שאלה של כסף ורצון אמיתי. במידה וישראל תחליט לתקוף את אירן או סוריה, לדוגמה, היא יכולה לבצע התקפה מסוג זה בקלות יחסית. למרות זאת, עד היום לא היתה התייחסות משמעותית לרשת האינטרנט כאמצעי ללוחמה ומשאב שמסוגל לשתק מדינה, על אף מיקומו המרכזי כמקור מידע בעת מלחמה ובימים כתיקונם. יש לזכור כי עפ"י חוק - אסור לעשות את זה גם אם מדובר בתקיפה של אתרים אנטי ישראלים או אנטי ציוניים, ואנו סבורים כי למדינת ישראל יש את האמצעים הראויים והלגיטימיים להגנה ולהרתעה בדרכים המקובלות בהן היא פעלה עד היום.

חשוב להבין שעבור מדינת ישראל - שבה לפחות כשליש מהאוכלוסיה מחוברים לרשת האינטרנט - רמת הפגיעה באוכלוסיה, במקרה של הפלת אתרים ציבוריים הנה גבוהה בהרבה לעומת מדינות ערב ששם היקף השימוש באינטרנט הנו נמוך באופן משמעותי. בניגוד לישראל, בה השימוש באינטרנט נרחב, בעולם הערבי המודעות לשירותים ברשת נמוכה ולכן לפגיעה בתשתיות אינטרנטיות הנה בעלת השלכה מצומצמת יותר.

הכותב הוא מומחה ל'האקינג' ומנכ"ל חברת האבטחה הקטיקס.
תאריך:  19/07/2006   |   עודכן:  19/07/2006
רון פורת
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
פלוני הגיש בקשה לסגור מרפסת בקומה העליונה של ביתו ולהסדיר את חוקיותן של המדרגות החיצוניות (הקיימות) המובילות אליה. הוועדה המקומית לתו"ב כרמיאל אישרה את סגירת המרפסת, אך לא את המדרגות.
19/07/2006  |  שירי מור-בלכר  |   מאמרים
1.מדוע הושקע מאמץ כה רב להפציץ את תחנת הטלוויזיה של החיזבאללה כאשר הפרשנים הנכבדים אלון בן דוד ועמנואל רוזן משדרים ממילא את המסרים של התחנה. האזנתי היטב בימים האחרונים והבנתי כי החיזבאללה מכין לנו הפתעות כואבות מאוד בתל אביב וסביבותיה ובמקומות נוספים בארץ ובעולם, אין כל סיכוי לחסל את הארגון הזה והוא ישתקם כי אין כבר מטרות להפציץ. כדאי לרוץ ולעשות הסכם בכל תנאי על-מנת למנוע סבל נוסף ובכלל, בעצם בכל המלחמות עד היום הפסדנו [עמנואל רוזן הכין לנו סקירה על כך] ולכן כדאי מאד שלא להסתבך גם במלחמה הזאת.
19/07/2006  |  עו"ד משה גולדבלט  |   מאמרים
יזמי בנייה וסוכני נדל"ן אולי לא יאהבו את הקביעה הזאת, אבל בתנאים ובזמנים מסוימים, נכסי דלא ניידי עשויים להיות ניידים למדי. הקוראן אף מגדיל לעשות בעניין זה בסיפור הידוע על הר שקם מרבצו והלך לו למקום אחר, כדי לבקר את אבי האומה האיסלאמית מוחמד.
19/07/2006  |  מכון ויצמן למדע  |   מאמרים
תאור החיזבאללה כניצבת "על פרשת דרכים" הולם את מצבה של התנועה מאז נסיגת צה"ל מדרום לבנון וביתר שאת מאז הנסיגה הסורית מלבנון. שתי התפתחויות אלה חידדו את המתח בין שתי הדרכים, שבהן הולכת התנועה מאז הקמתה: הדרך הלבנונית, אשר מתבטאת בפעילות מדינית-פרלמנטרית, והדרך האיסלאמית האזורית/אוניברסאלית, שביטוייה בפעילות צבאית עצמאית.
18/07/2006  |  ענת קורץ  |   מאמרים
בשבוע שעבר גויסתי. לא בדקו אם אני כשיר לקרב, אם אני לא סובל מבעיות בריאות, אם לא שוחררתי כחוק מצה"ל לפני יותר מחמש עשרה שנה. אולמרט, פרץ ושות' החליטו שכאזרח בקו הרוחב חיפה וצפונה אני ראוי להיות בשר תותחים בקרב עם החיזבאללה. אם מישהו חושב שזו פתיחה לרשימה שמאלנית של פרופסור תבוסתן, אז הוא טועה.
18/07/2006  |  ד"ר אמיר חצרוני  |   מאמרים