יום ראשון 08 דצמבר 2019  06:26
איתמר בן גביר הסית לגזענות
איתמר בן גביר [צילום: AP]

ביהמ"ש העליון הותיר את הרשעתו של איתמר בן גביר על כנה בן גביר הורשע בהסתה לגזענות, בהחזקת פרסום גזעני ובתמיכה בארגון טרור טענתו ולפיה פעיל אחר אשר היה שותף למעשיו לא הועמד לדין, ועל כן יש לבטל את עונשו, נדחתה

▪  ▪  ▪
ערעורו של פעיל הימין, איתמר בן גביר, על העונש אשר השית עליו בית המשפט המחוזי בירושלים (17.9.08) נדחה (יום א', 7.12.08) על-ידי השופט אדמונד לוי מביהמ"ש העליון.

ביום 25.6.07 הרשיע בית משפט השלום בירושלים את בן גביר בעבירות של החזקת פרסום גזעני, הסתה לגזענות ותמיכה בארגון טרור. בעקבות כך חויב בן גביר לבצע שירות לתועלת הציבור וכן נגזר לו מאסר על-תנאי בן 60 ימים. בית המשפט המחוזי זיכה את המבקש מעבירה של החזקת פרסום גזעני. בהתאמה, אף הוחלט להקל בעונשו, והיקפו של השירות לתועלת הציבור הועמד על 200 שעות. יתר חלקי פסק-דינו של בית משפט השלום נותרו על-כנם.

בערעורו, ביקש בן גביר לבטל את האישומים השלישי והרביעי מגזר דינו. על-פי המתואר באישום השלישי, נסע בן גביר בשעות הערב של ה-26.6.01 ברכבו בכביש המוביל לקניון הראל במבשרת, כאשר על הרכב מתנוססות מדבקות הנושאות את הכיתוב: אין ערבים אין פיגועים. בית המשפט המחוזי סמך ידיו על הרשעת המבקש בעניין זה, תוך שקבע כי זוהי סיסמה גזענית ויש בה משום ביזוי, גילוי איבה וגרימת מדנים כלפי ציבור שלם בשל מוצאו הלאומי-אתני. באישום הרביעי לכתב-האישום, נטען כי בליל ה-8.5.02 נראה בן גביר ברחוב יפו בירושלים, כשהוא מחזיק ברכבו ארבעה שלטים אשר נשאו את הכותרת: או אנחנו או הם ובהם נכתב: "יש פתרון - לגרש את האויב הערבי!". המודעות היו חתומות בידי "מטה כהנא צדק" אשר הוכרז כארגון טרור, וקראו ליצירת קשר עם מטה הארגון.

השופט לוי קבע כי עניינו של בן גביר אינו מעלה סוגייה בעלת חשיבות עקרונית, ועל כן אינו מצדיק רשות ערעור ב'גלגול השלישי'. לגופו של עניין, קבע השופט לוי כי איתמר בן גביר אכן עבר עבירה של הסתה גזענות, אשר מוגדרת בסעיף 144א לחוק העונשין כ"רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסיה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני". השופט דחה את טענתו של בן גביר, ולפיה מופעלת כלפיו אכיפה סלקטיבית ועל כן יש לבטל את גזר דינו בשל עיקרון ה'הגנה מן הצדק' וקבע כי עצם העובדה שכנגד פעיל אחר אשר היה מעורב באירוע לא הוגש כתב אישום מקורה בנסיבות אותו מקרה.


ע"פ 2-65/08
תאריך:  07/12/2008   |   עודכן:  08/12/2008
ענבל בר-און
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
הרשות השנייה פרסמה בספטמבר האחרון מכרזי גל ב' לשישה אזורי זיכיון. היום (7.12.08) היה המועד האחרון לרכישת מסמכי המכרז.
07/12/2008  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
עובדי מס הכנסה יפתחו החל מהבוקר (יום ב') בשביתה ללא הגבלת זמן, בגיבוי הסתדרות עובדי המדינה. זאת בעקבות מבוי סתום במו"מ עם האוצר, שנמשך עד לשעה זו, באשר לתגמול עובדים למטלות חדשות ומשימות נוספות שמוטלות עליהם, לרבות היישום של מס הכנסה שלילי ובנוגע לעומס המוטל על העובדים וללא תוספת כוח אדם.
07/12/2008  |  מחלקה ראשונה  |   חדשות
העימות המתלהט בין נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש לבין שר המשפטים פרופ' דניאל פרידמן על אופן ההתנהלות בתקופת ממשלת מעבר, חוזר בשנית. הפעם באמצעות עתירה שהגיש הפורום המשפטי להורות לשר לעשות שימוש בסמכותו ולכנס את הוועדה. המטרה לטענת הפורום, מינוי שופטים שחסרונם במערכת המשפט מקשה על תפקודה.
07/12/2008  |  רותי אברהם  |   חדשות
המשטרה עיכבה לחקירה ברמת גן את נסים אלפרון, אחיו של יעקב אלפרון שחוסל במכוניתו בתל אביב. עשרות שוטרים כיתרו את מתחם הבורסה ופשטו על מסעדה בה שהה. איתו נעצרו 18 אנשים נוספים, תשעה מהם מוכרים למשטרה ותשעה נוספים מיושבי המסעדה.
07/12/2008  |  עידן יוסף  |   חדשות
בעוד כשלושה שבועות (4.1.09), תשיק חברת הכבלים "הוט" את HOT3 החדש - ערוץ פרימיום ובו הפקות מקור ומותגי רכש מהמובילים בעולם. הערוץ יוצע ללקוחות ללא תשלום נוסף, במסגרת חבילת הבסיס.
07/12/2008  |  עידן יוסף  |   חדשות