יום ראשון 16 מאי 2021  09:06
פרס עיריית חולון לספרות יפה ע"ש ד"ר קוגל
מאת: עירית באום  |    |  לפידות  |  תגובות
אביבה דורון [צילום: יח"צ]

מירון איזקסון [צילום: יח"צ]

- הודעה מטעם עיריית חולון

▪  ▪  ▪
ביום ה', 25.12.08, בשעה 19:00 יוענק בתיאטרון חולון פרס עיריית חולון לספרות יפה ע"ש ד"ר חיים קוגל, ראש העיר הראשון של חולון. הפרס יוחד השנה ליוצרים מתחום השירה, והוא יוענק למשוררים מירון ח. איזקסון ופרופ' אביבה דורון. הפרס מוענק אחת לשנתיים ליוצרים מתחום הפרוזה והשירה ושוויו מחצית פרס ישראל. השנה, לראשונה בתולדות הפרס, יוענק גם פרס על מפעל חיים, והוא יינתן לסופר יורם קניוק.

לתחרות, שנערכת על-ידי עיריית חולון בשיתוף אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל, הוגשו 87 ספרי שירה. צוות השופטים, שכלל את ד"ר חלי אברהם-איתן (יו"ר), פרופ' אברהם חזן ואורנה רב הון, החליט על הענקת הפרס למשורר מירון ח. איזקסון, על ספרו "מבחר ושירים חדשים" ולמשוררת פרופ' אביבה דורון על ספרה "שירי אהבתך - אל משוררי תור הזהב בספרד". לדברי השופטים, "שני הזוכים הגישו יצירה מקורית ייחודית, שמוסיפה נדבך חשוב לפסיפס השירה העברית בדורנו".

הספר "מבחר ושירים חדשים" של מירון איזקסון, משורר בולט בשנים האחרונות, הינו "מרתק, הכולל מבחר שירים חדשים מפתיעים ומרשימים ביופיים, בנועזותם, באיכותם האסתטית והתמטיתית, בגבשיותם ובלשונם העשירה, בצד מבחר שירים ישנים יפים ואיכותיים לא פחות בתוכן, בלשון ובכל מרכיביהם האסתטיים והתמטיים", כותבים השופטים.

"השירים מגלים טפח ומכסים טפחיים (קו פואטי ניכר בשירתו), אך ניתנים לפענוח חווייתי בשל העוגנים שמטיל המשורר בשיריו: מוטיבים חוזרים, ארמזים תנ"כיים, משנאיים ותלמודיים, אימאז'ים ודימויים, מטבעות לשון וציוני זמן ומקום. התבוננות במכלול השירים והסתייעות בעוגנים אלו מבהירה את הערפל ומעניקה חדוות קריאה המהלכת קסם על הקורא ופותחת שבילים ואופקים חדשים בתודעתו" פוסקים השופטים. "דרכו הפואטית הייחודית מבליטה אותו ומסמנת אותו כמשורר מבטיח בדור המשוררים העכשווי" חתמו השופטים את נימוקיהם.

ספר שיריה האחרון של אביבה דורון "שירי אהבתך" מצהיר בכותרת המשנה שלו "אל משוררי תור הזהב בספרד" ומצורפים לשירים "קטעי מיצב" מרתקים מאת דני קרוון. בנימוקיהם מציינים השופטים, כי "הספר הינו כזה, שבצד איכותו השירית המופלאה יש בו מימד חדש, מפתיע ומרענן. כיוון מיוחד שיש בו גם מצורך השעה ויש בו תרומה מכוננת בשירה העברית החדשה".

עוד, מוסיפים השופטים, "מעומק נפשה כמשוררת אך גם כחוקרת שירת ימי הביניים, המכירה שירה זו לפני ולפנים מכל בחינותיה מנהלת פרופ' אביבה דורון דיאלוג שירי מרתק ומהלך קסם עם משוררי תור הזהב בספרד. הכל כתוב בקולמוס רגיש ובאיכות שירית נדירה מתוך היכרות אינטימית ועמוקה של משוררי תור הזהב ושירתם. דומה שסגולות השירה המיוחדות כל כך מכריזות, כי הספר שלפנינו הוא יחיד במינו ובהישגיו" חותמים השופטים את נימוקיהם.

השנה, כאמור, לראשונה בתולדות הפרס, יוענק גם פרס על מפעל חיים, והוא יינתן לסופר יורם קניוק. קניוק, מבכירי הסופרים העבריים, כונה "חלוץ האוונגרד העברי" וספריו תורגמו לשפות שונות. הוא הוצב כאחד הסופרים המתורגמים החשובים לצד גבריאל גרסיה מרקס ופיטר הנדקה ובצרפת קראו לו: "שייקספיר הנקרא מימין לשמאל". הכתיבה שלו הייתה ועודנה מפליאה בשונותה, מתסיסה ומעוררת מחלוקת. קניוק הוא מיוצרי הסגנון הווידויי בסיפורת הישראלית והבולט שביוצרי האקספרסיוניזם הישראלי בפרוזה.

בראשית דרכו הספרותית פרסם סיפורים קצרים, וב-1963 הוציא את ספרו הראשון בעברית, "היורד למעלה". בין ספריו הנודעים: "חימו מלך ירושלים" (1966) - שאף עובד לסרט, "אדם בן כלב" (1968) המתאר דמויות של ניצולי השואה בבית חולים לחולי נפש, ואשר זכה לעיבוד לקולנוע ויצא לאקרנים בימים אלה. "סוס עץ" (1974) בו הוא משחזר את תל אביב של שנות ילדותו, שאף הוא עובד לסרט בכיכובו של שמוליק קראוס. והאפוס "היהודי האחרון" (1982) בו מיזג את נושא השואה עם מיתוס ההתיישבות היהודית. יורם קניוק זכה בפרס נשיא המדינה לספרות, בפרס ביאליק לספרות יפה, בפרס ברנר ובפרס זכויות האדם אשר הוענק לו על-ידי ממשלת צרפת.

על כל אלה ועוד החליטה עיריית חולון להעניק, לראשונה, במסגרת פרס קוגל, פרס על מפעל חיים ליורם קניוק. הטקס ייערך, כאמור, בתיאטרון חולון במעמד ראש עיריית חולון, מוטי ששון, ובהשתתפות בלפור חקק, יו"ר אגודת הסופרים העברים, שלושת השופטים, חיים גורי, שידבר על יורם קניוק, שלושת הזוכים ואורחים רבים. מנחה הערב הינו יורם טהר-לב.

תאריך:  10/12/2008   |   עודכן:  10/12/2008
עירית באום
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בשנים האחרונות ישנה עלייה במקרי האלימות בישראל, וכמעט בכל יום מדווחים כלי התקשורת על מקרה אלימות כזה או אחר אשר לרוב מסתיים באסון. המחלוקות שבין המשטרה לפרקליטות אינן נעלמות מעיני העיתונאים וכך גם מגיעות לציבור ידיעות על עבריינים אשר הובאו למעצר אך שוחררו מפני שהוחלט לא להגיש נגדם כתב אישום.
10/12/2008  |  אריאל פלר  |   הודעות כלליות
עשרים וחמישה שירים חסידיים, צועדים השנה במצעד החסידי השנתי של רדיו פתח תקוה במסגרת התוכנית "מסורת עם שלום", שמגיש שלום שטימלר וישודר בחג.
לכבוד סיום חגיגות ה-20 לרשת, אופטיקנה יוצאת בקמפיין חדש למשקפי שמש וראייה עד 479 שקלים רק ב-99 שקלים. הקמפיין בהשקעה של 200,000 דולר, יעלה באמצעות שלמור אבנון עמיחי / Y&R לאוויר בטלוויזיה, בעיתונות הארצית וברדיו.
09/12/2008  |  גבי שמיר  |   הודעות כלליות
רשת ריקושט, שהינה הרשת הגדולה בישראל בתחום מוצרים לתרבות הפנאי, נופש, טיולים, צעירים וחיילים, נרתמת למען איכות הסביבה!
09/12/2008  |  עדי וילדר  |   הודעות כלליות
רדיו ירושלים 101 FM יקיים בחג החנוכה (25.12.08) שידור התרמה מיוחד עבור 'תשמע' - בית הספר ומרכז לילדים אוטיסטים, כחלק מיום ההתרמה השנתי לתשמע.
09/12/2008  |  בצלאל קאהן  |   הודעות כלליות