יום רביעי 19 ינואר 2022  03:31
למגר את הסחר בנשים

אתמול עבר בשעה טוב החוק סופית החוק החדש לאיסור סחר בבני אדם. ההחמצה הגדולה בחוק היא העדר חובה אקטיבית על אזרחים להגיש סיוע לקורבן סחר חסר ישע או לדווח לרשויות על חשד להמצאות קורבנות סחר במקום פלוני

▪  ▪  ▪
אני ואתה מביטים ימין ושמאל ותוהים מי הם אותם מיליון גברים ישראלים שהולכים בכל חודש לנערות ליווי שנפלו קורבן לסוחרי עבדים? על-פי הערכות ארגוני השטח, נמצאות בישראל כשלושת אלפים נשים קורבנות הנסחרות לזנות. מעדויות של ניצולות שהצליחו להימלט מסוחריהן אנו למדים כי הן נאלצות לקבל בין 18-20 לקוחות בכל יום גם בימי מחלה וגם בימי מחזור חודשי, 365 יום בשנה ללא הפסקה. בחשבון פשוט אנו מגיעים לכמיליון ביקורי גברים בחודש אחד רק אצל קורבנות סחר בישראל. אתה מכיר אחד מהם? מה אתה חושב על אדם שמגלה כי הזונה שאיתו היא קורבן סחר בניגוד לרצונה?

המטה למאבק בסחר בנשים-עצו"ם טען השבוע בפני חכי"ם כי החוק החדש אוסר את הסחר אך אינו כולל כל סנקציה פלילית או חובה חקוקה המחייבת הגשת עזרה וסיוע לקרבן בדומה לאמור בחוק "לא תעמוד על דם רעך". החוק החדש גם אינו כולל סנקציה כלפי אזרח היודע או חושד בקיומו של קרבן חסר ישע ואינו מדווח על כך לרשויות, כמו למשל ב"חוק להגנת חסרי הישע".

לא מעט שנים לקח לארגוני זכויות האדם לדחוף להקמת ועדה פרלמנטרית לחקירת שוק הסחר בבני אדם שפרח בישראל בעשור האחרון ועוד יותר מאמץ נדרש בכדי להעביר סוף סוף את החוק החשוב האוסר סחר בבני אנוש.

על אף האינטרס הבינלאומי שיש לישראל במיצוב תדמיתה בין משפחת העמים, היא "הצליחה" באדישותה ובאטימות רשויותיה, להתברג לצמרת המבישה של המדינות המוגדרות כמרכז יצוא ויבוא בני אדם לעבדות בכלל וסחר בנשים בפרט.

לישראל לא רק אינטרס בינלאומי מדיני אלא במיוחד יש לה אינטרס ערכי יהודי להיאבק בעבדות. בדיוק כמו הנשים האומללות ממדינות חבר העמים שהן קרבנות לנסיבות כלכליות של רעב ואבטלה, כך גם עם ישראל שסבל מחרפת בצורת קשה וירד לשבור שבר במצרים ושם שועבד לעבדות רק בשל מצוקתו הכלכלית. אנו שמציינים בכל שנה את היציאה מהעבדות לחירות- חובה עלינו למגר מתוכנו לחלוטין את הסחר בבני אדם בכלל ואת הסחר בנשים בפרט.

אנשי משרד החוץ נמנעים מפעולות אקטיביות רציניות בנושא זה מסיבות תדמיתניות, זאת במקום להודות כי סחר בבני אדם היא בעיה כלל עולמית ולכן על ישראל לא רק להיאבק בתופעה בראש מורם וללא מבוכה אלא שעל ישראל ליטול ממחלקת המדינה האמריקנית את דגל המאבק ולהובילו בראש חוצות משום ההקשר של תפקידנו ההיסטורי כעם שיצא מעבדות של 400 שנה.

עד היום החוק הפליל רק את הסרסורים וקבע כללים מקשים ומגבילים לעוסקות בזנות אך דווקא האלמנט העברייני הראוי ביותר להפללה - הלקוח- לא טופל. טוב יעשה המחוקק אם יתקין בהקדם סעיף חדש לחוק החדש, כך שיטיל אחריות אקטיבית על אזרחי המדינה לנקוט פעולות לסיוע לקרבן סחר או לדיווח לרשויות על הימצאותו או חשד להמצאות קרבן סחר כאמור.

תאריך:  19/10/2006   |   עודכן:  19/10/2006
רוני אלוני סדובניק
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מכל מיליארדי המשפטים שנכתבו אי פעם במאות שפות ודיאלקטים, מהו המשפט היחיד שהשפעתו היתה הגדולה ביותר על האנושות? לי זה ברור, שהמשפט לא נכתב בעת האחרונה, ואינו באנגלית או בסינית -- שהן השפות הנפוצות ביותר בתבל. המשפט נכתב בשפתנו -- בלשון הקודש -- לפני זמן רב. המשפט הוא הראשון שמופיע בתורתנו הקדושה: "בראשית ברא אלוהים את השמים ואת הארץ".
18/10/2006  |  רו"ח חנוך ובר  |   מאמרים
ניסוח טיוטת כתב האישום נגד הנשיא קצב החל. בעוד שבועות ספורים יפנה קצב את כסאו ויותיר אחריו מלאכה קשה לבא אחריו: טיהור המידות והשבת אמון העם במוסד הנשיאות. הדיון שנערך בחודש שעבר בוועדת הכנסת בדבר נבצרותו הזמנית של הנשיא חשף את עם ישראל במבוכתו. אשם או לא - שמו של קצב ייזכר לעד כמי שהכתים את מוסד הנשיאות בכתם שאך בנס יימחה ממנו.
18/10/2006  |  חגית גניש  |   מאמרים
פעם בכמה שנים צץ מישהו, ומודיע שהוא מצא את הפתרון הגואל לכל תחלואי הדמוקרטיה הישראלית, לשחיתות, לחוסר יציבות הממשל, ומי יודע, אולי גם לירידה במפלס הכינרת: לא אנחנו אשמים, אתם מבינים, זו רק השיטה, שיטת הבחירות. צריך להחליף אותה, ואז הכל יסתדר.
18/10/2006  |  איתמר כהן  |   מאמרים
החברה הישראלית היא חברה רב-תרבותית, המכילה בתוכה מגוון רחב של תרבויות, זהויות וסגנונות חיים שונים. חברה זו רוויה בסטריאוטיפים ודעות קדומות כלפי השונה והאחר. מציאות זו משפיעה על החשיבה, התחושות והתפקוד האישי והמקצועי שלנו בחיים האישיים והחברתיים שלנו. המסר, אותו מפנימים הילדים במציאות כזו הוא: "מה שאנחנו רואים ושומעים, היא בוודאי המציאות הראויה".
18/10/2006  |  נילי ונציה  |   מאמרים
לפני זמן היה לי העונג לארח אזרח ישראלי תושב תאילנד, במאמר זה שמו יהיה צ'. באחת משיחות הנפש שקיימנו אמר לי צ' משפט שאינו מרפה ממני, "אילו ידעתם באיזו מעברה מושחתת אתם חיים הייתם עוזבים את המדינה או עושים מרד". צ' המשיך ותיאר לי את החיים בתאילנד, את המסורת, הנימוס, הכבוד ההדדי, הסבלנות והסובלנות, הוא כמעט התעלף כששמע כמה כסף משלמים הורי עבור ביקורי רופאים ותרופות.
18/10/2006  |  מוטי פלד  |   מאמרים