יום חמישי 02 אפריל 2020  15:11
להקל על הספקים
   רשימות קודמות
  שימוש בהעתק חשבונית
  על מסמכים ממוחשבים
  מלכודת מס הבורסה

על רשויות המס לדחות תשלום מע"מ של ספקי חברת חפציבה

▪  ▪  ▪
במהלך החודשים הקרובים, סביר ששלטונות מע"מ יערכו ביקורות אצל ספקי חברת חפציבה ויטילו חיובי מס על ביצוע עבודות ואספקת סחורות שטרם הוציאו חשבוניות בגינן ואף לא גבו את תמורתן.

אחד האבסורדים הקיימים בחוק מע"מ הינו בכך שהחוק מטיל חובת תשלום מע"מ על הוצאת חשבונית במנותק מביצוע פירעונה בפועל וזה יחול על ספקי חברת חפצי-בה שלא קיבלו ולא יקבלו בזמן הקרוב הנראה לעין את כספם.

יותר מכך - החוק מחייב הוצאת חשבונית ותשלום המע"מ בתוך תקופה קצרה של מספר ימים מיום אספקת העבודה או הטובין. יוצא מכך שעסק אשר מסר סחורה ללקוח - חייב לשלם את המע"מ בגין אותה סחורה כמעט באופן מיידי בכל מקרה - גם אם לא הוציא חשבונית וגם אם לא גבה את התשלום.

הרציונל העומד מאחורי ההצעה הינו - מקבל הסחורה רשאי לקבל את המע"מ על סמך החשבונית שהוצאה לו גם אם לא שילם את תמורת הסחורה שכן המע"מ מסתובב בין העסקים במעגל - ספק משלם, לקוח מקזז/מקבל ונותר סכום אפס (רק הצרכן הסופי משלם את המע"מ בסופו של דבר ואילו, בין עסקים אין תשלום מע"מ).

בתי המשפט נדרשו לסוגייה זו והתירו החזר מע"מ לעסק אשר לא קיבל את תמורת החשבוניות אולם התקנות בעניין זה מאוד קשיחות ובעייתיות.

ספקי חברת חפציבה שלא קיבלו ולא יקבלו בזמן הקרוב הנראה לעין את כספם - חייבים לשלם את המע"מ בגין אספקת העבודות או הטובין.

יותר מכך - שלטונות מע"מ נוהגים במקרים אלו לפקוד את כל ספקי החברה ולהטיל שומות וחיובים על כל האספקות שבוצעו והספקים טרם הוציאו חשבוניות בגינם וזאת בהתאם לאמור לעיל.

זו אינה הפעם הראשונה שיוצאת צעקה כואבת מכיוון כזה והיו כאלה שאף העלו רעיונות שספקי הממשלה לא ישלמו את המע"מ כל עוד לא קיבלו את כספם מהמדינה אשר חייבת להם כסף מהכיוון האחר. קיימת אנומליה בכך שספק אשר לא קיבל את כספו מהממשלה יצטרך לשלם לה את חובו.

מקרה חפציבה אינו בודד לצערנו. אומנם במרבית המקרים הנושים הגדולים במקרים כאלה הם הבנקים, אולם הנפגעים הישירים הם העסקים הקטנים והבינוניים העומדים גם הם בפני קריסה.

על הרשויות הנוגעות בדבר להתעשת ולתקן תקנות מקלות במקרים בהם ספקים אשר חרב עליהם עולמם בכך שספק אם יראו תמורה עבור עמלם ויצטרכו לעמוד בתשלום החובות לספקים שלהם ישלמו גם כספים למדינה עבור מיסים אשר לא גבו, שכן המנגנון הוא כזה שספק גובה מהלקוח את המע"מ ומעבירו למדינה - מדוע עליו לשלם למדינה את הכסף שלא גבה עבורה ומדוע הוא צריך לממן את המדינה כאשר אין לו שיניים לגבות את החוב, למדינה יש את כל האמצעים לגבות את החובות ביתר קלות, שתעשה זאת ולא תגבה היכן שקל לעשות זאת.

האם כל אותם ספקים שחרב עליהם עולמם ועומדים להפסיד את ביתם וכל כספם, שונים מהלקוחות שקנו בית ולחלקם הגדול יש ערבויות?שומה על המדינה להתחשב באותם עסקים קטנים ובינוניים המהווים חלק נכבד מליבה של הכלכלה.

על המדינה למחול לספקי חפציבה על תשלומי המע"מ עד לסיום הליכי הכינוס. על רשות המיסים ומשרד האוצר לנהוג מידה של חסד עם מאות הספקים שנכוו מקריסת חפציבה ולהקל עליהם בסוגיית המע"מ.

תאריך:  07/08/2007   |   עודכן:  07/08/2007
רו"ח יורם שיפר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
לאזרח הפשוט הרוכש דירה, אין שום מומחיות למתן אשראי כספי לקבלן. אין לו שום מנגנון בדיקת נאותות לגבי הפרויקט המצוי על הנייר. אין לרשותו יחידה עילית של חוקרים פרטיים לחקור את הקבלן והקף חובותיו האמיתיים מאחורי הפוזה והדאווין שהוא רוכש באשראי, כדי לצייר לעצמו חזות של אחד שראוי לקבל עוד יותר אשראי. אין לו חטיבה של אנליסטים המומחים לניהול סיכונים. אין לו שום צבא של משפטנים ממולחים המקושרים היטב לשופטים מתת לשולחן, כאלה שבקריצה אחת יכולים לקבל עיקולים וצווי תפיסה וכינוס חד-צדדיים. אין לאזרח הקטן שום כוח כמו לבנק להיות נושה מועדף.
07/08/2007  |  אריק באך  |   מאמרים
היה פעם רמטכ"ל לצה"ל שדיבר על "צבא זריז קטן וחכם" כזה שכוחו בא מניידותו, יצירתיותו וכושר הפיקוד של מפקדיו. הוא לא חשב שכמות הטנקים שהיו לצה"ל במלחמת יום הכיפורים, 1,700 במספר, הם מדד כלשהו למלחמות ואיומי העתיד. היום אותו אדם, הפוליטקאי אהוד ברק, מנמק את הפיכת ישראל לצבא שיש לו מדינה משלו בנימוק התמוה שבמלחמת יום הכיפורים הוא נשבע, אשרי המאמין, שצה"ל שוב לא יעמוד מול אויב ולו 1,700 טנקים בלבד.
07/08/2007  |  דני רשף   |   מאמרים
השלושה, שקועים בכורסאות המרופדות, המתינו בדריכות עצורה שאחרון העוזרים ייצא. פרידמן קם, נעל אחריו את הדלת במפתח, ואמר, "זהו זה חברה, אנחנו לבד".
07/08/2007  |  שבתאי עזריאל  |   מאמרים
על-רקע עליית כל הבורסות בעולם ומסכים ירוקים לאורך זמן, נראים בשבוע האחרון ימים בהם המסכים נצבעים באדום והבורסות מקרטעות. תיק ההשקעות ההולך ומתכווץ מול עינינו, ממיר את הירוק החיובי בדאגה ממה שקורה בשווקים הפיננסיים אצלנו ובעולם.
07/08/2007  |  דליה זליקוביץ  |   מאמרים
אנגליה נמנעת מלחייב במס חלק מתושביה בגין הכנסות אשר הופקו ו/או נצמחו במדינות זרות. נתון זה מפתיע לאור העובדה, כי שיטת המס הנהוגה באנגליה, כמו גם ברוב מדינות העולם ואף בישראל, הינה שיטת מס פרסונלית, הממסה רווחיו של כל תושב ללא קשר למקום הפקתם. נתון זה הופך את אנגליה ל"מקלט מס" לאנשי עסקים ממדינות שונות כגון רוסיה, המאמצים את אנגליה כמדינת תושבותם, נתון המעניק להם פטור מהכנסות שהופקו מחוץ לאנגליה.
רשימות נוספות   /   פרשת חפציבה  /  מי ומי  
בלעדי: כך "התנפח" החוב של חפציבה  /  אלעזר לוין
תיעוד: הפלישה לבתי חפציבה  /  עומר כרמון
ח"כים: להעניק רשת ביטחון לנפגעי חפציבה  /  רונן ליבוביץ
בעקבות פרשת חפציבה  /  שי ברק
כיצד הסתבכה חפציבה?  /  אלעזר לוין
על חורבות חפציבה  /  עו"ד אבי זילברפלד