יום שלישי 05 יולי 2022  18:10
[צילום: באדיבות הערוץ הראשון]
"מי רצח את אבא?"
- הודעה מטעם הערוץ הראשון
29/03/2011  |     |   הודעות כלליות   |   תגובות
מאת: יהונתן וולף  |    |  גלאי תקשורת  |  תגובות

▪  ▪  ▪
ביולי 1973 נרצח ביריות ג'ו אלון, נספח חיל האוויר בוושינגטון בפתח ביתו. חקירת ה-FBI לא העלתה דבר. 37 שנים אחר-כך, מנסות בנותיו של אלון, דליה, רחל ויעל, לגלות את הסוד מאחורי הרצח שלא פוענח מעולם. החקירה של האחיות חושפת מידע חדש כשלעזרתן מתגייסים חוקרים רשמיים ולא רשמיים בארצות הברית.

הסרט "מי רצח את אבא", שופך אור על התעלומה, מעלה שאלות ודילמות אישיות, פליליות, מדיניות ולאומיות: מדוע מדינת ישראל אינה משתפת פעולה עם חקירת הרצח? האם ג'ו אלון היה סוכן מוסד בארה"ב? מסמכים חדשים מעידים כי ה-CIA בדק אפשרות שג'ו היה סוכן כפול. האם משה דיין היה מעורב בידיעה על הרצח? האם החיסול של ג'ו אלון קשור למלחמת יום הכיפורים? האם ג'ו אלון ידע על קונספירציה מסוימת שעמדה מאחורי הנסיבות של פרוץ מלחמת יום הכיפורים?

שלושה חודשים לאחר הרצח, פרצה מלחמת יום הכיפורים. בתו של אלון, יעל, שהייתה אז בת 14, מספרת בסרט כי אמה דבורה אמרה: "בגלל זה אבא שלכם נרצח, הוא ידע משהו שאסור היה לו לדעת ולכן רצחו אותו". בהלוויה של אביהם נכחה כל צמרת השלטון. משה דיין נשא הספד ובו הפנה אצבע מאשימה כלפי ארגון הטרור "ספטמבר השחור" עוד לפני שהחלה החקירה. דבורה האם לא האמינה לדבריו, מספרת בתו רחל שהייתה אז בת חמש: "אמא לא האמינה לדברי משה דיין, היא אמרה: הרצח מדויק, למה לא רצחו אותי, בנוסף אף ארגון טרור לא לקח עליו אחריות".

אל"מ אגסי אומר בסרט: "משה דיין הספיד את ג'ו אלון והייתי המום מזה שהוא דיבר על טרור, היה ברור לכולם שג'ו לא נרצח על-ידי פעילות חתרנית עוינת". רנדל הרשפט, כתב אי.פי בארצות הברית, מעיד בסרט: "דיברנו עם אבו איאד. הוא אמר שאין לו כל קשר לרצח, וארגון ספטמבר השחור אינו קשור לרצח". העיתונאי יוסי מלמן מעיד: "אז בארה"ב לא הייתה לאש"פ זרוע מבצעית בארצות הברית".

אל"מ לשעבר, יעקב אגסי, דמות מרכזית בסרט, מספר: "פניתי לעזר ויצמן חודש לפני מותו ושאלתי אותו מי רצח את ג'ו אלון. אמרתי לו אתה חייב את זה לעם. עזר ויצמן אמר: אם אני אפתח את הפה תהיה רעידת אדמה".

דבורה האם ביקשה עד יום מותה לגלות מי הרוצח. רן פקר חברו של ג'ו מספר: "זאת הייתה משימת חייה. היא חיפשה וחקרה בארה"ב ובישראל, נפגשה עם עזר ויצמן ויצחק רבין, והם אמרו לה: "דבורה לכי הביתה תטפלי בבנות".

דבורה נפטרה בת 68 ממחלת הסרטן, כשהיא בטוחה שג'ו ידע יותר מדי. חמש שנים לאחר מותה, החליטו יעל ורחל להמשיך את משימת חייה של אמן. משנת 2000 הן מבקשות מכל גורמי הביטחון בארץ לעיין במסמכי הרצח. בלית ברירה הן הגישו תביעה בבג"צ נגד המדינה בדרישה לחשוף את כל המסמכים, ובהם מסמכים מארצות הברית.

הסרט מתעד את מסען של הבנות לגילוי האמת בארץ ובארצות הברית, שם הן נדהמות לגלות כי כל הראיות בתיק החקירה הושמדו. בג"צ הורה למדינה לחשוף את המסמכים, והבנות קיבלו ממחסני ה-FBI חמישה ארגזים ובהם אלפי מסמכים - רובם ריקים!

ההתנקשות באל"מ ג'ו אלון הביאה לגל של תיאוריות באשר לנסיבות, החל מרקע רומנטי וכלה בחשדות לחיסול של מדינה או ארגון טרור.

  • תסריט ובימוי: ליאורה עמיר ברמץ
  • עריכה: שושי שיפטר, ארנסט ארונוב
  • צילום: דני גרשון
  • את הסרט הפיקה מחלקת התעודה של הערוץ הראשון
  • אורך הסרט: 80 דקות

[צילום: באדיבות הערוץ הראשון]
הערוץ הראשון, משדר מיוחד של "מבט שני", יום רביעי 6.4.11 שעה 21:30
תאריך:  29/03/2011   |   עודכן:  29/03/2011
יהונתן וולף
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת