יום שלישי 02 מרץ 2021  00:53
סדרת חינוך לחיילי צה"ל: נכבה ורבנים רפורמיים
קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אלי שרמייסטר [צילום: דו"צ]

חיל החינוך מעביר למפקדים סמינרים על יהדות שבהם מוצגת בעיקר הגרסה הרפורמית והחילונית התכנים כוללים מפגש עם "פלשתיני מיפו שנמצא בה בגלל השואה של 1948", "זלזול בגישה האורתודוכסית" ואמירה ש"המסורת לא מחייבת"

▪  ▪  ▪
חיל החינוך של צה"ל שולח חיילים ומפקדים להכרת "הנראטיב הפלשתיני" במסגרת סמינרים ב'צדק חברתי'. הסמינרים נערכים בסופי שבוע במרכז הרפורמי 'בית רות דניאל' ביפו, ובמסגרתם משתתפים החיילים בסיורים ברחבי העיר. החיילים פוגשים דמויות מהווי העיר וסופגים מהן תכנים מגוונים, בכללם פוליטיים.

מדובר בˉ15-10 השתלמויות הנערכות מדי שנה בבית דניאל המוגדרים כ"מרכזי תרבות, חינוך וקהילה ברוח היהדות המתקדמת". הם מתקיימים ביוזמת חיל החינוך ושנלחים אליהם בין היתר צוערי בה"ד 1, סגלי פיקוד של צה"ל ורבים מהקורסים החשובים שמקיים הצבא.

בסיור שנערך לפני שבועות אחדים הופגשו החיילים עם תושב יפו בשם ואיב. כותרת הסיור הייתה 'צדק חברתי' וואיב הציג את עצמו כ"פלשתיני תושב יפו שנמצא בה כתוצאה מהשואה של 48" ולכן איננו נהנה מהזכות לצדק. בינו לבין אחדים מהצוערים התפתחו חילופי דברים בדרישה שיגדיר את עצמו כ'ערבי ישראל', ואולם הוא סרב. אגב הדברים גם הדגיש כי אינו מכיר במדינת ישראל.

תוכן הרצאתו של וואיב אינו מקרי. באתר האינטרנט של בית דניאל באנגלית מוצעים למתארחים, 'סיור בדו קיום', "המשלב יחדיו מדריך יהודי וערבי כדי לשקף את העירוב היהודי-ערבי של יפו וכדי לעקוב אחר הנראטיבים ההיסטוריים השונים". יצוין כי בגרסה העברית של האתר אין הצעה כזו.

שיגור חיילי צה"ל לסמינרים בבית דניאל החל לפני כשנתיים ביוזמתו של מפקד בה"ד הקודם, אל"מ יהודה פוקס. בחייו הפרטיים פוקס נטש את היהדות האורתודוכסית ואימץ את הדרך הרפורמית. שלשום נחשף ב'מקור ראשון' כי שיתוף הפעולה בין צה"ל למוסד הרפורמי רחב מאוד וכולל למעשה השתלמויות וסמינרים לחלקים גדולים מאוד בעתודת הפיקוד של צה"ל. הפעילות כולה מכוונת על-ידי קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, שהידק מאוד את הקשרים עם בית דניאל.

תוכנית ההרצאות בשבתות אלה מופעלת על-ידי מדרשת בינ"ה המוגדרת כבית מדרש חילוני, ולאו-דווקא רפורמי. ואולם, המסרים והתכנים המוצגים לחיילים חד-צדדיים וכוללים "זלזול בגישה האורתודוכסית", ואמירה ש"המסורת לא מחייבת" - כפי שנכתב בדוח פנימי של החייִל בעקבות משובים של החיילים. יצוין כי בינ"ה ושתי"ל נתמכים שניהם בידי הקרן לישראל חדשה.

מעיון בתוכניות הסמינרים עולה כי בפני החיילים מוצגת רק אפשרות אחת להבין את היהדות - הדרך החילונית/רפורמית - ואילו לאמונה האורתודוכסית כלל אין ייצוג. כך למשל בסמינר שנערך לצוערי קורס קציני מודיעין במרץ 2011 היו המרצים האורחים הח"כ לשעבר יאיר צבן והדוקטורנט עמית אלון, שאינם משתייכים לזרם האורתודוכסי. במסמך הביקורת הפנימי שנכתב בצה"ל צוין בהקשר זה "בשבת מוצגת דעה זו (הפלורליסטית, א"כ) בלבד. (רק) רב יחידה שמתאמץ מקבל כמה דקות לדבר".

רבים מהחיילים שהשתתפו בקורסים מתחו ביקורת נוקבת על התכנים והאווירה. מסיכום המשובים שמילאו עולה כי "השבתות גורמות לפירוד בין הדתיים לחילוניים שכן חלק מהדתיים לא משתתפים בפעילויות עקב בעיות הלכתיות ומשום שהתכנים מובנים כאנטי הגישה האורתודוכסית".

בחודשים האחרונים ניטש ויכוח עז בצמרת צה"ל בנוגע לתכנים היהודיים שסופגים החיילים במהלך השירות הצבאי, וזאת לקראת פרסום דוח של מבקר המדינה בסוגיה. הדוח בוחן את תפקוד חיל החינוך והרבנות הצבאית בכל הקשור להקניית ערכים לחיילי צה"ל. אלופים במטכ"ל מותחים ביקורת בהקשר זה על מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ומשרדו בטענה שהמבקר יביא לפגיעה בערכי צה"ל, אם יעצור את פעילות התודעה היהודית שמובילה בשנים האחרונות הרבנות הצבאית.

הפעילות הזו מעוגנת בפקודות מטכ"ל, במסמך 'חלוקת תפקידים' שכתב לפני שנים אחדות ראש אכ"א ובהנחיות שעיצב בשעתו שר הביטחון אהוד ברק. על-פי החלוקה, אמור חיל החינוך לעסוק בתרבות, הווי והכרת הארץ ואילו הרבנות הצבאית מוסמכת בלעדית לעסוק במורשת ישראל ובתכנים יהודיים.

כפי שפורסם במקור ראשון לפני שבועיים, הקצינים שוללים את כוונתו האפשרית של המבקר להגדיר כ"דתיים" מקומת ומושגים שנחשבו עד היום בצבא ל'לאומיים'. מדובר בראש ובראשונה בכותל המערבי, אשר עד היום נחשב בצה"ל לאתר מורשת לאומית, אך בשל לחצם של גורמים שונים מחוץ לצה"ל מעמדו עשוי להשתנות.

איש איש בסגנונו טענו האלופים כי פעילות הרבנות הצבאית לחיזוק הזהות הלאומית בקרב החיילים חשובה ואף חיונית לרוח הלחימה של צה"ל. כוונתם בין היתר לפעילות הנמרצת של הרב הצבאי הקודם, אבי רונצקי ואנשיו, שתרמו משמעותית למורל הכוחות במהלך מבצע 'עופרת יצוקה' ובכלל.

היחיד שנתן פומבי לעמדתו זו הוא מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן. לפני ימים אחדים אמר תורג'מן בטקס הכנסת ספר תורה בבסיס צה"לי כי בלי שימור המסורת צה"ל יאבד את רוחו. "ברצוני להביע את הערכתי למחזיקי המחנה (מבחינה דתית) בימי שבתות וחול. רבותי, הסתכלו סביב. זהו מחזה ייחודי. אין צבא בעולם שמתקיים בו מה שמתרחש כאן. אנו יודעים שאי-אפשר לבנות כוח בלי רוח. הכוח האמיתי הוא השילוב של השניים זה בזה. ספר התורה זה המסורת שלנו, כך אנו מכוונים שנים רבות קדימה".

עוד יצוין כי בקרב הקצונה הבכירה של צה"ל ובכלל זה במטה הכללי יש תמיכה רחבה בחיזוק הזהות היהודית המסורתית. מדובר בין היתר במפקד המכללות היוצא האלוף גרשון הכהן ובאחרים שבשיחות סגורות מצדדים בחיזוק המורשת היהודית. ואולם מפקדים אלה נזהרים מלתת פומבי לעמדתם זו מחשש שיבולע להם בהמשך הקידום.

צה"ל: הסמינרים הרפורמיים לא פוגעים

בתגובת דובר צה"ל נמסר: "פעילויות החינוך, שמופעלות ע"י חיל החינוך והנוער בשבתות, מורכבות ממגוון רחב של הרצאות, סדנות וסיורים מקשת רחבה של נושאים ודעות. הפעילויות השונות נתונות לבקרה מחמירה, ואלו לא כוללות תכנים שעלולים לפגוע ברגשות החיילים. לא נותר אלא להצטער שגורמים שונים מעוותים את פני המציאות. ההרצאות המדוברות אשר מתקיימות בשבת, הינן הרצאות רשות והחיילים לא מחויבים להגיע אליהן".

התגובה לא התייחסה לשרבוב הנראטיב הפלשתיני להרצאות בבית דניאל. בנוסף, בניגוד להודעת דובר צה"למן המסמך עולה כי הפעילות דווקא פוגעת ברגשות רבים מן החיילים השומרים על אורח חיים אורתודוכסי. זאת ועוד, במהלך שבתות אלו ישנם מקרים רבים של חילול שבת, בניגוד לפקודות הצבא.

פורסם במקור: מקור ראשון
תאריך:  28/08/2011   |   עודכן:  29/08/2011
אריאל כהנא
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
91% מהיועצים בבנקים מעריכים כי הנגיד יותיר מחר את הריבית על-כנה ברמה של 3.25%. 7% מהיועצים מעריכים שהריבית תרד ברבע אחוז, והיתר, 2%, צופים דווקא העלאה ל-3.5% - כך עולה מסקר שערך בית ההשקעות פסגות לקראת החלטת הנגיד מחר (29.8.11).
28/08/2011  |  מירב ארד  |   חדשות
הממשלה אישרה (יום א', 28.8.11) פה אחד את החלטת שר האוצר, יובל שטייניץ, למנות את אלי גרונר לתפקיד הציר הכלכלי בוושינגטון. תפקיד זה נחשב לתפקיד הכלכלי הבכיר של מדינת ישראל בחו"ל.
28/08/2011  |  מירב ארד  |   חדשות
היום לפני 48 שנה, ב-28 באוגוסט 1963, מרטין לותר קינג נשא את נאומו המפורסם: "יש לי חלום".
28/08/2011  |  יפעת גדות  |   חדשות
"בנק ישראל יבחר להשאיר את הריבית על-כנה עקב ההאטה הצפויה בצמיחה ועקב ירידה חדה בציפיות האינפלציה להמשך, כאשר את הירידה החדה בציפיות להמשך מוסבר במדד יולי שירד ב-0.3% והן בהמשך המחאה החברתית שתביא לשינוי ביוקר המחיה ותאט את הצמיחה במשק", כך מעריכים אלי בן-דוד ושי זקהיים, אנליסטים בכירים בבית השקעות USG Capital, לקראת הפרסום מחר (יום ב', 29.8.11) של נגיד בנק ישראל לגבי ריבית בנק ישראל לחודש ספטמבר.
28/08/2011  |  מירב ארד  |   חדשות
שגריר ארצות הברית לשעבר, ג'יימס קאנינגהם, דיווח למחלקת המדינה האמריקנית על הונאה של שירותי ההגירה, על עבודה שלא כחוק מצד ישראלים בתחומי ארצות הברית, על הלבנת הון ועל ניצול עובדים בתעשיית מוצרי ים המלח.
28/08/2011  |  איציק וולף  |   חדשות