יום שלישי 01 דצמבר 2020  14:29
טרגדיית זכויות האזרח בסוריה
בשאר אסד. נחשפו פניו האמיתיות [צילום: AP]

"מה מביא את נהגי המוניות לעבוד לטובת המודיעין, ואיך הופך חברך או שכנך לסוכן של המודיעין? לא קל לחשוף זאת, וזה מה שזורע את הפחד והחשש בלב אזרחי סוריה המדוכאים"

▪  ▪  ▪
איך אפשר לחיות משותק בצל הפחד? הכוונה בפחד, זה שמאיים על ביטחונך האישי וביטחון משפחתך, והדאגה לשלומך שעלול לקרוס ותשותק תנועתו בגלל הפחד, וזו היא הסיבה שחלק מהפעילים בתחום זכויות האזרח בסוריה החליטו לסגת, אך למרות כל זאת רוב הפעילים ממשיכים במאבק למען עקרונותיהם אפילו שהמחיר של מעצרים איומים ועינויים יהיו מנת חלקם.

באחד מהימים, יצא חוסאם מאחד הפאבים בסוריה לאחר ששתה לא מעט, לקח מונית שתסיעו לביתו ובמהלך הנסיעה התפתחה שיחה על המשטר הסורי. הנהג החל מתלונן על המצב והשיחה גלשה לביקורת נוקבת נגד המשטר הסורי. חוסאם הרגיש נוח לגדף את המשטר והנשיא, שהרי שניהם לבד בתוך רכב נוסע בחלונות סגורים, ואיש לא ישמע את תוכן השיחה שניהלו השניים. אלא מה? הנהג סטה ממסלול נסיעתו והוביל את חוסאם לתחנת המשטרה, שם נחקר באשמת השמצת הנשיא תוך שימוש בעינויים שבסופם נשפט למספר חודשים על השמצת הנשיא הסורי אסד.

עורכת הדין ופעילת זכויות האזרח, רזאן זיתונה, מספרת את הסיפור הזה מביתה בדמשק, ולא רק היא אלא כל פעילי זכויות האזרח בסוריה יכולים לספר סיפורים כאלה שדומים לסיפורו של חוסאם ואף חמורים מהם: מה מביא את נהגי המוניות לעבוד לטובת המודיעין, ואיך הופך חברך או שכנך לסוכן של המודיעין? לא קל לחשוף זאת, וזה מה שזורע את הפחד והחשש בלב אזרחי סוריה המדוכאים. פעילי זכויות האזרח ומתנגדי המשטר בסוריה רגילים לחיות חיי פחד וחוסר ביטחון אישי, בעיקר בתקופת המשטר הקודם של הדיקטאטור חאפז אסד ששלח פעילי זכויות אזרח רבים לבלות עשרות שנים בכלא הסורי, ובדרך כלל כולם עונו בחקירתם. בהזדמנויות אחרות, לאחר מות העריץ הגדול, חאפז, הייתה תקווה רבה, בייחוד כאשר בשאר התמנה לתפקיד הנשיא 2000.

בשאר החל את כהונתו בהבטחות רבות לחופש ביטוי ולדמוקרטיה, ובזמן זה פעילי זכויות האזרח החלו להחתים את האזרחים הסורים על קריאה הדורשת יתר זכויות. כמו כן אירגנו הפגנות ועצרות מחאה, וארגונים נוספים החלו לצמוח כמו פטריות, ולבסוף נחשפו פניו האמיתיות של בשאר, המעצרים והעינויים נמשכו ואף בשנת 2006 נגזר על שבעה פעילים תקופות מאסר ארוכות מעל לשבע שנים.

עורכת הדין, רזאן זיתונה, טוענת כי האסירים שנעצרו במהלך השנה שעברה מעידים על שיתוק של תנועת זכויות האזרח בסוריה, וזאת כתוצאה מהפחד והאימה שהמשטר מטיל עליהם, ומרכז דמשק למחקר זכויות האזרח מאשר שהשיתוק של ארגוני זכויות האזרח נובע מהמצב בסוריה ואימה שמטיל המשטר על פעיליו, עורכת הדין רוזאן מוסיפה, כי הפחד של הפעילים וחששם למשפחותיהם הוא הסיבה המרכזית לשיתוק פעילותם. אחד הפעילים אומר, שהפחד מהעינוי מסתיים לאחר שהעינוי נגמר ונגזר גינך, אך החשש למשפחה וגורלם מלווה אותך כל הזמן, וזה גורם לרבים להפסיק את פעילותם באופן מוחלט.

זוהי שיטה ידועה שכאשר אתה רוצה להשאיר אדם תחת מרותך, אתה זורע בו את הפחד, ולאחר מכן אתה מאיים לפגוע ביקר לו מבני משפחתו ועל-ידי כך האנשים נרתעים מהמשך פעילותם נגד המשטר. אך זיתונה מציעה לפעילי זכויות האזרח את הדבר הבא: "עליכם ללמוד לחיות עם החששות שלכם, כי לא תוכלו להיפטר מהם. הצעד הראשון - עליכם להכיר בפחד ובחשש ועליכם להניח להם להיות חלק ממך. עליכם לדעת שיש לכם רגשות נוספים מלבד הפחד, דבר שיגרום לכם להמשיך בחייכם ובפעילותכם".

תאריך:  12/02/2008   |   עודכן:  12/02/2008
מנדי ספדי
מועדון הבלוגרים עוקבים: 1 לקבלת רשימות מנדי ספדי לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
מה שקורה בימים אלו אין לו, כנראה, אח ורע במאה השנים האחרונות, למרות שתי מלחמות עולם ואין ספור "סתם" מלחמות: מעיירה קטנה ועלובת נפש (בית חאנון) מחבלים משגרים אלפי טילים מסוגים שונים במשך למעלה משבע שנים לעבר ערים שכנות לה ואין פוצה פה כמעט.
12/02/2008  |  עמוס שריג  |   מאמרים
ברצועה עומדת לפרוץ מלחמה של ממש. "מבצע קרקעי" רחב היקף איננו פעולת תגמול ואיננו פעולת מנע. המדובר במלחמה שתו המחיר המדמם שלה ידוע מראש, אבל אם חפצי חיים אנחנו - אין מנוס מתשלום המחיר הכואב הזה. לא רק בעבור תושבי שדרות המתייסרים מזה שנים ללא הגנה נאותה וללא פתרון הנראה באופק למצוקתם הקטלנית, אלא בעבור קיומה של ישראל.
12/02/2008  |  עמי דור-און  |   מאמרים
לאחרונה אישרה ועדת הכספים של הכנסת מספר תיקוני חקיקה, שלהם השלכה על מיסוי המקרקעין. להלן סקירה קצרה של התיקונים. האמור להלן כפוף לבחינה ספציפית של נוסח החקיקה שיפורסם לאחר שיאושר סופית על-ידי הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.
במאמרים קודמים בנושא כמו: "קסאמים על שדרות" ו"לא למגן את שדרות - לכתוש את עזה", התייחסתי לכל האספקטים של הבעיה, הן הביטחוניים המדיניים והפוליטיים. ותאמינו - יש פתרונות, לא אידיאליים, לא מיידיים, אבל אפשר וניתן לכתוש ולהכות ולפגוע, עד שיגידו רוצה אני.
12/02/2008  |  עו"ד אברהם פכטר  |   מאמרים
יום שישי בצהריים. השעה 12:35. ארבעה טילים משוגרים בזה אחר זה לעבר תחנת הכוח באשקלון על-ידי מיליציית הטרור הרשמית של החמאס, גדודי עיז א-דין אל-קסאם. זמן קצר לאחר מכן, הארגון נוטל אחריות לירי, ומפרסם הודעה רשמית באתרו.
12/02/2008  |  יוסי עבדי  |   מאמרים