יום שלישי 22 אוקטובר 2019  20:42
"היהודים המשיחיים"

חשיפה: בארץ פועלות כ-100 קהילות של הכת הנוצרית, הפועלת בחסות המיסיון, ועם חבריהן נמנים כעשרת-אלפים איש - רובם המכריע יהודים המאמינים בישו

▪  ▪  ▪
משלוח המנות הממולכד שהגיע בחג הפורים לביתו של אחד מחברי כת "היהודים המשיחיים" באריאל, שם קץ לאנונימיות שאפפה, במשך השנים האחרונות, את הכת הנוצרית, הפועלת בשקט והרחק מאור הזרקורים.

הכת הנוצרית, בת עשרת-אלפים המאמינים, פועלת בארץ בחסותו וברכתו של ה"מיסיון", הפורס את חסותו גם על כתות נוספות.

"היהודים המשיחיים", או בשמם הרשמי, "עדות משיחית לישראל", רשומה כאגודה עותומנית, שבראשה עומד ברוך מעוז. ככל הידוע מייצגת הכת כ-100 קהילות של יהודים משיחיים - רובם המכריע יהודים, שקיבלו עליהם את עולו של ישו. במספר כפרים בגליל יש גם ערבים-משיחיים, שויתרו על הקוראן והצטרפו לקהילות קיימות של יהודים משיחיים.

תקנון הכת מבטיח לארגן קייטנות ופעילות לנוער ולמבוגרים, להגיש שירותים רפואיים, ציוניים וחברתיים, על-פי רוח הבשורה המשיחית. אנשי הכת אומרים בכרוזיהם שהם משרתים בצה"ל ומשלמים מיסים. הם מאמינים שאלוהים ישלח מישהו להושיע את העולם ולשנות את ישראל, כדי שיוכל למלא את יעודו. את פעילות הכת בישראל מממן ארגון נוצרי, "אפ.די.איי", משטוטגרט שבגרמניה, המכנה את חברי הארגון הישראלים "יהודים נוצריים".

סקר, שנערך בעבר על-ידי הסטטיסטיקאית מינה צמח, ביקש לברר אם אדם שנולד לאם יהודיה, נאמן למדינת ישראל, משלם מיסים, משרת בצה"ל, חוגג חגים יהודיים, שומר מצוות ומסורת, מרגיש עצמו כיהודי, מאמין שישו הוא המשיח ולא נטבל לנצרות - האם האדם הזה הוא אכן יהודי? מסתבר ש-78 אחוז השיבו כי הם רואים בו יהודי לצורך חוק השבות וחוקי מדינה אחרים.

בבושת פנים

ואריאציה אחרת של "היהודים המשיחיים" היא כת "אחוות ישו", שחבריה ניסו, פעמים מספר בעבר, להסתנן לישראל ולא צלחו. ככל הידוע מונה הכת כמאה מבוגרים וכחמישים ילדים, שכולם מתגוררים כיום בישראל.

חברי הקומונה, שבראשם עומד תומס פטרסון, פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת ניו-יורק, חיים בדפוסי-התנהגות נוקשים למדי: אסור להם להתחתן, ללדת ילדים, או לשוחח על ספקות באמונה. הילדים שנולדו בכת נחשבים לילדיו של "האב הגדול". בעבר נהג פטרסון לשתול בארץ סניף של הכת, שחבריה היו ממוקמים, ברובם, בעין הוד ובירושלים. כאן הם המתינו, בקוצר-רוח, לסוף העולם. הסוף הזה היה אמור להתרחש, תוך זמן קצר, על-פי חזונו של מנהיג הכת, לאחר ש-200 מיליון ערבים ישטפו את מדינת ישראל וישמידו אותה. חלפו שנים, ולאחר שחזונו של מנהיג הכת מאן להתגשם – הסתלקו חברי הכת מן הארץ בבושת-פנים, כשמנהיגם נאלץ להודות שחזונו לא התגשם משום ש"היה בלבול בתאריך".

קבוצה נוצרית אחרת גילתה בעבר פעילות בעיקר בקיבוצים בצפון הארץ ונשאה את השם "קיבוץ פרוג'קט". חברי הקבוצה, נוצרים-קנאים, הגיעו לארץ בשלהי המאה הקודמת והשתלבו בקיבוצים בגליל העליון, כמו דן, דפנה, יפתח וגונן, כמתנדבים לכל דבר. הקבוצה היתה רשומה כעמותה באוקלהומה שבארה"ב ומטרותיה היו לעשות נפשות לעניין הנוצרי. ממסמך שהגיע לברית התנועה הקיבוצית התברר שרוב חברי ה"קיבוץ פרוג'קט" הם נוצרים קנאים ש"נולדו מחדש" (המקבילה של החזרה בתשובה ביהדות) וחינוכם מתבסס על כך שאחרית הימים קרבה וישו יחזור לארץ, וכי על כן כדאי לחיות בישראל קרוב לאירוע. מסמך התק"ם גילה כי ב-12 עד 15 בני קיבוץ התפתו ל"מתנדבים" הנוצריים, שהיו מסורים מאוד לעבודתם בקיבוץ, עזבו אותו והצטרפו לפרויקטים השונים ולנצרות. קיבוצי הצפון החליטו אז להפסיק את התקשרותם עם הפרויקט.

משיח, משיח, משיח

חברי "הקהילה היהודית המשיחית" נוהגים להתכנס ב"בית עמנואל"- בניין בן 140 שנה, הניצב בדרך מתל אביב ליפו. הקהילה נוסדה על-ידי הארגון המיסיונרי "הטראסט הישראלי של הכנסייה האנגליקנית". שני מיסיונרים אנגליקנים גיבשו כאן קבוצה של יהודים שהתנצרו ובארץ התפתחה, ברבות הימים, קהילה עצמאית וישראלית במלוא מובן המלה. כיום היא מהווה חלק קטן מתנועה יהודית-משיחית גדולה יותר בארץ. עם חבריה נמנים ישראלים, יהודים מהתפוצות וגויים המשתחווים לאלוהי אברהם, יצחק ויעקב, תוך נתינת ביטוי לאמונתם בישו מנצרת כמשיח-ישראל. בני הקהילה, כמאה במניין, נוהגים להיפגש בכל מוצאי-שבת, מצטלבים ליד תמונתו של הצלוב, מאזינים לדרשות רועי הקהילה, ומכאן הם יוצאים לטיולים בעקבות ישו ברחבי הגליל ובירושלים.

קהילות קטנות דומות קיימות גם בירושלים וחיפה. מרבית אנשי הקהילה הם יהודים שהוטבלו לנצרות, מגוייסים לשרות-מילואים פעיל, אך מנסים להסתיר את אמונתם, מחשש שיותקפו על-ידי ארגון "יד לאחים", הנלחם במיסיונריות וביהדות המשיחית. ל"יהודים המשיחיים" הוצאת-ספרים "משיחית", המדפיסה חומר רב בעברית ובאנגלית. בעקבות גלי העלייה מברית-המועצות, החלו פעילי הארגון לחלק ספרים בהשפעת העולים, ובין השאר ניתן לקבל את "הברית החדשה" בתרגום ל...יידיש!

איך אמר המשורר? "משיח, משיח, משיח, איי. איי איי".

תאריך:  24/03/2008   |   עודכן:  24/03/2008
ראובן לייב
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
דוד חיא נפגע בתאונת דרכים בתאילנד. בתום כל האשפוזים והטיפולים, נותר חיא עם מגבלות קשות ברגל ובלסת. המגבלות הותירו נכות צמיתה בשיעור 46%.
24/03/2008  |  עו"ד חיים קליר  |   מאמרים
משטרת ישראל נגועה בטירוף מערכות מזה 40 שנה כתוצאה מהחיבור בין תפקידי לחימה ותפקידי שיטור. בכל מדינה המשטרה הכחולה עוסקת בחקירות פשעים, משטרת תנועה, סדר ציבורי, וסיוע לציבור. כאשר תפקידי המשטרה מוגבלים, היא יכולה להתמחות בהם ולהצליח! בישראל המשטרה כוללת גם את המשטרה הירוקה, הנדרשת לרדוף אחר מחבלים מתאבדים, לפרק פצצות, לתפוס מחבלים העלולים להסב מכוניות גנובות למכוניות תופת בשומרון. לפעמים עליה להילחם במחבלים חמושים שהצליחו לתפוס בני ערובה. לצורך כך מפעילה המשטרה הירוקה מערך חבלה ויחידה מיוחדת ללוחמה בטרור.
24/03/2008  |  ירון זכאי  |   מאמרים
עיני הפלשתינים בשטחים נשואות בימים אלה אל העיר צנעא שבתימ,ן שם מתקיים הדיאלוג בין נציגי החמאס לנציגי הפת"ח בניסיון להגיע לפיוס על בסיס הצעת הפשרה של נשיא תימן עלי עבדאללה צאלח.
23/03/2008  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
לפי נתונים לא רשמיים, ל-25% מהזוגות יש קשיים בהשגת הריון (על בסיס קיום יחסי מין לא מוגנים חצי שנה לפחות), וזאת למרות שלא בהכרח יש בעיית "אי פריון".
23/03/2008  |  ניקול ישר  |   מאמרים
בעקבות מלחמת לבנון השנייה, יצא יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, בליווי רעייתו שרה נתניהו, לבריטניה למסע הסברה. מתחקיר ערוץ 10 עולה, כי במהלך מסע ההסברה הוציאו נתניהו ורעייתו סך של 131,000 ש"ח, תוך חריגה לכאורה מכללי האתיקה החלים על חברי כנסת. מפרסומיו של העיתונאי רביב דרוקר עולה, כי סך זה כלל בין היתר מלונות פאר במחיר של 12,000 ש"ח ללילה, 3,500 ש"ח הוצאות כביסה, ו-2,500 ש"ח לעיצוב שיער.