יום שלישי 31 מרץ 2020  20:32
ראש המינהל חייב להיות בעל רגישות
השמיע התבטאויות גזעניות. יואל לביא

מקארתיזם 2008
תמר הר-פז
שוב מקדם מזוז את ההשקפה הפוליטית שלו תוך שהוא עושה שימוש במסווה של "טיעונים משפטיים" בדיוק כפי שעשה בהינתקות, בהתרת מכירת החמץ וכאשר סירב ליצג את הרבנות. כך הפך מזוז ליועץ המגמתי ביותר בהיסטוריה היהודית מאז חושי הארכי
לרשימה המלאה

תגובה למאמרה של תמר הר-פז המתנגדת להחלטה לפסול את מינוי של יואל לביא לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל

▪  ▪  ▪
החלטת היועץ המשפטי לממשלה מזוז לפסול את מועמדותו של יואל לביא לתפקיד מנהל מינהל מקרקעי ישראל, מהווה ציון דרך לכולנו אך בראש ובראשונה למקבלי ההחלטות, בכל הנוגע לדמות הראויה לעמוד בראש גוף חזק ומשפיע דוגמת מנהל מקרקעי ישראל, האחראי על עיצוב ויישום מדיניות המקרקעין בישראל.

המתח ההולך וגובר בין האוכלוסיות השונות בחברה סביב עניין הקרקעות, מחייב באחריות שלטונית. הבחירה לתפקיד כה רגיש המכתיב את מדיניות הקרקעות אינה יכולה להיות בחירה שרירותית, אלא צריכה להיות בחירה אחראית שתוביל לאמון של כלל אזרחי המדינה. יואל לביא, אשר במסגרת תפקידו כראש עיריית רמלה נתפס יותר מפעם בהתבטאויות בעלות אופי גזעני מובהק, לא ראוי ולא יכול להיות האיש שינהיג את מנהל מקרקעי ישראל.

בחוות דעתו ציין היועץ מזוז כי "לנוכח עוצמתו של המינהל בניהול הרוב המכריע של המקרקעין במדינת ישראל, בהתחשב ברגישות הנושא ובתחושת ההפליה הקיימת אצל מגזרים שונים בציבור ולאור ההכרעות המורכבות הנדרשות על-ידי המינהל, בהן כרוכות שאלות של הבחנה בין הפליה פסולה לבין הבחנות ענייניות ומותרות, יש צורך - כפי שציין בית המשפט בפרשת שיח חדש - ברגישות מיוחדת לנושא השוויון ומניעת ההפליה."

כעת יאלצו השר זאב בוים הממונה על מינהל מקרקעי ישראל וראש הממשלה למצוא מועמד חדש לתפקיד מנהל המינהל, וראוי כי המועמד יהיה ללא הרשעות או חשדות, אדם הרואה את כלל אזרחי המדינה כשווים וראויים ליחס שוויוני, אדם המודע להשלכות המדיניות בה ינקוט ויהיה נקי מאינטרסים לא רלוונטיים בפועלו.

המשימה המונחת על שולחנם אינה קלה והיא תקבע האם מינהל מקרקעי ישראל יהיה גוף פוליטי המונע משיקולים אינטרסנטים של בעלי ההון והשלטון או גוף חף מפניות המונע משיקולי ציבוריים כגון חלוקת משאבים צודקת ושוויונית.


הכותב הינו מראשי האגודה לצדק חלוקתי ומרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה.
תאריך:  05/05/2008   |   עודכן:  05/05/2008
דר אלכסנדר (סנדי) קדר
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
רשימות קודמות
כל מי שצפה ושמע את דבריו של ראש הממשלה אהוד אולמרט בפתח ישיבת הממשלה, הבין שעוד יום, פחות יום - גורלו הפוליטי נחרץ. כי כאשר ראש הממשלה מדבר על רשעים ועל זדון ועל פרופורציות, הוא כבר מודה בהבל פיו שהויכוח - אם בכלל - הוא לא על אם, אלא על כמה.
05/05/2008  |  עו"ד יוסי דר  |   מאמרים
מכירים את עאדל אמאם? אנחנו בטוחים שכן. גם אם השם לא אומר לכם כלום, מבט אחד בתמונתו והכל יחזור אליכם: הצרחות, הבכי, התדהמה, הכעס, ושאר אלפי ההבעות של השחקן המדהים הזה. רוצים לחזור לערבי יום שישי של פעם? זה המקום.
05/05/2008  |  מערכת PCאון  |   מאמרים
באחד מיומני סוף השבוע במעריב, פורסמה כתבה שעסקה במאורעות ואדי סאליב ובוועדת החקירה שקמה בעקבותיהם. מקריאת הכתבה עולה כי היחס שהפגין הממסד כלפי המזרחים, בעיקר המרוקאים, לקה בבורות ממש, בעוד שהיחס שהפגינו חברי הוועדה שבחנה את הסיבה למאורעות כלפי העדים שהופיעו בפניה גבל בגזענות שאין גרוע ממנה.
05/05/2008  |  עמוס שריג  |   מאמרים
פסק דין שניתן בבית הדין הרבני הגדול לפני ימים ספורים, משליך על פסילתם של כל אלפי הגיורים החתומים על-ידי הרב דרוקמן שניהל את מערך הגיור הרשמי עד לא מזמן. מדובר, למעשה, בניסיון נוסף לבזות ולהשפיל את הגישה המתונה והמקלה שהוביל הרב דרוקמן בכל השנים שבהן עמד בראש מערך הגיור.
05/05/2008  |  טובה אבן חן  |   מאמרים
ייכבדו אלו שיודעים
05/05/2008  |  איתמר לוין  |   מאמרים