יום שני 24 ינואר 2022  00:10
אולמרט הפר את החוזה
הטלת פתק בקלפי כחוזה מחייב [צילום: AP]

   רשימות קודמות
  "המשחק המכור" של אולמרט
  אישה שלא נותנת - "פסיכית"
  הפיספוס הגדול של ועדת וינוגרד
  כסף יפה
  ההומואים איבדו דרכם

אהוד אולמרט אמר לנועם שליט באחת מפגישותיהם: "אין לי חוזה שמחייב אותי לשחרר שום אזרח מהשבי" באמת קשה להוציא מעורך דין את צורת החשיבה המשפטית מה שאולמרט וגם פוליטיקאים אחרים לא מבינים, זה שאכן יש חוזה אמיתי ומחייב בינם לבין הציבור ודווקא האמירה האומללה הזאת דורשת שנשוב ונדון ביחסים החוזיים שבין הציבור ובין נבחריו

▪  ▪  ▪
כבר שישים שנה אנחנו נופלים בפח של הפוליטיקאים; כל ארבע שנים הם מתייצבים בפנינו ומציגים כל אחד את הצעתו הייחודית, אנו מתלבטים ביניהם ולבסוף נותנים להם את קולנו האחד, היקר, מתוך אמונה שבתמורה הם יעמדו בהבטחותיהם או לפחות ינסו.

יום אחרי הבחירות הם שוכחים הכל; במקרה הטוב הם לא מקיימים את מצעם ובמקרה הגרוע כפי שקורה בשנים האחרונות יותר מדי, הם עושים בדיוק את ההיפך ממה שהתחייבו לו. האם לא הגיעה העת לתבוע מהנבחרים לקיים את "החוזה" שכרתו איתנו?

יש הטוענים כי מצע הבחירות של מפלגה והעומד בראשה אינם באמת מחייבים, וכי הבטחות בחירות נועדו מראש להיות מופרות ביום שאחרי. אחרים גורסים כי אין לדבר על "חוזה" בין הנבחרים לבין הבוחרים במובן של דיני החוזים, זאת משום שהמצע של מפלגה הוא בבחינת תוכנית פעולה שעשויה להתממש ועשויה גם שלא להתממש והדבר תלוי בשורה של משתנים שאינם תמיד תלויים בנבחרים עצמם.

מערכת היחסים של הבוחרים עם הנבחרים הולכת ומאבדת מתומתה. מושגים כמו "גניבת שלטון" או "אין לו מנדט", "פתק לבן" או "הצבעת מחאה" מככבות בלקסיקון ומעלות את הצורך לבחון מחדש את הגדרת מערכת היחסים.

השיטה מאפשרת לבוחרים שהתאכזבו מאי-מימוש הבטחות הנבחר שלא לשוב ולהצביע לו במערכת הבחירות שלאחר מכן. מאידך, לאור קביעתו של נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק כי "הכול שפיט", עולה השאלה, האם לא הגיע העת להגדיר מחדש את מערכת היחסים בין הנבחר לבוחר ולבחנם באספקלריה החוזית?

אפשר לראות את דרך הליך הבחירות הנהוג כ"חוזה" לארבע שנים בין האזרחים לבין המדינה. המדינה המייצגת את האזרחים מפרסמת "מכרז" לניהול המדינה, זוהי בעצם הזמנה להציע הצעות. המציעים מתבקשים להגיש הצעותיהם לוועדת הבחירות המתפקדת כועדת מכרזים ובודקת האם הם עומדים בדרישות הסף. כל קבוצת מציעים מגישה לוועדה ולציבור את מצעה שהוא בגדר הצעה, הכוללת התחייבויות לעשות מעשים מסוימים בתחומים מוגדרים ומאידך התחייבות לא לעשות מעשים אחרים.

אקט הקיבול נעשה כשהאזרחים בוחרים את המציע שהצעתו עונה על הגדרת המסוימות והיא נמדדת ככזו על-ידי הניצעים. לשיטתנו, הפתק המסוים אותו משלשל הבוחר לתוך הקלפי (תיבת ההצעות) עונה אפילו על דרישת הכתב. הפרת ההתחייבות שהוצגה במצעו של "המציע הזוכה" נתפשת על ידנו כחוסר תום לב בניהול המו"מ וכהפרת הסכם, במקרה כזה אנו נוטים למחות מול הזכיין: "אין לך מנדט", וקוראים לו ללכת לבחירות חדשות.

חובת הציות שלנו לחוקי המדינה מתקיימת מכוח הסכמתנו למסירת הניהול לזוכה ובכפוף לעמידתו בחוזה שנכרת בינינו בבחירות, ומשלא עמד בחוזה, הרי גם האזרחים לא מחויבים לקיים חלקם. הוגה הדעות הובס מגדיר זאת כחוק הטבעי השלישי לפיו "הכורת אמנה חייב לקיימה" ומשנכרתה אמנה, הפרתה היא בגדר אי-צדק, ממש כמו בהפרת חוזה. הובס מדגיש שה"רוב" הוא המכונן מלכתחילה את הריבון וחובת הציות שלנו לריבון נובעת מבחירתנו בהצעתו המסוימת.

מהותו של הנציג הריבוני בשיטה הנוהגת בישראל נקבעת בהכרעת הרוב בהליך בחירות דמוקרטי - אם ריבון נבחר ע"י הרוב מטעם שהבטיח X ובהיותו ריבון מתכחש למחויבות ל X הוא גורם להתפוררות הקהילה. הובס השתמש במונח - IN FORO INTERNO כלומר בית דין של המצפון, וכשיש קונפליקט בין המצפון לחוק, ניתן להפר את החוק.

מאידך, במקרה שלנו לא מדובר במצפונו של פרט יחיד אלא בפלח נכבד של האוכלוסיה הבוחרת ומכאן שבתחרות שבין כמה מציעים, לא דנים במצפון של היחיד אלא בשאלת הפרת החוזה שבין הקבוצה לנבחר. הפרה של ההבטחה לבוחר הינה בלתי נסבלת ומהווה פעולה שאיננה לגיטימית ממש כמו הפרת חוזה.

טוב יעשו נבחרינו אם ישכילו לראות במצע שהם מציגים בפנינו ערב הבחירות, "הצעה" כמובנה בסעיף 1 לחוק החוזים, ויבינו כי הציבור מוציא להם כל ארבע שנים "הזמנה להציע הצעות", ומשום כך, המצע שהם מציגים והפתק שהבוחר מטיל עבור מצע זה, משכללים את היחסים בינינו לחוזה מחייב.

הכותבת הינה משפטנית, ופעילת זכויות אדם.
תאריך:  08/07/2008   |   עודכן:  08/07/2008
רוני אלוני-סדובניק
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
בשוק הנדל"ן התוסס בגוש דן ובמקום בו על כל דירה מסתערים עשרות רבות של מתעניינים כמוצאי שלל רב, מלאכת איתור הנכס תוך כדי עבודה עם מספר מתווכים באופן לא זהיר, עלולה לעלות בסופו של דבר לרוכש הדירה ביוקר ולחשוף אותו ואת בני משפחתו - לאחר שכבר קיבלו את החזקה בדירה המיוחלת - לתביעה בגין עמלת תיווך בשיעור של שני אחוזים בצירוף מע"מ משווי עלות הנכס על-פי חוזה המכר, וזאת חרף העובדה כי שולמה על ידם עמלת תיווך עם החתימה על הסכם המכר.
08/07/2008  |  עו"ד טל קדש  |   מאמרים
מסתבר שהחגיגה, עתירת הממון (2 מיליון שקל), לציון סיום העבודות ב"גשר המיתרים", שנערכה לפני מספר ימים בירושלים השאירה אצל ירושלמים רבים רושם הפוך ממה שהמארגנים קיוו לו. אצל חלק טעם רע, אצל אחרים שריטה של ממש. היו כמובן גם מי שהתפעלו משפע הזיקוקים והאורות המרצדים. אבל לא באלה המתפעלים מהחצוצרות, שהפכו בטקס לשופרות, ולא באלה המתפעלים כל פעם מצבעוניות הזיקוקים - עוסקת רשימה זו.
08/07/2008  |  מנחם רבוי  |   מאמרים
נציב המים לשעבר, הפרופסור דן זסלבסקי, טען הבוקר (8.7.08) כי כבר בקיץ הנוכחי לא יהיו מים בברזים. הוא הסביר כי החקלאות נפגעת כבר כעת מן המשבר במשק המים. היא צפויה להיפגע עוד יותר והנזק הכלכלי יסתכם בסכומי עתק. לדבריו, אין מנוס מהקמת מתקני התפלה שרק הם יצילו את מדינת ישראל מאסון.
08/07/2008  |  עומר כרמון  |   מאמרים
חברת יוניליוור תצטרך להחליט בקרוב מאוד מה היא רוצה. האם תמורת חמוקיה של תקליטנית הונגרייה בחצי עירום שתהיה פרזנטורית לקידום דאודורנט Axe תהיה מוכנה לוותר על פלח השוק החרדי המניב במוצרי המזון שלה.
08/07/2008  |  עידן יוסף  |   מאמרים
בשנת 1996 נחקק בישראל חוק המתווכים במקרקעין. החוק נועד להסדיר את דרך ביצוען של עסקות תיווך, במכירה או בהשכרה של נכסי מקרקעין.
07/07/2008  |  אברהם אלטלף  |   מאמרים