יום ראשון 20 אוקטובר 2019  05:34
ראשי ישיבות בודקים מעבר תלמידים לאירופה
תלמידים בישיבת פוניבז' [צילום: פלאש 90]

סבורים שיש להתכונן לאפשרות שלא תהיה פשרה בנושא הגיוס בשלב ראשון יעזבו את הארץ בחורים בני 17, בטרם יגיעו לגיל הגיוס

▪  ▪  ▪
מספר ראשי ישיבות ומנהליהן בוחנים את האפשרות להוציא את התלמידים מן הארץ ולהעבירם לישיבות באירופה, אם תוטל חובת גיוס. בכינוס שאמור היה להיות חשאי והתקיים בשבוע שעבר, הוטל על קבוצת עסקנים לבדוק בכמה מדינות באירופה להיכן לשלוח את הבחורים בני ב-17.

בניגוד למי שחושבים שאפשר למצוא פתרון בארץ, נראה, כי רבים התייאשו והגיעו למסקנה, כי הגזירה הזו נגזרה וכי חלק לפחות ייאלצו להתגייס, אחרת לא יוכלו עוד לקיים את הישיבות. ההערכה החרדית היא, כי החילונים לא יסכימו לפשרה כלשהי שתאפשר לכל האברכים לשבת וללמוד לאחר גיל 22, ולכן ישנם הטוענים, כי יש להיערך למצב חדש.

בין הישיבות האמורות להעתיק את מושבן נמצאת ישיבת פוניבז' הנודעת בבני ברק, אך ראשיה התנו את הסכמתם בקבלת רשותו של הרב אהרון שטיינמן.

היוזמה נעשתה בעקבות פנייתו של הרב רבי דוד סולובייצ'יק לכמה ראשי ישיבות, אשר אמר להם, כי אין מנוס אלא להכין ישיבות חלופיות למקרה שיצטרכו לברוח. לדבריו, כבר עתה יש להכין מקומות אלו ולא לחכות עד שיהיה מאוחר מדי.

על-פי הצעתו, כל בחור בן 17 יעזוב מיידית את הארץ, בטרם הוא מגיע לחובת גיוס, ולא יחזור עד אשר יגיעו להסדר בנושא.

תאריך:  25/02/2013   |   עודכן:  27/02/2013
חיים שאולזון
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
התפתחויות נוספות   /  ממשלה 33
ציר לפיד-בנט מפגין שרירים מול הליכוד ביתנו, ותובע הזדמנות לנהל בפועל את המדינה לתקופה קצרה. דרישה זו תוקעת את המשא-ומתן הקואליציוני.
25/02/2013  |  עידן יוסף  |   כתבות
תוצאות בחירות 2013 הובילו את המנצח למלכוד. ראש הממשלה ה-32 הובל בעל כורחו למציאות בה השיח על פוליטיקה חדשה יכול להוביל אותו ואת מפלגתו להידרדרות תהומית. לא עוד ימין או שמאל, לא עוד ליכוד מול עבודה. משהו אחר מתחיל, תקראו לו שינוי, תקראו לו חדש, אבל נתניהו נמצא בין הפטיש לסדן.
25/02/2013  |  עקיבה לם  |   מאמרים
יש רק דרך אחת להתקדם במתווה כשלהו לשוויון בנטל, והיא שיתוף החרדים בממשלה, כי ללא שיתופם בממשלה, יהיה הרבה נטל, אבל לא יהיה שום שוויון.
25/02/2013  |  אפרים הלפרין  |   מאמרים
ההיסטוריה היא בוחנת ערומה. לכאורה אינה פוסקת מה עלה בגורלה של הכרעה כזו או אחרת אלא לאחר ימים, ומתאפקת עד שההווה מתגלה כעתיד. היא ניצבת אז במלוא סמכותה וחותמת על תעודות ציונים והערכה לשבט או לחסד. מקבלי ההכרעות, גם הסומים לרוב גם הרואים הספורים, האחראים כביכול לגורלות, כבר אינם בינינו אז, ופסקי הדין החורצים את דין התהליכים שהשיקו אינם יכולים אלא להטריד את מנוחתם-עדן, או, נדיר ככל שזה יהיה, לגרום להם קורת רוח במרומים. אבל היא גם בוחנת לאלתר. היא מעורבת מיד בנעשה. היא יודעת, לא מנחשת, מי ממניעי ההחלטות כלוא בעבר ושבוי בהווה ואינו מעלה על הדעת או אולי אף לא איכפת לו מה הוא עושה למחר, ומי חותר בכל מאודו להיות נאמן לטובת הימים שיבואו ורותם את האינטלקט שלו ואת אחריותו המוסרית לקרון הבאות.
25/02/2013  |  יצחק מאיר  |   מאמרים
נפתלי בנט על-פי כל הדיווחים (שהם תמיד בבחינת "נכון לעכשיו") מחזק את בריתו עם יאיר לפיד למורת רוחם של שרה ובנימין נתניהו. למעשה מציב בנט לנתניהו שתי אפשרויות שנואות - בחר בנו, או בחר בחרדים-אנחנו בהחלט מוכנים להיות שותפים שלך אבל בתנאים שלנו.
25/02/2013  |  משה גולדבלט   |   מאמרים