יום ראשון 25 אוקטובר 2020  11:08
הגיע הזמן של פולארד
לשחרר את פולארד [צילום: AP]

על קובעי המדיניות ובעלי הסמכות לפעול במלוא התנופה לפי אותם עקרונות מקודשים שמופעלים לגבי החיילים החטופים וללחוץ לביצוע שחרור מיידי של פולארד. אין זמן מתאים יותר מן השבועות האלה. ממשל בוש עומד לפני חילופין וזו עונת החנינות. ממשלת ישראל חייבת להשתחרר מן השיתוק והרפיסות שאחזו בה ולפעול לפי חובת האחריות הנגזרת ממעמדה

היעלה על הדעת שמשום המבוכה תפקיר המדינה את מי ששלחה למשימה מסוכנת? היעלה על הדעת שמדינת ישראל תכיר ב"חובה עליונה" לעשות הכל להביא הביתה רק את מי שנוח לה לדרוש את שחרורו?

▪  ▪  ▪
הקביעה החד-משמעית "יש לנו חובה עליונה להביא את גלעד שליט הביתה" משום שהוא חייל שיצא בשליחות המדינה מהדהדת מכל כיוון. ראשי השלטון ואישי ציבור מוכנים לשבור קווים אדומים ולשחרר מאות רוצחים בשם המחוייבות של המדינה לשליחיה. אכן עקרון חשוב שמאפשר לשליחים בחזית להסתכן למען צרכי הביטחון הלאומי בידיעה ששולחיהם לא ינוחו ולא ישקטו עד אשר ישיגו את פדיונם וחירותם.

משום מה, עקרון מנהיגותי זה נשבר לגבי שליח אחר של המדינה היושב כבר יותר מעשרים ושתיים שנה בכלא של מדינה ידידותית על שום פעילותו בשליחות ביטחונית של מדינת ישראל. מפליא הדבר שאותם אישי ציבור וקובעי מדיניות לא מחילים את אותם עקרונות של אי הפקרת שבויים במקרהו של יונתן פולארד. לא אחר מאשר אחד מחברי ממשלת ישראל הנכחית שהיה המפעיל האחראי למשימותיו של פולארד ישב באותו זמן במשרד ראש הממשלה ומשם שיגר הוראותיו לשליח בחזית המודיעין.

אכן, פולארד נשלח לפעול במדינה ידידותית ועצם הרעיון של הפעלתו היה בו משום סיכון לסיבוך ביחסים עם המעצמה ועם הקהילה היהודית שבה. אכן, מעצרו גרם ל"אי נעימות" במערך היחסים העדין של קהילה יהודית - ממשלה זרה - מדינה יהודית ומכאן ככל הנראה מקור האפליה הגלויה של התעלמות ממחוייבות לחייל שנשבה במשימתו. אולם, היעלה על הדעת שמשום המבוכה תפקיר המדינה את מי ששלחה למשימה מסוכנת? היעלה על הדעת שמדינת ישראל תכיר ב"חובה עליונה" לעשות הכל להביא הביתה רק את מי שנוח לה לדרוש את שחרורו? היעלה על הדעת שעקרונות מקודשים נעשים גמישים בכפוף ליחסי ידידות בינלאומיים?

ראש הממשלה הקודם נפגש עם הנשיא בוש כשבכיסו מכתב מכמאה חברי כנסת הדורשים את שחרור פולארד מיד, ומסיבות השמורות עמו לא הגיש את המכתב. האם ראש הממשלה במדינה היהודית הדמוקרטית והעצמאית שקמה כדי לזקוף את קומתו של העם היהודי הוא עד כדי כך מוגבל ביכולת הדיון במפגש עם נשיא המעצמה הידידותית שאף אינו מביא בפניו את דרישת נציגי כל הציבור? יהיה מקור החשש מהצגת דרישה חד-משמעית לשחרור פולארד אשר יהיה, לאחר יותר מעשרים ושתים שנה הגיע הזמן לשנות את הגישה. לאחר עשרים ושתים שנה גם הישראלים המתכחשים למציאות של מאסר איש מודיעין שלנו בארה"ב יכולים לשנות את הדיסקט.

לאחר זמן כה רב הכל משתנה. הזמן כן קובע. כידוע לכל, מקובל ביחסים בין מדינות שמרגלים אינם מרצים את מלוא עונשיהם. אזרחים אמריקניים לא יהודים שגרמו נזק כבד מאוד לארה"ב בשליחות הגוש המזרחי כבר שוחררו מזמן בלי לרצות את תקופת מאסרם. מדוע המרגל היהודי מופלה לרעה? מדוע מדינת ישראל שאחת מיעדיה הוא למנוע פגיעה ביהודי באשר הוא יהודי משותקת במקרה זה?

אפילו מי שעמד בעבר בראש סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב הודה שאין מניעה לשחרורו של פולארד מיד, וישראל שותקת. מדינת ישראל שיתפה פעולה עם שלטונות המשפט בארה"ב והסגירה ראיות מפלילות שלא היו בידי ארה"ב לצורך משפטו של פולארד. יש לה זכות מלאה וחובה עליונה לדרוש במפגיע את שחרורו. הטיעון המקובל לפיו רק בקשה חשאית עשויה להביא לשחרורו וכי יש לשמור על פרופיל נמוך, היה עשוי להתקבל לפני עשרים שנה. עתה, הוא בטל ומבוטל. עשרים שנה של הזדמנויות לפעילות חשאית הוחמצו או נכשלו. עתה רק לחץ גלוי מצד ראשי המדינה וביצוע עסקה כמקובל בשחרור מרגלים אפילו בין מדינות לא ידידותיות יתרום לקידום שחרורו.

על קובעי המדיניות ובעלי הסמכות לפעול במלוא התנופה לפי אותם עקרונות מקודשים שמופעלים לגבי החיילים החטופים וללחוץ לביצוע שחרור מיידי. אין זמן מתאים יותר מן השבועות האלה. ממשל בוש עומד לפני חילופין וזו עונת החנינות. ממשלת ישראל חייבת להשתחרר מן השיתוק והרפיסות שאחזו בה ולפעול לפי חובת האחריות הנגזרת ממעמדה. אם גם בעונה כה מתאימה תימשך גרירת הרגליים, אם ראש ממשלה יוצא לא יעיז לשגר את מכתב חברי הכנסת ולעורר בעצמו את הלחץ המדיני והציבורי למען סיום הפרשה, אם ממשלה שמבצעת עסקות מסוכנות ביותר להחזרת גופות של חטופים לא תעשה הכל, הכל, ואפשר לעשות הרבה לניצול שעת הכושר הנוכחית, איש לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו. נשיא המדינה ואחד מחברי הממשלה נושאים באחריות אישית לאירועים שקדמו למאסרו של פולארד, והם חייבים אישית, כפל כפליים, ללחוץ לפעולה מיידית.

הכותב הינו פרופסור לביופיסיקה באוניברסיטת בר-אילן וסגן יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי.
תאריך:  29/10/2008   |   עודכן:  29/10/2008
פרופ' אלישע האס
מועדון הבלוגרים עוקבים: 0 לקבלת רשימות אלישע האס לדוא"ל
מועדון VIP להצטרפות הקלק כאן
תגיות מי ומי בפרשה
 יונתן פולארד 
ברחבי הרשת / פרסומת
רשימות קודמות
הדברים הבאים בהארץ מהשבוע, יש בהם להעיד: ברק החליט ללכת על יצירת עימות.
29/10/2008  |  מאיר אינדור  |   מאמרים
אינני כלכלן אבל כבר הקמתי מפעלים ופרויקטים בחיי. מקצוע הכלכלה, כפי שהוא נלמד בפקולטות הנהנות ממימון 19 המשפחות שמחזיקות בבעלות על המדינה, הוא עבודת אלילים שסוגדת לכסף. הגיע הזמן שיפסיקו להביט במצגות הפאואר-פוינט הצבעוניות של "נערי האוצר". הכלכלנים, בייחוד אלה מהם שמוכרים חברות לאומיות בזול לבעלי הון, והופכים לאחר שנתיים "צינון" למנהלים באותן חברות בשיטת "הדלת המסתובבת", אינם ראויים למשרתם. המציאות הגלובלית לפיה ניתן לייבא מוצרי תעשיה המיוצרים בניכר בתנאי עבדות, או לחילופין לייבא את "העבדים" הנדרשים לבניית בתים שאין דרך מעשית לייבאם באוניות, מכחידה את האנושות כפי שהייתה מוכרת לנו במאתיים השנה האחרונות. מדינות הלאום המוכרות מאז ימי נפוליאון קורסות ועימן עמים שלמים נכחדים תרבותית וכלכלית. אנו צריכים להישמר מקריסה כזו.
29/10/2008  |  ירון זכאי   |   מאמרים
לפני כמה ימים פגשתי אישיות בכירה ברשות הפלשתינית המקורבת מאוד לנשיא הפלשתיני מחמוד עבאס. שאלתי אותו לגבי עמדתו של הנשיא עבאס בעניין הארכת הסכם הרגיעה ברצועת עזה, נוכח העובדה שישראל פנתה למצרים בבקשה לבדוק עם הפלשתינים את האפשרות הזו. ביקשתי לשמוע גם את הערכתו האם ישראל תוכל להתנות את חידוש הסכם הרגיעה בכך שההסכם החדש יכלול גם את שחרורו של גלעד שליט. הוא הביט בי בהפתעה ואמר:"הנשיא עבאס תומך בהארכת הסכם הרגיעה בעזה, אולם שחרורו של החייל גלעד שליט לא קשור לכך. גלעד שליט לא ישוחרר עד שישראל לא תיענה לדרישת ארגון החמאס להתחייב כי לא תחסל את אחמד ג'עברי, רמטכ"ל הארגון ברצועה, לאחר שישוחרר גלעד שליט".
29/10/2008  |  יוני בן-מנחם  |   מאמרים
שוב ניצבת ישראל לפני בחירות ושוב קיומה ומהותה כמדינה ציונית-יהודית עומדים על הפרק. המיאוס שחש הציבור כלפי פרס-אולמרט-לבני-ברק עלול להיות מתורגם להימנעות רבתי של בוחרים, במיוחד מהציבור הלאומי, שנואש מכך שקולותיו מנוצלים להגשמת "חזון" השמאל. חשוב למשוך ציבור זה לקלפי 2009.
29/10/2008  |  ד"ר רון בריימן  |   מאמרים
עונת החורף כבר בפתח, ויחד עימה מגיע גם תורן של מחלות החורף. בתקופה זו נחלשת מערכת החיסון והגוף חשוף יותר למחלות, בעיקר בקרב ילדים ובני גיל הזהב. מדי שנה, ובמיוחד לקראת בוא החורף, עולה צריכת הוויטמינים בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.
29/10/2008  |  סמדר טייטלר  |   מאמרים
רשימות נוספות   /   פרשת פולארד  /  מי ומי  
פולארד תובע הצהרה: לא קיבלתי גרוש מישראל  /  רותי אברהם
"שביתת רעב למען פולארד - מצווה"  /  עידן יוסף
המבקר שוקל: צו הבאה נגד אולמרט  /  רותי אברהם
הפטפטת אשמה - לא המבקר!   /  ראובן לייב
חרפת פולארד  /  יוסי דגן
את אחי אנכי מבקש  /  יאיר גבאי